בית פורומים מוסיקה קלאסית

אידה הנדל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/1/2021 17:59 לינק ישיר 
אידה הנדל

הכנרת אידה הנדל (1928-2020) נולדה בפולין. היתה ילדת פלא. בגיל 4 החלה ללמוד בקונסרבטוריון של ורשה וזכתה בו במדליית זהב. בגיל 5 ביצעה בהצלחה את הקונצ'רטו לכינור של בטהובן וזכתה בפרס הוברמן. בגיל 7 הגיעה למקום שביעי בתחרות על שם ויניאבסקי בה השתתפו כנרים מפורסמים כמו דוד אויסטרך, ז'ינט נבה, ובוריס גולשטיין. הנדל למדה בפריז אצל קרל פלש ואצל ג'ורג'ה אנסקו. בשנת 1937 ביצעה בלונדון בקונצרט בכורה את הקונצ'רטו לכינור של בטהובן עם המנצח סר הנרי ווד, וכעבור שנה הם ביצעו את הקונצ'רטו לכינור ותזמורת של ברהמס. במהלך מלחמת העולם השניה היתה משתתפת קבועה בקונצרטים שאירגנה מריה הס (בלונדון). בשנת 1949 ביצע את הקונצ'רטו לכינור של סיבליוס, שכתב לה: "אני מברך את עצמי שהקוצ'רטו שלי מצא פרשן משעור הקומה הנדיר שלך". הנדל ביצעה קונצרטים עם גדולי המנצחים ברחבי העולם, ובמיוחד עם סרג'יו צ'ליבידאקה. נודעה בסגנון ניגונה החינני, הבלתי נלאה, והפרוע משהו, המאחד ליריות רונמטית אינטנסיבית עם קפדנות קלאסית. נמנית על גדולי הכנרים של המאה ה-20.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 18:02 לינק ישיר 

סרט תיעודי על אידה הנדל "מסע של מוזיקה":

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 18:54 לינק ישיר 

ביצועים מומלצים של אידה הנדל:

קונצ'רטו לכינור ותזמורת ברה מז'ור מאת ברהמס (עם התזמורת הסימפונית של לונדון בניצוח סרג'יו צ'ליבידאקה, 1953):
www.youtube.com/watch?v=n94h8prCr6E

קונצ'רטו לכינור ותזמורת ברה מינור מאת שומאן (עם התזמורת הסימפונית של קלן בניצוח לורין מאזל, 1960):
www.youtube.com/watch?v=sIcPnwTphTg

קונצ'רטו לכינור ותזמורת ברה מינור מאת סיבליוס (עם התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק בניצוח זובין מהטה , 1985):
www.youtube.com/watch?v=5LoMBuLnBJE 

הסימפוניה הספרדית מאת לאלו, עם התזמורת הפילהרמונית הצ'כית בניצוח קרל אנצ'רל (1964):
www.youtube.com/watch?v=vqJcLLzlAb8

סונטה מס' 3 בלה מינור לכינור ופסנתר מאת אנסקו (עם מישה דאדיץ, 2009):
www.youtube.com/watch?v=0eRkO7S92Go

השאקון של באך, ועיבודים לכינור ולפסנתר של הנדל, קורלי, שוברט, בארטוק, סטרווינסקי (עם ולדימיר ימפולסקי, 1960):
www.youtube.com/watch?v=Rh9QWKGw0Gg

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 20:05 לינק ישיר 

תיקון: אביה של אידה הנדל היה מנסה להציג את ילדתו לפני כל כנר מפורסם שביקר בורשה. כסיגטי שמע אותה מנגנת, הוא הסכים ללמד אותה בפריז. כשעברו לפריז, סיגטי אמר לאביה שהוא יוצא למסע הופעות בארה"ב. אזי אביה לקח אותה ללמוד אצל קרל פלש על מנת שיכין אותה לתחרות הבינלאומית שבורשה, בתקוה שהצלחה תפתח לה דלתות. הצלחתה בתחרות (מקום שביעי כללי, ומקום ראשון לכנר פולני) איפשרה לה להמשיך ללמוד אצל קרל פלש בברלין ובלונדון, ולפעמים אצל אנסקו בפריז.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 20:41 לינק ישיר 

דברים שאמרה אידה הנדל על השאקון של באך:

"השאקון אולי אחת מיצירות המופת הגדולות ביותר אי פעם... יש כזו מיסטיקה בתוים והמבנה מדהים. הוא מתחיל בסולם מינורי, אז יש קצת הקלה באמצע - קצת שמש, ואז חוזר לסולם מינורי ולמלנכוליה, סוף בלי תקוה. כל תו משמעותי. התחלתי לנגנו בילדותי, באופן אינטואיטיבי הרגשתי את הדרמה והטרגדיה, וכך ניגנתי אותו. למדתי אותו עם קארל פלש וניגנתי אותו כמו כולם, עד שפגשתי את אחד מגדולי המוזיקאים - אנסקו. רק אז למדתי מה זה באמת מוזיקה. הוא אמר לי: 'כל העיטורים והקישוטים אינם באך. עליך להתרכז בשלד'. הוא גרם לי להסיר כל קישוט. הוא נתן לי השראה לנגן כך את השאקון ואת כל מה שבאך חיבר. פשטותו ומורכבותו מרתקת. אולם קשה באמת להביע את זה ולגרום לזה לדבר בלי קישוטים".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 21:11 לינק ישיר 

דברים מאלפים שאמרה אידה הנדל על הקונצ'רטו לכינור ותזמורת של ברהמס:

הופעתי לראשונה עם הקונצ'רטו של ברהמס בגיל תשע. ככל הנראה לא הבנתי אותו - אי-אפשר לצפות מילדה בת תשע להבין גאון כמו ברהמס. הסתמכתי על אינסטינקט טהור, וזה בדיוק מה שדרוש כדי לנגן את יצירותיו. זה דבר שאתה נולד אתו. אם אינך מרגיש את זה בנשמתך, ברמה רגשית ואינטלקטואלית, אז אי-אפשר ללמדו.

בגיל עשרים החלתי להעריך את הקונצ'רטו כראוי, מתבוננת בביצועים אחרים ולומדת את הפרטיטורה. הגעתי למסקנה שהרבה דברים שעשיתי באופן אינסטינקטיבי היו בסדר, אם כי בכמה מקומות שיניתי את פרשנותי שתהיה מרשימה יותר.

הכל נדרש על מנת לנגון ברהמס כראוי. הקונצ'רטו לכינור מאד עוצמתי, ובאותו מידה מאד מרגש ולירי. הפרק השני כה רומנטי, ובכל פעם שאני מנגנת אותו, עיניי דומעות. אם אינך יכול להביא רגש למוזיקה הזו, אל תנגן ברהמס כלל. באותה מידה נדרש כח עצום וצליל גדול. מבצע חלש אינו יכול לנגנו - אולי מוצרט ובטהובן, לא ברהמס. 

כשהקלטתי את הקונצ'רטו של ברהמס עם צ'ליבידאקה והתזמורת הסימפונית של לונדון בשנת 1952, דבר מדהים התרחש. היה לו מוניטין של מנצח תובעני ומאד ביקורתי, אף פעם לא מרוצה מהתוצאות. אך כל מה שעשיתי, הוא קיבל. אפילו לא אמר פעם אחת: "אידה, למה שלא תנסי בדרך כזו?". או שהסכים עמי, או שהייתה סיבה אחרת, אבל אני ניגנתי והוא עקב אחרי. זה היה כבוד גדול, מחמאה והפתעה. עדיין אינני מבינה את זה וגאה בזה עד היום.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 21:43 לינק ישיר 

אמרה אידה הנדל:

"היו מעט כנרים גדולים כשהייתי צעירה, וכך זה גם כיום. יש הרבה יותר - מליונים - של נגני כינור. אולם אתה יכול לספור על אצבעות יד אחת מוזיקאים אמתיים. עדיין כולם מעריצים את חפץ, ומי יכול להשתוות אליו?"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/1/2021 21:59 לינק ישיר 

קונצ'רטו לכינור ותזמורת בלה מינור מאת דבוז'אק, עם התזמורת הסימפונית הלאומית בניצוח קרל רנקל (1947)

www.youtube.com/watch?v=qxRw-XUl_Os

קונצ'רטו לכינור ותזמורת ברה מז'ור מאת בטהובן, עם התזמורת הפילהרמונית הצ'כית בניצוח קרל אנצ'רל (1957):

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > תרבות ואומנות > מוסיקה קלאסית > אידה הנדל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר