בית פורומים עצור כאן חושבים

שאלה תאורטית ביכולותיו של הא-ל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-28/1/2015 14:15 לינק ישיר 
שאלה תאורטית ביכולותיו של הא-ל

כשאני מתבוננת ביקום, בחכמה ובאיזון האין סופי שלו, לכאורה אין לי שאלות ביחס לקיומו של הא-ל, ויכולותיו. 

מה שבכל זאת עשוי אולי לערער או לפחות להמעיט את הקביעה הזאת לגבי יכולותיו של הא-ל, במידה והעולם קדמון ואבולוציוני, אולי התוצאה של העולם שלנו הוא לאחר אין סוף כישלונות אבולוציוניים שהגיעו למבוי סתום והתפרקו בדרך, כשרק לאחר מאות מליארדי ניסיונות צלח לו עולם אחד והגיע למה שהגיע, [שכמובן גם זה מראה על יכולותיו של הא-ל].

אשמח לשמוע את דעתכם בנידון,

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 14:21 לינק ישיר 

פיילין_שרה כתב:

כשאני מתבוננת ביקום, בחכמה ובאיזון האין סופי שלו, לכאורה אין לי שאלות ביחס לקיומו של הא-ל, ויכולותיו

מה שבכל זאת עשוי אולי לערער או לפחות להמעיט את הקביעה הזאת לגבי יכולותיו של הא-ל, במידה והעולם קדמון ואבולוציוני, אולי התוצאה של העולם שלנו הוא לאחר אין סוף כישלונות אבולוציוניים שהגיעו למבוי סתום והתפרקו בדרך, כשרק לאחר מאות מליארדי ניסיונות צלח לו עולם אחד והגיע למה שהגיע, [שכמובן גם זה מראה על יכולותיו של הא-ל].

מה את יודעת על אלהים ומדוע את חושבת שזה נכון?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 14:27 לינק ישיר 

שרה

השאלה מי אמר שהאבולוציה נכשלה ע"י "ניסוי וטעייה", האם להיות דינוזאור או שימפנזה זה כישלון? בדיוק כמו שילד בן חמש הוא בסדר גם אם הוא אומר קצת שטויות, וילד שנה הוא בסדר גם אם הוא לא מסוגל לעשות אפילו את זה, כך גם העולם יכול להתפתח, ואין צורך שהכל יקרה ביום אחד.

(שלישישי

מה אתה יודע על יכולותיהם של אחרים לדעת על אלוקים?)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 14:39 לינק ישיר 

אליקים7241 כתב:

(שלישישי

אתה מוזמן לענות על השאלה שלי ולהווכח שאכן אני יודע על יכולותיהם של אחרים לדעת על אלוקים.

תוקן על ידי שלישישי ב- 28/01/2015 14:39:29

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 14:57 לינק ישיר 

אענה לך באשכול המשאלות, שכבר הרבה זמן איננו פעיל משום מה. כך שהאשכול הזה יוכל להמשיך את הנושא המקורי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 15:17 לינק ישיר 

פיילין_שרה כתב:
[שכמובן גם זה מראה על יכולותיו של הא-ל].

למה כוונתך?

לעצם השאלה, אם הבנתי נכון את שואלת האם האבולוציה היא הסבר סביר ורציונלי לקיומו של היקום כפי שהוא לפנינו?

אז ככה, מהמעט שקראתי, ואני מניח שגם מהמעט שקראת, אפשר להבין שהאבולוציה היא הסבר בעל פוטנציאל מלא להסבר על כל פרט ביקום ובהתכנותו, כרגע המצב הוא לא כך בגלל כל מיני חורים. אם חשוב לך להבין מהם החורים ומה גודלם, עלייך לפצוח במסע לימוד על מספר תחומים, אסטרופיזיקה, קוסמולוגיה, גיאולוגיה, פליאו..(שכחתי איך כותבים) ועוד ועוד. להחליט מהו חור גדול ומהו קטן.

תשובה יותר מדוייקת לא תקבלי כאן. לפחות לא יותר מדוייקת ולא יותר מובנת מקריאת ספרים של אתאיסטים ומאמינים ידועים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 15:35 לינק ישיר 

שלישישי כתב:

כשאני מתבוננת ביקום, בחכמה ובאיזון האין סופי שלו, לכאורה אין לי שאלות ביחס לקיומו של הא-ל, ויכולותיו

מה את יודעת על אלהים ומדוע את חושבת שזה נכון?

יש לי שכן חדש שאני לא יודעת עליו כלום, חוץ מהעובדה שהוא הוריד לבן שלי סטירה. זה לבינתיים מה שאני יודעת עליו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 15:52 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 16:00 לינק ישיר 

אליקים7241 כתב:
שרה

השאלה מי אמר שהאבולוציה נכשלה ע"י "ניסוי וטעייה", האם להיות דינוזאור או שימפנזה זה כישלון? בדיוק כמו שילד בן חמש הוא בסדר גם אם הוא אומר קצת שטויות, וילד שנה הוא בסדר גם אם הוא לא מסוגל לעשות אפילו את זה, כך גם העולם יכול להתפתח, ואין צורך שהכל יקרה ביום אחד.

(שלישישי

האבולוציה בסדר מבחינתי, [אפילו שלא ברור לי למה צריך אותו, (אולי בשביל הגיסים שלי שיהיה להם סיבה להיזהר שלא אגע ביין של הקידוש)].

אני שאלתי על האפשרות שבאין סוף זמן וניסיונות, מבחינה לוגית חייב גם לצאת מודל שהצליח.        אדם שממלא כל שבוע 10 מיליון טופסי לוטו ובתוך שנה אחת הוא זכה 5 פעמים בפרס הגדול, האם נדביק לו בגלל זה תואר בבא או רואה עתידות?

העולם הוא יצירת מופת שמצביע על משהו (אפילו שלישישי לא ברור העניין), אבל במידה והעולם הוא תוצר של ביליוני ניסיונות נפל של יקומים שהתחילו להתפתח והתפוצצו בסוף (או יצרו אנשים פגומים כמו בצ'רנוביל אחרי האסון הגרעיני) , אולי יבוא ויאמר כאן מישהו שגם הבן שלו אחרי אלף ניסיונות הצליח לצייר גמל, ונפנוף בציור היפה מטעה את כל אלו שלא ראו את ה999 הציורים הקודמים שלו. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 16:15 לינק ישיר 

נחמדלמראה כתב:
[שכמובן גם זה מראה על יכולותיו של הא-ל].למה כוונתך?לעצם השאלה, אם הבנתי נכון את שואלת האם האבולוציה היא הסבר סביר ורציונלי לקיומו של היקום כפי שהוא לפנינו?אז ככה, מהמעט שקראתי, ואני מניח שגם מהמעט שקראת, אפשר להבין שהאבולוציה היא הסבר בעל פוטנציאל מלא להסבר על כל פרט ביקום ובהתכנותו, כרגע המצב הוא לא כך בגלל כל מיני חורים. אם חשוב לך להבין מהם החורים ומה גודלם, עלייך לפצוח במסע לימוד על מספר תחומים, אסטרופיזיקה, קוסמולוגיה, גיאולוגיה, פליאו..(שכחתי איך כותבים) ועוד ועוד. להחליט מהו חור גדול ומהו קטן.תשובה יותר מדוייקת לא תקבלי כאן. לפחות לא יותר מדוייקת ולא יותר מובנת מקריאת ספרים של אתאיסטים ומאמינים ידועים.

לצערי לא הסברתי את עצמי כמו שצריך, ואני גם לא מתייחסת לעצם העובדה האם האבולוציה הגיונית או לא הגיונית, האם יש בה חורים או לא, אני בוחנת בעיניים חילוניות מה אני יכולה להסיק בעצמי מכוח ההיגיון הפשוט של אדם מצוי ברחוב (לא פילוסוף ולא מדען או פיזיקאי), 

ולכן שאלתי על האפשרות שבאין סוף זמן וניסיונות, מבחינה לוגית חייב גם לצאת מודל שהצליח.        אדם שממלא כל שבוע 10 מיליון טופסי לוטו ובתוך שנה אחת הוא זכה 5 פעמים בפרס הגדול, האם נדביק לו בגלל זה תואר בבא או רואה עתידות?

העולם הוא יצירת מופת שמצביע על משהו (אפילו שלישישי לא ברור העניין), אבל במידה והעולם הוא תוצר של ביליוני ניסיונות נפל של יקומים שהתחילו להתפתח והתפוצצו בסוף (או יצרו אנשים פגומים כמו בצ'רנוביל אחרי האסון הגרעיני) , אולי יבוא ויאמר כאן מישהו שגם הבן שלו אחרי אלף ניסיונות הצליח לצייר גמל, ונפנוף בציור היפה מטעה את כל אלו שלא ראו את ה999 הציורים הקודמים שלו. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 16:18 לינק ישיר 

בעלבעמיו כתב:

תודה, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 16:56 לינק ישיר 

שרה

אבל מי אמר שזה ניסוי וטעייה? העולם כפי שהוא הוא לכתחילה. וכמו שיש מדרש חז"ל: שמא יש אדם שרוצה שלוש ידיים או כל שינוי מעין זה? העולם כפי שהוא הוא רצוי. ולזה בדיוק התכוונתי כשאמרתי - שאין חיסרון בלהיות דינוזאור או שימפנזה. זה פשוט התפתחות שהקב"ה נתן לעולם (ובעוד אלף מיליארד שנה, בני האדם החדשים יחשבו אותנו אולי ליצורים בלתי מפותחים. האם זה אומר שאין לנו ערך?). למה לא מייד? לא יודע. למרות שלא קשה להמציא תשובות כמו: העולם לא יכול לסבול את האור הגדול ברגע אחד, או כל מיני תשובות מסוג זה. כמובן אפשר לתרגם את זה לשפה מודרנית: הגשמיות לא יכולה להתפתח ברגע אחד, והקב"ה רצה עולם גשמי. (נתאווה הקב"ה שתהיה לו דירה בתחתונים)

(למעשה, כאשר מדברים על "ישות" שהיא "אלוקים", לפחות כמו שמבינים אותה, וכפי שמתבקש מהחלת המושג "אלוקים" על סיפור ה"אבולוציה" (שהחלת המושג הזה על הסיפור הזה היא כמובן לא בהכרח הגיונית, מאחר והמושג אלוקים שייך לדורות אחרים לחלוטין מאלו שדיברו על אבולוציה, דורות אחרים מהרבה בחינות, ובכל זאת - ) אזי העולם שלנו, כולל כל מה שאנחנו יכולים לדמיין, זה כ"כ קטן ביחס ל"אינסוף" האמיתי (ולא רק ה"אינסוף" שאנחנו יכולים לדמיין), שלנסות להבין את הקב"ה זה טעות מראש. ולא שאני חושב שבאמת אפשר לעשות את החלה הזאת, אבל אני כותב זאת כדי להצביע על בעיות אפשריות בהחלות כאלו, שמלמדות אותנו להיזהר גם לפני ששואלים שאלות כאלו, מאחר ולשאלות כאלו - התשובות הן כאלו...)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 18:44 לינק ישיר 

בונה עולומות ומחריבן החז"לי אומר בדיוק זה.
אבל לא מדובר על שהוא מחריב רק הבלתי תבונה של היקום הביא לחרבונה. על דרך התרפה לסרטן שתמצא מחר ?! יכולנו למצוא לפני מיליוני שנים !! כלומר אנו אלה שהולכים אחורה מעצם שלא מתקדמים ולכן אנו אלה שמחריבים את העולמות.

כל הדיון שלך מתמקדת בשאלה הפשוטה האם האל משחק בקוביה, והתשובה היא שכן.

ראי כאן 

ראי גם כאן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/1/2015 19:32 לינק ישיר 

שרה, את שואלת שאלה ראויה: 'מה אני יכולה להסיק בעצמי, מכח ההגיון הפשוט של אדם מצוי ברחוב, (לא פילוסוף ולא מדען או פיסיקאי)'. מצויים ברחוב סוגים שונים של אנשים פשוטים, אך אם אתייחס לנאמר בסוגריים, אפשר לתאר כאן אדם פשוט כאחד שאינו בעל מקצוע בנושאים האלו, אבל הוא בעל יכולת סבירה לחשוב, ללמוד ולהבין דברים במישור הכללי שלהם, מבלי לפנות אל מישורים מקצועיים מעמיקים. נראה לי שטיפוס כזה מתאים לך ולי ולחברים רבים כאן, באתר שלנו. האדם הזה יגש לספריה ויחפש לקרא ספרות פופולארית טובה ורצינית בנושאים המעניינים אותו, ועם הזמן ירכוש לעצמו הבנה סבירה בהם.

'כשאני מתבוננת' ... 'יש לי שכן חדש שאני לא יודעת עליו כלום, חוץ מהעובדה שהוא הוריד לבן שלי סטירה'. את יודעת שהוא אלים ואינו מרסן את עצמו. העולם האנושי מורכב ומסובך הרבה יותר ממערכת השמש כולה. לא כל פיסיקאי מצטיין מסוגל להבין את השכן שלו. האיש בעל ההגיון הפשוט שלנו אינו פסיכולוג, אבל 'חכמת חיים' וקריאת ספרות יפה מאפשרת לו, עם השנים, ללמוד להתבונן בבני אדם ולנסות להבין אותם. לא קל ללמוד לקרא, אבל קריאה היא גם תחביב מהנה.

'כשאני מתבוננת ביקום' – עד לאן מגיעה התבוננות זו? האם היא מסתפקת בנוף ובמראה העינים התמימות או שמה המבט מרחיק אל הגדול והרחוק ואל הזעיר עד מאד? שני עולמות כל כך שונים ורחוקים מאד ממראה העינים התמימות של האיש ברחוב.

'כשאני מתבוננת ביקום' – צריך להתבונן גם בהנחות שמפעילים תוך כדי התבוננות זו. אדם המתבונן בנוף מבעד לחלון בעל זכוכית כחולה רואה נוף כחול. את מתבוננת בחכמה ובאיזון שלו. האם הם תכונות הכפויות על העולם מבחוץ או, אולי, הם תכונות העולם עצמו. האם את בוחנת את היקום, או מתאימה אותו להנחות הרצויות לך.

'אולי העולם שלנו הוא לאחר אין סוף כשלונות אבולוציוניים ... כשרק לאחר ... נסיונות צלח לו עולם אחד'. כאן מופיע האל כדמות מדען אומן, אשר לאחר נסיונות מגיע למטרה הרצויה לו. ודאי שזו התבוננות ביקום מתוך נסיון להתאים התבוננות זו להנחה נתונה. האם הנחה זו יש בה טעם? האם היא נחוצה לצורך הבנת העולם? העולם מתפתח לפי החוקים שלו, ונכון למאמין לומר כי 'עולם כמנהגו נוהג', על פי החוקים המתאימים לו. האם יש ליקום הזה איזו תכלית שאליה מכוונת ההתפתחות הזו? אני סבור שלא, אבל כאן נחוצה תמונה של היקום והשקפה מתאימה על התמונה הזו, והבנה של שינוי ההשקפות על היקום ושינוי הנחות היסוד של השקפות אלו, נושא שאולי אכתוב עליו בנפרד.

שאלה מיוחדת היא בדבר האבולוציה הביולוגית, והאם ראוי ליחס לה 'כשלונות והצלחות'. אני סובר כי הרצון ליחס לה הצלחה וכישלון מעיד על אי הבנת הנושא. כשלון והצלחה הם ביחס לאיזו תוכנית נתונה מראש. הדוגמה הידועה הבאה תבהיר את העניין. האדם נעשה יצור ההולך על שתים בעל אגן ירכיים צר. אגן ירכים זה אינו מתאים לגולגולת גדולה מדי, והאישה מתקשה ללדת. אין קשר התפתחותי בין שני הנתונים, אגן הירכים והגולגולת, כל אחד מתפתח בנפרד. שניהם ביחד אינם מתאימים. נשים שהתקשו ולא יכלו ללדת מתו ולא העבירו הלאה את התכונה הזו. נשים שילדו בנתוח קיסרי מתו מזהום. האישה מולידה ולד שאינו בשל לו נדרשים חודשים רבים עד שיוכל לעשות פעולות עצמאיות בסיסיות. [הביולוגיה מושתתת על הכימיה של הפחמן, יסוד בעל אפשרויות צרופים רבות מאד מבחינה כימית, אשר, בשל כך, זוכה לענף מדע כימי משלו – כימיה אורגנית. לכן האבולוציה הביולוגית היא רבת אפשרויות]. התאור הביולוגי מתקיים בנפרד מכל מישור ערכי תכליתי או תאולוגי, ומספק הסבר ממצה במישור המדעי.

האם כל אלו למדו אותך משהו בדבר האל ויכולותיו? אני חושב שלא. בעבר העריכו רבים, לא כולם, כי העולם מלמד על האל. נראה לי שכיום אלו נחשבים כשני מישורים שונים שאינם נפגשים, והנסיון להסמיך את האחד לשני אינו מועיל לאף אחד מהם.
עודד

תוקן על ידי 932woland ב- 28/01/2015 19:35:28

תוקן על ידי 932woland ב- 28/01/2015 19:37:22

תוקן על ידי 932woland ב- 28/01/2015 19:40:07

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/1/2015 12:32 לינק ישיר 

"אין קשר התפתחותי בין שני הנתונים, אגן הירכים והגולגולת, כל אחד מתפתח בנפרד. שניהם ביחד אינם מתאימים. "

זה בגלל שהאישה חיפשה שוויון

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/1/2015 12:34 לינק ישיר 

מקס

כתבת
"רק הבלתי תבונה של היקום הביא לחרבונה."
האם לקב"ה אין שלטון מלא על העולם?

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > שאלה תאורטית ביכולותיו של הא-ל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.