בית פורומים פורטל הנפש

לימודי פסיכולוגיה בגרוש, מה דעתכם?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/4/2016 00:23 לינק ישיר 
לימודי פסיכולוגיה בגרוש, מה דעתכם?

שלום חברים,

מאז שלמדתי בישיבה, היתה לי משיכה לנסות לעזור לחברים שסבלו מבעיות קטנות, אם זה עניינים חברתיים, אם זה בעיות לימודיות ואם זה סתם מצב נכס שהתלבש על בנאדם. ככלל, אני חושב שמגיל קטן היתה לי תחושת הזדהות עצומה עם הצד החלש, שבמובן מסוים לא עזבה אותי עד היום. אני חושב שהדבר שהכי קשה לי לראות, זו בעיה של תלמיד שלא מטופלת ברצינות משום כיוון המופקד עליו.

עברו שנים, וכיום אני מלמד בישיבה תיכונית, בעל תואר ראשון בחינוך מיוחד. מה שחשוב לי להדגיש, זה שככל שלמדתי יותר, הבנתי את המקום של הרצון הטוב שלי ודווקא התחברתי לעצמי יותר, אבל באותה מידה הבנתי שהיו לי הרבה טעויות, בעיקר טקטיות. בס"ד לא נראה לי שפעם הזקתי ב"טיפולים" שלי, אבל הרבה פעמים נגשתי לצוות בישיבה ובמקום לגרום להם להיכנס לתמונה ברוח טובה, נתתי להם תחושה של תובענות על זה שהם מזניחים או הרגשה שהנה אני "מטפל" בעניין, והם פטורים. חוץ מזה, הבנתי שהרבה מהרעיונות שלי היו לא ריאליים, לא מספקים ולא ברי יישום, או שה"אבחון" שלי היה מוטעה מראש. וזאת בהעדר ידע בסיסי בתחום.

אני מגדיש - בשביל שהדיבור לא ייסוב על זה - א. הטענות שלי כלפי הצוותים בישיבות היו מוצדקות מאוד, אבל לצערי לפחות בשלב זה אין לנו הרבה מה לעשות מול זה [אגב מסתבר שיש טיפולים מקצועיים ממש בישיבות, כל מיני עו"סים שנקראים "משיבים" ודברים מעניינים. אבל עדיין נראה לי שמדובר בתופעה קטנה ולא מספקת]. ב. היו לי גם הרבה רעיונות טובים והצלחות נפלאות, בס"ד אני יודע שהיו לפחות שני בחורים מוצלחים במיוחד בפוניבז', שכל קשרם עם המוסזריות האנושית בכלל ועם הדת ולימוד התורה בפרט, נזקפים לזכותי במידה רבה.

כאמור, אני אוהב את המקום של העוזר מהצד, אני רואה בזה בעיקר תחביב הכרוך בחסד עצום ועזרה לזולת אבל לא בעיקר מגמת חיי. לאחרונה הוצע לי ללמוד תעודה בכל מיני דברים קטנים כאלה, היתה אפשרות של פסיכותרפיה, או CBT או NLP וכדו', חשבתי על זה בתור עוד כלים וידע כשאני ניגש לתלמידים, דרכים לעזור מבלי שהמטופל יודע. יש לי דמיון שיהיה אפשר לנהל טיפול אמיתי של אחת מהתורות האלה בלי המטופל יידע שהוא עובר טיפול [זה כמובן תלוי בהמון דברים, כמו רצינות של המטופל לשיחות שהוא לא יודע מה מטרתן וכדו', וכן שזה יהיה הטיפול המתאים לבעיה].

אני רואה שבפורום כאן ישנן הרבה קללות על הפסיכולוגים בגרוש, ואגב אני חייב לספר שפעם כמעט נפלתי על פסיכולוג על פי תורה, או איזה שם יפה כזה. למעשה לא נפגשתי איתו, אולי הוא באמת מדהים, אבל רק הרעיון שאדם מתיימר לטפל בנפשות על פי הפרשנות שלו לתורה נשמעת לי מזעזעת. וכן, זה פסיכולוג מוכר מאוד במגזר החרדי, רק שאני טרחתי לשאול אותו בפירוש מראש. בקיצור, גם אני מאמין גדול של הצורך בלימודים אקדמיים רציניים ולא סתם קורס קצר או ארוך באיזה מכון לא מבוקר.

השאלה שלי אם במקרה כמו שלי, שמדובר יותר בחסד ועזרה צדדית, לא כמקצוע, האם שווה לנסות איזה קורס כזה, או שמניסיונכם הקורסים האלה לא שווים את הזמן והכסף. [כמו"כ אשמח לקבל פירוט מעמיק יותר בכל סוג טיפול, למי הוא מיועד, מהי מטרתו, כמה זמן בד"כ לוקח ללמוד אותו וכו']

תודה מראש לעונים, ובכללם למנהלת הפורום.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/4/2016 22:26 לינק ישיר 

אתה נשמע איש נבון.

אל תוותר על לימודי פסיכולוגיה רציניים
כדי לא לעשות טעויות קריטיות,
אז זה יקח זמן .

בנוסף לזה יש לימודי פסיכולוגיה
על פי היהדות ועל פי החסידות,,

יש מוצר חדש על המדף
לימודי פסיכולוגיה תורניים
למי שלא למד מימיו
לימודי חכמת העמים,
אז אתה יכול להתחיל עם זה.

אין לי מושג לגבי זה,
יש להם המלצות מרבנים.

לא מומלץ לטפל מרחוק
כשהמטופל לא מוכן לזה,
זה אפשרי,
זה לא בדיוק אתי.

הרבה מהטיפולים המשלימים
הם טיפולים שלא על ידי שיחות.

אני מכיר את "אי אף טי"
שזה קסם של טיפול קל
ויעיל ומהיר עד מאוד,
ולומדים את זה בכ 30 שעות,
וזה עוזר הרבה יותר מאשר פסיכולוג,
ובאורח פלא
אין לו תופעות לא נעימות
גם במקרים קצת מורכבים.

בדרך כלל
זה משחרר באופן נפלא כל מצוקה ריגשית
ואמונה מעכבת.

בכל טיפול יש התקדמות ממשית.

יש את "שלושת המימדים"
מאת יובל לוי,
שלומדים את זה
שנה ראשונה
ושנה שניה,
ויש לזה הצלחות של למעלה משמונים אחוז
לכל המחלות וכל ההפרעות
הגופניים הרגשיים והנפשיים,
גם בעיות גנטיות.
וגם מחלות חשוכות מרפא
בתנאי שיש זמן לעיכול הטיפול.

גם אי אף טי
וגם שלושת המימדים
למדתי מקרוב,
ואני מכיר מקרוב כמה
שעברו טיפולים בפסיכולוגיה
שעזר בעיקר לפסיכולוג להתפרנס יפה יפה,
ואני לוקח אחריות לכל מה שאמרתי.

למרות שזה נשמע אולי תמוה.

שמעתי על סי בי טי שזה מאוד יעיל.

אן אל פי זה המון שעות של לימוד ללא סוף,
שמעתי ממישהיא שזה לא עזר לה בכלל.

שמעתי על לימודים מרתקים של "תקשורת מקרבת".

תוכל לטעום מהטיפולים הנ"ל ביוטיוב.

בהצלחה !

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/4/2016 11:01 לינק ישיר 

שלום לך
 אני מעריכה את הפנייה שלך ואת התחום בו אתה עוסק בסיוע לבחורי ישיבה. דווקא בשל היותך בעל תואר ראשון בחינוך מיוחד אני לא רואה אותך כאיש חסד בלבד, אלא כבר עם סוג של מומחיות פורמלית חשובה. בהתאם לכך, הייתי מציעה לך להמשיך את הכיוון כמו תואר שני בייעוץ חינוכי או הסבה. כמו כן, ישנן תוכניות מעולות להכשרת מורים בתחום קידום נוער מטעם הג'וינט אשלים. מומלץ לברר דרכם. כמי שמרצה ומדריכה באחת התוכניות (לנשים) מדובר בתוכניות איכותיות מאד בשיתוף משרד החינוך שמכשירות מורים ללוות ולקדם תלמידים בסיכון לפי התפיסה הפסיכו-חברתית.  

הקורסים האחרים שמוצעים בשוק עשויים בחלקם לתרום להעשרה ולהרחבת ידע  . אך כאמור, כפי שציינתי והתרתי לא פעם  הן לא מכשירות לטיפול מוסמך ומורשה. גם אם נקראות פסיכותרפיה או בכל שם דומה (ומטעה את הציבור). 

ישנם אנשים רבים וטובים שעוסקים בתמיכה , עידוד וליווי ויש להם תרומה מאד גדולה ומשמעותית כחלק מ"תמיכה חברתית" אך הם לא במקום ולא תחליף לטיפול מקצועי.

טיפול בבריאות נפש מותר רק על ידי מי שלמד הוכשר הוסמך ומורשה דהיינו רשום בפנקסים הפסיכולוגים /העו"סים / הרופאים. 

בברכת מועדים לשמחה

ד"ר רונית לזר - עו"ס קלינית
מטפלת במבוגרים וילדים
פסיכותרפיה פסיכואנליטית
טיפול אישי, זוגי והדרכת הורים
בית שמש, בני ברק, ירושלים 
0526346334
 srlazar@gmail.com

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/5/2016 08:36 לינק ישיר 

כדאי לך, לעניות דעתי הדלה, ללכת ללמוד לימודי תעודה
(כדי שרמת הלימודים תהיה גבוהה לא כדאי קורסים בגרוש,
אלא רציניים (כמו התכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי של יעקב סיני), שמוכרים לפחות ע"י האיגודים המקצועיים כמו איט"ה  והאיגוד הישראלי לפסיכותרפיה)

אולי כדאי לחשוב על הסבה? יש תכנית נהדרת להסבה לעו"ס תואר שני באונ' ב"ש.
לא כדאי להיות חאפר. אפילו ברמת האבחון, אם תתקל בהפרעת אישיות גבולית, ותתן לאדם תחושה ש"אתה מטפל בו", הקשר ביניכם יהיה מאוד מורכב ועלול להסתיים באובדנות. כ"כ בדיכאון. אז כדאי ללמוד, לכל הפחות, פסיכופתולוגיה ברמה של תואר שני.
יש גם קורס נהדר של ייעוץ של מכון "בקדושה" של ר' אליהו אקרמן. אבל שוב, זה לעו"סים ויועצים חינוכיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/5/2016 11:16 לינק ישיר 

נ. ב.

השאלה גם מי הוא קהל היעד שלך,
בחורים רגילים בישיבה שצריכים עזרה,
או שאתה רוצה להתמקד בבעיות מורכבות יותר,
או בקשיים בשלום בית ?...

לפי איך שאני מבין, אתה יכול לזהות
אדם עם בעיה מורכבת ולהפנות אותו לרופא המתאים.

אם התקציב שלך מוגבל
אז אתה יכול לשקול ללמוד פסיכולוגיה
לבד, ועם סיוע של פסיכולוג או אדם שמבין
אם צריך.

הכרתי אדם שהוציא תואר בתחום מסוים, בהמשך
הוא למד פסיכולוגיה לבד,
לא נראה שהוא פחות מקצוען,
הוא מרויח יפה יפה בשיחות יעוץ שהוא נותן, ובתאוריה שהוא פיתח.

רוב קהל היעד זה אנשים בריאים
שצריכים הכוונה הבנה ועידוד.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/7/2016 09:47 לינק ישיר 

שלום לך,
(אמנם עבר זמן רב מאז השאלה, אולי הדברים יועילו במקצת)

כל מה שתלמד יוסיף לך.
המבחן הוא התוצאה.
כאשר הלקוח משתנה ומראה סימנים ברורים שהתסמינים עמם הגיע - עברו, זה מראה על היכולת של המטפל.

כמובן ככל שתלמד יותר תדע לטפל טוב יותר אך חשוב לדעת ולבחון מה באמת נותן תוצאה טובה בשטח. לא כל לימוד מביא לתוצאה, אך תמיד הוא בעל ערך של ידע ונסיון של אותם שחיברו את החומר הלימודי הנתון.

קשה לדעת מראש לפני הלימודים מה יגרום לתוצאה. עצתי היא להתחיל ללמוד את אותו נושא שמושך את לבך ואתה מגלה אהבה ומשיכה כלפיו - אז גם תתחבר לידע ותמיד תשמח להשתמש בו.
בנוסף כדאי להתנסות בסוגי הטיפולים הנ"ל ולחוש אותם בעצמך, כולל כל הסוגים גם פסיכולוגי וגם אלטרנטיבי (אין אדם שאין לו מה לתקן אפילו אם זה דבר קטן) ותראה מה גורם לך משיכה.

שיהיה בהצלחה וסייעתא דשמיא

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-2/8/2016 08:23 לינק ישיר 

איני יכול להמליץ לך על לימודים בגרוש, אם כי תחומים טיפוליים כגון אלו שהזכירו כגון אי אף טי ושלושלת המימדים הם תחומים חזקים בטיפול, אני אישית טיפלתי היכן שהפסיכולוגיה והפסיכוטרפיה כשלו (כשלון מחפיר), גם במצבים הזויים כגון בחורה שהיתה מכורה לפרוורטי נרקסיסטי, אברך שטופל על ידי פסיכיאטר פרטי מהטובים ביותר בארץ, וטופל בנזעי חשמל וכל מה שיש לפסיכיאטריה להציע, והתוצאה היתה, שכיבה ובהיה בתקרה 24/7 ולאחר שטיפלתי בוא הוא עובד חצי יום ולומד חצי יום, אבל מכיוון שלעבוד כמקצוע דורש לימודי פסיכולוגיה, שגם איני מאמין בהם וגם חבל לי על בזבוז שנים בשביל פיסת נייר ויתרתי על ההמשך בתחום, ודרך אגב רציתי להוציא תעודה מקוצרת על יועץ נישואים, אז חבר יועץ מקצועי שראה את טיפולי בתיק שלום בית, אמר לי שהוא רק מכיר קורס מקצועי וארוך, אבל חבל לי על הזמן כי את כל החומר אני מכיר בעל פה, אז גם מזה ירדתי, ואני עוסק לצערי בתחום שאינו קשור כלל לזה

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-4/8/2016 11:18 לינק ישיר 

יצחקהספרן כתב:

איני יכול להמליץ לך על לימודים בגרוש,אם כי תחומים טיפוליים כגון אלו שהזכירו כגון אי אף טי ושלושלת המימדים הם תחומים חזקים בטיפול,אני אישית טיפלתי היכן שהפסיכולוגיה והפסיכוטרפיה כשלו (כשלון מחפיר),גם במצבים הזויים כגון בחורה שהיתה מכורה לפרוורטי נרקסיסטי,אברך שטופל על ידי פסיכיאטר פרטי מהטובים ביותר בארץ,וטופל בנזעי חשמל וכל מה שיש לפסיכיאטריה להציע,והתוצאה היתה,שכיבה ובהיה בתקרה 24/7ולאחר שטיפלתי בוא הוא עובד חצי יום ולומד חצי יום,אבל מכיוון שלעבוד כמקצוע דורש לימודי פסיכולוגיה,שגם איני מאמין בהם וגם חבל לי על בזבוז שנים בשביל פיסת ניירויתרתי על ההמשך בתחום,ודרך אגב רציתי להוציא תעודה מקוצרת על יועץ נישואים,אז חבר יועץ מקצועי שראה את טיפולי בתיק שלום בית,אמר לי שהוא רק מכיר קורס מקצועי וארוך,אבל חבל לי על הזמן כי את כל החומר אני מכיר בעל פה,אז גם מזה ירדתי,ואני עוסק לצערי בתחום שאינו קשור כלל לזה

אחי,
יהיה זה מוגזם להגיד
שלימודי פסיכולוגיה
אין בהם כל תועלת.

קודם כל תזכה להכרה כמטפל מקצועי,
ובוודאי שהלימודים יקדמו אותך
להיות מטפל טוב יותר,
ומאבחן טוב יותר,
תוכל לטפל במקרים חמורים
ללא חשש, ובלי צורך לעבוד בתיאום עם פסיכולוג.

ידוע לי על פסיכולוג חרדי ידוע ונחשב
הרב אהרן פרידמן
שלמד את לימודי הפסיכולוגיה בצורה פרטית.

ונכון ש ;
אם יודע אתה את שלושת המימדים
- אינך זקוק ללימודי פסיכולוגיה,
ואתה תצליח הרבה יותר מאשר פסיכולוג,
הן בטיפולים בגוף, והן בנפש.

בהצלחה !

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/8/2016 07:33 לינק ישיר 

רציף,
כיום לצערי ויתרתי על השקעה בתחום,
לגבי שלושת המימדים,
אני מכיר מה זו השיטה,
אבל לא למדתי אותה,
ואפשר להגיד שרוב הידע שלי זו חוכמת חיים שהגיע מהחיים האמיתיים,
במקצוע שלי כיום אין זמן לשום לימודים,
ספק אם האוניברסיטה הפתוחה,
אז לעזור פה ושם בהתנדבות,
אני עושה זאת,
כמקצוע,
איני רואה שהעשה בזה פרנסה בטוחה,
אז לעזוב תקופה את העבודה וללמוד בגילי רק בשביל ספק עבודה,
איני חושב שזה חכם ומעשי,
אז כפי שאמרתי,
אם נופל לידי סיפור קשה ואני יכול לעזור (ללא תמורה וללא התחיבות) העשה זאת בשמחה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-8/8/2016 10:50 לינק ישיר 

יש מכון שנקרא "קיוויתי מידע וסיוע ריגשי" של שמחה צישינסקי מאשדוד. המכון מלמד טיפול בCBT ברמה גבוהה שמוכרת אצל הרבה פסיכולוגים ופסיכיאטרים אך ללא תעודה מוכרת.  מאות בוגרים של המכון עובדים כיום בהצלחה. ואם את חושש "מפסיכולוגיה בגרוש" - המכון מדריך ללכת לאבחון מקצועי לפני תחילת טיפול כדי לוודא שלא מדובר במקרה קליני שאין למטפל CBT מה לעזור ורק לאחר מכן להתחיל טיפול. הטיפול הוא תחת ליווי (לפחות בהתחלה) של גורמים מקצועיים מהמכון.
בהצלחה!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/7/2018 01:56 לינק ישיר 

שלום חברים,
עברו שנתיים (שבהן למדתי תואר חינוכי אחר, שהיה נצרך לי להכשרה) והשאלות התעוררו שוב.
יש לי אפשרות ללמוד תואר בעבודה סוציאלית, או ללמוד תואר בייעוץ חינוכי ו/או CBT. אלו התכניות שנמצאו מתאימות לי מכל מיני בחינות.
מה מומלץ לביניהם? והפעם אוסיף לשאול, מה יכול לסייע לי לא רק כמטפל, אלא גם כמורה (להתחבר יותר לתלמידים, לחבר אותם אליי, לגרום לתלמידים להיפתח וכדו').
רוב תודות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/9/2018 20:30 לינק ישיר 

אל תביט אחורה,
ותחפש מה מתאים לך בתור מורה.

תחליט מה מתאים לך לעתיד
ויש עוד הרבה אפשרויות,
יש את "שלושת המימדים"
שזו שיטה מצליחה מאוד
והכי מוצלחת לריפוי כל מחלה קושי
ובעיה, וכל מצוקה ריגשית - טיפול מהשורש.
ויש ביקוש רב למטפלים בשיטה.

כי השיטה מטפלת בכל קושי
גם מחלות גנטיות
וגם מעולה לאימון ובעיות בשלום בית
ה כ ל.
גם מחלות קשות, במחלות קשות חייבים זמן מספיק לטיפול.

זו רפואת העתיד.

ומומלץ שתתיעץ עם מכון מקצועי
שמייעץ בעניים אלו.

בהצלחה

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/9/2018 20:34 לינק ישיר 

יצחקהספרן כתב:

רציף,
כיום לצערי ויתרתי על השקעה בתחום,
לגבי שלושת המימדים,
אני מכיר מה זו השיטה,
אבל לא למדתי אותה,
ואפשר להגיד שרוב הידע שלי זו חוכמת חיים שהגיע מהחיים האמיתיים,
במקצוע שלי כיום אין זמן לשום לימודים,
ספק אם האוניברסיטה הפתוחה,
אז לעזור פה ושם בהתנדבות,
אני עושה זאת,
כמקצוע,
איני רואה שהעשה בזה פרנסה בטוחה,
אז לעזוב תקופה את העבודה וללמוד בגילי רק בשביל ספק עבודה,
איני חושב שזה חכם ומעשי,
אז כפי שאמרתי,
אם נופל לידי סיפור קשה ואני יכול לעזור (ללא תמורה וללא התחיבות) העשה זאת בשמחה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

מלמדים את "שלושת המימדים"
לקראת שעות הערב
פעם בשבוע,
ובודאי שתוכל ללמוד
אי אף טי באופן פרטי
ממטפל בתחום
בשעות הנוחות לך,
וכנ"ל יעוץ וסי בי טי נראה לי

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > קבוצות תמיכה > פורטל הנפש > לימודי פסיכולוגיה בגרוש, מה דעתכם?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר