בית פורומים עצור כאן חושבים

ויקיפדיה-יהדופדיה; בהקשר עצכחי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/5/2009 10:09 לינק ישיר 
ויקיפדיה-יהדופדיה; בהקשר עצכחי

בכמה חודשים האחרונים אני כותב בויקיפדיה (אגב, תחת אותו ניק. רוצו לחפש... חחח)
אני נהנה מכך מאוד. אמנם אין לי הסבר לכך אך אני מאוד אוהב את זה.

בויקיפדיה קיימים חיי קהילה תוססים וקיימים הרבה יותר "דפי רוחב" מאשר דפי ערכים (יותר מפי 3). קיימים "פורטלים" בתחומים שונים (כגון "ביולוגיה", "רפואה", "יהדות", "פילוסופיה" ועוד).

כותבים שונים מתעסקים בתחומים שונים וכמעט בכל תחום יש את הכותבים המרכזיים שמומחים או חובבים של אותו התחום.

לדעתי אין אתר שמרכז יותר מעצכ"ח כותבים מוכשרים בנושאי יהדות שיכולים להרים את הרמה של ויקיפדיה בתחום היהדות.

רוצים להרים את הכפפה ולייצר במשותף ערכי יהדות? זה דורש זמן ולימוד של צורת הכתיבה והסגנון, אבל בעיניי זה שווה את זה.

(אגב, אפשר לעבוד עליהם בעצכ"ח כהקדמה לפני ההעלאה לויקיפדיה וכדו')

הכותרת

תוקן על ידי עצכח ב- 04/08/2009 23:22:47

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2009 13:08 לינק ישיר 

כוויקיפד ותיק (בניק אחר) נדמה לי שהחבר'ה כאן לא יאהבו את זה שניתן לערוך ולשנות ערכים שהם כתבו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2009 14:10 לינק ישיר 

אנשים לא מטומטמים. מדובר באנשים בוגרים ואין כל סיבה שלא יקבלו שינוי מתודי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2009 14:16 לינק ישיר 

אל תהיו חננות. נו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2009 17:18 לינק ישיר 

גונא,לא מדובר רק על שינוי מתודי.הבעיה בויקיפדיה שהשינוי לא מופיע בערך עצמו. בעבר נכתב ערך מסוים ובו הוזכר ידיד שלי ולא בצורה נכונה-לדעתו,וגם לטעמי- אלא מתוך מטרה פוליטית סמויה לנגח אותו. הידיד שאינו דובר את השפה שבה הערך נכתב ביקש ממני לשנות את  הערך.שיניתי.הענין הוא שבשינוי הזה כל הערך השתנה.

לדוגמא,אפשר לכתוב ערך על עצכ"ח (שוטנג הוא הכותב) שבו יאמר שיש כאן אנשים מרירים וציניים שכתוצאה בעיסוק שלהם בשאלות דת ואמונה נשותיהם הורידו מטפחות וצימחו שער פרא והם עצמם הורידו כיפה והפסיקו להתפלל.

אפשר לכתוב את אותו דבר רק במקום ציניים ומרירים אנשים ביקורתיים וחכמים שלא מעוניינים לאכול כל לוקש.גם אם נניח שהתוצאה היא זהה-כלומר הורדת המטפחת והחלפתו בשיער הודי כשר -המבט על האנשים השתנה.

בפורום כל עמדה כזו מקבלת את התגובה הראויה לה ושתי העמדות נראות לקורא והוא יחליט באיזו לבחור.בויקי לא. ואנשים שיקדישו כתיבה רבה לא יוכלו לעקוב היכן נערכו שינויים והיכן הם משמעותיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/5/2009 22:25 לינק ישיר 

את ויקיפדיה ממן אדם בעל דעות פוליטיות מוגדרות, היא לא הכי "חופשית"..

חב"ד מאנט פנימיות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/5/2009 23:23 לינק ישיר 

גוונא
אולי אתה לא מודע לכך, אבל יש כבר מספר כותבים שכותבים גם פה וגם שם. אני יכול לחשוב על שלושה לפחות, ועוד אחד שתרם רבות אבל כבר לא פעיל.

נאךאמלנישט
אין ספק שקיימת בעייתיות בוויקיפדיה, ואחת מהן היא חוסר הניטרליות, במיוחד בנושאים טעונים כמו פוליטיקה (החל מחצרות חסידיות וכלה במדינות). כאן קיימות שתי אפשרויות:
א. להתעלם מההטיה ו"לא להשתתף במשחק".
ב. לנסות לתקן את הכתוב.

אתה עצמך נקטת דווקא בדרך ב' כשבחרת לתקן את הכתוב בערך על ידידך. לו היית משאיר אותו במצב הקודם, הוא היה מוטה לכיוון שגוי (לדעתך). זוהי חלק מהדינמיקה הוויקיפדית, ויש להיות מודעים לכך כשקוראים ערכים בנושאים "נפיצים" ושנויים במחלוקת.

גוונא דיבר למיטב הבנתי על ערכי יהדות, שיש עוד מקום רב להשלימם בוויקיפדיה. בערכים כאלו יש בדרך כלל פחות בעייתיות, וכותבים מכאן ייטיבו להשלים את החסר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/5/2009 23:24 לינק ישיר 

טוב, אני מוכרח לומר ששניכם פשוט לא מכירים את ויקיפדיה, ולמעט מקרים בודדים מדובר בהכללה חסרת בסיס.

(נכתב בלא שראיתי את תגובת הלל)

תוקן על ידי גוונא ב- 09/05/2009 23:22:47

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/5/2009 11:06 לינק ישיר 

יש גם אתר-אח בשם ויקיטקסט:
http://he.wikisource.org

האתר נועד לאסוף טקסטים וביאורים עליהם.

בפרט, יש שם מעין אנציקלופדיה של פסוקים:
http://he.wikisource.org/wiki/Verse
המטרה היא שלכל פסוק יהיה ערך שמסכם את הפירושים עליו.

הגולשים מוזמנים לתרום.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-17/5/2009 13:24 לינק ישיר 

.

עשיתי ניסוי קטן כדי לראות את מידת ההטיה/האובייקטיביות.

השוויתי את אותו הערך - "תל-אביב" בשלוש גרסאות של וויקי: עברית, ערבית ואנגלית.

הנה, למשל, משפט הפתיחה באתר שבעברית:

"תל אביב-יפו (בקיצור: תל אביב; בערבית: تَلْ أَبِيبْ-يَافَا‎) היא עיר חוף במחוז תל אביב בישראל, במישור החוף הדרומי, המרכזית מבין ערי גוש דן והשנייה בגודל אוכלוסייתה בישראל."

בערבית:
"تل أبيب أو حسب تسميتها الرسمية منذ أكتوبر 1949 تل أبيب يافا (بالعبرية: תֵּל אָבִיב-יָפוֹ) هي مدينة إسرائيل تقع على الساحل المطل على البحر الأبيض المتوسط"

ובאנגלית:
"Tel Aviv-Yafo (Hebrew: תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ; Arabic: تل أبيب‎, Tal ʼAbīb),[2] commonly called Tel Aviv, is the second largest city in Israel, with an estimated population of 391,300.["

למי שאינם קוראים ערבית:

תרגום המשפט הראשון בערבית הוא "תל-אביב היא עיר ישראל...". עיון בגרסאות קודמות מראה שלעתים הנוסח היה "היא עיר ישראלית", אולם נמצא מי שעדכן את הנוסח הזה.

עוד דוגמא - הקמתה של תל-אביב:

בעברית:
"... אחוזת בית נוסדה בשנת 1909 כשכונת בתים נמוכי קומה מוקפים בגינות, על ידי קבוצה של יהודים מיפו שהחליטה לצאת ממנה בשל הרצון לחיות חיים עבריים עצמאיים..."

בערבית:
"تأسست تل أبيب عام 1909 من قبل بعض اليهود الصهيونيين الذين هاجروا من شرقي أوروبا إلى مدينة يافا ..."

באנגלית:
"...In April 1909, sixty-six Jewish families gathered on a desolate sand dune on what is now Rothschild ..."

תרגום הגרסה העברית:

תל אביב נוסדה בשנת 1909 על ידי כמה יהודים יצונים שהיגרו ממזרח אירופה אל העיר יפו...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/5/2009 13:33 לינק ישיר 

אין ספק שבויקיפדיה יש הטיות ומניפולציות ביחוד בערכים שיש להם משקל פוליטי גבוה, אני לא בטוח שאם תשווה בין אנציקלופדיות מקצועיות ב3 השפות בערך "תל-אביב" זה יהיה שונה בהרבה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/5/2009 16:21 לינק ישיר 

מואדיב

להשוואה יותר מקיפה ראה:
שירי שילה, "הערך 'מלחמת לבנון השנייה 2006' בוויקיפדיה העברית, האנגלית והערבית בוויקיפדיה העברית, האנגלית והערבית. סוגיית הנייטרליות באתרי שיתוף תוכן חופשיים", אוניברסיטת חיפה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/5/2009 16:40 לינק ישיר 

איך בן 22 משנה את ההיסטוריה? קפטן - הארץ
http://www.haaretz.com/captain/spages/1083852.html

בברכה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/5/2009 17:12 לינק ישיר 

לינקי

שים לב שמה שעולה מהתיאור של 'הארץ' הוא שדווקא ויקיפדיה הצליחה להסיר את הציטוט שלוש פעמים, בפעם השלישית לאחר שבע שעות, ובפעמים הקודמות תוך פחות מכך, כך שתוך זמן קצר יחסית הערך התייצב על גרסה נכונה, לעומת העיתונים (שבדפוס) שלא יכולים לתקן את טעויותיהם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2009 21:27 לינק ישיר 

שלום רב

ברצוני להציע לפני חברי הפורום עריכת אנציקלופדיה יהודית חדשה בשם "יהדופדיה" בשיטת ויקיפדיה,שתכלול בתוכה את כל ערכי היהדות והערכים הקשורים אליה,כדוגמת פילוסופיה,אשר קשורים ברובם לעיסוקם של חברי הפורום.

בשלב זה ברצוני להציע את הענין בצורה כללית ולבקש מהחברים רעיונות הארות והערות לענין,וכן בקשה לעזרה ותמיכה טכנית וכספית לבניית אתר לצורך זה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2009 21:33 לינק ישיר 

http://www.yeshiva.org.il/wiki/index.php?title=%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%93_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99

מה רע בזה ?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ויקיפדיה-יהדופדיה; בהקשר עצכחי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.