בית פורומים ספרים וסופרים

פורומים: שיחת רעים או פרסום אחראי - דיון

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/2/2008 21:41 לינק ישיר 
פורומים: שיחת רעים או פרסום אחראי - דיון

מאז ומעולם נהגו אנשים לתת כבוד למילה הכתובה או המודפסת יותר מאשר לדברים שבע"פ ושמועות רכיל.
בדרשה מצומצמת או בשיחת רעים היה מותר לומר כמעט הכל, לעומת זאת בספר נהגו לכתוב רק דברים מסויימים. ספר תמיד יהיה מצונזר - השאלה היא רק עד כמה. יעידו על כך סופרים רבים מכל גווני הקשת שנפגשתי עימם ובשיחתם עימי הוסיפו פרטים על מה שכתבו כהנה וכהנה. פרטים עליהם כמובן נהגו אותם סופרים לדלג בספריהם.

בין שתי מבואות אלו נמצא האינטרנט בכלל וההייד פארק מידעינו בפרט. דומני שהקודים בנושא זה עדיין לא עוצבו ונוסחו. מה מותר וראוי לכתוב. ומה בכלל אסור. ברור שרבים מורים לעצמם היתר להוסיף פרטים שונים וצנועים ע"ג פורום זה או אחר - פרטים שלא היו מתפרסמים בספר לעולם. דברים שפעם היו נאמרים בלחישה מפה לאוזן, הפכו לנחלת עשרות או מאות חברים וירטואלים בפורום סגור או פתוח.

היה מן הראוי לקיים דיון מעמיק היכן עובר הקו הרגיש בין שיחה אישית הנאמרת בחדרי חדרים, לבין סיפור עסיסי ומענין שהפסבדון חשף אותו בהינף אצבע לעיני עשרות משתתפים.

אני אישית תוהה כיום על מספר עובדות שכתבתי בעבר האם אכן היה מן הראוי לפרסמם. יתכן שלא הייתי צריך לחשוף דברים שבצינעה. הרי גם בפורום סגור מסתובבים חברים שאינני מכירם. ומדוע לחלוק את סודותי עם זרים שלא פגשתי וכנראה גם לא אפגוש לעולם.


הדיון הזה חשוב לי. אשמח לשמוע את דעתכם.

בחרתי בכוונה לפרסם בעיה זו בפורום זה. לפי שהוא מיועד ברובו לכתיבת ביקורות על ספרים וסופרים, וכמדומני שבין כתלי ספריה זו - שאלה זו תופסת מקום של ממש.
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/2/2008 01:52 לינק ישיר 

המציאות היא שבפורומים נכתבים דברים שמעולם אפילו לא היו נאמרים.
והטעם הוא משום שהכותבים אנונמיים.
כל ה"חזקות" שמעמידות את השיח הבינאישי, "לא חציף איניש" "מילתא דעבידא לגלוייא" וכדו' אינם רלוונטיות כאן.
ולתחתית כזו של שקרים ודיבורים נמוכים לא הגיעו מעולם.

ודרך אגב, גם הדפוס כבר לא מה שהיה. אנשים מקלידים ישר מהראש שלהם להדפסה, ללא מחשבה פעם פעמיים ושלוש.
שבוע טוב.

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-17/2/2008 21:23 לינק ישיר 

מובן שאין בפורום "פרסום אחראי", אלא על ידי מי שאינו אנונימי, ולכה"פ בעל מוניטין ווירטואליים ארוכי טווח.

בהזדמנות זו אפטר מן המעשייה המושמעת לאחרונה (ו'זכתה' לכמה אזכורים בפורום "בחדרי" השכן), שכביכול לאור תופעה של ספרים המחפשים שם באות א' כדי להתברג למעלה ברשימת "אוצר החכמה" (בדומה ל"א.א.א. אינסטלטור" המפורסם של דפי זהב), החליטו בעלי התוכנה שכל ספר באות א' יקוטלג כ"ספר א...".

בדיקה פשוטה להחריד מעלה שמדובר בקשקוש. באוצר החכמה (גירסה 6) יש רק שמונה ספרים תחת "ספר א...". ובתוך שמונה ספרים אלה, היחיד שיצא בשנים האחרונות הוא ספר 'אבֹא באהל' (ר"ת אליהו בן אריה - המחבר), שאף הוא יצא עוד בתשס"ה, לפני קיום השמועה הנ"ל. מאידך, בעשרים הספרים הראשונים בתוכנה, שאפשר לראותם מבלי לדפדף, ישנו הספר "אבי בעזרי" שיצא לפני שנה ורבע בלבד.

אם כן, שמועה מופרכת זו נוצרה כנראה כבדיחה בעלמא, או לחילופין כאמצעי פרסומת מתוחכם ל'אוצר החכמה' - שמטרתו ליצור את הרושם שהתוכנה מבוקשת עד כדי כך אנשים יבחרו ברצינות את שמות ספריהם כדי לשפר את מיקומם ברשימת הא'-ב' של התוכנה - כביכול יש משמעות תהומית לשאלה האם אתה מספר 27 או 27,000 ברשימת ספרים שהשימוש העיקרי בה נעשה בחיפוש אוטומטי - שם ספר, מחבר, מילה או משפט - ולא בדפדוף ידני, החסר כל תועלת לאור מספר הספרים העצום, ובפרט כשהרשימה מסודרת לפי הקריטריון השרירותי של א'-ב'.

תוקן על ידי תכלת_דומה ב- 17/02/2008 21:26:34
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/2/2008 21:45 לינק ישיר 

אני סבור שעם השנים נוצרו באמצעות הניקים זהויות ווירטואליות שלהן נאמנות ומוניטין רציניים , יש שכבר נודעו בעולם הלא ווירטואלי בשם הניק שלהן ומצוטטים בנאמנות. הניקים האלו,  למרות מסיכת הניק,  הם בכל זאת מאד זהירים בכל כתיבה שלהם, ואין הניק בא אלא מסיבות השמורות עמן. לשם דוגמא ניק ידוע ונאמן אם כי שנוי המחלוקת, כמו מיימוני שבמובן מסויים מדובר במהות ובזהות שכל כולה ווירטולאית (שאיני מכירו אישית אלא מפירורי מידע אני יודע שבחיים הממשיים הוא אינו "דמות").דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/2/2008 22:52 לינק ישיר 

תכלת דומה

יש איזו סיבה שלא כתבת זאת שם?
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/2/2008 20:21 לינק ישיר 

הסיבה הפשוטה שבאותו זמן טרם נחתתי לפשפש בקרבי שמועה זו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-18/2/2008 23:15 לינק ישיר 

הבעיה מתחילה ונגמרת בעובדת האנונימיות. אנשים יכולים לכתוב ככל העולה על דעתם הלא מיושבת, לנגב את השפתיים ולהתכחש, רגע אחרי, למה שעוללו באמצעות המילה הוסהרורית שהפריחו לחלל האוויר הוירטואלי. אין מי שיתבע אותם. אין מי שינזוף בהם. אין מי שירתיע אותם. זו בעיה שלא שיערוה אבותינו והסופרים שלפנינו.
 
לדעתי, בעיה זו אף מכרסמת במעמדה של המילה הספרותית הכתובה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-19/2/2008 16:30 לינק ישיר 

עדיין לא קבלתי תשובה חד משמעית. מידע שלא תכתבו בספר - האם ראוי לפרסם בפורום. רצוי. או אסור.
אצלי זה שאלה הלכה למעשה.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/2/2008 18:31 לינק ישיר 

אילפא
קבל תשובה חדמשמעית:
רצוי מאד לפרסמו, ובלבד שיהיה הוא מעניין.

רצוני לומר:
שאלתך בדבר "מידע שלא תפרסמו בספר" חסרה משהו. הרי יתכנו כמה סיבות לאי הפרסום בספר. למשל, אם זה מחמת איסור לה"ר, כמובן שהטעם תקף גם בפורום. כאשר תנתח את הסיבות לאי פרסום בספר, ממילא תימצא התשובה האם לפרסם בפורום או לא.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/3/2019 11:10 לינק ישיר 

חלק מהתגוהות נמחקו וחבל , פורום זה כפרי בוסר לפני עריכה וככזה יש ו גם סתם פטפוטים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > פורומים: שיחת רעים או פרסום אחראי - דיון
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר