בית פורומים עצור כאן חושבים

מעשה שהיה באדמו"ר בתשעת הימים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/8/2003 23:33 לינק ישיר 
מעשה שהיה באדמו"ר בתשעת הימים

אספר לכם מעשה שהיה באחד מצדיקי דורנו שליט"א.

כאשר הייתי צעיר לימים, הייתי מדריך לפרנסתי סיורים במאה שערים עבור התיירים הציוניים מתל אביב וסביבתה. בשלב כלשהו ארגנתי את "סיורי הטיש" המפורסמים (שכיום מתייחסים אליהם תושבי המקום בעוינות מופלגת). זה החל בחצר קארלין-סטולין, זמן קצר לאחר שהרבי הגיע לא"י (כמדומני בשנת תש"ן), ועבר אחר כך גם לחצרות אחרות.

ויהי בימים הרבים ההם ... הוקמה חצר חדשה של חסידות. היום זה נשמע לגמרי דמיוני, אבל אז קבלתי איתותים בעקיפין כי אם נבקש להביא אורחים גם אליהם - לא ניתקל בסירוב. כמובן, קפצתי על המציאה. ואמנם, במשך כמה פעמים הבאתי מסיירים חילוניים אל ה'טיש' ההוא, בתיאום מראש עם אחד מהחסידים הבכירים.

באחד מימי ראשית חודש אב טלפנתי, כדרכי, לשאול אם בשבת הבאה, שבת חזון, יתקיים טיש כרגיל. "לא", השיבני החסיד הבכיר, "לא יהיה טיש, כי הרבי נמצא בבית ההארחה בנווה אילן" (כמדומני שזה היה שם, ואולי במקום אחר). "בתשעת הימים??" - תמהתי.

החסיד הבכיר תמה על תמיהתי שבעה מונים, והשיב לי ברצינות תהומית:

"בחור כמוך, שיודע משהו על חסידות, לא שמע ולא יודע שבתשעת הימים נהגו צדיקים בכל הדורות לערוך גלות?!".

(תוקן כדי לא לחשוף את שם החסידות, באשר הסיפור מצחיק דיו גם בלי השם, ולמה להוציא לעז על חסידות בשל תשובה מצחיקה)

תוקן על ידי - מיימוני - 03/08/2003 9:48:41

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 01:22 לינק ישיר 

ויש שהחמירו לערוך גלות זו עוד מי"ז בתמוז.

והמהדרים - מרבים בגלויות, ברוב השנה כולה, רצוי בסנט-מוריץ בשוויץ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 09:51 לינק ישיר 

הסיפור דנן לא היה מובן לי. בדיחה? כן. אבל מה הרעיון?
לפיכך שלחתי מכתב לזאב טורף, וקיבלתי ממנו את התשובה הבאה. אני מפרסם את עיקרי הדברים:

מיימוני:

...
א. מה המסר בסיפור? האם אתה רוצה להעלות נקודה לדיון? אם כן, מהי?

ב. הסיפור עושה רושם של בדיחה על חשבון האדמורות. אמנם, איני מאוהדי האדמורות, אבל הדברים עושים רושם של טעם לפגם. לדעתי, לכל הפחות, יש להשמיט את שם החסידויות.

זאב טורף:

... ציינתי את שם החסידות לאחר לבטים, כי אלמלא עשיתי כך היו הקוראים סבורים שמן הסתם מדובר בחסידות קארלין-סטולין, שהיא הידועה ביותר בהכנסת האורחים שלה למבקרים ולמסיירים.

סיפרתי מעשה שהיה. המסר מסור לקורא.
לעג לאדמו"רות [בירידתה], לעג לצורות ברוטליות/גרוטסקיות שלה, לעג ליכולת לעשות שימוש במושגים תוך ריקון תכליתם המקורית - כל אלה פרשנויות לגיטימיות.

אינני מוצא בהודעה כל נזק, אך מצידי תוכל לעשות בה כטוב בעיניך. הואיל וממילא אין לי כל אינטרס מעשי בעניין, וכל מה שביקשתי הוא לעורר עניין (וחיוך) אצל הקוראים - לא אבוא לכלל היזק ממון, בריאות וכד' אם תימחק...

דברי זאב טורף מעוררים את השאלות הבאות:

א. מאיזו תקופה מאפיינות תופעות כאלו - כלומר בילוי של האדמור ולאו דווקא תשובה מצחיקה של חסיד - את החסידות לדורותיה?

ב. האם תופעה זו מלמדת בהכרח על הפיכת האדמורות למשרה המעניקה הטבות לנושאיה?

אני מתנצל בפני זאב טורף, שהשתמשתי במה שכתב בלי לבקש ממנו רשות - ועל כן יצאה מכשלה והשתמע שיש לו ביקורת על החסידות והאדמורות כולה, מה שאינו נכון. לכן גם תיקנתי שהביקורת העשויה להשתמע מהסיפור מכוונת לתופעות של קילקול וירידה בחסידות, ולא לחסידות בכלל.
שגיאות מי יבין, והסליחה עם זאב טורף ועם האדמורויות כולן...

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

תוקן על ידי - מיימוני - 03/08/2003 12:00:46

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 10:02 לינק ישיר 

מיימוני,

דווקא לאור ניסיונך לתת לו ענייניות, נראה לך שענין אשכול זה הולם את הפורום? [אולי לאחר אשכול גור, שאני!]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 10:32 לינק ישיר 

וטו

הפורום מחוייב לכל בירור עניני תורני ומחקרי.
יש כאלו שמתעניינים בהיסטוריה ובסוציולוגיה. ומן הסתם יש מקום ללמוד מההיסטוריה.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 13:02 לינק ישיר 

מיימוני,

ידוע לי שהפורום מחוייב לכל בירור עניני תורני ומחקרי.
ידוע לי שיש כאלו שמתעניינים בהיסטוריה ובסוציולוגיה.
ידוע לי שיש מקום ללמוד מההיסטוריה.

אך לא ידוע לי איזה רעיון תורני או מחקרי יתגלה מלרכול על נפישות האדמורי"ם ועל היות האדמורות קרדום לאנוכיות!?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 16:57 לינק ישיר 

ספק, דספק ספיקא
שמא באמת רצה אותו אדמו"ר להתבודד בימים אלו .
אפשר לחשוב איזה בילוי יש כבר לאדמו"ר במלון, כאשר הוא מוקף במשמשיו ..
יושב על הדשא עם "פרי צדיק" ? נו ..

ושמא מדובר בחסיד שוטה.

ושמא מדובר בחוש הומור של חסידים ירושלמים שלא מובן תמיד לזאבים טורפים.

תיק"ו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/8/2003 20:39 לינק ישיר 

מאידך גיסא
מסופר על הרבי מליובאויטש זצ"ל שמעולם!!! לא יצא לחופשה ופעם הרבנית קנתה כיסאות מנוחה למרפסת.נכנס הרבי והתיישב לידה לדקה.ואז קם ואמר.נו.יצאנו ידי חובת "דאטשע" (נאות דשא) ומשם המשיך לעיסוקיו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2003 06:05 לינק ישיר 

בדיחה מבדיחה, זאב טורף לא הבין שהוא בדיחה, ופשוט טעה וסבר שהלה מתכוון ברצינות.

ויש אף אמת בתשובתו, "בחור כמוך, שיודע משהו על חסידות" לא ידע שחסידים מקפידים להשיב מעין השאלה, וכיון שהשאלה היתה מבוססת "בתשעת הימים?" כאילו יש איסור לילך בתשעת הימים להנפש, מן הסתם חשב כי האדמו"ר הולך לבילוי כמותו, לזה ענה לו, אדרבה הנופש של הרבי הוא יותר מעין גלות מבילוי, ולכן מותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2003 09:51 לינק ישיר 

להעיר

זה יפה לשמוע על שהאדמור לא קידש ונקשר למושג ה'חופש'. שמעתי גם על מנהיגים אחרים שלא נזקקו לחופש. פעם חשבתי על זה שהרי כל אדם עמוס וטרוד זקוק לאיזו שהיא התנתקות מההביטים השליליים והתרעננות לעתיד. אבל אולי העונג שהם מפיקים מהמנהיגות עצמה מספיק להם?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2003 01:54 לינק ישיר 

אדרבא בוגי
מנה באוזני שמות של מנהיגים שכיהנו במשרתם 40 שנה !!! ומעולם !!! לא יצאו לנופש

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/8/2003 10:20 לינק ישיר 

מסופר על הנצי"ב שנדהם לשמוע שהגאון האדר"ת, שוהה במקום נופש. עד שהסביר לו האדר"ת, שהוא חייב זאת עקב בריאותו הלקויה (ראה באוטוביוגרפיה המרתקת של האדר"ת, על מחושיו הרבים, בעיקר בעיניים).
ועל הנצי"ב עצמו אומרים שמעולם לא שהה בנופש.
יציאת אדמורי"ם לנופש ב"מקומות מרפא" ידועה מקדמת דנא. ויש סיפור ידוע שפרנץ קפקא סיפר בפוגשו את האדמו"ר מבעלז (כנראה המהרי"ד) באיזה אתר נופש.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/7/2004 23:57 לינק ישיר 

האבלה בחודש החמישי? הינפש כאשר עשיתי זה כמה שנים?

ויהי דבר ה' לאמור: וכי תבלו וכי תנפשו, הלא אתם המבלים ואתם הנופשים.

(עפ"י זכריה ז)

תוקן על ידי - אקדמאי - 26/07/2004 0:36:17

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/7/2004 01:38 לינק ישיר 

לפני כמעט שלושים שנה הייתי ב'נופש' עם אדמו"ר מפורסם אני יכול להעיד שלא ביטל אף רגע בלי לימוד התורה ואף כשהלך לטייל ביער דיבר ממוסר ומעבודת השם.

הוא למד שעות אריכות גמרא ראשונים אחרונים בלי הפסק ובהתלהבות. פעם תפס בחור חבר שלי וממש הכריח אותו ללמוד עמו בחברותא כל ליל שישי בספר כרתי ופלתי עד שנמנם והאדמו"ר לא פסק להסביר לו הסוג' והוא כבר לא שם לב...

האדמו"ר הוא עכשיו זקן מאוד בבני ברק השם ירחם עליו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/7/2004 01:45 לינק ישיר 

מה אתה מסתיר?

לפי התיאור הרי ברור שהכוונה לאדמו"ר מוויזניץ שליט"א מב"ב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/7/2004 02:12 לינק ישיר 

לצערי לא מדובר בבדיחה, הדעה הזו מובאת בספר נטעי גבריאל על הלכות בין המצרים, שהוא ספר ליקוטים של מנהגים והלכות ופופולארי למדי בחוגים שונים.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מעשה שהיה באדמו"ר בתשעת הימים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.