בית פורומים עצור כאן חושבים

מבחינה מדעית היסטורית האם אכן לא היו ריחיים בבבל?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/10/2019 20:39 לינק ישיר 
מבחינה מדעית היסטורית האם אכן לא היו ריחיים בבבל?

האם יש ממש פשטי מבחינה היסטורית בדברי המדרש (איכה רבה ה, יג) הטוען שלא היו ריחיים בבבל ולכן הבבלים הכריחו את הגולים להביא איתם ריחיים לשם? 

ממאמרו של דוד רוזנטל (קדתרה) "מסורות ארץ ישראליות ודרכן לבבל" (עמוד 9 בהערה 98) משמע שבאמת לא היו אבנים בבבל ולכן היה צורך בהבאת ריחיים מחו"ל. האם הדבר הזה מקובל בימינו? הייתי שמח להבין את פירוש הדברים כהוויתם על פי מדע ההיסטוריה. 

תוקן על ידי שיטתהרמבם ב- 29/10/2019 18:39:30

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/11/2019 09:14 לינק ישיר 

שיטת הרמב"ם

ברוך השב!

אני כותב כדי שתראה שיש מעיינים בדבריך. אמנם איני יודע לענות על שאלתך אם היו רחים של אבן בבבל. ועד כמה היה מחסור באבנים בארץ זו.

איני יודע איך אפשר לברר דברים כאלו.

אני משער שצריך לבחון את מצב הקרקע באיזור זה - ומה בכלל הם הגבולות של איזור זה.

דומה שאפילו לפי פרשת נח לא היו אבנים מכיון ששם בבבל התחדשה הבניה בלבנים של טיט שרוף. קשה לי לדמיין מקום שאין בו אבנים. אבל יתכן שהיו פחות אבנים מאשר בארץ ישראל. לכן הכלכלה והטכנולוגיה של אז לא הסתמכו על אבנים גדולות כאלו הדרושות לרחיים.

אני מקוה שתרומתי הזעירה הועילה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/11/2019 13:19 לינק ישיר 

לא הבנתי למאי נפקא מינה. אימפרית בבל ו נבנתה בלי אבנים? יש גבול לגוזמאות. בחפירות ארכיולוגית התגלתה תרבןת מפותחת וערים גדולות. בלי אבנים? בלי תחנות קמח?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/11/2019 13:22 לינק ישיר 
מואדיב

ירוחםשמ כתב:
לא הבנתי למאי נפקא מינה. אימפרית בבל ו נבנתה בלי אבנים? יש גבול לגוזמאות. בחפירות ארכיולוגית התגלתה תרבןת מפותחת וערים גדולות. בלי אבנים? בלי תחנות קמח?

ירוחם, אל באפך.

בחפירות באזור הר הבית, נמצאו מרצפות שיש מבית המקדש השני. גאולוגיה היא תחום דעת מוכר היום, ועל נקלה זיהו הארכאולוגים כי למקדש הורדוס נעשה יבוא של שיש איטלקי. כלומר, יבוא שנעשה מרומא, של שיש יקר.
בעתיקות נוספות ברחבי הארץ מצויים מבנים שנבנו גם מאבנים מיובאות, ולא רק אבנים. בסוסיתא יש עמוד גרניט גדול. בישראל יש גרניט - בעיקר באזור הרי אילת - אלא שהוא "שבור". אי אפשר לחצוב ממנו גודל של כמה מטרים. גרניט בסדר גודל כזה הובא לארץ ישראל או מלוקסור שבמצרים, או ממרמריס בתורכיה. אלו שני המקומות הקרובים ביותר לישראל בהם ניתן לחצוב גרניט לעמוד בגודל כזה.

אז ראשית, בעולם העתיק עסקו בשינוע גושי סלעים ואבנים גדולות, ייצאו וייבאו, ואין בכך רבותא.

שנית, יש לנו לא מעט עדויות ממקורותינו על כך שאבנים היו יקרות המציאות בבבל. לא רק מהתאור בספר בראשית, ולא רק מדרש רבה שהוזכר לעיל, ולא רק רבי פנחס בפרקי דר"א, אלא גם רבי אבהו מקיסרין. על הפסוק בדניאל האומר כי תובא אבן ותושם על פי הבאר, מעיר שם רבי אבהו שאין אבנים בבבל, ולכן האבן תובא מארץ ישראל (מדרש תהילים).

אבל גם אם יש אבנים, בשביל אבני ריחיים צריך:
1. גודל מינימלי - אי אפשר לסתת אבן ריחיים מאבנים קטנות, צריך סלע גדול.
2. אבן מהסוג הנכון.

אי אפשר לעשות אבני ריחיים, למשל, מסלע קירטון. הוא רך מדי. משתמשים בבזלת, או בגרניט, או באבנים אחרות שהן קשות מספיק.

כלומר, יתכן גם שיהיו אבנים בבבל, ועדיין יהיה צורך לייבא אבני ריחיים מבחוץ. כפי שראינו למעלה, מסחר באבנים גדולות זה לא המצאה של העידן המודרני.

ואחרי כל אלו, הגאולוגיה דוקא תומכת בכך שאבנים לא היו נפוצות בבבל, לצרכי בניה וכו'. לא בכדי נבנו בבבל מבנים מלבנים - אבנים לא מצויות מספיק, כפי שניתן לראות במפה הגאולוגית של עירק כיום:

www.researchgate.net/profile/Ahmed_Shihab3/publication/315760538/figure/fig3/AS:479137526751232@1491246696032/Geological-map-of-Iraq-After-28-Note-the-straight-outcropping-pattern-along-Abu-Jir.png

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/11/2019 16:40 לינק ישיר 

מואדיב
את מגדל בבל לא בנו בבל? עד שגולי ירושליים באו לא טחנו בבל.? בבל היתה עיר מפותחת בהרבה מירושליים. והיה להם ריחיים מהודו וכוש. אתה מדמיין ששבוי ירושלים שהוצאו בחפזה לקחו על כתיפיהם את אבני הריחיים? או שארגנו להם פרדות או סוסים למשא. כי הרי בלי זה על הכתפיים אי אפשר היה לשנע. כמה שרצו?הכשדים או אפילו היהודים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/11/2019 11:31 לינק ישיר 
מואדיב

ירוחםשמ כתב:
 מואדיב
את מגדל בבל לא בנו בבל? עד שגולי ירושליים באו לא טחנו בבל.? בבל היתה עיר מפותחת בהרבה מירושליים. והיה להם ריחיים מהודו וכוש. אתה מדמיין ששבוי ירושלים שהוצאו בחפזה לקחו על כתיפיהם את אבני הריחיים? או שארגנו להם פרדות או סוסים למשא. כי הרי בלי זה על הכתפיים אי אפשר היה לשנע. כמה שרצו?הכשדים או אפילו היהודים.

וכי טענתי שבבבל לא טחנו באבני ריחיים לפני בוא הגולים מיהודה?

ההיפך! הרי אמרתי שההנחה שהם ייבאו אבנים לצרכים שונים, סבירה בהחלט.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/11/2019 11:35 לינק ישיר 

אני מקשקש אולי ואתה מאמין שציוילזיה שקדמה אלף וחמש מאות שנה לשלנו המוני אנשים לא אפו לחמם כי לא היה קמח. שריחיים טחנו אותם? אולי לא היו אבנים גדולות במקום אבל הביאו אותם מהודו או מפרס  אבל לא חיכו שוביים יהודים יביאו אותםץ

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/11/2019 15:00 לינק ישיר 

מואדיב

ברוך השב!

איקון ירוק על הערותיך. שגם מדגימות איך בודקים ולמדתי מזה.

ועדיין שאלתו של ירוחם במקומה עומדת. אני מניח, לפי ההיסטוריה הקדמונית המקובלת עלינו, שהיה יישוב בבבל והאיזור לפני שהיו מדינות ומסחר של יבוא ויצוא. אז איך וממה חיו המתגוררים בבבל? האם לא טחנו חיטה? אולי ניזונו מדברים אחרים? קשה לי לשער שמייד לאחר שהחלו להקים לעצמם יישובים כבר היה מי שיביא להם אבנים גדולות לטחינה מרחוק.

יש לשים לב שהשאלה שלי מתבססת על מה שנקרא "הגיון" או שכל ישר. זה לא מדעי כלל. ועדיין זו שאלה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/11/2019 21:49 לינק ישיר 
מואדיב

ירוחםשמ כתב:
אני מקשקש אולי ואתה מאמין שציוילזיה שקדמה אלף וחמש מאות שנה לשלנו המוני אנשים לא אפו לחמם כי לא היה קמח. שריחיים טחנו אותם? אולי לא היו אבנים גדולות במקום אבל הביאו אותם מהודו או מפרס  אבל לא חיכו שוביים יהודים יביאו אותםץ

אל באפך ירוחם. אל באפך.

הרי כל שכתבתי הוא, שבהחלט יתכן שגם בתקופות קדומות, אבני ריחיים הובאו לבבל מבחוץ, ממקומות בהם יש אבנים מתאימות. 

הדעת נותנת כי בתרבות גדולה כמו שהיתה בבבל, ואף לפניה באותה פיסת ארץ, ידעו בני האדם היאך לטחון לעצמם את הגרגרים שגידלו. במרכז אמריקה טחנו תירס, בהרי האנדים טחנו קינואה, ובמזרח הקדום - טחנו דגנים.
אין לי ספק שגם בבבל טחנו. איך בדיוק? אינני יודע, אך הדבר לא יפתיע אם יתברר לי שטחנו באבני ריחיים, למרות שאבנים אלו יובאו ממקום אחר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/11/2019 07:34 לינק ישיר 
תלמידטועה

כמדומני שלבנים נשחקות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/11/2019 10:05 לינק ישיר 

מואדיב.
מסכים לדבריך נדמה לי כי כך כתבתי. לא הבנתי טכנית איך גולי בבל לקחו איתם את אבניי הריחיים האבנים הללו הן כבדות ביותר. אין אפשרות לשנע למרחק כה גדול  בידי אדם.  או אולי מכאן לקחו חז''ל את המאמר- ''ריחיים על צוארו''

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/11/2019 15:40 לינק ישיר 

ירוחם

איקון ירוק מאד על הבנה פשוטה בדברי חז"ל שלימדת אותי!

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מבחינה מדעית היסטורית האם אכן לא היו ריחיים בבבל?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר