בית פורומים מחקר חדש קובע

דיאטה מעל גיל 40 מעלה את הסיכון ללקות באלצהיימר בקרב גברים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/9/2009 14:37 לינק ישיר 
דיאטה מעל גיל 40 מעלה את הסיכון ללקות באלצהיימר בקרב גברים

כך עולה ממחקר של פרופ' אורי גולדבורט מהחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת באוניברסיטת תל אביב

ארוחות החג עתירת הקלוריות נושאת עמה לפחות בשורה טובה אחת: ישראלים המפתחים עודף משקל קל וקפלי שומן בזרועות נמצאים בסיכון מופחת לפתח אלצהיימר ומחלות שיטיון (דמנציה) הפוגעות בזיכרון בגיל הזהב – כך מצא מחקר ישראלי חדש.

במחקר שנערך על ידי פרופ' אורי גולדבורט מהחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת באוניברסיטת תל אביב, נמצא עוד כי אנשים עם עודף משקל שניסו לעשות דיאטות להורדה במשקל סביב גיל העמידה, הגדילו בכך את הסיכון לאלצהיימר. מחבר המחקר מבהיר כי "לפי הנתונים אין הצדקה לאבחן אנשים עם עודף משקל קל אוטומטית כחולים".

המחקר הוא חלק מפרויקט ישראלי שהחל באוניברסיטת תל אביב ב-1963, ובמסגרתו נאספו נתונים על 10,232 גברים בהיותם סביב גיל ארבעים, כולם עובדי מדינה ועיריות תל אביב, ירושלים וחיפה. כעבור 37 שנים, בשנת 2000, התבצע מעקב אחר הנבדקים. עיבוד עדכני של הנתונים מצא כי מתוך 1,892 איש ששרדו עד גיל 80 לערך, 307 אובחנו כחולי דמנציה ושכיחותה היתה גבוהה בעיקר בקרב אנשים שסבלו 37 שנים קודם לכן מהשמנת יתר חריפה או מתת משקל.

עם זאת, בבעלי עודף משקל קל נמדדה שכיחות דמנציה שהיתה דומה לזו שבקרב בעלי המשקל התקין.

במדידת קפלי השומן בזרוע באמצעות מכשיר מיוחד נמצא כי ככל שקפלי השומן היו גדולים יותר, כך הסיכון לדמנציה ירד. 243 איש אובחנו עם קפלי שומן בזרוע באורך 4 עד 7 מ"מ בשנות ה-60 ומתוכם פיתחו 20.6% דמנציה כעבור 37 שנים. עם זאת, מתוך 282 האנשים עם קפלי שומן באורך 14 עד 17 מ"מ, רק 15.6% פיתחו דמנציה לקראת שנת 2000, ומתוך 312 האנשים עם קפלי שומן באורך 18 עד 43 מ"מ – רק 14.8%.

"הקשר בין השמנה ורזון לבין דמנציה לא מוסבר עדיין, אך הממצאים הפוכים מההנחה הרווחת כי שומן גורם בהכרח לעודף תחלואה", אומר גולדבורט. לדבריו, "יש אנשים עם עודף משקל קל, שמערכת הבריאות דורשת מהם היום יותר מדי. צריך להגדיר אילו אנשים בסיכון גבוה להשמנה חריגה ביותר ולטפל בהם, אך בחלק גדול מהקבוצה של עודף משקל אין כמעט הבדל בסיכונים לטווח הרחוק בהשוואה לאנשים במשקל תקין. איבחון אנשים עם עודף משקל אוטומטית כחולים הזקוקים לטיפול הוא צעד כלכלי, אך אין לו הצדקה מבחינת הנתונים".

עוד נמצא כי ככל שהאדם מנסה יותר דיאטות בגיל העמידה, והגוף עובר יותר שינויים במשקל, כך גדל הסיכון לדמנציה. כשמשקל הנבדקים עבר שלושה שינויים דרמטיים בגיל העמידה, הסיכון לדמנציה כעבור 37 שנים גדל ב-66% בהשוואה לנבדקים ללא כל שינוי דרמטי במשקל בגיל העמידה. "יתכן ששינוי במשקל בגיל העמידה משפיע על אזורים מוחיים האחראים על השמנה, כמו ההיפוקמפוס. כדאי לקחת בחשבון גם את ההשלכות לגיל השלישי, כשמחליטים על דיאטה התערבותית בגיל העמידה", אומר גולדברוט.

ממצאים קודמים במחקר המעקב כבר הצביעו על פרדוקס השמנה, המתבטא בייחוס סגולות בריאותיות לאנשים עם עודף משקל. לפי ממצא שהוצג בינואר 2007 גברים ישראלים בעודף משקל קל נמצאים בסיכוי דומה להגיע לגיל 80 כמו בריאים. כמו כן התברר כי עלייה קלה במשקל סביב גיל 40 דווקא משפרת את הסיכויים לאריכות ימים.

לפי נתוני משרד הבריאות, 39% מהבוגרים בישראל סובלים מעודף משקל קל עד השמנת יתר: 33% מהנשים ו-46% מהגברים.


http://www.hayadan.org.il/wp/mans-diet-increase-alzheimer-2609094/

דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/2/2011 12:00 לינק ישיר 

אז מה לעשות? דיאטה ואלצהיימר או שמן ומאושר?

_________________

מידע על ניתוח אף
----------
 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/4/2012 13:57 לינק ישיר 

אם כך - אז הכותרת לא תקינה.

צריך להיות בדיוק ההפך...

עובדים סיעודיים
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-11/6/2012 10:41 לינק ישיר 
באמת?? וואו זה מסוכן מה שאתה אומר...

לעשות דיאטה מהירה אחרי גיל 40 מגביר את הסיכוי לאלציימר???

אני גמור מזה עכשיו... מקווה שזה לא נכון בעליל. רוב האנשים בעולם עושים תהליכי דיאטות מהירות לאחר גיל 40!
איך זה יכול להיות?! אני חושב שקצת הגזימו פה עם הקביעה שלהם!

אני מאמין שכל תהליך של הרזיה מהירה כל עוד עושים את זה בצורה נכונה, מותאמת אישית ומבוקרת לא יכול לגרום נזק!
 דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-4/7/2012 09:56 לינק ישיר 

.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אחר > מחקר חדש קובע > דיאטה מעל גיל 40 מעלה את הסיכון ללקות באלצהיימר בקרב גברים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר