בית פורומים הצלמוניה

***מושגי יסוד בצילום***

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/3/2012 21:49 לינק ישיר 
***מושגי יסוד בצילום***

שלום,

הנה רשימה של כמה מושגי יסוד בסיסייים, אתם מוזמנים להעיר ולהאיר וכמובן להוסיף!

אם יתווספו ערכים רבים אאדכן בע"ה את ההודעה הפותחת לפי סדר א"ב._______________________


אורך מוקד – מציין את המרחק (במילימטרים) בין חיישן המצלמה ובין קצה עדשת המצלמה – המקום בו מתרכזים קרני האור (השפיץ של האף של המצלמה) לתוך העדשה המובילה אותם אל החיישן.

איזון לובן - ,WBכל מקום המתאפיין בתנאי תאורה שונים וטמפרטורת הלובן (נמדד במעלות קלווין) שלו שונה. לדוגמא, תאורת פלורסנט היא תאורה קרה, תאורה מאש היא תאורה חמה. ע"מ שהמצלמה תעבד את הצבעים בצורה שתואמת את המציאות, צריך הגדיר למצלמה, מה טמפ' קרני האור במקום הצילום. כיום ברוב במצלמות ישנם מצבים קבועים שמקלים על הפעולה כמו, מעונן, פלורסנט, שמש, צל וכו'. 

   
WB 'קר'


איסו (ISO) – רגישות החיישן לאור. בתקופת הפילם סרטי הצילום היו ברמות איסו (רגישות) שונות והצלם היה צריך לבחור את הסרט המתאים לצילומים הספציפיים שהוא ביקש. כיום ניתן לקבוע את רגישות החיישן בצורה דיגיטלית. ככל שרמת האיסו גבוהה יותר כך ניתן לצלם במהירות תריס גבוהה יותר וצמצם יותר סגור, מה שמאפשר צילום במקומות חשוכים. ככל שרמת האיסו גבוהה יותר כך איכות התמונה יורדת, מה שמתאפיין בגרעיניות.

גוף – מצלמות מקצועיות בד"כ מורכבות מגוף מצלמה שעליו מרכיבים את העדשה, דבר המאפשר החלפת עדשות לשימושים שונים ומגוונים.

זום אופטי מספר המציין את היחס בין אורך המוקד הקצר ביותר של העדשה ובין אורך המוקד הארוך ביותר של העדשה.למשל, אם העדשה היא 10-20, המשמעות היא, שיש לה זום של X2. אם העדשה היא 18-200 אז המשמעות היא שהזום שלה הוא 11.11X.

זום דיגיטלי – אפשרות שבה המצלמה כאילו מתקרבת לאובייקט ע"י הורדת איכות התמונה ושימוש בפחות פיקסלים מהחיישן, מה שמקביל לחיתוך אובייקט מתוך תמונה לאחר הצילום (בד"כ לא מומלץ, עדיף לקרופ את התמונה לאחר מכן).

חיישן הרכיב במצלמה שאחראי על קליטת האור, מה שבעצם מחליף את הפילם. ככל שהחיישן גדול יותר, כך איכות התמונות של המצלמה תהיה טובה יותר, מצלמות מקצועיות רבות מצטיינות בחיישן FF(פול פריים) שגודלו הוא 35 מ"מ כמו הגודל של פילם. ישנן מצלמות-על בהן החיישן גדול אף יותר מה שמאפשר גם רזולוציות ענקיות. במצלמות קומפקטיות החיישן הוא מאד קטן מה שמשפיע באופן ישיר על איכות התמונה וצילום בתנאי תאורה נחותים.

חשיפה – החשיפה מורכבת משלושה נתונים עיקריים: מהירות תריס (ע"ע תריס), כמות האור הנכנס לחיישן (ע"ע צמצם) ורגישות החיישן לאור (ע"ע איסו).

חצובה – מתקן בעל שלש רגליים ובראשו אפשרות לקבע את המצלמה, מה שמאפשר לשמור על המצלמה בצורה יציבה בזמן הצילום (שימושי מאד בצילומי לילה בהם משתמשים בחשיפות ארוכות וכו').

  
 
צילום לילה בעזרת חצובה


טווח דינמי  – הטווח שבין החלק הבהיר ביותר לכהה ביותר בתמונה. העין האנושית מסוגלת להבחין בבת אחת בהפרשי תאורה קיצוניים. לדוגמא אם אתם עומדים בחדר חשוך יחסית ומתבוננים אל הנוף בחוץ בשעת צהריים לא תהיה לכם בעיה לקלוט גם את הווילון שבתוך הבית יחדיו עם הנוף בחוץ. המצלמה לעומת זאת לא מסוגלת לקלוט את טווח התאורה הזה. לכן אם ההתמקדות תהיה על הווילון הנוף יראה שרוף, ואם ההתמקדות תהיה על הנוף לא נבחין בווילון, נראה רק צללית שחורה.

  צללית


מאקרו – צילום תקריב בו יחס האובייקט הוא כ 1:1 - 1:2 (ואף יותר) על החיישן, כלומר אם אתם מצלמים זבוב שגודלו 1 ס"מ הוא יתפוס 1 ס"מ מגודל החיישן בשעת הצילום.
 

  אש על גזע עץ בתצלום מאקרו

מבזק – פלאש בלע"ז. התקן המוסיף אור בזמן הצילום בצורה המסונכרנת עם המצלמה. בד"כ לכל מצלמה יש פלאש מובנה בגוף המצלמה. למצלמות מקצועית ישנה אפשרות לחבר פלאש גדול יותר על גוף המצלמה. בצילומי סטודיו ואירועים משתמשים לפעמים בפלאשים מרובים ובאמצעי תאורה מתקדמים מזוויות שונות המסונכרנים למצלמה.

עדשה העדשה היא מערכת של זכוכיות (כמו עדשת המשקפיים), בד"כ בעדשה ישנם כמה מנגנונים כמו צמצם, מערכת פוקוס, מערכת ייצוב וכו'. ישנם המון סוגי עדשות לכל מיני מטרות כמו עדשות רחבות לצילום טווח נוף רחב מאד, עדשות טלה-פוטו בעלות יכולת זום גבוהה המאפשרות להתמקד על אובייקט קטן ממרחק רב וכו'.

עומק שדה – הטווח בתמונה שבו האובייקטים חדים וברורים. ככל שעומק השדה עמוק יותר כך נראה יותר עצמים בטווח הפוקוס (מתאים לצילומי נוף בהם רוצים לכלול גם את הנוף הקרוב וגם את הנוף המרוחק בצורה חדה וברורה), ככל שעומק השדה רדוד יותר כך ההתמקדות תהיה בנקודה ספציפית ושאר התמונה תהיה מטושטשת (מתאים לצילומים להם מעוניינים להתמקד באובייקט מסוים ולהבליטו משאר האובייקטים בתמונה).

צבי ביער - עומק שדה רדוד


פוקוס – מיקוד הצילום באובייקט כדי לקבל את האובייקט בצורה חדה וברורה.

פיקסל – פיקסל הוא נקודה דיגיטלית אשר מיליונים ממנה מרכיבים תמונה אחת. כמות הפיקסלים היא בעצם כמות הנקודות ממנה מורכבת התמונה. ככל שיש יותר פיקסלים בתמונה אפשר להגדיל את התמונה לגודל יותר גדול. מקובל כיום למדוד במגה-פיקסל שזה בעצם 1,000,000 פיקסלים.

צמצם חלק בעדשה שמווסת את כמות האור העובר דרך מערכת הזכוכיות לחיישן (בד"כ המצמצם מורכב ממספר עלים בתצורת מניפה). טווח הצמצם מסומן בד"כ ב2.8/F, 13/F וכו'. ככל שמספר הצמצם גבוה יותר כך כמות האור המגיעה לחיישן קטנה יותר.

תריס  - תריס הוא רכיב בגוף המצלמה שנפתח ונסגר בזמן הצילום, בשעה שהתריס פתוח נכנס אור לחיישן, כשהתריס נסגר הצילום הסתיים. זמן פתיחת התריס הוא זמן החשיפה של החיישן לאור וזהו זמן הצילום. מצלמות מקצועיות מאפשרות מהירויות תריס גבוהות מאד כמו 1/8000 לשניה ואף יותר, מה שמאפשר הקפאה של שבריר שניה בצילום ללא כל מריחה.


המטוס עומד באוויר - מהירות תריס גבוהה
תוקן על ידי כדרלעמר ב- 31/05/2012 01:35:59

מלך עילם
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-14/3/2012 13:53 לינק ישיר 

תודה רבה.
המשך במדריכים כיף לדעת.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/5/2012 00:58 לינק ישיר 

למרות שאת כל המושגים הכרתי, נהניתי מהשפה הקולחת והבהירה שבה נכתבו הדברים.דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מנותק
נשלח ב-6/5/2012 00:59 לינק ישיר 

למרות שאת כל המושגים הכרתי, נהניתי מהשפה הקולחת והבהירה שבה נכתבו הדברים.דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מנותק
נשלח ב-30/5/2012 14:27 לינק ישיר 

יוווו,
איזה הסבר ברור,
החכמתי,!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/10/2012 02:27 לינק ישיר 
ווואאוו

נכון שאת המושגים אני מכירה היה מעניין מאוד לעבור על זה..
ועל כך תודה רבה..דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מחובר
נשלח ב-8/11/2012 20:50 לינק ישיר 

תודה על ההסברים! התחום מעניין אותי מאוד, בע"ה אעלה תמונות לחו"דדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2014 15:00 לינק ישיר 

כל הכבוד על ההסברדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-31/8/2014 16:14 לינק ישיר 

שאפו על ההשקעה!

כתוב היטב. ברור, רהוט ומסודר. למדתי מזה רבות.
 
תודה רבה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/12/2014 01:32 לינק ישיר 

מיוחד תמונות יפותדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-15/3/2016 22:50 לינק ישיר 

ממש מרשים, חולקת אתכם מדריכים לפוטושופ לעיבודי תמונות לצילום שלי עוזרים מאודדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > מדע וטכנולוגיה > הצלמוניה > ***מושגי יסוד בצילום***
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר