בית פורומים עצור כאן חושבים

היתכנו חיים במאדים ע"פ התורה?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-26/1/2004 17:33 לינק ישיר 
היתכנו חיים במאדים ע"פ התורה?

שלום אני זקוק למידע בנושא הנ"ל והאם יש במקורותינו יחס כל שהוא לענין.
שמעתי שבספר ברית עולם דן בזה אשמח אם אקבל פרטים

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2004 17:46 לינק ישיר 

לשאלה זו נידרש בעבר כ"ק אדמו"ר מלוביטש זצק"ל נבג"מ זי"ע.
ותשובתו פשוטה בגואניותה.
הואיל והתורה ניתנה על הארץ בלבד ושם נאמר בראשית ברא וכו' והואיל וח"ו אין תורה אחרת זולת מה שניתן על כדור הארץ ממילא לא יתכנו חיים בכדור אחר.
בשו"ט.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2004 17:55 לינק ישיר 

עדיין יש אפשרות ליצורים נטולי בחירה לפי סברה זו, זכור לי שזה כתוב באיזה שהוא מקום בכל אופן לפי הידוע לי הנושא לא נגמר כל כך בקלות רב סעדיה גאוןמתיחס לנושא וכן הרמק וכמו שציינתי ה"ברית עולם" הנקודה היא שאיני יודע דבר וחצי דבר ממה שהם מדברים ואיני יודע איפה למצוא את הדברים בשמם ובכלל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2004 18:02 לינק ישיר 

חלמישצור
דווקא אני שמעתי ההפך.שמעתי שהרבי מלובביץ
הוכיח שמהנאמר בשירת דבורה :"אורו מרוז אמר ה' אורו ארור יושביה" ולפי אחד הפירושים מרוז הוא שם של כוכב שמע מינה שיש יצורים מחוץ לכדוה"א(אכן בלתי אפשרי קיום יצורים תבוניים)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2004 18:06 לינק ישיר 

היתכנו חיים ע"ג כדוה"א ע"פ התורה?

או, בסדר אחר של מילים אך באותה משמעות דקדוקית:

היתכנו, ע"ג כדוה"א, חיים ע"פ התורה?

נו, זו הרי שאלת השאלות של הדתיים:

היתכנו חיים על פי התורה, בכל מקום שהוא...

אוי לשכן ואוי לשכנו

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-26/1/2004 22:39 לינק ישיר 

בן_יוסף
הדברים כתובים באגרותיו והובאו בקובץ מדע ואמונה.
הענין הוא שהתורה מספרת על הבריאה כאן בכדור הארץ הכוללת ביצי כנים וקרני ראמים כך שאין נפק"מ בין יצור תבוני ליצור אחר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2004 22:57 לינק ישיר 

חלמיש,

אינני יודע באיזה מאגרותיו של רבנו זי"ע מליובאוויטש ראית כדבר הזה.

נהפוך הוא, רבנו זי"ע חזר ואמר שייתכן קיומם של יצורים חיים, אבל תרבות תורתית מהבורא לא תתכן.

איך שלא יהיה הרי שנושא האשכול אינו חיזרים אלא חיי בני אנוש על המאדים (או על הירח) - ומדוע שתהיה מניעה תורתית לכך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 00:10 לינק ישיר 

באמרי פנחס מר' פינחס מקוריץ כתוב, שהטעם שאומרים בשבועות 'יום מתן תורתנו' בלשון הווה ולא בלשון עבר, מפני שבכל שנה באותו הזמן עומד משה רבינו בעולם אחר ומקבל את התורה - כלומר שבכל שנה נברא עולם חדש ואחרי שעוברים בו כל המאורעות שעברו בעולמנו - מקבל בו משה רבינו את התורה באותו הזמן שניתנה כאן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 00:18 לינק ישיר 

הרשו לי לעלות שאלה שנראית מתמיהה ממבט ראשון.

מדוע שנמצא תשובה לשאלה זו בתורה?

את התשובה לשאלה על חיים בעולמות אחרים, בכוכבים אחרים, עלינו לחפש במציאות, בטבע, בכוכבים אחרים.
לא בתורה.

הנסיון לחפש את התשובה בתורה מושתת על גישה מסויימת שקיימת אמנם בפרשנות התורה, מהרמב"ן ועד הגר"א, לפיה "ליכא מידי דלא רמיזי באורייתא" (=אין דבר שאינו רמוז בתורה). הרמב"ן מפרש זאת באופן רחב מאד. לומר שכל דבר בעולם, כל פרט של מדע, כולם מצויים בתורה באופן כלשהו.

אבל זו רק גישה אחת מבין גישות אפשריות. יש כאלו שיפרשו את הקביעה כי אין דבר שאינו נתון בתורה באופן כזה שאפשר למצוא בה תשובה לכל שאלה המתעוררת בנוגע להתפתחותו וחינוכו של האדם, לא בנוגע למציאות ולמדע. זו, כמובן, גישתם של הרמב"ם, ריה"ל - ולמרבה ההפתעה, גם הרשב"א כנראה.

אלו יסבירו שהתורה אינה נותנת לנו תשובות לשאלות אלו. ויותר מכך, אילו היינו קוראים פסוק וסבורים שמצאנו בו קביעה לגבי המציאות, ואז היה מתברר לנו שהמציאות שונה, היינו משנים את הבנתנו בפסוק.

הדוגמא המפורסמת של הרמב"ם לכלל זה היא בקביעה שאילו היה מתברר באופן מוחלט (כך סברו בימיו אליבא דאריסטו) שהעולם קדמון, הוא היה "מסתדר עם הפסוקים".

לפיכך, אני תוהה אם יש טעם לחפש בתורה אחרי תשובות לשאלות כאלו.

כמו כל אדם, גם אני איני פטור מסקרנות רבה בנוגע אליהן, ומתקווה שהתורה תספק לנו תשובה עליהן, אך אני חושש שאנו מנסים לכפות על התורה לספק לנו את מה שהיא לא באה לתת.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 01:07 לינק ישיר 

בקיצור, מיימוני מחפש שאלות הלכתיות מעשיות, ולא אגדות.

- כיצד מקדשים הלבנה על המאדים, שיש לו שני ירחים.

- האם יש לומר בביטול חמץ, כאשר נמצאים על המאדים, "כעפרא דארעא" או "כעפרא דמאדימא"

- האם גידולי המאדים נחשבים שאינם בארץ, או כיון שבינם ובין ארץ ישראל יש אויר, ואין חציצה כלל, הריהם כגידולי א"י.

- זמן יציאת שבת לר"ת במאדים.

- האם מעת לעת במאדים 24 שעות ארציות או משקיעה עד שקיעה במאדים.

- טומאת ארץ העמים (העבמי"ם?) במאדים.

- האם האנשים הירוקים הקטנים כשרים להצטרף למנין.

- המסע בזמן ככלי לפתרון בעיות הלכתיות.

- חובת מזוזה בחללית, וכיצד לקבעה בדלת שהיא עגולה. ועוד, רוב שימושה במצב של חוסר משקל, ואין לדלת ימין ושמאל למעלה ולמטה.

אוי לשכן ואוי לשכנו

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-27/1/2004 01:12 לינק ישיר 

הרב מיימוני,

דומה שמלבד הענין שהזכרת, אפשר לברר האם ישנה "סתירה" כביכול בין אפשרות תיאורתית (או אף מעשית) של החיים בחלל או אף של חיזרים אם יתגלו לבין חיי התורה וההלכה שבידינו בעוה"ז.

ולו רק מפני ש"דרוש וקבל שכר".

ולעצם הדבר הרי כבר הובא בתלמוד שבזמן שאין בידנו לענות הרי נסרכה חכמתם של אוה"ע (חגיגה ה, ב).

ולהוסיף, שלפי הבנת התלמוד מו"ק טז, א בפסוק שהובא לעיל "אורו מרוז אמר ה' אורו ארור יושביה", לא"ד ש"מרוז" הוא שם של כוכב הרי שיש בכוכב זה "יושבים".

תוקן על ידי - צמחיוסיפון - 27/01/2004 1:20:00

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 08:35 לינק ישיר 

אכן זו היתה כוונתי בשאלתי, האם הענין סותר או מתנגש באזו צורה עם השקפת התורה או לא. אין לי עניין ברמזים ופרפראות סביב הנושא

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 09:05 לינק ישיר 

השכן

כנראה עלי להסביר את עצמי.
לא אמרתי שהשאלה על קיום חיים בכוכבים אחרים אינה מעניינת. היא מעניינת מאד.
מה שאמרתי שהוא שלא כל הפרשנים מסכימים שיש טעם לחפש תשובה לשאלה זו בתורה.

התורה אינה דוחה ואינה מאשרת קיומם של חייזרים, עד כמה שידוע לי.
התורה כן תקבע מה יהיו הדינים שלהם, כפי שציינו השכן וצמח.
ובהחלט ניתן להשתעשע ולדון על השאלות שהועלו כאן, כמו מזוזה בחללית, זמני תפילה ושבת בכוכבים אחרים (כבר דנו בזה באשכול על האסטרונאוט הישראלי, כמדומה לי שהעלהו אקדמאי), ועוד ועוד.

לגבי הגמרא בחגיגה על היחס בין אומות העולם לישראל והחכמה של שניהם, עד כמה שאני זוכר הגמרא אינה קובעת שעם ירידת ההבנה בתורה יורדת החכמה של אומות העולם. הגמרא באה לדרוש שמובטח לנו שאם לא יהיה בעם ישראל מי שידע להשיב את המינים על שאלותיהם הקנטרניות, לא יהיו מינים שידעו להציג שאלות כאלו. וזה משהו אחר.

ולגבי הדרשה מ"אורו מרוז", הריהי דרשה, לא פחות ולא יותר. וכפי שניתן לנסות לפרשה בכיוון אחד, ניתן לפרשה בכיוון אחר.
ואם יתברר לנו שיש חיים בכוכבים אחרים, נצטרך לבאר את כל הדרשות ששללו זאת - מחדש.
ואם יתברר לנו שאין - אלא שאיני יודע איך ניתן לברר דבר כזה, שהרי "לא ראינו" אינה ראיה - נצטרך לדרוש בכיוון ההפוך.

ואולי עוד נקודה אחרונה.
"הואשמתי" שאני מתעניין "רק" בהלכות. ובכן, זה לא מדוייק, כפי שיעידו אשכולותי. אך אני סבור שההלכה היא העיקר, כי ההלכה היא המכשיר אותנו להיות בני אדם טובים יותר, עובדי ה', מתקדשים. ומה חשוב יותר מזה?

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 10:21 לינק ישיר 

האם חיזרים יכולים לבוא בקהל ה'?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 11:33 לינק ישיר 

המממ...
כתוב בתורה שברור ההיסטוריה, הוא לא רק בארץ, אלא גם מקצה השמים ועד קצה השמים, האם גם שם יש חיים, או שאולי יתישבו שם בני האדם?:
"כי שאל נא לימים ראשנים אשר היו לפניך, למן היום אשר ברא אלהים אדם על הארץ ולמקצה השמים ועד קצה השמים" (דברים ד')

ואולי נשלח לשם את הגוים, אחרי שבני ישראל ימלאו את כל כדור הארץ?:
"ופן-תשא עיניך השמימה, וראית את השמש ואת הירח ואת הכוכבים כל צבא השמים... ...אשר חלק ה אלהיך אתם לכל העמים תחת כל-השמים" (דברים ד')
והאם יחזירו אותם משם?
"אם-תגביה כנשר, ואם-בין כוכבים שים קנך--משם אורידך" (עובדיה)
בכל מקרה היהודים שיהיו שם בוודאי יחזרו:
"אם-יהיה נדחך, בקצה השמים--משם, יקבצך ה' אלקיך ומשם יקחך" (דברים ל')
"אם-יהיה נדחכם בקצה השמים, משם אקבצם" (נחמיה א')

ונקווה שתהיה להם נחיתה יותר נעימה מאשר היתה לאילן רמון ז"ל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/1/2004 11:44 לינק ישיר 

ספי

אפשר לדרוש כמוך, ודרשה נאה היא עד מאד.

אבל -

אם יתברר לנו שאי אפשר לחיות על כוכבים,
או שיש שם, או שאין שם חייזרים -

אז נשנה את הדרשה.

בשעתו, כתבתי באשכול על פרופסור אליעזר גולדמן על מאמר שלו, שתיאר כיצד אנו ניגשים לפסוקי נבואה, או, במינוח אקדמי יותר, "טקסטים מקודשים". הם אינם מופרכים, אבל הפרשנויות מופרכות. ועיין בגמרא מגילה שגם בני הדור ואפילו נביאים התלבטו בדבר, כגון פירוש 70 השנה של ירמיהו. וקל וחומר לדידן.

האשכול של גולדמן:

http://www.hydepark.co.il/hydepark/topicarc.asp?topic_id=244205

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > היתכנו חיים במאדים ע"פ התורה?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.