בית פורומים ספרים וסופרים

האם רש"י הכיר את הדקל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-20/9/2011 23:08 לינק ישיר 
האם רש"י הכיר את הדקל

כתב רש"י בסוכה לב ע"א 

חריות - קשה, שנעשה חריות, שכן דרך הלולב, עליו נושרים בימות הגשמים, והשדרה מתקשה ונעשה עץ, עכ"ל.וכן נמצא בשבת נ' ע"א
ולכא' על פי הידוע אצלי, עלי הלולב לא נושרים לא בימות הגשמים ולא בשום זמן אחר (תכונה האפיינית לעצים אחרים)
והאם יש מקום לומר שרש"י מעולם לא ראה את עץ הדקל, וכתב זאת מחכמתו? (ושאלתי ליוצאי צרפת ואמרו לי שהם לא הכירו במרכז צרפת עצי דקל רק באזור החוף) או שמא יש זנים אחרים שאינם מוכרים לי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/9/2011 23:18 לינק ישיר 

מתמיה כתב:
כתב רש"י בסוכה לב ע"א 
חריות - קשה, שנעשה חריות, שכן דרך הלולב, עליו נושרים בימות הגשמים, והשדרה מתקשה ונעשה עץ, עכ"ל.וכן נמצא בשבת נ' ע"א
ולכא' על פי הידוע אצלי, עלי הלולב לא נושרים לא בימות הגשמים ולא בשום זמן אחר (תכונה האפיינית לעצים אחרים)
והאם יש מקום לומר שרש"י מעולם לא ראה את עץ הדקל, וכתב זאת מחכמתו? (ושאלתי ליוצאי צרפת ואמרו לי שהם לא הכירו במרכז צרפת עצי דקל רק באזור החוף) או שמא יש זנים אחרים שאינם מוכרים לי

אני למדתי פשט ברש"י "נושרים" ז"א שהלולב בעצמו מוטה הצידה ממרכז הדקל בימות הגשמים ונעשה חלק מהחריות ושדרתו אכן מתקשה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/9/2011 23:30 לינק ישיר 

ראשית כל רש"י כתב, שעליו נושרים, ולא כל כך משמע כדבריך. שנית, גם לפי דבריך תמהני (אמנם מחוסר ידע) אם זה תלוי דווקא בעונות השנה, או שמא תלוי בהתפתחות העץ וכדומה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/9/2011 12:35 לינק ישיר 

כשלמדתי את הסוגיא בשעתו, הבנתי שהוא מדבר על יצירתו של עץ דקל. שמתחיל בכמו לולב וכשגודל עליו נושרים מלמטה והוא מתקשה וממשיך לגדל מלמעלה לולבים חדשים. זה התאים לי עם זה שלאורך גזע הדל יש בסיסים מקוצצי חריות.
כמוך לא ראיתי נטיעת עץ דקל ודרך התפתחותו, כך שנתתי רק עוד כיון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2011 21:24 לינק ישיר 

הנה תשובה מדויקת לשאלת פותח האשכול:
http://www.daf-yomi.com/DYItemDetails.aspx?itemId=4698

בסוף העמוד, הערה 2 משיב ד"ר משה רענן תשובה מלאה על השאלה הנ"ל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/9/2011 22:29 לינק ישיר 

כתב מהר"ם בן חביב בספרו כפות תמרים סוכה לב: "פרש"י והר"ן כו' ודבריהם תמוהים דאנחנו הדרים בא"י שדקלים מצויים בינינו עינינו הרואות כו' ובארצם של התוס' כיון שאין לולבים גדלים אלא שולחים להם מארץ רחוקה כו' סוברים דתחלת ברייתם כו' אבל בא"י ומצרים דשכיחי דקלים אנו רואים כו'.".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/10/2011 00:39 לינק ישיר 

הסברו של הד"ר אינו מתיישב היטב עם לשון רש"י.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/10/2011 23:34 לינק ישיר 

עי' תוס' שבת פח. וצ"ע ונראה שגם אתרוגים לא היו בארצותיהם של בעלי התוס'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/3/2014 12:30 לינק ישיר 
"דברים שאמרתי לכם טעות הם בידי"

בזמנו הוסיף "בריושמא" קישורית למאמר שכתבתי ובו ניסיתי להסביר את רש"י. בעיון מחודש בנושא, לענ"ד, מצאתי שדברי רש"י קשים מאד ואין לנו אלא לחזור לדברי מהר"ם בן חביב בהודעה למעלה.

המאמר נכתב מחדש והוא מופיע כאן:
http://www.daf-yomi.com/DYItemDetails.aspx?itemId=26288

אני לא מתחייב שלא יהיו תיקונים נוספים.

בברכה
משה רענן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/3/2014 20:05 לינק ישיר 

לא היה לי זמן לקרוא את המאמר ואני מקוה שאעשה זאת. אבל שיעור אחד כבר למדתי מהרב משה רענן (והוא רב ולו רק לדבר זה): להיות מודה על האמת.

תודה!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/3/2014 00:24 לינק ישיר 

יש מיני דקלים שעליהם נושרים בחורפים קרים, וכדי למנוע זאת עוטפים את העלים בבד. אולי רש"י הכיר מיני דקלים כאלה ולא את התמר שעליו לא נושרים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/3/2014 04:48 לינק ישיר 

טרם זכיתי לעבור על כל דבריו של הרב, אך ראיתי שני דברים מרשי אודות דקל שאולי יעזרו להבין את הדקל עליו דיבר רש"י.
חז"ל אמרו על דבורה והיא יושבת תחת תומר, ואמרו ז"ל במגילה יג. "מה תמר זה אין לו אלא לב אחד, אף ישראל אין להם אלא לב אחד לאביהם שבשמים." ופירשי ז"ל " לב אחד. שרף יש לו כמו אילן אבל אין לו בענפיו אלא בגזעו על פני כל גובהו:".
וכן בסוכה אמרו דברים דומים שנמשלו לתמר, ופירש רש"י ז"ל באופן קצת יותר מפורט: " אין לו אלא לב אחד - כעין מוח יש בו כגון בעץ האגוז והגפן ואין לו אלא בעץ האמצעי הזקוף ועולה וגדל למעלה ולא בחריותיו ומכבדותיו:"
מקווה שזה יעזור אולי.

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי ישבב_סופר ב- 09/03/2014 04:50:15

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2014 22:08 לינק ישיר 

אגב 
הרמב"ן בפירושו (לתורה?) 
כתב איזה דבר. וכשעלה לארץ (מספרד) שינהו...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2014 22:37 לינק ישיר 

השינוי של הרמב"ן היה כמדומה בנוגע למרחק בין שני מקומות בארץ ישראל או גודל של מטבע.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/3/2014 23:57 לינק ישיר 

יש יותר משינוי אחד
http://musaf-shabbat.com/2013/12/13/%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%A8/

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/3/2014 11:30 לינק ישיר 

מאמר נאה

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > האם רש"י הכיר את הדקל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.