בית פורומים עצור כאן חושבים

קישוטי סוכה הדומים לקישוטי אשוח

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-15/10/2003 12:13 לינק ישיר 
קישוטי סוכה הדומים לקישוטי אשוח

שאלתי באשכול של עהתבהרות ולא קיבלתי תשובה:
מה כל כך גרוע בכך שמשתמשים בקישוטים שדומים לקישוטי האשוח? אנחנו גם אוכלים מאכלי חג דומים. (כשרים כמובן). מדליקים נרות. ועוד ועוד...דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2003 12:24 לינק ישיר 

וירט',

הנתון האסוציאטיבי הוא גורם חזק בערכי האדם.

מה רע בלאכול בשר אדם? האם לא עדיף לאוכלו מאשר להניחו לעיפוש והתפוררות? אלא מאי? אסוסיאצית הגוף לנפש האדם [כולל בגדיו] היא כה חזקה שההשתמשות במשוייך נתפסת כהשתמשות בנפש עצמה וזה ביזוי מקום כבודה.

כך בקישוטים המשוייכים אוטומטית. אבל אין הכי נמי לפני שכאן בארץ שמו לב למקור הקישוטים, לא היתה בעיה למי שלא ידע!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2003 12:35 לינק ישיר 

ונרות?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2003 12:37 לינק ישיר 

הכל תלוי באותו העיקרון עד כמה זה משוייך ל"עבודה זרה" וזה בעצם משתנה מאדם לאדם עד שמגיעה הכפייה הדתית ורוצה לעגן גם את זה בהלכה! [בלי להיכנס אם זה לשבח או לגנאי, שזה נידון אחר.]דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2003 12:42 לינק ישיר 


יש לי הרגשה שהילדים שלי כבר יצטרכו לקנות קישוטים נוצצים עם הכשר הבד"ץ. ונרות שיהיה כתוב עליהם שיוצרו לשם שמים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2003 13:57 לינק ישיר 

.

איזה ילד נורמאלי שנולד וגדל בישראל, חושב על חגא כשהוא רואה נורות מנצנצות?

פעם, כמעט שלחתי דרך האינטרנט זר פרחים למשפחה החיה בחו"ל לרגל ארוע כלשהו. ברגע האחרון הצילני מאן דהו מלשלוח להם "זר חג מולד" .

מי היה יכול לנחש שבסוף דצמבר, זרי פרחים בצבעים מסויימים, משוייכים אוטומטית לחגא ?אצלנו, איש עם זקן לבן, הילדים יגידו שהוא דומה לאליהו הנביא שבסיפורים, לא לאחד, עגלון של איילי צפון.

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-14/10/2008 22:27 לינק ישיר 

שו"ת יחווה דעת חלק ג סימן סה ד"ה ולא אכחד

"וידוע ומפורסם מעשה רב בזה, שהגאון הראשון לציון רבי יעקב מאיר זצ"ל, קיבל מדליית זהב בצורת צלב, והיה עונדה על חזהו לכבוד ולתפארת בעת שהיה מבקר אצל הנציב העליון ואף הצטלם עם המדלייה הזאת. ואין ספק שהסתמך על דברי הפוסקים הנ"ל. וכן עיקר להלכה ולמעשה"

ואם בקישוט צלב נוצץ - שבוודאי מקושר יותר לע"ז מקישוטי הסוכה הסטנדרטיים - יש מקום להתכבד ולהתפאר, ק"ו בקישוטי סוכה שבס"ה באים לקשט את עץ האשוח ולא משתמשים בהם כע"ז במהותם.

וכמובן כפי שכבת ווטו לעיל שזו היא אסוסיאציה שמהווה פקטור ערכי משמעותי. אך רצוני להוסיף שהאסוסיאציה יכולה להתפרש לכמה הכיוונים, גם לצד של אלו שכלל לא יודעים שיש קשר בין הקישוטים הללו לחג נוצרי, וגם לאלו שיודעים שיש קשר הדוק לחג הנוצרי, אך גם יודעים הלכתית שכלל אין איסור בעצם הקישוט והוא יכול לשמש כנוי סוכה וכמובן גם לאלו שלא יכולים לראות את הקישוט של עץ האשוח אצלם בבית (ודלא כהאסוסיאציה של הרב יעקב מאיר והגר"ע יוסף).


שאלתי על סגנון הקישוטים בסגנון מסיבות יום ההולדת והקרנבלים היא מעט מכיוון שונה. מדוע יש המקשטים את הסוכה בקישוט שלעולם לא היו תולים בסלון ביתם? לתלות תמונות בסוכה, לצבוע הדפנות כראוי וכו' זה מכובד ונאה, אבל מה למנורות נוצצים, ושאר מיני נצנצים כקישוט לדבר מצווה?_________________תוקן על ידי mzohar ב- 14/10/2008 22:21:41

מ. זוהר
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2008 10:54 לינק ישיר 

לא נראה לי שצריכה להיות כאן כל בעיה הלכתית אלא אם בכלל, אז שתי בעיות: האחת היא ההרגשה של בעל הסוכה שבסוכתו ישנם קישוטים אלה, וכן ההרגשה של מי שמגיעים לסוכה ומשתמשים בה (=עניין אישי) והשניה היא האם יש סבירות גבוהה שהיצרן התכוון בכוונת מכוון להשחיל סמלים נוצריים לקישוטים שהוא מייצר?
הבעיה הראשונה נראית בעיני חזקה יותר מהשניה (ולא שאני פוסל את הבעיה השניה)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/10/2008 08:19 לינק ישיר 

האם אין בעיה לפרנס ולתמוך באותם יצרני תשמישי ע"ז?

האם אין חילול ה' בכך שסוחרים יהודים רוכשים את הסחורות הללו בכמויות גדולות?

הרי יש להבחין בין קישוטים ניטראליים (נרות למשל) שאינם מזוהים עקרונית עם אף פולחן לבין קישוטים שעיצובם וייצורם נועד במובהק למטרת יום אידם - צריכה המונית של מוצרים כאלו על ידי יהודים עשוייה להיות בעייתיית ביותר, אף שאין כאן איסור הנאה, ואף אם אין שום בעיה מצד חווייתו של בעל הסוכה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/10/2008 17:37 לינק ישיר 

mzohar כתב:

שו"ת יחווה דעת חלק ג סימן סה ד"ה ולא אכחד

"וידוע ומפורסם מעשה רב בזה, שהגאון הראשון לציון רבי יעקב מאיר זצ"ל, קיבל מדליית זהב בצורת צלב, והיה עונדה על חזהו לכבוד ולתפארת בעת שהיה מבקר אצל הנציב העליון ואף הצטלם עם המדלייה הזאת. ואין ספק שהסתמך על דברי הפוסקים הנ"ל. וכן עיקר להלכה ולמעשה"


כך גם עשה עמיתו לרבנות הראשית, הרב קוק זצ"ל. ראה תמונתו ב'מלאכים כבני אדם' (ש. רז) עמ' 146.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/10/2008 01:55 לינק ישיר 

לענ"ד יש כאן ממש גזירה לגזירה . אשוח גופו אינו בנימוסי ע"ז אלא סתם חוקות הגויים ליום אידם מעין הטורק"י של חג ההודיה בארה"ב . ואינן ניקום ונדון קישוטי אשוח כמשמשי ע"ז ?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-19/10/2008 03:32 לינק ישיר 

ח"נ,

<האם אין בעיה לפרנס ולתמוך באותם יצרני תשמישי ע"ז?>

והאם יש בעיה לקנות לבנים ומלט מיצרן שמוכר חומרי בניין גם לבניית כנסיות?
(תשובה זו מתייחסת גם לשאלתך השניה)מלה"א,

אולי תמצא עניין גם באשכול די עתיק מפורום סמוך:
http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2417729&forum_id=771

_________________

מ. זוהר
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/9/2018 15:09 לינק ישיר 

בספר חזון עובדיה על סוכות התייחס ישירות לדאלה והשיב שמותר כי הכנה לאו מילתא היא


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-26/9/2018 07:19 לינק ישיר 

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/155104

חשש כבד לכשרות קישוטי הסוכות

לאחר גילוי יבואנים שקישוטי סוכות מיוצרים לשם חג המולד, אוסר הרב מרדכי אליהו להשתמש בקישוטים שיוצרו בוודאות לשם כך.

ידידיה הכהןי"ב בתשרי תשס"ז 04/10/06 15:12

שיתוף

 

לקראת חג הסוכות מגלים יבואני קישוטי הסוכות כי חלק מקישוטי הסוכות מקורם בסין ויועדו לשוק האמריקני כקישוטי אשוח לרגל חג המולד, לדברי אבי מרום יו"ר מפעלי מרום אפ.ג'י.פי. המחזיק בכ-60% מנפח שוק קישוטי הסוכה "קישוטים שלא ייתלו בסוכות, ייתלו על עצי האשוח בנצרת, בית לחם ושאר בתי הנוצרים בארץ" .

לדברי מרום, הלהיט השנה הם דווקא קישוטי סוכה, אשר במקור מיוצרים בסין עבור השוק האמריקני, כקישוטי חג המולד, ונמכרים בארץ בימים אלה כקישוטי סוכה" .

בעקבות פניית ערוץ 7 פסק הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו כי למרות הדברים לא ברור שהקישוטים נעשו לצורך חג המולד, "אך אם הקישוטים נוצרו לשם חג המולד, אסור להשתמש בהם, והמהדר יקנה קישוטים תוצרת הארץ" .

רבה של רמת גן הרב יעקב אריאל אמר לכתבנו איציק וולף כי למרות הדברים, אין איסור בשימוש בקישוטים, "המניעים של היצרנים הינה מניעים כלכליים בעיקרם, ולא שמאמינים בעבודה זרה הזאת, ובכלל במזרח הרחוק אין הם מאמינים בנצרות ובחג המולד", עם זאת מוסיף הרב אריאל כי בסוכתו לא ייתלו קישוטים מעין אלו.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/9/2018 11:10 לינק ישיר 

קניתי כמה חלקי לבוש בסין. מה הדין האם מותר לי ללבשם ולהתפלל איתם? שמא היצרנים הסינים מוכרים אותם גל לכמרים ןנזירים?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > קישוטי סוכה הדומים לקישוטי אשוח
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר