בית פורומים לבעלי תשובה ומתחזקים

הקדמה להתבוננות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/3/2016 13:03 לינק ישיר 
הקדמה להתבוננות

הקדמה להתבוננות

לגלות את הנשמה הטהורה

לכל אחד מאיתנו ישנה נשמה יקרה, קדושה וטהורה. הנשמה היא "חלק אלוה ממעל" (איוב לא, ב); גילוי של אור אלוקי זך וטהור, בתוך האדם. מטרתו של האדם בעולם היא לאפשר לנשמתו להאיר, לזרוח ולהוביל אותו במהלך חייו. הנשמה הקדושה הנמצאת בקרבנו משדרת לנו ללא הרף מסרים שנועדו לשמש לנו מצפן בדרך למימוש תפקידנו בעולם (המסרים של הנשמה מתבטאים בין היתר ברצונות טובים וקדושים שהאדם מרגיש בתוכו, לדוגמה: השתוקקות להעביר שיעור בנושא מסוים, ציפיה לשעת לימוד חסידות, רצון עמוק להפסיק להקפיד בתוך ביתו, שמחה ביצירת קשר עם חבר קרוב, כיסופים להתלהבות והתעוררות בעבודת ה', תחושת געגוע ורצון לשאת אשה[1]). כאשר האדם קשוב לנשמתו ומכוון אל רצונותיה, הוא נעשה שמח ומאושר וחדווה פנימית ממלאת את לבו,  כוחותיו וכישרונותיו של האדם יוצאים לפועל, נשמתו מאירה ואורה מקרין על העולם כולו. אך כאשר האדם מתעלם ממנה ועושה ההיפך מרצונה, היא מצטערת ואורה מתעמעם.

במהלך החיים אימצנו תפיסות חיים רבות (כגון: 'אני לא מוצלח', 'ה' אוהב רק צדיקים', 'צריך מקצוע נחשב בשביל חיים שמחים' וכו') אשר גורמות לנו לסטות ממסלולנו וללכת בניגוד לרצון נשמתנו (תפיסה שאדם לא מוצלח עשויה למנוע ממנו לנסות לעסוק במקצוע שבו חשקה נשמתו, משום שהוא סובר שוודאי לא יצליח, ועדיף שיעסוק במשהו פשוט יותר. תפיסה שה' אוהב ומחשיב רק צדיקים גדולים (ולא אנשים פשוטים), יכולה לגרום לאדם לחפש את ההערכה, הכבוד והאהבה מהחֶברָה, ולכן הוא יתחתן עם אישה הנחשבת בעיני הסובבים או יבחר עבודה מוערכת על ידי אחרים, ולא יקשיב למה שמורה לו ליבו). ועוד נעסוק בנושא זה בהמשך. בנוסף, קצב החיים המהיר שבו אנו חיים ומתנהלים, וכמות הסחות הדעת שהתרבות המערבית הביאה לעולמנו, מונעים מרובנו לעצור במהלך היום, להקשיב לנשמתנו ואל רצונותיה הקדושים, ולהתקדם אל חיים מאושרים של קרבת אלוקים שנועדו לנו.

כדי להאיר את נשמתנו ולהתכוון אל תפקידנו, עלינו לעצור את מרוץ החיים ולהקשיב לעצמנו ולנשמתנו, לשנות תפיסות חיים שגויות המונעות מאיתנו להיות מי שנועדנו להיות, ועל ידי זה לחיות חיים שמחים של קדושה ודבקות בה' יתברך. לכן, אף על פי שרוב ההתבוננות מתרכזת בתיקון של המנגנון השכלי-התנהגותי שלנו, שהוא חיצוני ביחס לנשמה, מכל מקום, כל כולה מכוונת לגילוי אור הנשמה הטהורה ומימוש תפקידו של האדם בעולמו.[1] ברור שלא כל רצון הוא רצון הנשמה, וישנם גם רצונות הנקראים 'רצונות נפולים', כמו הרצון לכבוד, לחטאים, לאלימות וכדומה. ועוד נרחיב בזה בהמשך. כלל זה יהיה נקוט בידינו: אם הרצון הוא חיובי בעיני התורה וגורם לאדם שמחה, כנראה שמדובר על רצון קדוש וטהור שיש ללכת בעקבותיו, ואם מדובר על רצון לדבר שהתורה אוסרת, מדובר על רצון נפול.
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > לבעלי תשובה ומתחזקים > הקדמה להתבוננות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר