בית פורומים עצור כאן חושבים

דיון על שאלת "איפה היה אלהים בשואה"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/6/2019 11:16 לינק ישיר 

אתה מנסה לדבר כמו נתן זהבי, בדמגוגיה פופוליסטית . 
אבל זו שאלה תאולוגית פשוטה , אותה ניתן לשאול על עשרת הרוגי מלכות ועל שעבוד מצרים ועל כל צדיק ורע לו רשע וטוב לו, וכל תשובה שתבחר מסתעפת לשאלות קטנות הנובעות ממנה. וממש לא משנה הקטע הריגשי מה יגיד הניצול ומה לא יגיד .
ויש כאן גם שאלה נוספת בעניין מניעת ה' בעל בחירה מלהזיק לשני , הרי אם לא יצילח כי השני צדיק , יש כאן התערבות בבחירה , וכן הלאה שאלות תאולוגיות בהם מתעסקים הפילוסופים והתאולוגים אלפי שנים .
אפשר לבחור תמיד בתשובה הקלה ביותר, אפיקורסות מוחלטת , לטעון שאין מנהיג לעולם וזהו, אבל כל בעל שכל מבין שזו לא תשובה, וודאי יש סיבה, גם אם אינה אשמה ספציפית של הנרצח.  

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2019 12:23 לינק ישיר 

איכה פרק ב, ב-ח
(ב) בִּלַּ¸ע אֲדֹנָ¬י לא וְלֹ³א חָמַ§ל אֵ×ת כָּל־נְא³וֹת יַעֲקֹ₪ב הָרַ·ס בְּעֶבְרָת«וֹ מִבְצְרֵµי בַת־יְהוּדָ¦ה הִגִּ³יעַ לָאָ¡רֶץ חִלֵּµל מַמְלָכָ¦ה וְשָׂרֶֽיהָ: ס (ג) גָּדַ³ע בָּֽחֳרִי־אַ§ף כֹּ×ל קֶ³רֶן יִשְׂרָאֵ₪ל הֵשִׁµיב אָח«וֹר יְמִינ¦וֹ מִפְּנֵ³י אוֹיֵ¡ב וַיִּבְעַ´ר בְּיַעֲקֹב© כְּאֵ³שׁ לֶֽהָבָ₪ה אָכְלָ¦ה סָבִֽיב: ס (ד) דָּרַ¸ךְ קַשְׁתּ¬וֹ כְּאוֹיֵ§ב נִצָּ´ב יְמִינוֹ© כְּצָ₪ר וַֽיַּהֲרֹ₪ג כֹּ¦ל מַחֲמַדֵּי־עָ¡יִן בְּאֹ©הֶל© בַּת־צִיּ₪וֹן שָׁפַµךְ כָּאֵ¦שׁ חֲמָתֽוֹ: ס (ה) הָיָ¸ה אֲדֹנָ´י׀ כְּאוֹיֵב© בִּלַּ³ע יִשְׂרָאֵ₪ל בִּלַּע© כָּל־אַרְמְנוֹתֶ₪יהָ שִׁחֵ¦ת מִבְצָרָ¡יו וַיֶּ©רֶב© בְּבַת־יְהוּדָ₪ה תַּאֲנִיָּ¦ה וַאֲנִיָּֽה: ס (ו) וַיַּחְמֹ´ס כַּגַּן© שֻׂכּ₪וֹ שִׁחֵ¦ת מוֹעֲד¡וֹ שִׁכַּ¸ח יְקֹוָ´ק׀ בְּצִיּוֹן© מוֹעֵ³ד וְשַׁבָּ₪ת וַיִּנְאַµץ בְּזַֽעַם־אַפּ¦וֹ מֶµלֶךְ וְכֹהֵֽן: ס (ז) זָנַ¸ח אֲדֹנָ´י׀ מִזְבְּחוֹ© נִאֵ³ר מִקְדָּשׁ₪וֹ הִסְגִּיר© בְּיַד־אוֹיֵ₪ב חוֹמֹ¦ת אַרְמְנוֹתֶ¡יהָ ק«וֹל נָתְנµוּ בְּבֵית־יְקֹוָ¦ק כְּיµוֹם מוֹעֵֽד: ס (ח) חָשַׁ¸ב יְקֹוָ´ק׀ לְהַשְׁחִית© חוֹמַ³ת בַּת־צִיּ₪וֹן נָ³טָה קָ₪ו לֹא־הֵשִׁµיב יָד¦וֹ מִבַּלֵּ¡עַ וַיַּֽאֲבֶל־חֵµל וְחוֹמָ¦ה יַחְדָּµו אֻמְלָֽלוּ 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2019 12:55 לינק ישיר 

איכה פרק ב, ב-ח
(ב) בִּלַּ¸ע אֲדֹנָ¬י לא וְלֹ³א חָמַ§ל אֵ×ת כָּל־נְא³וֹת יַעֲקֹ₪ב הָרַ·ס בְּעֶבְרָת«וֹ מִבְצְרֵµי בַת־יְהוּדָ¦ה הִגִּ³יעַ לָאָ¡רֶץ חִלֵּµל מַמְלָכָ¦ה וְשָׂרֶֽיהָ: ס (ג) גָּדַ³ע בָּֽחֳרִי־אַ§ף כֹּ×ל קֶ³רֶן יִשְׂרָאֵ₪ל הֵשִׁµיב אָח«וֹר יְמִינ¦וֹ מִפְּנֵ³י אוֹיֵ¡ב וַיִּבְעַ´ר בְּיַעֲקֹב© כְּאֵ³שׁ לֶֽהָבָ₪ה אָכְלָ¦ה סָבִֽיב: ס (ד) דָּרַ¸ךְ קַשְׁתּ¬וֹ כְּאוֹיֵ§ב נִצָּ´ב יְמִינוֹ© כְּצָ₪ר וַֽיַּהֲרֹ₪ג כֹּ¦ל מַחֲמַדֵּי־עָ¡יִן בְּאֹ©הֶל© בַּת־צִיּ₪וֹן שָׁפַµךְ כָּאֵ¦שׁ חֲמָתֽוֹ: ס (ה) הָיָ¸ה אֲדֹנָ´י׀ כְּאוֹיֵב© בִּלַּ³ע יִשְׂרָאֵ₪ל בִּלַּע© כָּל־אַרְמְנוֹתֶ₪יהָ שִׁחֵ¦ת מִבְצָרָ¡יו וַיֶּ©רֶב© בְּבַת־יְהוּדָ₪ה תַּאֲנִיָּ¦ה וַאֲנִיָּֽה: ס (ו) וַיַּחְמֹ´ס כַּגַּן© שֻׂכּ₪וֹ שִׁחֵ¦ת מוֹעֲד¡וֹ שִׁכַּ¸ח יְקֹוָ´ק׀ בְּצִיּוֹן© מוֹעֵ³ד וְשַׁבָּ₪ת וַיִּנְאַµץ בְּזַֽעַם־אַפּ¦וֹ מֶµלֶךְ וְכֹהֵֽן: ס (ז) זָנַ¸ח אֲדֹנָ´י׀ מִזְבְּחוֹ© נִאֵ³ר מִקְדָּשׁ₪וֹ הִסְגִּיר© בְּיַד־אוֹיֵ₪ב חוֹמֹ¦ת אַרְמְנוֹתֶ¡יהָ ק«וֹל נָתְנµוּ בְּבֵית־יְקֹוָ¦ק כְּיµוֹם מוֹעֵֽד: ס (ח) חָשַׁ¸ב יְקֹוָ´ק׀ לְהַשְׁחִית© חוֹמַ³ת בַּת־צִיּ₪וֹן נָ³טָה קָ₪ו לֹא־הֵשִׁµיב יָד¦וֹ מִבַּלֵּ¡עַ וַיַּֽאֲבֶל־חֵµל וְחוֹמָ¦ה יַחְדָּµו אֻמְלָֽלוּ 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2019 12:56 לינק ישיר 
ירוחםשם

[

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2019 18:24 לינק ישיר 

א"ח

אנסה לתמצת בקצרה מה שמטריד אותי בדבריך.

בקליפת אגוז אתה טוען שעמ"י חטא, היתה התבוללות גורפת או עכ"פ תהליך שזהו סופו החזוי, ומשכך היה צורך בניתוח מכאיב שיעצור את התהליך.

בדבריך מובלעת הנחה כי אכן במישור הפרטי היו אירועים (מאות אלפי או יותר, מן הסתם) שאינם צדק. ללא הנחה זו, לו הכל היה במשקל במידה ובמשורה המובנים לנו הרי לא היה טעם ותמריץ לכתוב, הכל פשוט ושקוף. רק בגלל ההנחה הזו קיימת שאלה שלפתרונה אתה נזקק לטענה שמשניתנה רשות למשחית, לעזאזל הצדק.

גם אם נניח והערכותיך המספריות נכונות 10-20% חרדים. בלבד( אני מניח שגם חלק משמעותי מאלו שלא זכו להצביע ג' והצביעו ב היו יראים ושלמים והאחוז המשוער של שומרי תו"מ ברצינות היה בין 30% ל 40% אבל זה רק מעצים את התמיהה העקרון דומה)אי הנחת שלי נובעת מכך שאני מניח, ותקן אותי אם אני טועה, שה' כל יכול. בוודאי במידה בה 10-40% (שוב, לא משנה אם 10% או 40%) בביצוע נמצאו שגויים. מדובר בסטיה שעליה היו מפטרים או מעירים הערה גם למפקד צבאי או למנכ"ל בשר ודם. ק"ו בן בנו של ק"ו לענייננו.

מכל יכול היינו מצפים, לו היה הוא ,עובד אצלנו", כי הצהרתו ש"הנפש החוטאת היא תמות" תבוטא, וקטן עליו להסתדר עם הבעיות הטכניות.

ההיתלות במאמר חז"ל אינה פותרת במאומה היות והבעיה מתגלגלת להסבר נאות של המאמר הזה. אז מה עשינו? במקום לתהות מדוע השואה, גם אם היא ניתוח או עונש פגעה גם בערימה של חפים מפשע נתהה מדוע העולם מוסדר בצורה כזו (אם אכן הוא מוסדר כך). למעשה הפיכת העוול לכלל אינה פותרת מאומה. גם לא ההיתלות בכך שמשיש בעיה בעולם קשה יותר לעשות צדק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/6/2019 09:25 לינק ישיר 

מקוממת אותי העובדה שאנשים ילודי אשה בשר ודם הבאים מטיפה סרוחה והם יודעים בדיוק למה אלוקים מתנהג ועושה מה שהוא עושה. מכתיבים לאלוקים גם מה עליו לעשות ואיך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2019 10:36 לינק ישיר 

ירוחםשמ כתב:

מקוממת אותי העובדה שאנשים ילודי אשה בשר ודם הבאים מטיפה סרוחה והם יודעים בדיוק למה אלוקים מתנהג ועושה מה שהוא עושה. מכתיבים לאלוקים גם מה עליו לעשות ואיך.

לא יכול להיות מה שאתה כותב!
"האיש החשוב" בא מטיפה סרוחה? לא, לא יכול להיות כדבר הזה!

"אֲנִי-אָמַרְתִּי, אֱלֹהִים אַתֶּם;    וּבְנֵי עֶלְיוֹן כֻּלְּכֶם."

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/6/2019 22:56 לינק ישיר 

כמובן שאין לי הסבר שמתיימר באמת להסביר, אבל כתוספת למה שאמר פותח האשכול, שמעתי משהו מעניין בשם הרב הוטנר- שההגדרה המדויקת היא לא "עונש" אלא "ניתוח" שכלל עם ישראל באירופה היה צריך משום מה לעבור (אין לי תשובה-על שאלת הפיל בחנות חרסינה) כדי להבין שאי אפשר לסמוך על הגויים ולהתערות אתם בשום צורה...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/6/2019 10:33 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
כמובן שאין לי הסבר שמתיימר באמת להסביר, אבל כתוספת למה שאמר פותח האשכול, שמעתי משהו מעניין בשם הרב הוטנר- שההגדרה המדויקת היא לא "עונש" אלא "ניתוח" שכלל עם ישראל באירופה היה צריך משום מה לעבור (אין לי תשובה-על שאלת הפיל בחנות חרסינה) כדי להבין שאי אפשר לסמוך על הגויים ולהתערות אתם בשום צורה...

ברעיון הזה הקדימו הרב צבי יהודה, אלא שקושית הפיל קשה גם עליו, והאם באמת הניתוח הצליח?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/6/2019 12:28 לינק ישיר 

אם זה היה ניתוח- או אולי טיפול בהלם חשמלי. כן בהחלט  זה הצליח בגדול. רק בעייניך תביט

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/7/2019 12:41 לינק ישיר 

איש_חשוב כתב:

2. כשהקב"ה שולח מכות צריך לפשפש במעשים, ומכאן תוכחה ישירה לאלו שממשיכים בדרך ההתבוללות בארצות הנכר

"וְכֹל הַטַּף בַּנָּשִׁים, אֲשֶׁר לֹא-יָדְעוּ מִשְׁכַּב זָכָרהַחֲיוּ, לָכֶם. " 

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > דיון על שאלת "איפה היה אלהים בשואה"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 סך הכל 2 דפים.