בית פורומים מחקר חדש קובע

מקור הדימיון בין כלבים לבעליהם.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/5/2004 01:19 לינק ישיר 
מקור הדימיון בין כלבים לבעליהם.
מצורף קובץ

אנחנו דומים לכלבים שלנו והכלבים שלנו דומים לנו. האם הדימיון נוצר עם הזמן? או שמא אנו בוחרים את הכלבים שלנו דומים כבר בהתחלה?

רשימות, 29.5.04

כמעט כל ערב היינו רואים את יוסף מסתובב ברחובות הכפר עם "בולדי", כלב הבולדוג הקשיש והצולע שלו. היינו ילדים וזה היה מזמן אבל זוגות מהסוג הזה אתה לא שוכח לעולם. יוסף היה אדם סר וזועף מטבעו, אולי בגלל החיים הקשים שעברו עליו ובולדי דמה לו שתי טיפות מים; כלב ממורמר מטבעו שהיה רוטן ומגרגר באיום כלפי כל מי, או כל מה שזז בסביבתו. כילד אני זוכר את רגעי הפחד כאשר הזוג היה בא ומתקרב מולי. יוסף, עם הפנים מעוכות והבעת הלימון הנצחית שלו, ובולדי עם הקולות...ההנחה שכלבים דומים לבעליהם ובעלים דומים לכלביהם היא הנחה רווחת. נכון שעל הדמיון הקיים בין כלבים ובין האדונים שלהם לא כתוב, עד כמה שידיעתי משגת, באף ספר לימוד, אבל זו בהחלט אחת מאותן אמירות שגורות שאתה גדל עליהן ופשוט "יודע" שהן נכונות. אני סמוך ובטוח שמי שיקרא את השורות הללו ייזכר מייד בכמה דוגמאות פרטיות משלו. אפשר, אגב, לעשות ניסוי פשוט בעניין הזה: צאו לפארקים והתבוננו בזוגות הכלבים והבעלים. זה לא חוק טבע אבל זה חוק מהחיים. אם תתבוננו מספיק זמן לא תוכלו שלא להבחין בצמדים_ בהתאמה הדקה בתנועה, בהילוך, אולי בהבעת הפנים?מה בעצם קורה כאן ? האם הכלבים ובעליהם הופכים דומים עם השנים? או שמא הכלבים נבחרים מלכתחילה דומים לאדוניהם? החודש מתפרסם בכתב עת של החברה הפסיכולוגית האמריקאית (Psychological Science) מחקר שערך בנושא צמד פסיכולוגים מאוניברסיטת קליפורניה, סאן דייגו. במהלך המחקר צולמו 45 כלבים-25 גזעיים ו-20 מעורבים. גם בעליהם צולמו בנפרד. כל אחד מהאנשים צולם מהחזה כלפי מעלה, כאשר הוא לבש מה שרצה ועשה הבעות כרצונו. כל כלב צולם מקדימה כאשר התמונה הראתה את מלוא גופו. גם הכלבים עשו הבעות כרצונם. אחר כך הראו ל- 28 בוחנים אובייקטיבים את התמונות ,באופן שלצד כל תמונה של בעל כלב, הניחו תמונה של כלבו ותמונה של כל אחר. השופטים נתבקשו לנסות ולשדך כל כלב עם בעליו האמיתי. התוצאות היו די מוחלטות, לפחות לגבי הכלבים הגזעיים. נמצאו 16 התאמות, כולם של כלבים גזעיים ובעליהם. השופטים לא הצליחו להתאים ולו כלב מעורב אחד לבעליו. מה זה אומר? הפסיכולוגים מאוניברסיטת קליפורניה טוענים כי זה מוכיח, חד וחלק, כי אנחנו בוחרים את הכלבים שלנו - דומים לנו, כבר בעת הרכישה. כאשר אתה בוחר בגור של כלב גזעי, הם אומרים, אתה יודע בדיוק כיצד הוא יראה כשיגדל. מכאן גם נובע שההתאמה בין הכלבים ובעליהם אינה מתרחשת במהלך החיים המשותפים.


(קריאת ביניים)
המסקנה נראית בעייתית. אין ספק ששנים של גדילה משותפת של מערכת כלב-אדם, עושה משהו לשני הצדדים. מיד אגיע לכך.


המחקר בסאן דייגו לא בדק מה בדיוק דומה שם בין הכלבים והאדונים, מראה פיזי? תכונות? הרגלים? כתבתי לבארי ג'אקודה, מנהל המדיה באוניברסיטה ובקשתי לראות את התמונות. ג'אקודה השיב לי כמעט מייד. נראה היה שהמחקר היה מאד חביב עליו ועד מהרה התפתחה בינינו התכתבות אלקטרונית מעניינת ("נכון שג'אקודה הוא שם של רוטווילר?"). לגופו של עניין הוא השיב לי בעדינות כי בעלי הכלבים הסכימו להצטלם, רק לצרכי המחקר ובתנאי שלא יחשפו לציבור. עוד שאלה שלא נבדקה היא מדוע אנחנו רוצים שכלבינו ידמו לנו? אף אחד, אגב, לא התייחס לכלבים עצמם. מה קורה להם באינטראקציה המשונה הזאת?


אם השאלה האחרונה נראית לכם מוזרה, או מוגזמת מעט, ראו את המחקר הבא. קבוצת חוקרים באוניברסיטת טקסס (שוב פסיכולוגים) הגיעה למסקנה שלכלב יש אישיות. ערוץ דיסקברי אונליין מספר על מחקר שפורסם לפני כמה חודשים בכתב העת Journal of Personality and Social Psychology שטוען כי לכלבים, כמו לבני אדם, יש אישיות שניתן לזהות את תכונותיה, בדיוק כמו אצל בני אדם. במהלך המחקר הזה התבקשו 78 בעלי כלבים להעריך את עצמם, וגם את הכלבים שלהם, על פי קריטריונים כגון: החצנה, נועם, פתיחות ונוירוטיות. בשלב אחר, חולקו תמונות של כלבים ובעליהם לשופטים מהצד שנתבקשו להעריך (על פי התמונה) את התכונות שלהם. התוצאות מלמדות כי לפחות מנקודת מבט אנושית, לכלבים יש אישיות, ואפילו רבגונית. דוגמאות לא חסרות ויהיה בוודאי מי שיביא דוגמאות מעולמה המזיע של המציאות המזרח-תיכונית שבו פוליטיקאים מושווים לכלבים טורפים, או פודלים להבדיל.סיכם את המחקר יפה, פרופ' לפסיכולוגיה מאוניברסיטת אריזונה שעוסק במחקר של יונקים עילאיים: לאחרונה הסתבר לנו שמונחים כמו תרבות, שפה ושימוש בכלים אינם בלעדיים רק לבני אדם ומצויים גם אצל בעלי חיים (קופים וכלבים). כעת, מוסיף אותו חוקר, נראה כי גם האישיות ותכונות הקשורים בה, אינה אופיינית רק לנו - מה שמחזיר אותי לנושא הרשימה. אם מדברים על תכונות, לאו דווקא פיזיות, אין ספק שהכלב ובעליו עוברים סינכרוניזציה במשך השנים. אני מכיר משפחה אחת, עצבנית במיוחד, שגרה פעם בבניין שבו דרתי. ניכר היה שכלב המשפחה, זאב מעורב, ספג את האווירה בסביבת הגידול שלו והיה לא נחמד, בלשון המעטה. בכל זאת, כשאני מהרהר בכך היום, במבט לאחור, אני לא בטוח אם לא שפטנו את הכלב בחומרה רבה מידי על רקע תמונת הסביבה בה גדל. האם יכול שהשלכנו על הכלב, תכונות ודמויים מהאנשים עימם גדל?


דוגמה נוספת שעולה בזכרוני היא תמונה מלפני כמה שנים. שדירה פריזאית. ישישה צרפתייה חמורת סבר מהלכת לה על המדרכה, אוחזת ברצועה לבנה אליה קשור כלב צעצוע זעיר שנראה בערך כך. אחר כך התיישבה לה בשולחן סמוך בבית הקפה בו ישבתי, הזמינה קפה והביטה נכחה. הסתכלתי בכלב שהביט גם הוא. אחר כך הסבה ראשה לכיוון השני של השדרה. הכלב, החרה אחריה. וכך הלאה. מודל התנהגות מן הסוג הזה, חשבתי לעצמי, נקנה במשך שנים של אינטראקציה בין הגברת לבין הפפיון שלה. בתהליך האבולוציוני הזה למד הכלב לשרוד את גברתו וההיפך. שנים של הוראות, בקשות, דבורי אהבה, לטיפות, נזיפות, אולי צעקות, הפכו את הכלב והאדונית שלו לשני יצורים מותאמים כמעט לחלוטין. הנביחות והגרגורים של הכלב, כמו גם הצרפתית הצרודה של הישישה, הפכו לשפה המובנת רק לשניהם.


עוד שאלה. בהנחה שאנחנו אכן בוחרים כלבים הדומים לנו, מה מניע אותנו לעשות זאת? מדוע יש לנו צורך לחיות עם בעלי חיים המזכירים לנו (ולאחרים) את עצמינו? אחת התשובות קשורה לענייני תדמית. נראה שאנחנו בוחרים לשדר לסביבה דימוי מסוים בעזרת הכלב שלצידנו. ומה עוד? תשובה אחרת קשורה גם היא באופי האנושי. כלב, הוא לא רק יצור ידידותי אלא גם בעל-חי נאמן בצורה חריגה, וקיימת ספרות עצומה בנושא. מעצם טבענו אנחנו סומכים בעיקר על עצמינו. מתוך כך, האם לא יהא זה טבעי שנסמוך על כלב הדומה לנו?


נקודה נוספת נוגעת בנפיחות הטבעית שלנו. אנו יצורים הנוטים לפאר את עצמנו ולבנות לעצמנו מקדשים. מלכים וקיסרים בונים ארמונות, אנחנו, הנתינים, מחפשים תחליפים. האם יכול להיות שבבחירת כלב הדומה לנו, אנו מבקשים דרך להנציח את עצמנו?

******************************************************


פורומים שלי: טיפים לחיים קלים (נבחר השנה)http://3466.hydepark.co.il
מחקר חדש קובעhttp://8888.hydepark.co.il
אל המקורותhttp://8542.hydepark.co.il

תוקן על ידי - עייצס - 30/05/2004 1:38:36דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/6/2012 11:21 לינק ישיר 

נשמע מעניין, אבל מה שכתוב על השפעת הסביבה לא ממש מתחבר עם הדימיון הפיזי שיש לפעמיים בין כלבים לבעליהם.

מכונת תספורת לכלבים
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אחר > מחקר חדש קובע > מקור הדימיון בין כלבים לבעליהם.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר