בית פורומים אגודה אחת

מלגה ללימודי רפואה לחרדים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/1/2010 20:49 לינק ישיר 
מלגה ללימודי רפואה לחרדים

הנני מעתיק מכתב שקיבלתי ככתבו וכלשונו מאת ידידינו הפרו' עמירם גונן. יישר כח על מאמציו, לעזור לאנשים להתפרנס בכבוד.

שלום רב,

אני פונה אליך בבקשה לסייע בהפצת המידע על כך שנבדקות האפשרויות ללימודי רפואה עבור חרדים העשויים למצוא עניין במסלול מקצועי זה. אני מבקש לבחון באמצעות מכתב זה את מידת ההתעניינות בלימודי רפואה בקרב אלה הקשורים בצורה זו או אחרת בלימודים אקדמיים. אני מודה מראש על כל שיתוף הפעולה במאמץ זה.

בישראל אנו עומדים בפני התופעה של העדר כמעט מוחלט של ייצוג האוכלוסייה החרדית בעולם המקצועי של הרפואה. מצב זה עורר אותי לנסות ולפעול על מנת להרחיב את ההכשרה הגוברת בשנים האחרונות של חרדים במקצועות האקדמיים גם אל מקצוע הרפואה, מקצוע שבעבר היה אחד מאלה בהם הצטיינו יהודים שהיו בד בבד גם מעוגנים באליטה התורנית שלהם. הרחבה זו עשויה גם לסייע לשפר את מצב שירותי הרפואה בישראל נוכח המחסור הצפוי ברופאים בשנים הבאות וגם לקרב את צרכני הרפואה בקרב האוכלוסייה החרדית אל היצע השירותים הרפואיים ככל שיגבר חלקם של רופאים חרדים במקצוע הרפואה בישראל.

בעת האחרונה ניהלתי מספר שיחות עם כמה סטודנטים חרדים ומצאתי ניצנים של התעניינות בלימודי רפואה. כמובן שקיים עדיין החשש כי רבים החסמים העומדים בפני מי שחפץ בלימודי רפואה ואין הוא מצויד בתעודת בגרות מעולה וציון גבוה ביותר במבחן הפסיכומטרי. חסמים אלה מרתיעים במיוחד את מי שנתיב לימודיו הישיבתיים לא כלל לימודי חול ברמה של מבחני בגרות.

לאחרונה גם התברר לי כי נוצר מצב חדש במערכת ההכשרה של רופאים בישראל המאפשר לחרדים להיכנס אל מערכת זו ביתר קלות. עד עתה אפשר היה להיכנס למערכת זו רק על בסיס של ציוני בגרות גבוהים וציון מבחן פסיכומטרי גבוה. כיום, בעקבות החלטה של המועצה להשכלה גבוהה, המפקחת על הלימודים הגבוהים בישראל, קיימת אפשרות של הפרדה מוסדית בין הלימודים הקדם-רפואיים (הידועים גם כלימודים 'קדם-קליניים') ללימודים רפואיים של ממש (הידועים כלימודים 'קליניים'). על פי החלטה זו ניתן ללמוד את הלימודים הקדם-רפואיים במסגרת לימודי תואר ראשון בביולוגיה או במדעי החיים שלא במסגרת בית ספר לרפואה וגם לא באותה אוניברסיטה בה פועל בית הספר לרפואה.

להחלטה זו של המועצה להשכלה גבוהה יש השלכה לטובה על סיכויהם של סטודנטים חרדים ללמוד רפואה. אביא דוגמה בולטת להשלכה חיובית זו. כידוע לכם זה מכבר, באוניברסיטה הפתוחה ניתן להתחיל בלימודי אקדמיים ללא צורך בתעודת בגרות ומבחן פסיכומטרי, תנאי המהווה יתרון חשוב עבור בוגרי ישיבות. באוניברסיטה הפתוחה קיימת מחלקה למדעי החיים ברמה גבוהה. כך נוצר פתח עבור בוגרי ישיבות חרדיות להתחיל ללא חסמים במסע לימודים לקראת הכשרתם כרופאים. הם יוכלו ללמוד את שלב הלימודים הקדם-קליניים במסגרת המחלקה ללימודי החיים באוניברסיטה הפתוחה ומשם ימשיכו ללימודים קליניים בבית ספר לרפואה באחת האוניברסיטאות.

האוניברסיטה הפתוחה כבר הגיעה להסכמה עם בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב על מבנה הלימודים לקראת תואר ראשון במדעי החיים אצלה אשר יתאים לדרישות הלימודים הקליניים הנערכים בין כתלי בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב. פרטים על מבנה הלימודים באוניברסיטה הפתוחה בהקשר למעבר לבית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ניתן למצוא בכתובת האינטרנט: http://estudy.openu.ac.il/opus/bin/en.jsp?enZone=Editor14310&enDispWho=Editor^l252255

בימים אלה פתחתי בשיחות עם אנשים באוניברסיטה העברית בירושלים במטרה שגם אוניברסיטה זו תצטרף לחוג בתי הספר לרפואה המאפשרים ללמוד את הלימודים הקדם-קליניים שלא במסגרתם. אם אכן יתרחש הדבר עשויה להיפתח אפשרות למסלול הכשרה לרפואה לא רק בתל-אביב אלא גם בירושלים. יהיה בכך יתרון של קרבה גאוגרפית לשני הריכוזים הגדולים של האוכלוסייה חרדית בישראל.

לאור התפתחות זו אני מציע למי מכם שזה עתה התחיל בלימודיו באוניברסיטה הפתוחה או עומד להתחיל בהם בסמסטר האביב הקרוב, ועשוי להיות מעוניין בהכשרה כרופא, לבחון לעשות זאת כבר עתה במסגרת תוכנית הלימודים במדעי החיים לתואר ראשון (B.Sc). ראשיתם של לימודים אלה היא בקורסים במתמטיקה ובסטטיסטיקה והיא דומה לראשיתם של לימודים במקצועות אחרים כגון מדעי המחשב, פסיכולוגיה, ניהול וכלכלה. לכן המעבר למי שמעוניין בכך לא יהיה כרוך ב"הפסד" קורסים.

כמובן שהאפשרות להגיע ללימודים קליניים של רפואה באמצעות לימודים של מדעי החיים לתואר ראשון פתוחה גם בפני בוגרי ישיבות, ובראשם בוגרי תיכוניות חרדיות, המחזיקים בתעודת בגרות כזו או אחרת. אלה יוכלו ללמוד גם באוניברסיטאות ובמכללות אחרות המקיימות לימודים במדעי החיים או בביולוגיה אך הדורשות תעודת בגרות ומבחן פסיכומטרי כתנאי כניסה.

ועוד פרט חשוב אחד בהתפתחות שחלה במבנה המוסדי של לימודי רפואה בעקבות ההחלטה של המועצה להשכלה גבוהה. מועצה זו גם פתחה פתח להיכנס ללימודים קליניים בבית ספר לרפואה גם לאלה שאינם מחזיקים בתואר ראשון במדעי החיים או ביולוגיה. גם בוגרי חוגים אחרים יוכלו לעשות זאת בתנאי שילמדו בהצלחה סדרה של קורסים הקרויים 'לימודי השלמה', וזאת על מנת לצייד אותם בידע המדעי הבסיסי הדרוש ללימודים הקליניים בבית הספר לרפואה עצמו. כך, גם מי שסיים את חוק לימודיו לתואר הראשון בניהול או בכל חוג אחר, יוכל באמצעות תכנית של 'לימודי השלמה' להיכנס ללימודים הקליניים ולהשלים הכשרתו כרופא. אלה מכם העומדים לסיים בקרוב את לימודיהם לקראת התואר הראשון ומעוניינים להסב כוון ולעבור ללמוד רפואה יוכלו לעשות זאת דרך השלב של לימודי השלמה.

אני מבקש להפיץ את כל המידע דלעיל לכל מי בקרב האוכלוסייה החרדית הצעירה העשוי להיות מעוניין בלימודי רפואה. לכן אני מבקש מכל אחד מכם לסייע בכך על ידי איתור אנשים מעוניינים ומתאימים בקרב חוג מכריכם.

פרטי ההתקשרות אליי:

א.      כתובת דואר אלקטרוני: agonen@ff-yt.org

ב.      טלפון: 026597011 ולהשאיר הודעה קולית.

ג.        כתובת דואר רגיל: עמירם גונן, ידידות טורונטו, רחוב בית הדפוס 20, ירושלים.

בתודה מראש על שיתוף הפעולה ובברכה,

עמירם גונן

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/1/2010 08:58 לינק ישיר 

שני תנאים:
כיתות נפרדות ללא בנות וללא גוויות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/3/2015 23:41 לינק ישיר 

שאל את הרופא ורפא ירפא - פורטל רפואה מדהים, ממליץ בחום לכולכם ויש פורומים רפואיים לשאילת שאלות ומקבל מענה מהיר:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2015 10:38 לינק ישיר 

יפה. הקטע הכי חשוב זה הפטור מפסיכומטרי (אגב, בטח צריך שם רמה גבוהה במיוחד של שפות, מדעים וכדו', כך שעדיין לא מדובר באופציה קלה)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2015 16:45 לינק ישיר 

דווקא הפטור מפסיכומטרי לדעתי הוא פחות טוב, הדבר עשוי לגרום לאנשים שבאמת לא מתאימים ללימודים האלו להתחיל אותם עם המון מוטיבציה, ורק אחרי שנה שנתיים לגלות ש... בעצם זה לא מתאים להם. משום מה אנשים הרבה פעמים נוטים לחשוב שהם מוכשרים יותר ממה שהם באמת, הפסיכומטרי קצת שם אותך בקונטקסט הנכון...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2015 23:07 לינק ישיר 

יש בזה משהו, אני רק כתבתי שלצעיר החרדי קשה מאוד לעבור פסיכומטרי, כי באמת אין מושג בהרבה תחומים. אתה נכנס לשאלה חשובה אחרת, האם באמת הצעיר החרדי במצבו הנוכחי (אינני לא מדבר על גאונים, שהם בהחלט מיעוט, לא על משקיענים מיוחדים ולא, כמובן, על כל מיני מאדערנים ב"מ וחזב"תים). זו שאלה קשה, בסה"כ האפשרות העיקרית של הצעיר החרדי היא דמגוגיה, להבליט את כישרונותיו ולקשקש בהם מבלי להעמיק בנושאים כראוי. אבל בכל מקרה זה דיון מספיק חשוב בשביל אשכול נפרד

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/3/2015 17:26 לינק ישיר 

במקום כל ה"ידידותיות" הזאת, שיתנהלו כמו שמקובל בכל העולם, שכל צעיר צריך ללמוד בתיכון ושיפסיקו לבלבל את המוח לכולם.

אם קשה לשנות את הכל, אפשר להתחיל בקטן, ביוב לימודים רגילים עד גיל 14 ובמניעת תיקצוב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/3/2015 11:15 לינק ישיר 

שרפ
כמי שברח מהספינה בזמן הנכון, שאלתך צודקת. אבל לא כולם ברחו בזמן, ולא לכולם היתה אפשרות לברוח, בהתאם למקום והגיל.
אני משוכנע שתוך 10 שנים כל השאלות האלו תתמוססנה, לפחות בכמות הדרישות והציפיות.

השאלה השניה, האם לא נכנסים ע"י כל ההקלות למיניהן, אנשים שאינם ראויים לתפקידים בכירים. לא יודע, אינני רופא, אך קורא אני מכאן שכל המקלים למיניהם, לא לוותר על האיכות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/9/2015 00:46 לינק ישיר 

כל המידע אודות לימודי  רפואה לחרדים.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > חברה וקהילה > אגודה אחת > מלגה ללימודי רפואה לחרדים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר