בית פורומים עצור כאן חושבים

סדר חגי תשרי, למה לא - סוכות,יו"כ, ר"ה?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/9/2003 14:55 לינק ישיר 
סדר חגי תשרי, למה לא - סוכות,יו"כ, ר"ה?

למך פתח אשכול בשם "שאלה שבילבלה אותי".

בקשנו הרבה פעמים [וכ"כ בחוקת הפורום] שכותרות האשכולות יבטאו את תוכנו, לכן הנני מחליף את האשכול ומעתיק ממנו. ושוב בקשה שביצירת כותרת נא להתמקד על הנושא.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/9/2003 14:56 לינק ישיר 

למך:


שאלה אותי חכמה ממני (בתי):

למה ימים נוראים הם א-י בתשרי? יותר הגיוני שהם יהיו כ-כט באלול, שיום הכיפורים יהיה כט באלול ואז ניכנס לשנה החדשה "נקיים" וראויים

מישהו יש לו תשובה עבורה?"ראוי זה לחלל עליו את השבת" (יומא דף לה,ב)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/9/2003 15:05 לינק ישיר 

זאב_טורף:


קודם צריך להרשיע את האשמים, אחר כך לתת להם חנינה, לא? כשבזמנו עשו להיפך, בפרשת השב"כ בקו 300, זה נחשב לחריג משפטי יוצא דופן.
ובכן, הדרך היחידה לעמוד בכך, לפי שיטת בתך, היא לקבוע את יום הדין באמצע אלול, אח"כ את יוה"כ, ואחר כך לציין את ראה"ש; לשון אחר, לנתק את יום הדין מראה"ש. והנה, על הזיקה בין ראה"ש ליום הדין לא עלי להאריך כאן, ותוכל למצוא את ההסבר לה בעשרות ספרי דרוש וכו'.

ונחתום בברכת שנה טובה,

זאב טורף, גרררר...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/9/2003 15:35 לינק ישיר 

למך,

להשקפת הילדים שבראש השנה באים לבקש הטבות ולשם כך מתכפרים בכיפורים, צודקת השאלה ואין עליה תשובה.

עצם השאלה נידונה כבר באשכול אחר אגב נושא משמעות התקיעות,
http://www.hydepark.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=580512,
שם העיר מוישהגרויס את ההערה.

אך אם נבין שראש השנה פותח תקופה של מעבר משנה לחברתה בו ניתנת הזדמנות להתחדשות, מובן שנתינת ההזדמנות קודמת להתחדשות ורק לאחר שההתחדשות שלימה ו"עברו" את מעבר השנה אז ניתן לשמוח על השנה שעברה!

וכך התבאר שם שראש השנה אינו נקודת מעבר של רגע אחד בין השנה שעברה לשנה החדשה, אלא כל חודש תשרי הוא חודש המעבר. בעשור הראשון שבו, מציינים את עצם מעבר השנה ולכן נקרא כל העשור "ראש". בראשיתו נכנסים על ידי יום תרועה למצב המעבר ובסופו כשעדיין נמצאים בראש, קובעים יום כפרה. מאוחר יותר משצויין המעבר, באמצע החודש, חוגגים יום שמחה על שפע השנה שעברה [תוך ייחול לשנה החדשה] ואגב על כלל שפע השם לישראל.

תוקן על ידי - ווטו1 - 30/09/2003 19:25:08דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/10/2003 18:04 לינק ישיר 

אני מבקש ללכת בקו שבו נקט ווטו1. השאלה היא האם התשובה, הכפרה והמחילה הם סוף הדרך שלקראת ההתחדשות, ואז צודקת ביתו של למך עד מאוד, או שמא הם הם ההתחלה.
מה פירושו של דבר, שאנו מותחים קו שרירותי במהלכו הרציף של הזמן (ההיסטורי, האישי) או במהלכו המעוגל (שבו העונות שבות וחוזרות) ומכנים אותו "ראש השנה"? הרי אפשר היה לבחור בכל רגע אחר, וכידוע המסורת שלנו מציעה הצעות שונות, כגון "ארבעה ראשי שנים" או "בניסן נברא העולם" וכיו"ב.
קביעת ראשית חדשה היא הכרעה - אישית, לאומית ודתית. עניינה התחדשותו של האדם לפני האל ומתיחת הקו על העבר. העבר, אין דינו לקבוע את העתיד, אא רק לשמש נקודת מוצא לחדש ולמתחדש. לכן, למרות שבראש השנה וביום הכיפורים נגזר דינו של אדם "תשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה". ללמדך שהכל נגזר והכל נחתך ובכל זאת הכל פתוח והכל נתון לפינו וללבבנו לעשותו.
על פי קו מחשבה זה, התהליך המפרך ונורא ההוד של העמידה בדין (ראש השנה) ושל המחילה והרחמים (יום הכיפורים) הוא הצעד הראשון של התחלה, שאינה ראשית "טבעית" אלא ראשית מוכרעת, ראשית של אף-על-פי-כן. הפילוסוף היהודי הרמן כהן מתייחס לפסוק "ולא יהיה לכם למכשול עון" (יחזקאל יח ל). זהו, בעניו אחד משיאיו של המקרא כולו. העוון קיים וההכרה בו היא התשתית לעמידתו של אדם לפני האל כיחיד המועד תדיר לחטוא. אולם אסור שהעוון יהיה למכשול. האדם יכול לברוא עצמו מחדש; הוא יכול להתחיל מחדש ולהשתחרר מן החטא. זו משימת חייו.

לא עליך המלאכה לגמור ולא את/ה בן/בת חורין להיבטל ממנהדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/10/2003 09:11 לינק ישיר 

רוד"ש,

אני התכוונתי לעניין פסיכולוגי-טכני שלא ניתן להחדיר דעות באדם על ידי מבט בלוח השנה גרידא. כלומר, כדי שאדם יחוש שהגיעה שנה חדשה ושיוכלו לשמוח בשפע השנה שהסתיימה, לא די במבט בלוח, אלא יש ליצור עבורו אוירה. זו נוצרת על ידי ציונים מעשיים של שופר וצום הקובעים בנפשו את העשור הראשון לחודש השביעי כ"ראש שנה". ציינתי שגם אין בכך סתירה לתאריך, מאחר והראש אינו נקודה של רגע אחד, אלא עניין של תקופה [של התחדשות חקלאית ואיזון מהלך השמש].

בדבריך, רודףשלום, נתת מימד אידיאולוגי לנושא. היינו שגם אם מחלף השנה היה ברגע אחד והיה שייך לקבוע בנפש "ראש שנה" גם במבט בלוח בסוף חודש אלול, עדיין היית דורש לקיים את החגים כסדר האמור בתורה כדי "לקחת" את החטא לשנה החדשה!

חידושך מיישב אמנם את שאלת בת-למך על איחור יוה"כ לאחר ראש השנה. אך עדיין נשארת שאלת מוישהגרויס [באשכול המולנק] שעל חג הסוכות היה להיחגג בסוף אלול! לדרכך, אני מניח שתיישב את השאלה בכך שלא ניתן לשמוח בשלימות טרם טיפלו בחטאי השנה החולפת!?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/10/2003 16:48 לינק ישיר 

ווטו, חן חן על הצעתך "לשיטתי". אפשר באמת, שזו הדרך הנכונה להציב את מכלול חגי תשרי בכפיפה אחת. כדאי, בהקשר זה להתבונן גם בכפל הרוח של חג הסוכות. זהו "זמן שמחתנו", זמן שמחת בית השואבה וכיו"ב אולם זהו גם רגע של אסיף, של קהלת, של התפילה החרישית שלקראת החורף שאולי יביא גשמי ברכה אך אולי גם לא. המסורת פיתחה כפל משמעות זה באורח מעניין ביותר בשוני שיצרה בין תכניו ואווירתו של "שמיני עצרת" לבין אלה של "שמחת תורה", שלאמיתו אינו אלא יום טוב שני של גלויות של אותו שמיני עצרת עצמו. בארץ יוצר המצב תנודות רוחניות חריפות הנובעות מהמעבר ל"מן המיצר" של ההלל לשמחה המתפרצת בהקפות ומהן אל ה"יזכור". התפילה אינה רק ארוכה מאוד - היא גם דו ערכית מאוד.

מכל מקום, דווקא היום - למחרת יוה"כ - קל לחוש עד כמה אנו זקוקים לשמחת הסוכה שהיא במידה רבה שמחה פשוטה וישרה, שמחת טבע וריחות. אי אפשר להיכנס אל השנה ברגל בוטחת כשכל המוצע לנו הוא הירידה החדה בסולם ממעלות יוה"כ אל עמקי החולין של היום יום.

לא עליך המלאכה לגמור ולא את/ה בן/בת חורין להיבטל ממנהדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-14/10/2005 12:34 לינק ישיר 

רוד"ש,

על רוח חג הסוכות, דנו בעבר על נותנו ביטוי לשמחת שפע השנה,

שלושת משמעויות החג
http://www.hydepark.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=631631

והיינו ברוח דבריך [גם ללא תוספת שמח"ת שהוא לכל היותר דרבנן ויזכור שהוא לכל היותר מנהג ספק הגון] שלפ"ז ניתן גם להסביר את הסדר שמן הראוי להקדים את ההיטהרות הכללית [הקרויה רוחנית] לשמחה בפרטים [הקרויים גשמיים]. מלבד הקדימה בחשיבות מצד הסדר, יש בהקדמת עשרת ימי ראש השנה משום ריבוי איכות השמחה וכנהוג לקרוא ליום הזה [מחרת יוה"כ כעת חיה] "ראשון למנין עוונות".דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-14/10/2005 12:56 לינק ישיר על משמעות חג הסוכות והקדמת ר"ה ליו"כ

http://atsorkanchoshvim.qpon.co.il/Front/NewsNet/reports.asp?reportId=19090דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-15/10/2005 22:53 לינק ישיר 

להבנתי התשובה נעוצה בהבנה פשוטה, שבחיים אין כזה דבר "דף חדש" בלי שמתמודדים עם העבר, התחלה היא תמיד המשך ברמה מסוימת של מה שהיה קודם.
בשביל זה התחלת שנה חדשה מצריכה תהליך שלם שנעשה במשך שלשה שבועות תמימות.

בקיצור נמרץ,
בר"ה נעשה "חשבונו של עולם" , מה שיוצר מדרג חדש של חשיבות במציאות (מתברר מחדש אלו ערכים ראויים לחיים ואלו למוות, ובמקביל אותו כנ"ל לגבי בני אדם ושאר יצורי עולמים [כאלו שמבטאים ערכים באופן מובהק , מה שמכונה בחז"ל צדיקים גמורים ורשעים גמורים])
יו"כ מתמודד עם "מצבי הביינים" עליהם כפרה אפשרית ונחוצה, כדי להעביר כמה שיותר חלקים לצד הטוב , נדרשת תשובה שתשייך גם חלקים פחות טובים אל הצד הטוב שממשיך הלאה לחיים .

רק אז שייך להגיע לסוכות להתמודדות ישירה והפנמה של העבר המורכב, לאחרי שהדברים נבחנו ערכית ולובנו (!!!) לפני כן בימים הנוראים.

ואז אפשר להתחיל שנה חדשה...


דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/9/2007 20:07 לינק ישיר 

העצני,

ייש"כ על עצם הרעיון, אך עם זאת היה צריך להישמר הסדר ההגיוני!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > סדר חגי תשרי, למה לא - סוכות,יו"כ, ר"ה?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר