בית פורומים מחקר חדש קובע

מחקר בדק ומצא שתרופת פרובג'יל יעילה לעירנות, והיא אושרה בישראל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/9/2009 15:23 לינק ישיר 
מחקר בדק ומצא שתרופת פרובג'יל יעילה לעירנות, והיא אושרה בישראל


האם פרוביג'יל מעלה את רמת העירנות?

מערכת BeOK
פורטל בריאות יופי רפואה
 

לפי מחקר שהתפרסם יכולה הפרוביג'יל, תרופה המטפלת בתופעות השינה הלא רצונית של מחלת הנרקולפסיה, לטפל גם בתופעות העייפות הכרונית והפרעות השינה מהן סובלים רבים העובדים בלילה

 
הפרוביג'יל, תרופה המטפלת בתופעות השינה לא רצונית של מחלת הנרקולפסיה, יכולה לטפל גם בתופעות העייפות הכרונית והפרעות השינה מהן סובלים רבים? לפי מחקר שהתפרסם ב-New England Journal of Medicine, התשובה לשאלה זו הינה חיובית ומחקר שנערך מצא כי התרופה גורמת לעלייה משמעותית ברמת העירנות.

הניסויים בתרופה, שנערכו ב-28 מרכזים רפואיים בארה"ב, "קידמו את המטופלים לקראת מצב של נורמליות בצורה משמעותית", אמר החוקר שהוביל את הניסויים, ד"ר צ'ארלס סייזלר מבית החולים בריגהאם בניו יורק. ההפרעה, שנובעת בעיקר מהחלפת סדר החיים - עירות בלילה ושינה ביום (בדרך כלל בשל עבודה בלילה) - הופכת לחמורה בקרב חמישה עד עשרה אחוזים מבין אלו שחווים אותה, שאינם יכולים לישון במשך היום ולהיות עירניים בלילה.

בבדיקה שנערכה, נמצא כי 74 אחוזים מבין 96 הנדגמים שקיבלו את התרופה נטו להיות ישנוניים פחות בעת עבודתם בערב וזאת לעומת 36 אחוזים בלבד של אנשים שהצליחו לשמור על עירנות בקרב קבוצת הביקורת שבה קיבלו 108 המתנדבים פלסבו.

אולם לתרופה היו גם תופעות לוואי. מטופלים רבים דיווחו על כאבי ראש ואילו ששה אחוזים דיווחו על תוצאות הפוכות - הם חוו תופעות של אינסומניה. המחקר ארך רק שלושה חודשים ועל כן לא ניתן לדעת יותר על ההשפעות לטווח ארוך שיכולות להיווצר בעקבות השימוש בתרופה.
04.08.05
http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=594


פורום מחקרים בהצעת מחקר בנושא
http://www.fibromyalgia.co.il/research.html
פרוביג'יל (PROVIGIL) היא תרופה המיועדת לטיפול בעייפות יתר (לאות) הנגרמת כתוצאה מהפרעות שינה.

פרוביג'יל עוזרת לשמור על ערנות במקרה הצורך ועם זאת אינה פוגעת ביכולת השינה (נטילת כדור פרוביג'יל בבוקר אינה פוגעת בשנת הלילה). פעולת הפרוביג'יל נועדה להקל בצורה ניכרת על עייפות היתר, אולם היא אינה מרפאה את ההפרעות הפתולוגיות הגורמות לעייפות זו. כמו כן, נטילת פרוביג'יל אינה מחליפה מחסור בשעות שינה ו/או טיפולים אחרים.

נטילת פרוביג'יל עשויה לשפר בצורה ניכרת את הערנות, את התפקוד היומיומי ואת יכולת הריכוז. יעילותה של פרוביג'יל נבדקה והוכחה מעל לכל ספק במספר רב של מחקרים קליניים.
התרופה תתחיל להשפיע בתוך מספר שעות מרגע נטילתה. לאחר פרק זמן זה תורגש ערנות ויכולת התפקוד תשתפר, כל זאת מבלי לפגוע ביכולת השינה הטבעית.

את פרוביג'יל נוטלים בדרך כלל בשעות הבוקר. מומלץ לא לשנות את שעת הנטילה. אפשר ליטול פרוביג'יל עם או בלי אוכל. יש ליטול פרוביג'יל על פי הוראות הרופא ובהתאם למינון שנרשם על ידו.
פרוביג'יל הינה תרופה בטוחה ונוחה לשימוש, אולם בנוסף לפעילות הרצויה שלה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי כגון: כאב ראש, בחילה ותחושת אי נוחות בקיבה. במקרה של הופעת תופעות נוספות הקשורות לשימוש בתרופה יש לפנות לרופא המטפל.

על מנת למנוע שיבוש או חוסר יעילות בפעילות הרצויה של פרוביג'יל, יש לדווח לרופא על כל תרופה נוספת אותה נוטלים באותו הזמן. יש להימנע מצריכת אלכוהול במקביל לנטילת פרוביג'יל.

http://www.provigil.co.il/#


לראשונה בישראל: אושרה תרופה לעייפות כרונית

התרופה פרוביג'יל אותה אישר אגף הרוקחות מיועדת לטיפול בישנוניות כרונית בלתי מוסברת, בתסמונת דום נשימה בשינה ובעייפות אצל עובדי משמרות לילה

ד"ר איתי גל

פורסם

23.04.08, 09:54

*******> var agt=navigator.userAgent.toLowerCase();var is_major = parseInt(navigator.appVersion);var is_ie = ((agt.indexOf("msie") != -1) && (agt.indexOf("opera") == -1));var is_ie5 = (is_ie && (is_major == 4) && (agt.indexOf("msie 5.0")!=-1) ); function txt_link(type,url,urlAtts) { switch (type){ case 'external' : if( urlAtts != '' ) {var x = window.open(unescape(url),'newWin',urlAtts)} else {document.location = unescape(url);} break; case 'article' : urlStr = '/articles/0,7340,L-to_replace,00.html';url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; case 'yaan' : urlStr = '/yaan/0,7340,L-to_replace,00.html';url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; case 'category' : urlStr = '/home/0,7340,L-to_replace,00.html'; url=urlStr.replace('to_replace',url); if( urlAtts == '' || !urlAtts) {document.location = url;} else {var x = window.open(url,'newWin',urlAtts)} break; } } function setDbLinkCategory(url) {eval(unescape(url));} מאות ישראלים סובלים מישנוניות כרונית בלתי מוסברת המתבטאת בעייפות ברוב שעות היום, קושי לשמור על עירנות גם לאחר שינה ארוכה בלילה או לאחר תנומות במהלך היום. עתה אישר משרד הבריאות את שיווקה של התרופה פרוביג'יל גם לפתרון הישנוניות.

 

הבעיה מתחילה בדרך כלל בגיל הנעורים. הסובלים מישנוניות כרונית בלתי מוסברת לוקים בפגיעה ניכרת באיכות החיים, חוסר ריכוז בכל פעולה, הכל עקב הישנוניות הנגרמת ככל הנראה בשל ליקוי בפעילות השעון הביולוגי של הגוף.

 

התרופה פרוביג'יל (PROVIGIL), רשומה מזה מספר שנים לטיפול במחלה אחרת הגורמת לישנוניות יתר - נרקולפסיה, והיא משמשת גם להפגת העייפות הנובעת ממחלות אונקולוגיות ומחלות נוירולוגיות כמו טרשת נפוצה, מחלת פרקינסון, ואחרות.

 

בימים אלה אושרה הרחבת ההתווייה לתרופה, גם לאנשים הסובלים מישנוניות כרונית בלתי מוסברת, מתסמונת עבודת משמרות ומישנוניות המלווה דום נשימה בשינה לאחר טיפול אופטימלי.

 

תסמונת עבודת משמרות (Shift Work Disorder) אופיינית לאנשים בריאים העובדים בלילות ובהם רופאים, אחיות, עובדי חברת חשמל, דיילים, נהגים ואחרים. על פי ההערכות מספרם מגיע לכרבע מיליון ישראלים. העבודה בלילות משבשת את השעון הביולוגי, גורמת לעייפות קשה, קשיי ריכוז, תאונות דרכים ותאונות עבודה.

 

התוויה נוספת של התרופה היא לסובלים מתסמונת דום הנשימה בשינה, תופעה נפוצה שסימניה עודף משקל, נחירה, עייפות וישנוניות במשך היום. הלוקים בתסמונת סובלים מהפסקות מחזוריות בנשימה במהלך השינה, אשר גורמות ליקיצות קצרות משינה בלא שיהיו מודעים לכך. כמות היקיצות מגיעה לעשרות ומאות במהלך הלילה.

 

אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות מחלות לב וכלי דם ולתאונות דרכים ועבודה בגלל חוסר ערנות מספקת. מוערך שאלפי אנשים בארץ סובלים מבעיה זו, ורק מיעוטם מאובחן ומטופל. הגישה הטיפולית היא רב-תחומית, ויכולה לכלול ירידה במשקל, טיפול במכשירים להזרמת אויר בלחץ (CPAP), ניתוחים ושימוש בהתקנים דנטליים. למרות טיפול מיטבי, חלק מהמטופלים עדיין סובלים מישנוניות ניכרת במהלך היום שמחייבת פתרון תרופתי.

 

"פרוביג'יל פועלת כ- 8 עד 12 שעות מזמן נטילתה ומסייעת בשמירה על ערנות, ועם זאת אינה פוגעת ביכולת השינה" אומר ד"ר ברוך אלעד, יו"ר החברה לחקר השינה בהסתדרות הרפואית, "נטילת 1-2 כדורים, בימים (או בלילות – לעובדי משמרות) בהם חשים בעייפות יתר, משפרת באופן ניכר את רמת הערנות, את התפקוד ואת יכולת הריכוז. פרוביג'יל הוכחה במחקרים קליניים רבים כבטוחה ויעילה, והיא אינה ממכרת מכיוון שאינה פועלת במרכזים במוח הקשורים בהתמכרות".

 

בארה"ב התרופה מאושרת לטיפול בישנוניות יתר הנגרמת ע"י נרקולפסיה, עבודת משמרות ותסמונת דום נשימה בשינה. באירופה מאושרת התרופה לנרקולפסיה ובקרוב תאושר בחלק מהמדינות גם לישנוניות הקשורה בתסמונת דום נשימה בשינה. התרופה תינתן באמצעות מרשם רופא ומחירו של כדור אחד הוא כ-13 שקלים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3533525,00.html


מידע על התרופה באינדקס התרופות של YNET
http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-1982-506,00.html


*--indexsql is the counter of the Related Article , has value only if there are related article* *--end switch about number of pictures in article*
ראש גדול: יש תקווה להצלת הזיכרון
מאת אקונומיסט
* תרופות המפותחות כעת לטיפול בחולים הסובלים מאלצהיימר או מההשפעות של שבץ מוחי, עשויות לשפר את הזיכרון, התפישה, הקשב וכישורים שכליים אחרים. מדענים מעריכים שבשנים הבאות יהיו תרופות בשימוש נרחב בהרבה מזה שיועד להן תחילה
תגיות: זיכרון
זה אלפי שנים שבני אדם מחפשים חומרים שישפרו את כישוריהם המנטליים ואת הסבולת שלהם. הם לעסו, בישלו ועישנו עלים, שורשים ופירות בניסיון להרחיב את תודעתם. החיפוש נמשך גם היום. ההבדל היחיד הוא שבימינו השמאנים עובדים במעבדות של חברות תרופות במקום ביערות. לדבריהם, הם מחפשים תרופות לטיפול באלצהיימר, בהפרעות קשב, בשבץ ובתופעות השיטיון הנלוות למחלת פרקינסון ולסכיזופרניה. זה נכון, אבל התרכובות שהם יוצרים כדי לסייע לחולים, מאפשרות גם לאנשים בריאים לחזק את כישוריהם השכליים.

התרופות שמיועדות לטפל במחלות ובבעיות שפורטו משפיעות על תהליכים עצביים שעומדים בבסיסן של פעולות חשיבתיות - מיקוד תשומת הלב, תפישה, לימוד, זיכרון, שימוש בשפה, תכנון וקבלת החלטות - לרוב באמצעות שינוי מאזן המוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטורים) המעורבים בתהליכים אלה. מוליכים עצביים הם חומרים כימיים, המעורבים בפעילות העצבית.

לפי דו"ח שפירסמה החודש האקדמיה למדעי הרפואה בבריטניה, בעשורים הקרובים יופיעו על מדפי בתי המרקחת תרופות חדשות רבות המשפיעות על המוח. סר גבריאל הורן, חוקר מאוניברסיטת קיימברידג' שעמד בראש הקבוצה שחיברה את הדו"ח, אומר כי לדעתו כיום נמצאות בשלבי פיתוח שונים יותר מ-600 תרופות לטיפול בהפרעות נוירולוגיות.

להילחם בעייפות

ההיסטוריה מלמדת שרוב התרופות האלה לא יגיעו אפילו לשלב קבלת האישור לשימוש, אבל מספרן הרב מבטיח שחלק לא מבוטל מהן יאושרו לבסוף. אף לא אחת מהחברות המפתחות תרופות שמיועדות לטיפול במחלות נוירולוגיות ושביכולתן לשפר כישורים שכליים אינה מתכוונת לפעול כדי שהתרופות יקבלו אישור לשימוש נרחב, אבל צפוי שבפועל ייעשה שימוש כזה. על כך אפשר ללמוד מהשימוש הגובר והולך בתרופות קיימות, לצרכים שונים מההתוויה המקורית שלהן. לדוגמה: אנשים המעוניינים להמריץ את עצמם או לשפר את יכולתם השכלית נוטלים ריטלין ופרוביג'יל.

פרוביג'יל למשל תורם ליכולת לשמור בזיכרון ספרה נוספת בסדרה של ספרות אקראיות, מעבר לשבע הספרות שאנשים זוכרים בדרך כלל. התרופה גם יכולה לשפר את הביצועים במבחנים ואת היכולת לתכנן. לפי הדו"ח, בשל ההשפעות החיוביות של תרופות אלה על אנשים בריאים, הולך וגדל מספר האנשים שנוטלים אותן כדי להילחם בעייפות, כדי לשפר את תפקודם בעת עבודת משמרות, כדי לשפר את ציוניהם במבחנים או כדי להתאושש במהירות רבה יותר מטיסות ארוכות.

כתב העת "Nature" ערך השנה סקר לא רשמי בין קוראיו, שבו בדק אם הם נוטלים תרופות מסוג זה גם אם אינם לוקים במחלה שלשמה נוצרה התרופה. אחד מחמישה מ-1,400 הנסקרים, רובם מדענים, השיב כי נטל ריטלין, פרוביג'יל או תרופות חוסמות בטא (שעשויה להיות להן השפעה נוגדת חרדה) מסיבות שאינן רפואיות. הנשאלים שהשתמשו בתרופות אלה עשו זאת כדי לחדד את המיקוד, להגביר את הריכוז או לשפר את הזיכרון. מתוך הנשאלים שהשתמשו בתרופות, 62% נטלו ריטלין ו-44% לקחו פרוביג'יל. רוב המשתמשים הצליחו להשיג מרשמים לתרופות, אחרים רכשו אותן דרך האינטרנט.

לנוכח התוצאות האלה ונוכח הציפייה לעלייה במספרן של התרופות מסוג זה, רבים - ובהם גם מחברי הדו"ח - מאמינים שהשימוש בתרופות המשפרות את הכישורים השכליים עומד לעלות במידה רבה.

מוחק זיכרונות

יש כמה גישות המתייחסות לשיפור הכישורים השכליים. טרבר רובינס, עמיתו של סר גבריאל באוניברסיטת קיימברידג' וחבר אחר בצוות המחקר, אומר שאחת מהן היא להפעיל את מתגי ה"הפעלה" וה"כיבוי" של המוח. בהכללה גסה, אפשר להגדיר את הרשתות העצביות של המוח כמעגלים חשמליים. המוליכים העצביים שולטים במתגים של המעגלים האלה.

אחד מהם הוא הגלוטמט, המפעיל את מתג ה"הפעלה" במעגלים האחרים ליצירת זיכרון. אמפקינים, השייכים לקבוצת חומרים שהתגלתה באחרונה, מגבירים את פעילותו של הגלוטמט וכך הם מקילים את יצירת זיכרונות.

קורטקס פרמצוטיקלס, חברת תרופות מאירווין, קליפורניה, היא אחת היצרניות העוסקות בפיתוח תרופות המבוססות על אמפקינים. אחת מתרכובות האמפקינים שהיא מייצרת, שקיבלה את שם הקוד CX717 כדי להסתיר את זהותה המדויקת, נמצאת בתהליכי בדיקה לטיפול באלצהיימר בחולים מבוגרים. ניסויים מוקדמים הראו כי התרופה יכולה לשפר את הערנות של המטופלים. בניגוד לקפאין, אמפטמינים וממריצים אחרים, CX717 אינו גורם לעלייה בלחץ הדם ואינו מאיץ את קצב הלב. התרכובת גם לא גורמת לתחושת האופוריה האופיינית לסמים, ולכן לא סביר שתהיה לה השפעה ממכרת.

באופן פרדוקסלי, כיום נערכים ניסויים המתמקדים במזרז גלוטמט אחר, די-ציקלוסרין שמו, שלא משמש לחידוד הזיכרון אלא לביטולו. הפרדוקס נפתר במהרה, משום שתהליכי האי-למידה במוח דומים לתהליכי הלמידה.

די-ציקלוסרין נקשר לקולטני גלוטמט מסוימים ומגביר באופן סלקטיווי את תהליכי מחיקת הזיכרון. הוא מדכא את ההשפעות של הקשר מותנה, כמו זה שקיים במצבי חרדה, התמכרות או פחדים. למשל, כשחושפים חולדה שקיבלה די-ציקלוסרין לגירוי שבעבר היה מקושר לפחד, היא אינה מראה סימני פחד. די-ציקלוסרין עוזר להסיר זיכרונות לא נעימים, כמו אלה הקשורים להפרעת דחק פוסט-טראומטית, וגם מאפשר להחזיר את המוח של מכורים למצב שקדם להתמכרות. למשל, הוא יכול להסיר את הגירויים שגורמים לעישון.

גישה אחרת לחיזוק היכולת השכלית מתמקדת במוליך העצבי אצטילכולין. עצבים כולינרגיים - כלומר העצבים המופעלים על ידי המולקולה אצטילכולין - מעורבים בפעילות המוחית הקשורה לריכוז, מיקוד, תהליכי חשיבה מורכבים וזיכרון. המערכת הכולינרגית היא זאת שמתנוונת במחלת האלצהיימר.

לכן קיים עניין בתרופות שמונעות את פירוק האצטילכולין וגם בניקוטין, שהשפעתו דומה לזאת של אצטילכולין. רובינס אומר שתרופות כולינרגיות עשויות להביא לשיפור קל ביכולת השכלית של חולי אלצהיימר, וכי תרופות דומות "עשויות להיות מועילות לבני אדם בריאים".

הרחבת התודעה עשויה, אם כן, להפוך לעסק משגשג. גם אם התרופות פותחו כדי לטפל במחלות, יהיה קשה למנוע את השימוש בהן מאלה שאינם חולים. ואם הן אינן גורמות תופעות לוואי שליליות, אין סיבה למנוע זאת.

http://www.haaretz.com/hasite/spages/988937.html


 

 

הריטלין התעייף, יחי המעורר החדש

מאת: מערכת וואלה!

יום שני, 30 במרץ 2009, 0:44

המובטלים מוכי ירח, הסטודנטים טרוטים ועובדי המשמרות ממוטטים. החדשות הטובות: יש פרובג'יל, תרופה חדשה נגד עייפות שנכנסה לאחרונה לסל הבריאות

תגיות: פרוביג'יל,עייפות

מניעת שינה יוצרת סטרס פיזי ונפשי, גורמת התקפים פסיכוטיים ודיכאון (אילוסטרציה: ShutterStock)

תהפוכות המיתון טורפות את שנתינו, טרדות הפרנסה מאריכות את ימינו, לחלקינו אין יום ואין לילה - משמרות כפולות, חלוקת עיתונים בארבע בבוקר לתוספת הכנסה נוספת או סתם אינסוף שעות נוספות במסגרת הנסיון המתמיד לרצות את המעביד. אם יש דבר משותף לכל קרבנות המיתון, הרי הוא כנראה עייפות אין קץ.

 

מניעת שינה, נתפסת כאמצעי עינוי. היא יוצרת סטרס פיזי ונפשי, פוגעת במערכת החיסונית, גורמת התקפים פסיכוטיים ודיכאון. הבשורה החדשה לעייפים: תרופת "הפרובג'יל". סטודנטים טרוטי עיניים ומתמחים מרוקני אנרגיה כבר אמצו אותה אל חיקה החם (שלא לומר הכתירו אותה בתור הריטלין החדש), עובדי משמרות לילה הכניסו אותה לתפריט היומי ואפילו משרד הבריאות הכניס אותה אל סל הבריאות.

 

נזקי העייפות והתמודדות עימה

 

אחד מדרכי ההתמודדות, לצד תזונה משופרת והתעמלות, היא ריטלין ודומיו (אילוסטרציה: ShutterStock)

עייפות, מוגדרת כחוסר יכולת פיזית או נפשית לבצע פעולות רצויות ויומיות, הפוגעת באיכות חיינו. לרוב היא תוצאה של סגנון חיים שאין בו הקפדה על זמני שינה קבועים. יש כאלה שרגילים לכך וגופם מתנהג בהתאם, אך מה קורה לאלו שמשנים באחת את סגנון החיים ואת שעות השינה? רבים מאיתנו נקלעים היום למצב הזה, נאלצים להגדיל את מקורות הפרנסה בצורה יצירתית הגובה לא אחת מחיר כבד בתפקוד היומיומי.

 

אחד מדרכי ההתמודדות, לצד הקפדה על הרגלי אכילה ותזונה משופרת, התעמלות והימנעות ממצבים נפשיים קיצוניים, הוא שימוש בתרופות מעוררות כמו ריטלין או אמפטמין. הבעיה היא שמדובר בתרופות בעלות תופעות לוואי רבות, שנועדו לטיפול בבעיות ריכוז ובהפרעות קשב, ולא בהכרח בעייפות.

 

הבשורה החדשה בסל הבריאות

 

פרובג'יל: דומה לריטלין ואמפטמין ביכולתה לעורר את החולה, אך בטוחה יותר (צילום: יח"צ)

לפני מספר חודשים נרשמה בישראל תרופה חדשה בשם פרובג'יל, המיועדת לטיפול בתשישות ועייפות כרונית. מדובר בתרופה הדומה לריטלין ואמפטמין ביכולתה לעורר את החולה, אולם פרופיל הבטיחות של התרופה הרבה יותר גבוה: עד כה לא נרשמו במחקרים כל תופעות לוואי לתרופה. לעומת זאת יש לתרופה יתרונות רבים, כגון: זמן פעולה ארוך (8-12 שעות) ושיפור ניכר ברמת הערנות, התפקוד ויכולת הריכוז. יעילותה של התרופה נבדקה והוכחה במספר רב של מחקרים קליניים, גם בקרב חולי טרשת נפוצה הסובלים מעייפות.

 

פרסומת

הפרובג'יל נכנסה לסל הבריאות לפני כחודשיים, עבור חולי טרשת הסובלים מעייפות כרונית וכן עבור עובדי משמרות – אלה האחרונים להוכיח במעבדת שינה את הפרעות השינה שלהם. מאז נכנסה לסל, קנתה לעצמה קהל מעריצים בקרב עובדי משמרות ארוכות, מתמחרים בעלי משמרות של 14 שעות וסטודנטים עם סדר יום עמוס.

 

את פרובג'יל נוטלים בדרך כלל בשעות הבוקר והשפעתה מתחילה בתוך מספר שעות מרגע נטילתה. לאחר פרק זמן זה הערנות משתפרת ואיתה גם יכולת התפקוד. את התרופה יש לקחת כמובן על פי הוראות הרופא ובהתאם למינון שנרשם על ידו. ניתן להשיג כיום בבתי המרקחת עם מרשם רופא.

 


דיונים בפורומים
http://www.starmed.co.il/Forum/?ForumID=139&MsgID=1851761

http://www.starmed.co.il/Forum/?ForumID=157&MsgID=2865176

http://www.beok.co.il/LongItemForum.aspx?frstrec=424609


דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אחר > מחקר חדש קובע > מחקר בדק ומצא שתרופת פרובג'יל יעילה לעירנות, והיא אושרה בישראל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר