בית פורומים עצור כאן חושבים

החיים על קו התפר

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/9/2006 12:52 לינק ישיר 
החיים על קו התפר


קונפליקטים

בין החיים האישיים לבין החיים המשפחתיים

כל אדם בכל תרבות שהיא שלא בוחר לחיות כרובינזון קרוזו, מציב לפתחו קונפליקט שלא נגמר, כי החברה - כל חברה - מורכבת מגוונים שונים, ומחויבת - מעצם יסודה למכנה משותף נמוך ככל שאפשר.

גם האמיצים שבינינו, שמסיבות שונות הצליחו למקם את עצמם בקו התפר, והשיגו שחרור מסוים מעול ההיצמדות לכל כללי החברה, הרישמיים והבלתי רישמיים, נופלים שדודים בביתם פנימה.

כי האחריות, רבותי, האחריות, זה סיפור אחר..

והקונפליקט הזה, נובע משתי סיבות מרכזיות, אופי הנשוא, ודעותיו שהתגבשו בו בתהליך התבגרותו, ויש בשני מה שאין בראשון.

כי יש אדם שמצד טבעו אינו בנוי לדואליות זו [פירוט בהמשך]. בעיה. אבל הסיפור האמיתי מתרחש בעיקר בתחום השני זו הטרגי -  קומדיה בטהרתה.

ובואו נהיה גלויים: בכל בוגר מבינינו קיים פער בין הרצוי למצוי [כלומר, בין מה שהוא רצה להיות כשהיה קטן, לבין מה שהוא עכשיו רוצה להיות כשיגדל.] ויש קצת טראומות ופחדים ואכזבות וגם התנגדות אמיתית לאי – אלו אקסיומות שקנו שביתה במקומנו.

אבל הילדים הם הרי זקוקים לקו ברור. כולם אומרים את זה. אפילו המועצה לשלום הילד. ראיתי ואסור לבלבל אותם.

אז צריך חינוך עקבי, לכתחילה, וגבולות, ובתוך אווירה ביתית חמה ותומכת, ושיתוף פעולה בין ההורים ושאר הגורמים וכו', והבנאדם מאבד את עצמו מרוב תימרונים בינו ובין הילדים.

הנה לפניכן ששה קטגוריות לקונפליקט הנ"ל.

1. פילוסוף מנותק – בחייו האישיים הוא חי בבועה של תבונה, מתחבט בבעיות קיום [אולי הוא בכלל אוסף של מולקולות ואורגניזם], אבל בחיק המשפחה חייבים להכניס אוירה חברתית קלילה ולהתעניין ב"זוטות", אז הוא מתאמץ ויורד אל העם.    אבל הילדים תופסים בחושיהם הדקים את חוסר הטבעיות [בכל זאת ילדים של פילוסוף], לא נעים אבל לא נורא, וכששאר המשפחה איכשהו זורמת, ויש חלופות, החסר לא מתפתח לתיק רפואי.

2. חרדי חריג  (פוסט ישיבשער) – המדובר, הוא אדם שבשלב מסוים בחייו, לפעמים עוד מרקע ילדותו, נחשף לעולם הגדול ולזרמים אחרים. [מקרה קלאסי : נולד וגדל בשכונת נוה שאנן בחיפה. בוגר ישיבה מודרנית ופתוחה, התחתן - לאחר כמה שנות רווקות משוחררת – בגיל 26] אבל עם הילדים זה מתחיל להיות מסובך.         

וזה נכון שבויכוחים עם אשתו הוא מצדד שאפשר לשלב גם את הילדים בפתיחות שלו, אבל בתוך תוכו גם הוא מבין שבמצב החברתי של היום זה לא ילך, וגם מקנן בו – בכל זאת – פחד שהילדים יבינו את זה לא נכון [ואחריתה מי ישורנה], לכן הוא מסתיר מעיניהם את ידיעותיו, תחביביו, ועיסוקיו.    

יש כאן מתכון לכאב לב, בתוספת תמהיל של תחושות החמצה. ובנוגע לילדים בשום שכל שאפשר להסתיר מעיניהם חלק גדול מהעניין. ללמוד לוותר הרבה. ולהבין שהדשא של השכן גם סובל מחוסר חמצן.

3. רגשן – האיש והרומנטיקה. אפילו מצב בנאלי כמו ישיבה בצוותא עם המשפחה ודיבור סתמי עם הילדים, יכול להיהפך אצלו לאירוע מכונן, מרוח בשכבה עבה של דבק חם [ואם ישנם אנשים מתאימים הוא גם יתאמץ להפוך את האירוע לשכזה..].

ומאחר שרוב האנשים לא פועלים במתכונת כזו – או מפני שהרומנטיקה מהם והלאה, או בגלל שהם אינם רואים תועלת גדולה בהשתמשות יתר בה, [המבוגרים כבר נכוו מספיק] – יוצא פעמים רבות שהימצאותו ופעילותו הנה: לא מובנת לרוב בני המשפחה, ולפעמים גם לטורח עליהם.

אין סיכוי שרגשן כרוני מסוג זה יבין את הרתיעה שיש לזן השני ממנו, אולם במשך הזמן הוא מפנים איכשהו שכך זה וזהו. רק אל תסחף לכיוון השני. מותר להגיד מדי פעם מילים טובות וחמות מעומק הלב, ולהתרגש במשורה. ולהתאזר בסבלנות לאירועים עם אנשים מתאימים יותר..

4. שקוע בעסקים – עצמאי שהשקיע ראשו ורובו בתחזוק העסק הקיים ובתכנון העסק הבא. כל עולמו הינו כסף, מטבע חוץ, נדל"ן, אופציות, החזרי מע"מ, ועובדים זרים, ביחסים של אלו עם הבית מתגלעים שתי ניגודים עקרוניים, חוסר עניין, ושתלטנות יתר.

טיפוס ערכי שלא שקע לגמרי בכורסת המנהלים, אף שחסר לילדיו אב רגוע ומתעניין, אבל מאידך הוא מנסה לפצותם מדי פעם בטיולים מתנות וכו', כך הבעיה מתגמדת.

אולם מי שהוא "מנהל" ג"כ בביתו, כופה דעותיו, ומעביד בשכר מינימום - גורם נזק עצום למשק, ששום תוכניות הבראה לא תוכל לשקם.

5. כפרן ומרדן – אנרכיסט שמתקומם נגד חברה תקינה.    יש כמה זנים כאלו.. [מ – 1 עד 10 } בשונה ממס' 2 שאפשר שבחברה ליברלית היו מסתדרים יותר, כאן מדובר באדם חסר יציבות אוביקטיבית. בדרך כלל נפש סוערת עם נטיות אובדניות [מ – 1 עד 10], שיש לו השפעה מאנשים הרבה יותר חכמים ממנו, שבחכמתם הם מוצאים את האיזון, והוא הולך עד הסוף ונופל.

באם הנ"ל לא הצליח להתייצב עד השלב שבו יש לו ילדים בוגרים, כנראה שזה יישאר עד הפנסיה. וכיון שכך אין לו ברירה אלא ל"התפצל" ולהתנהג בביתו כ"מרובע", כל התקדמות בכיוון תחשב להצלחה בהתחשב בנתוניו הקשים.

6. אקדמאי, חוקר – לא פילוסוף מנותק. אלא דווקא נחמד חייכן ועגלגל, יש לו אפילו חוש הומור. חוג ידידיו מורכב מאנשי אקדמיה, עמיתי מחקר ומתמחים. אבל, כידוע, מדובר בשפה אחרת, אסקפיסטית והולכת סחור סחור. [כמו המורה לעברית מדגניה, שטבע בבריכה, הוא זעק "הושיעו הושיעו" אבל אף אחד לא הבין מה שהוא רצה].

והילדים? ממש לא בקטע. [לא חשבת שהפרוס' שמולך הוא גם אבא.] אז. איכשהו, מתחמקים מזה, ולומדים לחיות.מפעילים את הילדים עם שעשועי מחקר, ושאלות מהאקדמיה לילדים. לא גורם תופעות לוואי רדיקליות.

שנה טובה
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/5/2019 12:10 לינק ישיר 

ממש יפה ומושקע,
ואף שהרגשן לא בהכרח קשור לנושא של קו התפר אלא להתנהגות כללית אנושית .דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/5/2019 23:58 לינק ישיר 

אכן יפה, כי כל העולם מארג אחד גדול דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2019 14:18 לינק ישיר 

אכן זה מה שנאמר בהודעה הפותחת.האם כי לא בכזו הכללה,דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/5/2019 19:10 לינק ישיר 

אכן, רדיפה רואים כאןתוקן על ידי אליקים7241 ב- 05/05/2019 17:16:20
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2019 20:05 לינק ישיר 

רדיפת האמת זו תכונה טובה .  ואלי לכך התכוונת כשדלקת אחר האשכולות הללו על מנת להגיד את המילה האחרונה... איפה "המביט אל", היה מגדירך היטב.. דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/5/2019 20:36 לינק ישיר 

אכן, כמו שכתבת, אינך מפחד מהאמת. אתה רוצה שהאמת תפחד ממך, ועל כן אתה רודף אחריה. ועל כן, ממילא, היא בורחת ממך. אבל מי שרוצה להיות "תלמיד חכם", יודע שעליו ללמוד את האמת ולא לרדוף ולחמוס אותה. אז, חבל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > החיים על קו התפר
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר