בית פורומים עצור כאן חושבים

מערכת המשפט בישראל - טובה ליהודים?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/4/2005 17:30 לינק ישיר 
מערכת המשפט בישראל - טובה ליהודים?

בדיון על מדינת הלכה הטיח הבבא תור דברים קשים כנגד מערכת המשפט בישראל. לדעתי זהו נושא חשוב שראוי לדיון משלו. יש חרדים שפוסלים את בית המשפט החילוני, שמבוסס על הדין האנגלי, כמוסד של כפירה, והרב עובדיה יוסף אסר להתדיין בו. רוב תושבי המדינה נותנים אמון במערכת זו, והביקורת שנשמעת אינה פסילה. הציבור הדתי מיוצג ברוב המוסדות של מערכת המשפט, וגם בדרגיה הבכירים. המשטרה היא חלק חשוב ממערכת זו, ובה יש ייצוג קלוש ביותר לשומרי מצוות.

כמה נקודות מוצא לדיון

1. האם מתדיינים ונאשמים שומרי מצוות מקופחים על ידי בתי המשפט?

2. האם התדיינות מרצון (למשל בסכסוך עסקי) במערכת המשפט אסורה?

3. האם צריך לצפות שבתי המשפט יפסקו לפי הההלכה? האם לבתי המשפט תפקיד דתי?

האם היה כאן בפורום דיון בנושא זה?דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 02:12 לינק ישיר 

בס"ד
לצערי הרוב ההפך הוא הנכון ורוב עם ישראל לא נותן אימון
במערכת-המשפט במדינת ישראל,ובמקום המשפט נעשה מספח,וזה כולל גם את בתי הדין הרבניים שכפופים תחת אותה מערכת-משפט ולא אחת ולא שתים מטים משפט ומעוותים את הדין.
הגיע הזמן להקים מוסד תורני מאנשי חיל שונאי בצע ויראי אלד'ים שיהא תחליף למוסד הבג"ץ מעין סנהדרין גדולה.
ברכה הצ' שי בוארוןדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-26/4/2005 07:46 לינק ישיר 

שי,

תוכל לפרט את טענותיך נגד בתי המשפט? ומי יהיו אנשי החיל האלה וכיצד ימונו?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 09:01 לינק ישיר 


אבהו

הטענה שלך שהציבור מביע אמון המערכת המשפח היא מפוקפקת, תקרא מדי פעם בטוקבקים וכן שים לב לסקרי דעת קהל שמתפרסמים מדי פעם על אודות האמון במוסדות המדינה, מעמד בתי המשפח בנסיגה.

נתחיל בזאת:
אני מחזיק מהם כשופכי דמים.
דם טלי חתואל וארבעת בנותיה הי"ד על ידיהם(בעקיפין אבל על ידיהם) ועוד רבים מאחינו בית ישראל שנהרגו ונפצעו בגלל המוסר ומערכת הערכים המפוקפקת שלהם, כאשר הם מעדיפים את זכות הקניין של הפלסיטנאים או את הזכות שלהם לעשות טרור על הזכות שלנו לחיות.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 10:38 לינק ישיר 

לגבי אנשי חיל,
על כך כבר אמר הרב מיימון כאשר רצה להקים סנהדרין ושאלוהו מהיכן יקח שונאי בצע. הוא ענה: תמורת סכום לא גדול ניתן להשיג גם כאלה.

יש להבחין בין מערכת החוק עצמה לבין מערכת המשפט. החוק נוצר בבית המחוקקים (פרט לחקיקה שיפוטית ותקדימים, שאמורה לשמור על רוח החוק), והמשפט נערך על ידי הרשות השופטת.
אני לא מתרשם שיש קיפוח מודע של אנשים דתיים מבחינת מערכת המשפט. אולם החוק לא נראה טוב בנקודות מסוימות בעיני אנשים דתיים. גם החקיקה הישפטוית ביחס לאווירה הכללית ולנורמות הציבוריות אינה נראית הולמת לערכי התורה (בחלקה). אולם זה פועל יוצא מהרכב אזרחי המדינה ולא רק מהרכב בתי המשפט.

באשר לייצוג של דתיים בבתי המשפט זו טענה שאיני מקבל אותה מכמה טעמים. 1. אותם דתיים אינן משתייכים בדרך כלל לדתיות האורתודוכסית היותר שמרנית (ואלו הם שמתרעמים בד"כ על המערכת). 2. בבית המשפט העליון היה בד"כ נציג דתי אחד (איני יודע מה המצב כיום). בכל שאלה בעלת משמעות הוא נבלע ברוב חילוני-ליברלי (ובד"כ גם הוא היה ליברל במידה רבה), ועל כן האחוז של השופטים הדתיים לא בא לידי ביטוי באחוז הפסיקות.
[[זהו אפקט 'דוד לוי' הידוע. כאשר דוד לוי טען שאנשיו אינם מקבלים ייצוג בתפקידי ביצוע בליכוד, ענו לו שיש לו אחוז כלשהו במרכז ויש הצבעה דמוקרטית על כל תפקיד. על כך הוא ענה להם שיש לו נאמר 20 אחוז (אני לא זוכר את המספר), אולם הם מפסידים ב-100 אחוז של ההצבעות]].

מעבר לכל זה, הבעיה העקרונית קיימת בעיקר בבית המשפט העליון, שכן בתי המשפט האחרים הם יותר טכניים (ואם לא, אז בד"כ ניתן לעתור לעליון).
כאן מתעוררת בעיה שהיא מובנית בכל מערכת היררכית. קודקוד הפירמידה יכול לקבוע ללא כל ריסון (פרט לריסון עצמי) את המבנה כולו. לצערי, אצלנו יש קודקוד מחוצף ובלתי מרוסן בכמה וכמה אספקטים. אהרן ברק מרשה לעצמו בכמה הקשרים (לא בכולם) לעשות ולהכריע איך שהוא רוצה ללא כל קשר לחוק ולנורמות שנוצרות בכנסת. הוא מצליח לגרור אחריו במידה מסוימת גם את המערכת (בגלל הדימוי המבריק שלו, שאולי הוא נכון), ולכן גם חבריו אינם מצליחים לרסן אותו.
כאן אכן ישנה בעיה. אולם זוהי בעיית 'מי ישפוט את השופט', ואין לי עבורה פתרון בלי לערער את המערכת כולה (דבר שבהחלט לא רצוי).


מיכידדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 11:07 לינק ישיר 

בבא,

אתה מרבה בכינויי גנאי ובהאשמות כוללניות וחמורות אבל אינך מנמק. לא הראית איך החלטות בתי המשפט הביאו לרצח בני משפחת חתואל.

מיכי,

האם קיימים מועמדים "שמרניים יותר" שמתאימים, מבחינת הכשרתם ונטייתם, לתפקידי שופטים ותובעים? נכון שהציבור החרדי אינו מיוצג, אבל השאלה היא אם יש כיום מועמדים חרדיים מתאימים. כזכור הציע ברק לרב דיכובסקי להיות מועמד לבית המשפט העליון אבל לא יצא שום דבר מההצעה הזו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 11:38 לינק ישיר 


אבהו

אני אפרט:מערכת הבטחון רצתה להרוס מספר בתים ליד ציר כיסופים בטענה שהם מסכנים את חיי הנוסעים בו, בית המשפח העליון סירב כיון שהוא לא רצה לפגוע בזכות הקניין של הפלסטינים, באותו ציר נרצחו טלי חתואל ושלושת בנותיה הי"ד על ידי מחבלים שהתחבאו באותם בתים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:00 לינק ישיר 

באבא,

לא ברור בכלל שיש להרוס כל בית של ערבים שלידו יכול לעבור רכב של יהודים. יש אלפי בתים כאלה, ובית המשפט צריך להביא בחשבון גם את הפגיעה בערבים. גם להם יש אבדות קשות, בנפש וברכוש, במלחמה הזו. כל החלטה שיחליטו השופטים במקרה כזה תהיה גרועה. לא בית המשפט מנהל את המלחמה הזו ולא תוכל להביא לפתחו את נצחונותיה ותבוסותיה.

נניח שבית המשפט טעה בעניין זה, ונניח לצורך הדיון שהשופטים אחראים אישית לתוצאות הקשות. האם מכאן נובעת המסקנה הגורפת שלך על בתי המשפט? הם הרי דנים בהמוני מקרים אחרים והדעת נותנת שהם עלולים לטעות מדי פעם.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:07 לינק ישיר 

באבא

על ההחלטה להביא ילדים לגור באיזור כזה , אין לך טענות? או אולי מי שבכלל העלה על דעתו להקים התנחלויות הוא האשם?

לכל אסון יש אינסוף "אשמים" , שאילו היו עושים משהו בצורה אחרת, הוא לא היה מתרחש. אבל אתה בוחר מתוכם את אלה שאינך מסכים איתם מבחינה פוליטית, כדי להטיל אליהם את האשמה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:13 לינק ישיר 


חבל מאוד שהדבר הזה לא ברור לך, באמת חבל.

לא מדובר במעידה חד פעמית, מדובר בהתנהלות קבועה וכן בעניין הגדר וכן בנושא העינויים לטרוריסטים ועוד ועוד.

לפני זה כבר נרצח שם באותו הציר הרב יצחק עראמה הי"ד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:16 לינק ישיר 

מר מציץ ונפגע

הטענה שלך היא לא ממין האשכול, לא מדובר פה על הלגיטמיות של ההתישבות ביו"ש, אלא על ההתנהלות של בית המשפח העליון, אל תנסה להסיט את האשכול.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:24 לינק ישיר 

אבהו,
לא בטוח שיש מועמדים שמרניים מתאימים, שמוכנים לכהן שם. ולכן אין כאן בהכרח אשמה של מערכת המשפט (וגם לא טענתי כך), אולם הטייה שלה יש ויש.
אני מסכים לחלוטין שהשמרנות הדתית בעצמה אשמה חלקית בעניין.
אוסיף עוד נקודה. כמובן שכל ציפייה ממערכת המשפט לדון בהתאם להלכה היא אבסורד. אולם הציפייה להתחשב בנטיות לב הציבור ובנורמות המקובלות עליו היא קבילה והגיונית.
לא סביר שאהרן ברק מחליט שהצירוף 'מדינה יהודית ודמוקרטית' פירושו מה שדמוקרטי במסגרת היהדות. פירושה של הלוגיקה הזו הוא שהחיתוך בין שני המושגים הוא תת קבוצה (ולמעשה הקבוצה המלאה) של אחד מהם.
אמנם גם כאן אין אשמה ישירה של ברק, אלא רק עובדה מצערת. הצירוף 'מדינה יהודית ודמוקרטית' הוא אכן כמעט ריק מתוכן. אולם היה על ברק להחזיר את החוק לפתחה של הכנסת, שתביע עליו את דעתה ותתקן אותו.מיכידדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:32 לינק ישיר 

הבאבא

למיטב הבנתי, הטענה שלי היא ממין האשכול. אתה טוען שביהמ"ש אשם במשהו, ואני שואל למה זה נחשב אשמה .דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:43 לינק ישיר 

זה לא ממה ששאלת בהתחלה, אלא:
"על ההחלטה להביא ילדים לגור באיזור כזה , אין לך טענות? או אולי מי שבכלל העלה על דעתו להקים התנחלויות הוא האשם?" וזה לא שייך לאשכול.

לשאלתך האחרונה, בג"ע אשם בכך שהוא מנע את הריסת הבתים שבהם התחבאו המחבלים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 12:53 לינק ישיר 

מיכי,

בית המשפט העליון מחזיר כל הזמן חוקים לפתחה של הכנסת. את ההחלטה בעניין הגיור הוא עיכב כמה שנים והכנסת לא הצליחה להחליט. לפי הבנתי הם החליטו כפי שהחליטו כשהיה עליהם לקחת בחשבון את עינוי הדין של העותרים המועמדים לגיור. באשר לנורמות המקובלות בציבור, לא תמיד יש לשופטים כלים להעריך אותן ומבחינה פורמאלית זה לא תפקידם. ברור שיש תמיכה מאסיבית בציבור בגיור עולים לא יהודים.

דוגמה נוספת היא גיוס תלמידי הישיבות. הפטור ניתן כיום באמצעות הוראת שעה, ובג"ץ מתמודד זה מספר שנים עם הטענה שיש בהסדר הקיים עוול קשה כלפי אלה שמתגייסים. הממשלה לא מצליחה להחליט גם בעניין זה, ומצד שני ברור לכולם שאיש אינו יכול להכריח את החרדים להתגייס אם הם אינם רוצים בכך. באשר לנורמות המקובלות בציבור, אם אלה היו קובעות היו תלמידי הישיבות מתגייסים כבר לפני 40 שנה.

עניין המדינה היהודית והדמוקרטית אינו מסובך כלל. זו מדינה שרוב תושביה יהודים ושהמשטר בה דמוקרטי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-26/4/2005 13:01 לינק ישיר 

באבא

אתה מיתמם בכוונה?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מערכת המשפט בישראל - טובה ליהודים?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 5 6 7 לדף הבא סך הכל 7 דפים.