בית פורומים חרדים באופ

סו"ס פסיכולוגיה לחרדים ובמחיר מצחיק

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/6/2006 22:43 לינק ישיר 
סו"ס פסיכולוגיה לחרדים ובמחיר מצחיק

אחרי ים של דיבורים ושיקולים סוף סוף נמצא מוסד שההין ליטול את הסיכון הלא קטן ולהציע מסגרת ללימודי פסיכולוגיה לחרדים (מה שיכול להתפוגג באם הרבנים יצאו נגד בשצף קצף ) אגב בזמנו פוגל מהקריה האקדמית שקל את הרעיון ברצינות אך כנראה קיבל רגלים קרות.
לאחרונה פירסמה המכללה החרדית ברוממה (ירושלים כמובן) על המסלול  הנ"ל והיום הם ערכו כנס הסברה בנושא.
הלימודים עשויים להתפרש על פני ארבע וחצי שנים (להשערתי זה במקרה הטוב...)
היתרון במסלול הזה הוא בכך שהוא מובנה מה שחוסך כאבי ראש והתרוצצויות.
הם מציעים מלגות לזכאים ההופכות את שכה"ל לסימלי ביותר.
השאלה האם המוסד הנ"ל רציני כדי שנוכל לסמוך עליו לפרוייקט ארוך טווח? מישהוא שמע עליהם או התנסה איתם?
איך לדעתכם יתקבל פסיכולוג חרדי בחברה שלנו , יעדיפו אותו על פני חילונים או דווקא יסתייגו ?

תוקן על ידי - המחוג_הקטן - 22/06/2006 23:14:59

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2006 10:56 לינק ישיר 

מה מדובר? בוודאי שישנם פסיכולוגים חרדים ואין בכך פסול

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/6/2006 12:24 לינק ישיר 

הבעיה היא בחומר הלימוד, יש שם כמה דברים שלא הולכים ידי ביד עם השקפת היהדות. (בעיקר נושאים שקשורים לחופש הבחירה וכד')

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/6/2006 13:01 לינק ישיר 

אין ספק שצריך לשקול בכובד ראש את נושא לימודי הפסיכולוגיה אמנם משיחות שהיו לי עם כמה וכמה אנשים שהתעניינו בתחום התברר לי שהם התייעצו עם רבנים גדולים שהמליצו להם כן ללמוד. אבל, חובה לסייג. קודם כל, זאת הייתה עצה ספציפית לאדם ששאל. וכל זה בהנחה שהוא באמת שאל ובצורה הנכונה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2006 20:11 לינק ישיר 

איש נחמד,
מה בחופש הבחירה אינו תואם את השקפת היהדות? אשמח שתסביר.
ממה שהצצתי ב"כתבי הקודש" לא ראיתי שם דברים בעיתיים מבחינה זו.
קראתי סקר שחקר את הקשר בין העיסוק לאמונה והתברר כי בקרב הפסיכולוגים אחוז הלא מאמינים הוא הגבוה ביותר (למעלה מ90%) באמת שאני לא מבין את זה אבל לא חושב שזה קשור לחומר הלימוד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/6/2006 21:39 לינק ישיר 

זה לא כל כך מסובך, הפסיכולוגיה מנתחת את ההתנהגויות של האדם. עכשיו נניח שאדם מסויים עבר כך וכך חוויות שליליות, כתוצאה מזה הוא יתנהג בדרך מסויימת. לדוגמא ילד מוכה יהפוך להיות אלים. אבל התורה אומרת שיש לו חופש בחירה מוחלט, ואם הוא אלים הוא ייתבע על זה והוא לא יוכל לטעון שזה בגלל שפעם הכו אותו.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/6/2006 08:55 לינק ישיר 

איש נחמד,
א. גם בתי משפט לא מתחשבים בשיקולים מהרמה הזו לגבי עצם ההרשעה
ב. מנין לך שהתורה מתעלמת מהדבר המציאותי הזה (מה שאין הגדרה הלכתית כזו זה בגלל "נתת דבריך לשיעורין" אבל למעשה יש גיבויים אחרים שלדעתי עשויים למנוע ענישת כאלה)
ג. לפי גישתך החרדית-נוקשה (ואני חרדי גאה) מה פירוש המאמר אל תהי רשע בעיני עצמך

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/6/2006 18:33 לינק ישיר 

יש בעיה בלימודי פסיכולוגיה, כי הם כוללים סוציולוגיה, הכוללת בתוכה אבולוציה ועוד. כנראה התאימו את החומר לציבור החרדי. יש גם לנשים? כמה עולה? מה התנאים? עם איזה תואר יצאו בסוף?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/6/2006 23:53 לינק ישיר 

הקשר בין סוציולוגיה לאבולוציה הוא רק פונטי.
חוצמזה לא רואה בעיה לקרא על תיאוריה שברור בעליל שהיא מופרכת. לפחד לשמוע משהוא אחר? למה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/6/2006 00:42 לינק ישיר 

אני לא חושב שהפסיכולוגיה מציבה שאלות קשות מדי, אפשר להסביר את השקפת התורה. אבל, הבעיה היא שאתה נדרש ללמוד ולהבחן על דברים שנוגדים את השקפתך הדתית. עצם העובדה שלפי הפסיכולוגיה אם תדע על כך וכך דברים שאדם עבר, ואתה מסיק מזה שהוא יתנהג בדרך מסויימת - אז צמצמת לו את הבחירה. מעבר לשאלת האשמה המשפטית, (שהיא שאלה אחרת לחלוטין), לאדם מסויים אין בחירה באפשרות מסויימת. עכשיו אתה יכול להסביר למשל, שהיהדות מסכימה שאין לאדם את כל הנסיונות כל הזמן, (לאדמור מגור אין נסיון אם לאכול טרפה, למשל), ויכול להיות שזה נכון, אבל בבסיס העניין - יש פה בעיה. ישנן דעות בפסיכולוגיה, פחות מוכרות שהן יותר בעייתיות. אני לא חושב שכל מי שמתעניין או ניגש ללמוד פסיכולוגיה מודע לבעייתיות שבענין. ואני גם לא חושב שזו סיבה לא ללמוד פסיכולוגיה, אבל כל אחד צריך לדעת לקראת מה הוא הולך, ולהתכונן - נפשית, רוחנית והשקפתית. לשאלותיך: א. בתי משפט אינם שופטים ומענישים אדם כי הוא אשם ומגיע לו עונש - אליבא דאמת. בית משפט הוא מוסד חברתי, שתפקידו להגן על החברה ולשמור על האינטרסים שלה. לדוגמא, יתכן מצב שאדם לא יישפט למרות שהוא אשם, והוא מוגדר "חוסר עניין לציבור", כלומר, אין לחברה ענין לשפוט את האדם או להעניש אותו. אני טוען יותר מכך, נניח שאדם רצח, הרי את המת לא ניתן להחיות, מה יעזור לנרצח זה שיענישו את הרוצח?, השיקול העיקרי הוא ליצור הרתעה כדי שלא ירצחו. (זהו "חוב לחברה"), או כדי שרוצחים לא יסתובבו חופשי (על בסיס זה יש מצב של "מעצר מנהלי") מהסיבה הזו, את החברה לא מעניין מה גרם לך לעשות מעשה, לא משנה אם היתה לך בחירה או לא, תפקידו של בית משפט להרשיע עבריין כדי לכלוא אותו שלא יזיק, וכן ליצור הרתעה שהעבריינות אינה משתלמת. לעומת זאת, בתורה יש שני חלקים, יש את החלק של שיקולים של בית דין, שהוא מקביל לחלק של בית משפט ברמת השיקולים. אבל אנחנו מדברים על החלק שבין אדם למקום, שבו אתה עומד במקום אחר לגמרי, הקב"ה תובע ממך שתבחר בחירה מסויימת בכל צעד, ועל זה הוא יעניש אותך או יתגמל אותך. פה אתה יכול לבוא ולטעון - אין לי בחירה, הפסיכולוג שלי קבע שלפי הנתונים שלי אני אמור להיות שודד בנקים, וכד'. ב. התורה לא מתעלמת מדבר מציאותי. אני לא חושב שהפסיכולוגיה סותרת משהו מן התורה. יש כמה דרכים להסביר את זה, נתתי לך דוגמא: התורה מסכימה שאין לכל אחד בחירה שווה בכל רגע על כל דבר. נקודת הבחירה של הצדיק שונה מנקודת הבחירה של הרשע. אבל הרשע ייתבע על זה שהוא רשע ועכשיו אין לו את הבחירה. כמו פרעה . דרך אחרת: התורה תגיד לך, "בראתי יצר הרע - בראתי לו תורה תבלין" שזה אומר שבאמצעות לימוד תורה אתה יכול לנצח את הפסיכולוג שלך. ג. אל תחשוב על עצמך שאתה רשע. לא מבין מה הבעיה.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/6/2006 03:35 לינק ישיר 

איש נחמד
תודה על התשובה המנומקת הייתי מתווכח על כמה מהפרטים אבל אני רוצה להבהיר נקודה אחת. החוש מראה שהם צודקים בכך שיש קשר בין מאורעות החיים לחופש הבחירה. אלא מאי בחירה אינה מושג דיכוטומי, יש לה תחום דימדומים רחב (ע"ע לקוברו בין רשעים גמורים - זכר לדבר, אם אינך מסכים נדון בזה)
אמנם בדיני אדם זה לא כך אבל בדיני שמים כן. ככל שרמת הבחירה יורדת כך רמת האשמה. אז נכון אצלינו יאמרו לך או שאתה "בגדר" שוטה ופטור או בר דעת וחייב משמעו של דבר שלא מוכנים להכיר בנסיבות מסוימות של מקרה כי יש רק 2 קטגוריות חייב או פטור.  הנזק הוא שגישה זו שוללת את תחושת הכשרות והלגיטימציה של האנשים. אז נכון שבהגדרה ההלכתית זה כך אבל צריך לראות מעבר (כמו שלא תאמר לבעל תשובה מתחיל שחייב עכשיו לשמור כל המצוות כולן למרות שהלכתית כן הוא)
בקיצור הגישה הפסיכולוגית "המבינה" אינה סותרת את עקרונות היהדות אולי רק מוסכמות שהתאזרחו במחוזותינו.
אגב על איזה עוד השקפות פסולות שיש בפסיכולוגיה אתה מדבר?
שלא ישתמע שאני תומך נלהב שלהם כמובןשלא! בנקודה זו אני חושב שהצדק איתם. פתוח להשתכנע אחרת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/6/2006 10:22 לינק ישיר 

שאלה: אני הבנתי שכדי לעבוד בפסיכולוגיה צריך לפחות תואר שני. אין מה לעשות עם תואר ראשון. וכמובן שלתואר שני מתקבלים רק כאלו שיש להם תואר ראשון עם ממוצע 90 לפחות.
האמנם? ואם כן, אז איך הפסיכולוגים החרדים שיעשו רק תואר ראשון 4-5 שנים יתפרנסו אחר כך?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/6/2006 11:16 לינק ישיר 

שירלי צודקת תואר ראשון בפסיכו לא שוה כלום מעבר לידע או לניקוד. אולם תואר ראשון לוקח מקסימום שלוש שנים, וכאן מדובר על 4-5 שנים כך שיתכן ואכן מדובר בתואר שני. באר לפתרון פרנסה לאברכים? לדעתי יש במיזם הזה פתרון הכנסה מצוין לכמה וכמה אברכים....

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/6/2006 12:16 לינק ישיר 

קשה לי להאמין שמדובר בתואר שני. הבנתי שהלימודים הם פעם-פעמיים בשבוע בשעות הערב כאשר באוניברסיטה לומדים שלוש שנים מלאות. אז אם תיקח 3 שנים ותפרוש אותם ללימודי ערב כמה שעות בשבוע זה יוצא 4-5 שנים. אבל מכאן ועד תואר שני? לא הגזמת?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/6/2006 12:30 לינק ישיר 

מכיון שאין לי כל קשר למיזם אין לי אלא לחכות למוצא פי האמרגנים שליט"א... תכל'ס . רוב המיזמים מהסוג הזה התנדפו וכלו מן העולם אחרי זמן מה, והמארגנים? עשו תואר שלישי באיך לעשות בוחטה ולהיעלם. אין כאן משום נקיטת עמדה לגבי המיזם הנוכחי אלא על המצב בכללותו.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/6/2006 17:03 לינק ישיר 

שירלי צודקת מדובר רק בתואר ראשון (אין באו"פ תואר שני בפסיכו כי זה כולל הרבה פרקטיקה) 
לא מדוייק שאין מה לעשות עם זה יש כל מני אופציות רק לעבוד כמטפל ממש א"א
הבשורה הרעה שאת הכסף הגדול עושים מהקליניקות הפרטיות ולא מבתי חולים וכדומה ובשביל זה צריך להתמחות עוד 2 שנים (חוץ מתואר שני)
להמר על כזה מסלול? מה אתם אומרים?

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > חברה וקהילה > חרדים באופ > סו"ס פסיכולוגיה לחרדים ובמחיר מצחיק
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.