בית פורומים מחקר חדש קובע

נוער הגבעות של יש"ע.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-11/5/2004 12:20 לינק ישיר 
נוער הגבעות של יש"ע.
מצורף קובץ

מתוך מאמר של אבירמה גולן | הארץ כ' אייר תשס"ד 11.5.04


מחקר שפירסם לפני שנה פרופ' שלמה קניאל מבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן, בחן את "ההיבטים הפסיכולוגיים של מתיישבי הגבעות ביהודה ושומרון". קניאל, אחד החוקרים המעניינים והאמיצים בתחומו, מבדיל בין "נוער הגבעות" ל"מתיישבי הגבעות", משפחות צעירות ומספר קטן של רווקים, המתגוררים בגבעות או במאחזים, שגילם נע בין תקופת השירות בצבא לסוף שנות ה-30. בסך הכל מדובר בכ-600 אנשים, שמתוכם דגם קניאל 56 מתיישבים מ-27 מאחזים וגבעות.

קניאל עשה מעשה נדיר: הוא לא הסתיר את הערצתו לצעירים האידיאליסטים, אבל גם לא טייח שום ממצא שעלול אולי להטרידו כדתי-לאומי, איש גוש אמונים, המצהיר כי הדמוקרטיה יקרה לו והמדינה היא ראשית צמיחת גאולתו.

מן המחקר עולה, כי 52.8% מהמתיישבים את מגדירים את עצמם כדתיים מאוד וכחרדים לאומיים. הם אינם מסתפקים בהכשר של הרבנות הראשית, מאמינים בחזון הקמתו מחדש של בית המקדש וחיים בלא טלווויזיה ועיתונים. 75.5% מהם מתגוררים בקרוואן או במכולה, ו-62.9% מהם ציינו כי המניע הראשון במעלה לעלייתם לגבעות הוא הגשמת מצוות יישוב ארץ ישראל. בעיני 49% מהם הדברים החשובים ביותר בחיים הם אהבת ה', עבודת ה', קיום מצוות, מלכות ה' ומוסר יהודי.

מהו בדיוק המוסר היהודי הזה? ובכן, 73.5% אמרו, כי הפתרון לבעיה היהודית-הערבית הוא "גירוש, מלחמה ונקמה". מיעוטם צידדו בסיפוח לפי ההלכה (הפיכת הערבים לגרים-תושבים). בתוך הקבוצה מתקיים ויכוח בין קיצונים, המצדדים בנקמה בערבים (לנקמה יש ריקוד מיוחד בחתונות, המתבסס על מלותיו האחרונות של שמשון הגיבור), לבין מתונים המתנגדים לכך, אך רובם סבורים שאין לגנות את הנוקמים.

26.5% אינם מאמינים שהגבעות יפונו, אך אם יפונו - 38.8% הצהירו שיתנגדו התנגדות פסיווית, ו-22.4% יתנגדו אקטיווית. 10.3% מהססים בין פסיוויות לאקטיוויות. לפי החישוב המשוקלל של קניאל, סך התומכים בהתנגדות אקטיווית הוא יותר מ-41%.

אפילו הנתונים האלה מחווירים לעומת הממצאים הבאים: כ-20% מהנשאלים מתנגדים לשירות בצבא כי הצבא אינו פועל לפי דרכי ה', ואילו רמת האמון הממוצע בצבא, בשב"כ ובמשטרה בקרב כל הנשאלים מגיעה בקושי ל-3 בסולם של 1 עד 5. המתיישבים, מדגיש קניאל, מאוכזבים מתפקוד המדינה החילונית ופוסלים את "דת" הדמוקרטיה. כולם סבורים, שמתנהלת מלחמה אידיאולוגית ודתית בין היהדות לאיסלאם הקיצוני, וחלקם רואים במדינה ובציונות תהליך שהסתיים. אפשר איפוא, לדעתם, לקבל החלטה קיבוצית לא לשרת בצבא.
******************************************************


פורומים שלי: טיפים לחיים קלים (נבחר השנה)http://3466.hydepark.co.il
מחקר חדש קובעhttp://8888.hydepark.co.il
אל המקורותhttp://8542.hydepark.co.ilדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אחר > מחקר חדש קובע > נוער הגבעות של יש"ע.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר