בית פורומים עצור כאן חושבים

האם הכל אלוקות? ציפי קויפמן ע"ה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/10/2019 08:39 לינק ישיר 
האם הכל אלוקות? ציפי קויפמן ע"ה

בשלהי אלול (תשע"ט) הלכה לעולמה חוקרת שכתבה את אחד הספרים החשובים על החסידות ועל שאלה פילוסופית סבוכה שאפשר לנסח במילים יותר מובנות אך עלולות להטעות: האם הכל א-לוהות?

זו נקודת הפתיחה לספרה "בכל דרכיך דעהו". בניסוח פילוסופי, הבעש"ט שאל: אם הכל א-לוהות, אז איך יתכן רע? איך יש איסור למשל על עבודה זרה?

קשה לי להימנע מלהזכיר את ביקורתי שמתחילה קודם: ההנחה של השאלה היא שהכל א-לוהות ובעיני זוהי מינות. יש א-ל ויש עולם והא-ל, בלשון פילוסופית שקשה לוותר עליה, הוא טרנסנצנדטי. אבל נקודת המוצא של התחום היא להפך. לית אתר פנוי מיניה. והנושא כאן הוא פרידה מן החוקרת רק שסברתי שאסור לדלג על העמדת ההנחה היסודית הפילוסופית לביקורת).

לא מצאתי ערך עליה בויקי, אבל אפשר למצוא כמה מילים באתר של אוניברסיטת בר אילן שבה לימדה. כתבו עליה שהיתה תובענית מאד בדרישותיה האקדמיות מן התלמידים, ועם כל זאת זכתה בתואר של מרצה מצטיינת. זה אומר משהו על אישיותה, כמו גם העובדה שהשתדלה להשקיע בכל תלמיד. אבל זו עדות מן הדף שהוקדש לזכרה, וכמובן מעשיו של האדם חשובים לא פחות ואולי יותר מן ההגות שלו.

עבודת הדוקטורט שלה עמדה בבסיס הספר שלה "בכל דרכיך דעהו", שנכתב בהדרכתו של משה אידל, מחשובי החוקרים בתחום הקבלה. ההקדמה לספר, כמה עשרות עמודים, סוקרת את ראשיתו של הנושא, אם הוא קיים, או אפשרי כפירוש, לתנ"ך ולמקורות הראשונים של התורה שבעל פה. כמובן, הרעיון של אימננציה, נוכחות הא-ל במציאות, גובש בידי פלוטינוס. המיסטיקאי הגוי שלדעתי אפשר לראות בו את אבי הקבלה...

מן הראוי היה לפתח את הנושא הזה, ואני מקוה לחזור אליו בפוסטים נוספים כפי שכתבתי באשכול המביע את תקוותי לשוב ולכתוב כאן. בינתים, יהיו המילים האלו לזכרה של חוקרת שלא הכרתי ולא זכיתי להכיר, אבל את תורתה הפילוסופית זכיתי להכיר דרך ספרה ואני ממליץ עליו לאחרים.

חז"ל השתמשו בביטוי "שפתיו דובבות בקבר" על תלמיד חכם שמזכירים שמועה שלו. האם יש להבין את הדברים כפשוטם או שמא התכוונו רק למטאפורה? ואם זו מטאפורה, כלומר שפה מליצית, האם התכוונו לומר רק שמה שנותר מן האדם או החשוב ביותר שנותר ממנו הוא הלימוד שלימד? או שמא יש כאן לכל הפחות ביטוי של אמונה בכך שבאותה מציאות נסתרת מאיתנו שבהן ממשיך האדם להתקיים לאחר מותו, הוא מודע לכך שדברים שחידש ולימד ממשיכים להדהד, ומסתבר שיש לו נחת מזה באותו אופן שזה אפשרי? לי מסתבר שהתכוונו לאפשרות השלישית הזו, אבל כמובן יהיה מי שישאל - מתבקש לשאול - האם זה שחז"ל אמרו זאת זה מוכיח שזה נכון. שאלת השאלות.

ציפי קויפמן השאירה נכס חשוב ומועיל בתחום מחקר שאלת הנוכחות הא-לוהית בבריאה, סיכמה גישות מעולם החסידות לשאה זו והיוצא ממנה, כלומר אם הא-ל נוכח, מה זה אומר לגבינו ומה זה מאפשר לנו ומחייב אותנו. מסתבר שיש לה מורשת אישית ומשפחתית אבל כאן אני, כתלמיד של החיבור שלה, יכול רק להתייחס לדבריה הדובבים בעולם של המחקר, שבו חיים אלו שליבם נושאם להתמודד עם שאלות אלו. ראו בדברים אלו מצבה קטנה לזכרה וגם הזמנה לעיין בספרה, ללמוד על שאלת האימננציה ויהיו שפתיה דובבות.

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/10/2019 08:58 לינק ישיר 

יישר כוח !

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/10/2019 11:28 לינק ישיר 

https://www.makorrishon.co.il/judaism/173935/

https://kotar.cet.ac.il/KotarApp/Index/Book.aspx?nBookID=82997551

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > האם הכל אלוקות? ציפי קויפמן ע"ה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר