בית פורומים עצור כאן חושבים

משהו חמוד על שנת העיבור

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/12/2004 10:35 לינק ישיר 
משהו חמוד על שנת העיבור
והעיר המעיר שכנראה לא למדו מסכת יבמות

והנה לתועלת הרבים ירושלמי יבמות פ"ד הלכה י"ב.

גמ' ארבעה מאחין כו' דלמא תלת עשר אחין הויין ומתין תרין עשר דלא בנין אתיון בעיון מתייבמה קומי רבי אמר ליה רבי איזיל ייבם אמר ליה לית בחיילי. והם אומרות כל חדא וחדא אנא מזייננא ירחי. אמר ומאן זיין ההוא ירחא דעיבורא. אמר רבי אנא זייננא ירחא דעיבורא וצלי עליהון ואזלון להון בתר תלת שנין אתון טעינין תלתין ושיתא מיינוקין אתון וקמנו להן קומי דרתה דרבי. סלקין ואמרין ליה לרע קרייא דמיינוקין בעיין מישאל בשלמא. אודיק ר' מן כוותא וחמתון. אמר לון מה עיסקיכון. אמרין ליה אנן בעיין תיתין לן ההוא ירחא דעיבורא. ויהיב להון ההוא ירחא דעיבורא.

ולמי שלא בקי בארמית הארצישראלית הסיפור הוא כך.
היו שלושה עשר אחים ומתו שתים עשרה מהם. באו כל האלמנות אצל רבי וביקשו להתייבם. היבם טען שאין בכוחו לפרנס כל כך הרבה. ואז כל אחת הציעה שהיא תפרנס חודש. שאל היבם ומי יפרנס את חודש העיבור? קיבל עליו רבי לפרנס את חודש העיבור. רבי התפלל עליהם והם הלכו להם. לאחר שלוש שנים חזרו כולם עם שלושים וששה תינוקות והגיעו לבית של רבי. אמרו לרבי שיש הרבה תינוקות בחוץ. הסתכל רבי מהחלון ושאל מה קורה כאן? ואז הם ענו שהם רוצים אוכל לחודש העיבור. ונתן להם רבי את הסכום הדרוש.


והתודה לforestmanדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/12/2004 11:22 לינק ישיר 

ויש להעיר מסוגיית המשכיר בית לגבי חודש העיבור.
האמת שתהיתי מה עושה מלאך המוות (או מלאך העוני) עצמו במקרה כזה? פתאום הוא נזכר שיש לו עוד כמה ימים למלא השנה... הרי העיבור תלוי בבי"ד של מטה, ולפעמים אף נעשה רטרואקטיבית. אולי אפשר לחבר אותו למאגר המידע של ועדות הצדקה, ואז תבוא לידי פתרון מלא גם הבעייה של כותב הכרוז הנ"ל.
האמת שתוהה אני אם מן הראוי לשחוק למישבתם של עניי ארץ, ומתמוטטיה. על כן יש להתייחס לשחוק אמתרי מהול ולשמחה מה זו עושה, כפונים אל מנסחי הכרוזים קורעי הלב וזועקי בדמעות. ראה בתחילת ספרו של גדעון לוי (?) על החרדים. המאפיין הראשוני שלהם אצלו הוא הבומבסטיות והדרמטיות היתירה והמוגחכת שמובילה אותנו לשחוק למצבים כה עגומים.
ולו מחמת הלקח הזה, לא מחקתי את דבריי.
וה' ירפא את שבר עמו ישראל, והעולם כולו, ויביא מזור ומזון לכל נזקק בב"א.


מיכידדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/12/2004 11:33 לינק ישיר 

התלבטתי אם לשאול, אבל פשוט איני זוכר.

היה לי רושם שיש כאן בעיה עם ה"היכי דמי".

אם נופלות כמה אלמנות של כמה אחים יחד, האם אין בזה משום צרות על ידי זיקה?

כלומר, נניח שנותרו שמעון וראובן וממתינה אלמנתו של לוי לייבום. והרי היא ראויה להתייבם על ידי שמעון. ואז מת שמעון, ונופלת אלמנתו לפני ראובן. והרי ממתינות לייבום גם אלמנה ראשונה של לוי וגם אלמנתו החדשה של שמעון. אלא ששתי אלו היו צרות על ידי זיקה, שאם היה שמעון מספיק לייבם, אחת מהן היתה פטורה, אלא שלא הספיק. אז האם באופן הזה גם כן מייבמים את שתיהן?

אולי אין כאן בית מיחוש וטעיתי, אך אשמח אם יזכירוני את הביאור בסוגיות מורכבות אלו.שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשודדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-8/12/2004 11:46 לינק ישיר 

הכרוז הזה אופייני ליצירותיו של פרופ' מסויים במחלקה למתימתיקה באוניברסיטת אילן, שמשתעשע מפעם לפעם בהפצת כרוזים ממין זה. וכבר היה מעשה ופרסם כרוז כזה נגד הכרוזים במאה שערים שמבקשים מנשים להתהלך בלבוש צנוע, ומזה משתמש רח"ל שבצניעות מותר להם ללכת ברחוב, וגיוואלד, הלא אין להרשות לנשים בכלל להסתובב ברחוב מפני חששות שונים, וכבודה בת מלך פנימה וכיוצא בזה.
וכבר נוכחתי שחכמים רציניים דנו בכרוז הזה והוכיחו ממנו מה שהוכיחו וכו' וכו' וכו'. ומסתמא הדיונים הללו משמחים מאוד את היוצר הנ"ל. מן הסתם יצר זאת לכבוד החנוכה, לשמח את הלבבות.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-8/12/2004 21:15 לינק ישיר 

מיכי,

אמנון לוי. גדעון לוי, עוסק במיעוטים נרדפים אחרים .דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > משהו חמוד על שנת העיבור
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר