בית פורומים עצור כאן חושבים

ניסים ופשעים - ומערת פריצים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/11/2013 09:30 לינק ישיר 
ניסים ופשעים - ומערת פריצים

חסיד אחד שאל את אחד מתלמידיו של החפץ חיים: "אתם אומרים שרבכם הוא צדיק הדור. אם כך, ספרו נא לנו על המופתים שחולל, שהרי כידוע 'צדיק גוזר והקב"ה מקיים'!"

ענה לו התלמיד: "הרב שלנו הוא צדיק מסוג אחר: הקב"ה גוזר - והצדיק מקיים!".

נזכרתי בסיפור זה כשקראתי באחד מעלוני השבת את הסיפור העצוב הבא:

אדם אחד, הלומד בכולל של הרב פינטו, עבר עבירת-תנועה. שוטר ביקש ממנו לעצור, אבל הוא "לא רצה שיהיה חילול השם" (לא רצה שיתפסו אותו ויראו שהוא דתי), ולכן ברח מהשוטר תוך שהוא מבצע עבירות  חמורות הרבה יותר. בסוף הוקפצה מולו כל משטרת אשדוד ואשקלון, כולל מסוק משטרתי, והוא נעצר. בתחנה גילה לשמחתו שקצין התחנה הוא חבר ילדות שלו. למרות זאת הוא נחקר והוגש נגדו כתב אישום חמור. כשבא לישיבה וסיפר זאת לחברותא שלו, אמר לו החברותא שלא ידאג כי עוד מעט חנוכה ואפשר להתפלל ולבקש ניסים. הוא עשה כך, ואכן במשפט קרה לו "נס" - תיק החקירה נעלם באורח מסתורי, והנאשם זוכה מחוסר ראיות.

עד כאן הסיפור; ניתן לקרוא אותו במקור בסריקה שבתחתית המודעה. בין אם הסיפור נכון או לא, לדעתי זה סיפור עצוב ואף מזעזע. הוא מזכיר לי את דברי הנביא ירמיהו, ירמיהו ז9-11: "הֲגָנֹב רָצֹחַ וְנָאֹף וְהִשָּׁבֵעַ לַשֶּׁקֶר וְקַטֵּר לַבָּעַל וְהָלֹךְ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים אֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם. י וּבָאתֶם וַעֲמַדְתֶּם לְפָנַי בַּבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר נִקְרָא שְׁמִי עָלָיו וַאֲמַרְתֶּם 'נִצַּלְנוּ' לְמַעַן עֲשׂוֹת אֵת כָּל הַתּוֹעֵבוֹת הָאֵלֶּה?! יא הַמְעָרַת פָּרִצִים הָיָה הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר נִקְרָא שְׁמִי עָלָיו בְּעֵינֵיכֶם?! גַּם אָנֹכִי הִנֵּה רָאִיתִי נְאֻם ה'".    נראה שבימינו ישנן ישיבות מסויימות ההופכות להיות "מערת פריצים" - מקום מפלט לעבריינים; במקרה הטוב אלה עברייני תנועה, במקרה הרע אלה אנשי עולם-תחתון העוסקים בסחיטה ובשוחד.

האם גם בימי ירמיהו אנשים התגאו בסיפורים כאלה? "דרסתי בטעות את השכן, ופחדתי שאצטרך לגלות לעיר מקלט, אבל אז מישהו אמר לי שמי שמקריב קרבנות זוכה לישועות. אז הקרבתי פר שמן, נתתי נתח בריא לכהן, ובאורח פלא, השופט (שהוא חבר-ילדות של הכהן) פסק שאני פטור מגלות! איזה ניסים קורים בבית המקדש, ממש מדהים!"

אבל הבעיה היא לא רק הישיבות - הבעיה לדעתי עמוקה יותר וקשורה לעצם עניין האמונה בניסים. ניסים נועדו לחזק באדם את האמונה שיש בורא ומנהיג לעולם, שיידע שיש מי שמשגיח עליו וישפר את דרכיו. אולם כמו כל דבר בתורה, "צדיקים ילכו בם ופושעים ייכשלו בם". אצל פושעים, האמונה בניסים היא תירוץ נהדר כדי להסתיר פשעים. כך למשל, בסיפור שהתחלנו ממנו, כל אדם שעיניו בראשו תוהה, האם יש קשר בין העובדה שקצין התחנה הוא חבר ילדות של הנאשם, לבין ההעלמות המסתורית של תיקי החקירה. אבל לנאשם יש הסבר חלופי "משכנע": זה היה נס! התיק נעלם בגלל שהנאשם הדליק נרות חנוכה!

ההסבר החלופי הזה יכול לשמש גם סוגים נוספים של עבריינים, למשל:

- החוקר: "איך זה שקנית וילה חדשה אם כבר עשרים שנה אתה מדווח שאין לך הכנסות?"
- הנחקר: "נס! אני לומד כל היום בישיבה של הרב _____ וה' מברך אותי".

- החוקר: "איך זה שאתה הולך על רגליך יומיים לאחר שקיבלת פיצוי מהביטוח על נכות 100 אחוז ברגליים?"
- הנחקר: "נס! הייתי אצל הרב _________ והוא בירך אותי והנכות נעלמה!"

- החוקר: "איך זה שהעסק של השכן שלך נשרף בדיוק יום אחד לאחר שהוא סירב לקנות ממך ביטוח נגד שריפות?"
- הנחקר: "נס! הוא לא רצה לעזור ליהודי להתפרנס, אז ה' העניש אותו מידה כנגד מידה!".

וכן הלאה... 

ולכן נזכרתי בסיפור על החפץ חיים. צדיק שאינו מנסה לעשות "ניסים" במציאות, אלא מבין שהנס הגדול ביותר הוא בתוך האדם עצמו - הכובש את יצרו ועושה את רצון ה'.

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-24/11/2013 10:10 לינק ישיר 

אראל,
מה  מקום להשוות בין זה לבין ירמיהו? ירמיהו היה נביא, ונראה שעסק בעבודת השם. ואילו במקרה דידך לא מדובר בתופעות שקשורות לעבודת השם אלא למשהו אחר לגמרי (כלכלי בעיקר).
העובדה שמקום כלשהו קורא לעצמו ישיבה אינה הופכת אותו לישיבה. העובדה שיצור כלשהו מכנה את עצמו רב אינה הופכת אותו לרב ואת חסידיו השוטים ללומדי תורה. יש בעולם כל מיני ארגונים מכל מיני סוגים, וישנם קשרים ביניהם. לדוגמה, אם חצרו של הרב אברג'ל אכן עמדה בקשר פלילי עם ארגונו של דומרני, כי אז אמור מעתה: ארגונו של אברג'ל עומד בקשר עם ארגונו של דומרני. כעין זה שמעתי ברדיו לפני כמה ימים, איני זוכר ממי. וכי היית מעלה בדעתך להשוות את ירמיהו הנביא לדומרני? אז מה מקום להשוות אותו לארגונים דומים אחרים?
מה שמטריד אותי יותר הוא תפיסות הנס והישועות שמבוטאות כאן (כמו בפמפלט שהבאת כאן מסלונים). גם אם אין קשר בינן לבין עבריינות, בכל זאת מוצגות כאן תפיסות דתיות מגוחכות ויש אנשים ורבנים (אמיתיים) שהולכים שולל אחריהן. חבל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/11/2013 10:49 לינק ישיר 

מערת פריצים!   הועתק!

מה זה טיפש תלמדו מן הסיפור הזה. כל ילד יודע כי יצחק יוסף כבר ארבעים שנה חולם להיות הרב הראשי ביקש להכנס לנעלי אביו, גירש את כל אחיו פינה לעצמו את הדרך, אחד כזה לוקח בחשבון את המותר והאסור, ונזהר שלא יהיו מוקשים בדרך, אבל יצחק יוסף פעל כמו חמור - זה בלשון עדינה - וכתב פסק הלכה לפיו מותר להעלים מיסים ממדינת ישראל ומותר להעלים במכס ואין בכך כל בעיה הלכתית

אין זה פלא שאראל סגל במעריב עלה על הפסק שנחשף מספרו של הראשל"צ הר"י יוסף שמותר לתלמיד ישיבה להעלים מס ולהבריח במכס: והוא מוסיף "מילא לכנות את רה"מ חצוף אך לא יתכן שרב בתפקיד ממלכתי בכיר ביותר יעניק אישור לגזול את המדינה"

יש לו טענה מצויינת, מי שמכהן כרב ראשי שיפסוק ככה זה חמור מאוד, גם מי שמאמין שככה הם פני הדברים לא אומר זאת, אבא שלו לא היה מעיז לומר זאת גם אם בשקט היה מתיר לזה או אחר היה נזהר היה מבין כי זה יפגע בו ואינו יכול לעשות דבר כזה. אבל יצחק יוסף התיר לעצמו לפסוק כי מותר לגנוב מן המדינה, הדברים בכתובים ועוד יהיה הרבה שמח על רקע זה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/11/2013 10:54 לינק ישיר 

הרב מיכי,

אז אתה טוען שיש "ישיבות" שהן למעשה אירגוני פשע? זו בדיוק טענתו של ירמיהו, רק שהוא טען זאת לגבי בית המקדש ("מערת פריצים" = ארגון פשע).

לגבי תפיסת הנס - כבר דנו רבות לגבי הצד הפילוסופי שבעניין, אולם אני מוסיף את הצד הפלילי. לאנשים יש אינטרס להאמין בנס, לא רק מסיבות פסיכולוגיות כלשהן, אלא גם ובעיקר משום שזה מאפשר להם לחמוק מאחריות למעשים פליליים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-24/11/2013 10:58 לינק ישיר 

לפני מספר שנים התפרסם סיפור על אחד שעבר עברת תנועה (כנראה שלא חמורה במיוחד) ופנה לר' חיים קנייבסקי שייתן לו ברכה שיזכה במשפט, ור' חיים סירב בכל תוקף.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/11/2013 11:25 לינק ישיר 

יש גם סיפור מפורסם על הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שבא אליו עבריין וביקש "ברכה במעשה ידיו", אבל הרב התעקש לברכו "שתחזור בתשובה שלמה". ואכן הוא נכשל במעשה ידיו (נתפס במהלך שוד), והתמלא כעס על הרב שסירב לברך אותו, אבל לאחר כמה עשרות שנים בכלא אכן חזר בתשובה.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-24/11/2013 12:17 לינק ישיר 

אם כבר החפץ חיים - ידוע הח"ח שבטחון עוזר גם לגנב שלא יתפסוהו (איני זוכר היכן ויבואו הבקיאים... אבל בוודאות יש כזה ח"ח)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/12/2018 22:53 לינק ישיר 

אולי טעית עם גנבא אפום מחתרתא מתפלל לה'.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ניסים ופשעים - ומערת פריצים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר