בית פורומים אגודה אחת

כיצד סילף הלובביצ'ר דברי הפילוסוף הנס רייכנבך,רבו באוניברסיטת ברלין?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-15/9/2019 01:34 לינק ישיר 
כיצד סילף הלובביצ'ר דברי הפילוסוף הנס רייכנבך,רבו באוניברסיטת ברלין?

ציון במשפט לכי לך עם מעוננייך!

התעוך בכזב, היית שחוק אל כל שכנייך!

על עוזבך צופייך, ושומעך קול תרפייך!

 

מאמרי המקיף, "תורה, מדע וספקנות בכתבי ר' מנחם-מנדל שניאורסון מלובביץ'-ניו יורק", מתפרסם עתה בגליון החדש של 'דעת', מס' 87.

 

המאמר מבוסס על ההרצאות שנשאתי באוניברסיטת המבורג בנובמבר 2017 ובאפריל 2018.

 

מבחר פרפראות, דברים ככתבם:

 

"מבחינה מסויימת שניאורסון הינו קיצוני בנקודה זו אף יותר מאחרים, ותוך התעלמות מן ה'פוליטיקל קורקט' החרדי הוא מותח ביקורת קשה על דמויות רבניות מפורסמות שנכשלו לטעמו באפולוגטיקה. על ר' ישראל ליפשיץ, בעל הפירוש המפורסם תפארת ישראל על המשנה, יצא קצפו של שניאורסון בשל מאמר שחיבר הלה ובו ניסה למצוא רמזים לתורת האבולוציה [...] על ר' שמשון רפאל הירש כתב שניאורסון [...]" (עמ' 513)

 

"ככלל נעדרים 'גדולים' כאלו ידע מדעי מינימלי שיאפשר להם אפילו להבין את הבעיה. מנהיג הפלג הליטאי ברבע האחרון של המאה העשרים, אליעזר שך, ענה למשל לשואל ב"מכתב ביום שדרכו רגלי אדם על הירח לראשונה" [...]" (עמ' 514)

 

"אין ספק כי מבחינה הגישה לבעיית תורה ומדע, הגותו של שניאורסון הינה ייחודית ומרעננת למדי על רקע עליבות תורתם של ה'גדולים' החרדיים ככלל בתחום זה, ויש בתשובותיו של שניאורסון בנושא כמה וכמה רעיונות חדשים ומקוריים. אולם בדיקה מקרוב של כמה מהתייחסויותיו של שניאורסון לבעיית תורה ומדע מגלה גם שיטה קבועה למדי של הטעיה שקשה להניח שאינה מכוונת" (עמ' 515)

 

"לכאורה, פלא-פלאים ממש, חידוש מרענן בנוף השחוק והעייף של הרבנים וה'גדולים' למיניהם בענייני תורה ומדע [...] למעשה, עבור בעל השכלה אסטרונומית אלמנטרית שניחן גם בתכונה של הבנת הנקרא, קל למדי לראות מיד כי לפנינו הטעיה פשוטה, גניבת-דעת של ממש, שקשה להאמין כי נעשתה בידי שניאורסון בתום-לב" (עמ' 516)

 

"מחקר שפורסם בשנת 1997] הראה כי בימיו באוניברסיטת פרידריך וילהלם בברלין היה שניאורסון תלמידו של הפילוסוף הנס רייכנבך [...] אם אכן הסתמך שניאורסון על רעיונות שזכר מן הקורס של רייכנבך, הרי שגם כאן ברר מדברי רבו רק את מה שהתאים לצרכיו [...]" (עמ' 527-526)

 

ועוד ועוד... העליתי גם לדף שלי באתר 'אקדמיה' – בואו לקרוא! לא בא כבושם הזה:

 

https://indepent.academia.edu/ISRAELNETANELRUBIN/Papers

 

ואליהם תיטוף מילתי שוב:

 

להודיע סורחנכם, ולפרסם קלונכם, ולבשר חרפתכם, ולגלות ערוותכם, קבל עם ועולם, לנגד השמש לעין כל!!
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > חברה וקהילה > אגודה אחת > כיצד סילף הלובביצ'ר דברי הפילוסוף הנס רייכנבך,רבו באוניברסיטת ברלין?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר