בית פורומים עצור כאן חושבים

ההפרעה הכפייתית (OCD) והחיים הדתיים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/12/2006 16:04 לינק ישיר 
ההפרעה הכפייתית (OCD) והחיים הדתיים

הפרעת הOCD והחיים הדתיים

תחילה אני רוצה לפרט מעט מה זו הפרעת הOCD?

תיאור זה אינו בא מהאקדמיה אלא ממי שחווה את ההפרעה 24 שעות ביממה, והכיר/מכיר עשרות אנשים החיים איתה. ומשתדל להתבונן בה לעומק בדומה מעט לחוקר.

בהמשך התיאור אכתוב מה הקשר לכל זה ולפורום עצכ"ח

הפרעה זו היא למעשה "תשקיף של החיים", רק בצורה מעוותת.

המח החליט לתעתע ב-2-3% מהאוכלוסיה שחיים (בדיעבד) עם ההפרעה

ואיך הוא מתעתע?

ע"י שלקח נקודה אחת או כמה נקודות ספיציפיות מהחיים ועיוות אותם בתודעתם של מי שחיים עם ההפרעה.

העיוות מתבטא בכמה רמות: הגדלה, ניפוח, הפרזה, סילוף המימדים ועוד.

כמעט תמיד נעשה עיוות זה בהשראה של תחושת איום, ועם פרשנויות הנוטות לכיוון השלילי.

כידוע כל מה שאנו (בני האדם בכלל) חווים, הוא דרך המסננת של התודעה שלנו הקשורה לפעילות המוחית שלנו.

אז מה עשה המוח לאותם אנשים החיים עם הפרעת הOCD?

פשוט עיוות להם כמה נקודות מהחיים באופנים שתיארתי למעלה והשאיר אותם להתמודד לבד עם עיוות זה.

עד כאן תיאור כללי מאוד שאני מניח שיש צורך לבארו.

אנסה לבאר מעט את דברי:

א. תיאור האדם החי עם הפרעה זו

מדובר באנשים "נורמלייים" לחלוטין, שראיית המציאות שלהם שפויה לגמרי, כנ"ל יכולת שיפוט המציאות שלהם, היכולות הקוגניטיביות והחשיבתיות שלהם רגילות, יכולת האינטרקציה הבינאישית שלהם רגילה לחלוטין, אם אדם החי עם ההפרעה לא יספר לאלה שמסביבו מה שהוא עובר, איש לא ידע על כך שלאדם זה יש איזה הפרעה המשגעת לו את השכל.

ב. תיאור ההפרעה עצמה

ההפרעה מורכבת משני חלקים:

חלק אחד פנימי(נקרא בז'רגון המקצועי: "אובססיה") וחלק שני חיצוני (לפעמים הכל פנימי, ואין חלק חיצוני) (נקרא בז'רגון המקצועי: "קומפולסיה")

החלק הפנימי מורכב ג"כ משתי רמות:

1. הרמה המחשבתית  2. הרמה הרגשית

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/12/2006 18:08 לינק ישיר 

יחס היהדות למחלות נפש
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=143443

כפייתיות דתית עד למעלה - 'נעשה ונשמע'
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=981756

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?whichpage=25&topic_id=968205
בהודעת דוד12

בברכה.

תוקן על ידי לינקזעצער ב- 12/11/2007 15:58:41

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/12/2006 19:31 לינק ישיר 

הנושא של OCD עלה באשכול אחר, שם אני העליתי את העניין, עקב היכרות עם איש מקצוע שעוסק בטיפול באנשים כאלה (שכמה מהם הוא הפנה אליי לשיחות בעניינים שונים). דיברנו שם על השאלה האם הרב מבריסק לקה ב-OCD, או שמא זה רק פרומקייט (חיובי או לא). דיברנו שם על הקושי לאבחן את הגבול בין הבעייה הקלינית לבין יר"ש גרידא, ודיברנו שהגבול צריך להיקבע משיקולים פרקטיים-תפקודיים (כך גם דעתו של הנ"ל).

לינקי, איפה זה היה?

תוקן על ידי mdabraham ב- 25/12/2006 19:34:40

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/12/2006 21:03 לינק ישיר 

בערי,

יישר כוחך!

טוב אם מלבד ההדגשה שאצל דתי מתבטא הדבר אחרת, ידונו בכך אם ואיך הדת מהווה גורם לבעיה [וכמדובר באשכולות שהלינק לינקזצר].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/12/2006 22:19 לינק ישיר 

ואולי פרומקייט זה או. סי. די?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/12/2006 23:45 לינק ישיר 

אעתיק כאן מכתב שכתב הרבי לבחורה אחת שכתבה לו שהיא סובלת מזה. וזה מענה הרבי אליה:

בודאי סיפר לה הרופא – שכו"כ נמצאים במצב דומה לזה שמתארת (שנדמה להם: שעשו משהו שלא בהידור, שידיהם אינם נקיים ולכן צריך לרחצם עוה"פ וכו').

ובאם משתדלים לא לשים לב כלל למחשבות אלו (לא להלחם בהן – כ"א היסח הדעת מהן ככל האפשרי) – נחלשות מזמן לזמן עד שעוברות לגמרי, וכשיפול ברצונה לרחוץ ידי', לדוגמה: לא תעשה issue מזה, כ"א, או שתאמר לעצמה שאין ממש ברצון זה, או שתרחוץ הידים ותתעסק תומ"י במשהו שאין לו כל שייכות לכ"ז.

מהסיבות למצב הנ"ל - חלישות הבריאות בכלל - וחיזוקה ג"כ יואיל להקלת המצב.

כן, למהר התיקון – תשאל רופא ידיד ותעשה כהוראתו.

בדיקת המזוזות.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/12/2006 23:51 לינק ישיר 

הלבן,
אני אשאל אותך בכנות וללא טיפת התרסה, (וזה עולה לי בהרבה מאמץ), מה בדיוק אני יכול ללמוד מהמכתב הזה של הר' מלובביץ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/12/2006 00:40 לינק ישיר 

כשראיתי לראשונה את המכתב הפלאתי עד מאד בשתים:
א) האומנם הרבי, שהיה מושקע למעלה ראש במשך 24 שעות ביממה במשך עשרות שנים, ידע איך להתייחס לכל מחלה?
ב) האם זהו דרך הטיפול שמציעים גם הרופאים? או שמטפלים בזה בדרך כלל בתרופות.
חשבתי לשאול שתי שאלות אלו בשולי ההעתק, אך חשבתי, שמתוך התגובות אבין זאת בעצמי.
ואם תוכל להבינני בזה, בודאי אלמוד ממך הרבה, ואודה לך מראש.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/12/2006 01:26 לינק ישיר 

פחד מכשל אצל "גדולים", הזו יראת שמים? (הבבא_תור)
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2048599

למיכי, הודעתך היא שם בעמוד 3

בברכה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/12/2006 14:21 לינק ישיר 

ראיתי שיש מי שניסו להיכנס לפורום ונתקלו בקשיים, ייתכן שהקישור לא עבד, וייתכן פשוט כי מדובר בפורום שמוגדר כ"פרטי".
לצורך כניסה לפורום:
א. צריך לקבל הרשאה ממנהל הפורום
ב. כדי לקבל הרשאה יש לפנות לתיבה הפרטית של מנהל הפורום (באמצעות משלוח הודעה פרטית ל-berri26 )באמצעות לחיצה על השם berri26, ומשלוח הודעה פרטית.
ג. הכניסה תינתן ליום אחד תחילה לצורך קריאת הודעת הפתיחה של הפורום, מילוי מספר פרטים (לא אישיים ולא מזהים) והבעת הסכמה/אי הסכמתו לחוקת הפורום ולתנאיו.
ד. רק לאחר צעד זה של הבעת הסכמה/אי הסכמה לחוקת הפורום, תינתן (או לא תינתן) הרשאה לטווח ארוך ע"פ חוקי הפורום. 
ג. הפורום מופיע בסיווג "חברה וקהילה" בהייד פארק. שמו של הפורום:
"אובססיביות (OCD) אצל דתיים"
ד. בכל מקרה אביא שוב את הקישור לפורום

http://hydepark.hevre.co.il/forum.asp?forum_id=18434

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/12/2006 15:05 לינק ישיר 

אמשלום
הסגנון של הרבי, תמיד כששולח להתייעצות עם רופא, הוא שולח לרופא ידיד, וכשהוא שולח לטיפול הוא שולח לרופא מומחה.
והכוונה בזה פשוטה ומובנת, כשאתה הולך להתייעצות לרופא שאינך יודע ולא מכיר והוא אינו יודע ואינו מכיר, לא תמיד תדע בדיוק שמה שהוא מציע הוא הכי טוב בשבילך, והדוגמאות בזה הן רבות.

במילים אחרות, הרבי נותן לה עצה כללית, ובפרטיות יותר, לפני שהיא הולכת לטיפול מאיזה סוג שיהי', הרבי מציע לה להתייעץ עם רופא ידיד.

מה שמפליא אותי מאז ומקדם, שכך הרבי נהג בכל המון השאלות שהיה מקבל מידי יום ביומו, בין עם השאלה היא בעניני רפואה, מאיזה סוג שיהי', ובין אם השאלה היא בעניני מקצוע אחר, מאיזה סוג שיהי'. ובסוף מציע תמיד להתייעץ עם רופא ידיד, עם ידידים מבינים וכיוצא בזה.
ואני מתפלא בזה כל פעם מחדש: האומנם איש זה, שהוא עסוק 24 שעות ביממה בהמון נושאים, יודע תמיד לשלוף מהשרוול עצה בכל שטחי החיים?
ובאמת אני כשלעצמי לא רואה בזה שום בעיה, שהרי כל אימת שעיינתי בו ובהנהגתו ראיתי לפני איש פלאות - בכל השטחים ובכל הנושאים.
אמנם לאדם כמותך, העומדת מהצד ומסתכלת, הענין מוקשה לכאורה.

גוונא
המענה להערתך האחרונה, דומני שזה נכלל במה שכבר כתבתי.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/12/2006 15:41 לינק ישיר 

הלבן

מספרים על איכר יהודי שמתו לו תרנגולים בלול, והלך לשאול לעצתו של הרבי, הרבי חשב מעט, וייעץ לו להחליף את סוג האוכל של תרנגוליו.
כעבור שבוע, בא שוב היהודי הלזה לרבו, העצה לא הועילה, מתו עוד תרנגולים בלול, הרבי חשב מעט, ויעץ לו להחליף את מיקום הלול.
כעבור שבוע, שוב היהודי בפתח, התרנגולים עדיין ממשיכים למות, הם מסרבים להשתכנע שהעצה נכונה ומועילה. ייעץ לו הרבי להכניס עוד תרנגולים מזן אחר ללול.
כעבור שבוע, שוב הריטואל הקבוע, התרנגולים מתים, והרבי מציע עצה חדשה, כך עברו כמה וכמה שבועות.
באחד השבועות המתקדמות אומר הרבי לאיכר, שאלה לי אליך, עצות יש לי למכביר, אבל עדיין יש לך תרנגולים בלול?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/12/2006 01:24 לינק ישיר 

ברי, אולי בגלל שאינני דתי, קשה לי להבין את החילוק שכל כך ברור לך, בין אורח חיים דתי לבין אמונה דתית. גם אם יש בפרקטיקה דתית הרבה מן ההרגל, הרי היא בוודאי לא אוטומטית לגמרי ומנותקת מנימוקים. למה אתה קורא "אורח חיים" - רישום של התנועות שעושה גופו של אדם דתי במשך היום? אתה מנסה לבדוק אם על הנטיה להתנהגות OC, עולה ביחס ישר להתנהגות טקסית בכלל, מכל סיבה שהיא? לי דווקא נראה שהפן ה"אידיאולוגי" הוא המשמעותי יותר, משום שהוא מעניק לגיטימציה להתנהגות OC. ההיפך נכון אצל אדם כמוני, למשל, שגם על רקע דחף חזק, יעשה מאמץ גדול להמנע מהתנהגות כפייתיות בפומבי, משום שאין באמתחתו שום צידוק חיצוני עבורה. 

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:25:15

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:25:25

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:25:59

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:27:31

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:27:35

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:27:56

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:05

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:11

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:17

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:23

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:25

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:35

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:45

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:28:50

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:29:37

תוקן על ידי dfl ב- 27/12/2006 1:35:06

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/12/2006 02:04 לינק ישיר 

ברי,

נראה שלא הבנו זא"ז.  < מי אני שאמשול לך פתגמים... >

הפתגם 'כל העולם כולו גשר צר מאוד וכ"ו' שהפך לשיר דתי,  אומר שכל המציאות שאנחנו רואים וחווים היא כלום , היא דמיון ואשליה והטעייה שרוצה להפיל אותנו למים הסוערים. והקונץ הוא איך לעבור את הגשר .

אלמלא ידעתי למי מיוחס ההגיג הייתי אומר שצריך לסבול ממשהו כדי לחבר פתגם שכזה .
השאלה היא כפי שכבר קדמני DFL , האם התפיסה הדתית לא מגלגלת אנשים לשיקוף –כלשונך- מאוד שונה על המציאות.

<אולי זה נושא לאשכול אחר אבל כיון וכ"ו.. >

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/12/2006 08:58 לינק ישיר 

תראה dfl

בגלל שתי סובות נפרדות ושונות נמנעתי מלדון בטיעונים שהעלית, הנה הם:

א.

בכל תחום מתחומי החיים יש אכסיומות,  ויש את מה שבונים על אותם אכסיומות.

בד"כ בונים בניינים על האכסיומות מבלי לברר את האכסיומות עצמם.

אבל יהיו אנשים שירצו לערער גם על הכסיומות, וזו זכותם.

במקרה דדן אינני רוצה לגעת באכסיומות הדתיות, ומתייחס רק לבעייתיות הנוגעת לפרקטיקה היומיומית על כל רבדיה, פרקטיקה הנוגעת לחייו ולהתנהלותו של איש עם אוסידי.

ב. וברמה הפילוסופית, אם בכ"ז איעתר לך ואגע בטענה שהעלית אז תשובתי תהיה כזו:

טענת שיש באמונה הדתית כל מיני טענות ודרישות "מוזרות" האומרות שכל פעולה שאדם עושה משפיעה על איזשהו שכר או עונש שיכול להגיע לו, ואתה אומר שטענה דתית זו תומכת או דומה למצבים האובססיביים כפייתים בהם לוקים האנשים עם ההפרעה.

אם תראה באחת מהודעותי הראשונות הבאתי שתי דוגמאות, אחת עם המטוס והשניה עם הצוות הרפואי.

נניח שיבוא "חייזר" שאינו מכיר את הווי החיים של תושבי כדו"הא, ויראה שהיה איזה טלפון לטייס והוא משנה את כל תוכנית הטיסה ונוחת ללא סיבה "הגיונית", ובכך משבש לנוסעים ולחברת הטיסה את כל תוכניותיהם, כמו כן יראה שאותו צוות רפואי עושה כל מיני פעולות הנראות למי שאינו בקי "בהלכות" הגיינה רפואית, כפעולות לא הגיוניות, מוזרות  ומיותרות לגמרי, איך תשכנע אותו שיש הגיון מאחוריהם?

ונגיד שאותו חייזר ישמע שיש אנשים על פני כדו"הא שיש להם מין הפרעה הנקראת "OCD", מה הוא יגיד?

הוא יגיד בטח דבר כזה: "הנה, אתם רואים, כל הפעולות המוזרות האלה של הטייס שנוחת בגלל איזה טלפון עלוב ושל אותו צוות רפואי שנוקט בכל מיני פרוצדורות מוזרות, הם הם שתומכים ומחזקים את ההפרעה אצל מי שיש להם אותה.

מה תענה לו?

לא רק הדוגמאות הנ"ל דומות בחיצוניותם "לפרוצדורות" אוסידיסטיות, אלא גם עניינים הקשורים לאמונה הדתית, ולא רק, אלא אפשר למצוא עוד דוגמאות רבות מהחיים.

ולמה? מאיפוא הדמיון הזה?

זה מה שאמרתי בפתיחת האשכול שהפרעה זו היא "תשקיף של החיים", רק בצורה מעוותת.

אני לא יודע כמה הובנה כוונתי באמירה זו, אבל אם אבהיר אותה אז אגיד אותה במילים אחרות, שההפרעה היא כמו מראה המעוותת את מה שמשתקף בה, ומאלצת את המסתכל לדמות לעצמו שמה שהוא רואה במראה המעוותת אלה הם החיים עצמם. (ובל נשכח, הדגשתי שהעיוות אינו נוגע אצל אדם אחד לכל תחומי החיים, אלא למספר מצומצם של נקודות בחיים)

אז כל מה שיש בחיים שלנו כמעט, תמצא אצל לוקי ההפרעה (לא הכל אצל אדם אחד, אלא אצל הלוקים כציבור) בתוספת של עיוותים המתבטאים באופנים שונים.

אז סירובי לדון בטיעונים שהעלית, הם לא בגלל שאני לא רוצה "לגעת" או לדון בעניינים שבאמונה, אלא משום שזה חסר רלוונטיות מהסיבות שהבאתי.

לעומת זאת, מכיוון שהביטוי החיצוני של ההפרעה תופס הרבה מהזמן, מהכסף, מהאנרגיה ומהעצבים (בגלל הקונפליקטים הפנימיים הנובעים מהמודעות לאבסורד שבדחפים הבלתי נשלטים האלה) של בעלי ההפרעה, לכן זה כן רלוונטי מאוד ובעל משמעות לדון בהיבטים הפרקטיים שלהם.

אין לי בעיה להתייחס לכל היבט, ואתה יכול לשאול ולברר כל מה שנראה לך, כל עוד זה לא "מתנגש" אצלי באיזו נקודה רגישה מבחינת חוויית ההפרעה אצלי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/12/2006 09:08 לינק ישיר 

יצחקומר

א.     ראה תשובתי לdfl

ב.     לא הבנתי עד עכשיו את הביטוי "גשר צר מאוד" ואתה הבהרת לי אותו.

יש הרבה אמירות ופתגמים שיש בהם חכמה רבה ועמוקה שיכולים לעזור להתמודד עם מה שמציבים לפנינו החיים, רק שצריך את הפרקטיקה שתעזור להפנים את החכמה הטמונה בהם.

הזכרתי באחת מתגובותי כאן, שההפרעה זורמת בערוץ אחר מהערוץ של ההבנה השכלית.

לכן דיבורים ואמירות יהיו נכונים וחכמים ככל שיהיו, אינם משפיעים על ההתנהלות מול ההפרעה מאחר והיא כאמור, זורמת לא בערות השכלי אלא לדעתי בערוץ משולב של דמיון ורגש.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ההפרעה הכפייתית (OCD) והחיים הדתיים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.