בית פורומים מישקיי ניוז

שרון ללפיד: בכוונתי לצרף יהדות התורה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/8/2004 03:08 לינק ישיר 
שרון ללפיד: בכוונתי לצרף יהדות התורה


שרון ללפיד: בכוונתי לצרף יהדות התורה לממשלה

מאת מזל מועלם ושירות "הארץ"

לפיד שב והבהיר כי במקרה כזה שינוי תפרוש; מקורבי שרון מעריכים: שינוי תסכים לתמיכה מבחוץ של יהדות התורה
לפיד. ההערכה היא כי בימים הקרובים יגבר הלחץ על שר המשפטים מצד שרון ואנשיו
עוד בנושא

שרון: הגורמים בליכוד ש"הוציאו השד העדתי" יפילו את המפלגה


ראש הממשלה, אריאל שרון, הבהיר אתמול (ראשון) לראשי שינוי - השרים יוסף לפיד ואברהם פורז - כי בכוונתו להקים קואליציה עם יהדות התורה בה יהיו שותפות שינוי והעבודה. השניים השיבו לשרון כי במקרה כזה שינוי תאלץ לפרוש מהממשלה.

בפגישה משולשת בין שרון לפיד ופורז שנערכה אתמול, פוזר מעט הערפל בנוגע לקואליציה המועדפת על שרון: ליכוד, שינוי, העבודה ויהדות התורה. שרון ביקש מהשניים לא לפסול אף מפלגה ואמר להם כי צוות המו"מ של הליכוד מדבר עם כולם. לפיד ופורז ביקשו להציג בפני שרון עמדה ברורה וחד-משמעית בעקבות הלחצים המופעלים עליהם להסכים לשבת בממשלה עם יהדות התורה. השניים גם אמרו לשרון כי כדאי לו להסתפק בשלב הראשון בהכנסת מפלגת העבודה לקואליציה.

שרון שוחח בסוף השבוע עם חברי הכנסת משה גפני ואברהם רביץ מיהדות התורה והבהיר גם להם כי הוא מעוניין לכלול את יהדות התורה בממשלה ולהאיץ את המו"מ עמם. אמש נועדו צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה במלון כפר המכביה.

למרות "הלא הנחרץ" של ראשי שינוי, בסביבת שרון מעריכים כי ניתן יהיה לגשר על הפערים, וכי בסופו של דבר יאלצו בשינוי להתפשר על תמיכה מבחוץ של יהדות התורה. ההערכה היא כי בימים הקרובים יגבר הלחץ מצד שרון ואנשיו המופעל על לפיד במטרה לשכנעו להסכים לישיבה בקואליציה עם יהדות התורה בטיעון כי רק כך ניתן יהיה לממש את תוכנית ההתנתקות ואת התוכנית הכלכלית ולא להיגרר לבחירות או להרכב קואליציה משתק כדוגמת קואליציית ליכוד-ש"ס-עבודה. הכוונה היא ליצור מכבש לחצים ציבורי ופוליטי על לפיד וליצור זיקה ישירה בין מימוש תוכנית ההתנתקות לנכונות שינוי לוותר כדי לקדם מהלך היסטורי.

במקביל ינסו בשינוי להעמיק את שיתוף הפעולה עם העבודה וליצור מול שרון חזית אחידה בכניסה לממשלה - מעין גוש חוסם. אולם עד כה לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה מפורשת בעניין.

היום: פגישת ליכוד-עבודה

צוות המו"מ של העבודה צפוי להיפגש היום עם צוות המו"מ של הליכוד במטרה להתחיל בכתיבת טיוטת ההסכם. במוצאי שבת נועדו חברי צוות המו"מ של העבודה בביתו של השר לשעבר, משה שחל, לצורך הערכת מצב לנוכח האיטיות בה מנוהל המו"מ מצד הליכוד וחוסר הרצון מצד הליכוד להתחייב ללוח זמנים.

נציגי הליכוד נפגשו אתמול גם עם נציגי ש"ס. בפגישה דרשו נציגי ש"ס לבטל את היוזמה לכינון מערך נישואים אזרחיים בישראל (ברית הזוגיות). נציגי הליכוד אמרו בתגובה כי הם מבקשים להמשיך ולדון בנושא בוועדה שכבר הוקמה. יתר הפגישה עסקה בסוגיות חברתיות כלכליות.


כל הזכויות שמורות , "הארץ" © All rights reserved Haaretz

דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/8/2004 03:34 לינק ישיר 


שרון: החרדים בפנים. שינוי: אנחנו בחוץ
התפתחות דרמטית במו"מ: רה"מ הודיע ליהדות התורה כי הוא מתכוון לכלול אותה בממשלתו. השרים לפיד ופורז נפגשו עמו היום והבהירו: לא נשב איתם בממשלה אחת בשום פנים ואופן
יפעת זהר
2/8/2004
יהדות התורה בפנים, שינוי בחוץ - כך מסתמן מההתפתחויות האחרונות במשא המתן הקואליציוני לממשלת אחדות. אתמול הסתיים סבב שיחות נוסף בין צוותי המשא ומתן של יהדות התורה והליכוד.


בסיום הפגישה גילו נציגי יהדות התורה אופטימיות, בנוגע לאפשרות צירופה של המפלגה לקואליציה. "כמעט סיכמנו הכל. קבענו שניפגש ונמשיך במשא ומתן על מנת לסיים ויש בסיס טוב לסיום", אמר ח"כ אברהם רביץ (יהדות התורה) בסיום הפגישה. הצוותים קבעו להיפגש פעם נוספת, וההערכה היא שהפגישה תתקיים ביום רביעי.

ביהדות התורה סיפרו שצוות המשא ומתן של הליכוד, הבהיר להם שישנה נכונות לבדוק מחדש את הקיצוצים בתקציבי הציבור החרדי. במפלגה מגדירים את ההבטחה הזאת כפריצת דרך. מטעם יהדות התורה נכחו בפגישה הח"כים אברהם רביץ ומשה גפני.

השניים סיפרו שצוות המשא ומתן של הליכוד חזר בפניהם על דברי ראש הממשלה, לפיהם הוא רוצה אותם בקואליציה, גם אם זה יהיה "במחיר שינוי". ח"כ גפני אמר: "אנחנו מנהלים מו"מ על כל הדברים, כאשר בסוף הדרך נצטרך לקבל תשובה ברורה עם מי אנחנו יושבים". גפני הוסיף: "במצב הנוכחי אנחנו לא יכולים להיות שותפים עם שינוי".ח"כ רביץ, שר לעתיד? צילום ארכיון: פלאש 90
"יהדות התורה בפנים - אנחנו בחוץ"
שלשום שוחח ראש הממשלה אריאל שרון עם בכיר יהדות התורה, ח"כ אברהם רביץ, ואמר לו כי החליט לכלול את מפלגתו בממשלתו החדשה. "שרון הודיע לי במוצאי שבת כי החליט לצרף אותנו לממשלה", אמר רביץ ל
-NRGמעריב
. "הוא גם אמר לי שהודיע על כך באותו ערב לשר טומי לפיד". לדברי רביץ, הוא ציין בפני שרון כי אם שינוי תישאר בקואליציה, מפלגתו שומרת לעצמה את הזכות לדרוש תפקידי שרים.

אתמול נפגש שרון עם ראשי שינוי, השרים יוסף לפיד ואברהם פורז, והודיע להם על כוונתו לכלול את יהדות התורה בממשלה. השרים אמרו לשרון כי לדעתם מדובר בטעות, ויש להרכיב ממשלה בשיתוף עם מפלגת העבודה. השניים אף ביקשו מראש הממשלה להמתין עד לסוף פגרת הקיץ בכנסת. לאחר שסירב לבקשתם הבהירו לו השניים: "בכל מצב שיהדות התורה בתוך הממשלה - אנחנו בחוץ". בעבר הביע יו"ר שינוי התנגדות נחרצית בעיקר לממשלה עם ש"ס.
"אחדות עם ש"ס היא בגידה בחילונים"
, אמר לפיד.

על אף ההתפתחות המפתיעה, גורמים בשינוי הבהירו כי לא קיבלו מראש הממשלה את התחושה שמדובר "בשבירת כלים", וכי המגעים נמשכים.


דיונים על בסיס רעוע
בתוך כך נמשך המשא ומתן בין הליכוד למפלגת העבודה בקצב מהיר. הצוותים קיימו ארבע פגישות ודנו בתוכנית ההתנתקות והמצב הכלכלי. עם זאת, דרישתה העיקרית של העבודה,
הקדמת הנסיגה מעזה, נענתה בשלילה
.

הסכמה טכנית אחת נרשמה בין הצוותים – אם ייחתם הסכם קואליציוני, הממשלה החדשה תובא לאישור הכנסת תוך שבועיים. בינתיים, יו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, מנהל
פגישות תיאום עם שינוי
ובמקביל עם ש"ס.

הדיונים עם ש"ס החלו על בסיס רעוע במיוחד, כשהרב עובדיה יוסף פסק נגד יציאה חד צדדית מעזה. אולם, אחרי סקירה מדינית שניתנה לצוות המשא ומתן של המפלגה, ייתכן והרב יתרצה ויתמוך בהתנתקות. בימים הקרובים אמורה ש"ס לקבל סקירה כלכלית-חברתית מהליכוד.

ש"ס דורשת לשנות את סדר העדיפויות של הממשלה ולהעמיד בראשו זוגות צעירים, גמלאים, סל התרופות ועוד. גם בנושאי דת ומדינה יש לש"ס שלל דרישות: לבטל את העלאת חוק ברית הזוגיות וחזרה לסטטוס קוו.

nrgדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/8/2004 03:55 לינק ישיר 

בשינוי החליפו את השיר

שינוי: נשקול לשבת עם יהדות התורה
[מודגש]
אחרי שאיימו שלא יצטרפו לממשלה שתכלול מפלגות חרדיות, נשמעים קולות אחרים בשינוי: ראשי המפלגה הבהירו למקורבי שרון: "הצטרפות העבודה לממשלה עשויה לשנות את עמדתנו"
נדב איל
2/8/2004
פריצת דרך דרמטית במשא ומתן להקמת הממשלה החדשה, או עוד תמרון תקשורתי מתוחכם?: בפעם הראשונה מאז היווסדה של מפלגת שינוי, אמרו אתמול בכירים בסיעה שישקלו לשבת עם יהדות התורה בממשלה, ובלבד שאל הקואליציה תצטרף גם מפלגת העבודה.


לדברי בכיר בשינוי "אם ראש הממשלה יצרף רק את יהדות התורה לקואליציה אנחנו פורשים, אבל אם העבודה תצטרף גם היא, נשקול בכובד ראש אם להישאר בממשלה. המדינה עומדת בפני הכרעות קשות, ייתכן שאפילו בפני התנגדות אלימה ומאורגנת להתנתקות, ואנחנו נביא את ההחלטה למועצת שינוי".

ביום שישי התקשר ראש הממשלה אריאל שרון לראשי שינוי וראשי יהדות התורה, והודיע להם לראשונה שבכוונתו לצרף את יהדות התורה לממשלה.
"שרון הודיע לי במוצאי שבת שהחליט לצרף אותנו לממשלה"
, אמר אתמול חבר הכנסת אברהם רביץ ל-
NRG מעריב
. "הוא אמר שהודיע על כך באותו הערב גם לשר לפיד".

"אני צריך ממשלה יציבה"
בעקבות שיחות הטלפון שקיים שרון, הצטרף יושב ראש שינוי יוסף (טומי) לפיד לפגישה שנקבעה מראש בין עמיתו למפלגה השר אברהם פורז לראש הממשלה. באופן רשמי אמרו אתמול אנשי שינוי שראש הממשלה הודיע להם בפגישה שבכוונתו לצרף את מפלגת יהדות התורה לממשלה, אבל הוא מעוניין גם בהישארות שינוי בקואליציה.

"אמרנו לו שאם יהדות התורה מצטרפת - אנחנו בחוץ", אמר אתמול פורז. לפיד הוסיף כי "מה שצריך לעשות כעת זה לצרף את מפלגת העבודה. לא נסכים לשבת רק עם יהדות התורה". שרון ניסה לשכנע את השניים: "אני צריך ממשלה יציבה", אמר. "חייבים להעביר את ההתנתקות, יש בעיה של ידיים בכנסת ואין ברירה אחרת. אני מאוד רוצה שתישארו איתנו". פורז השיב: "ממשלה יציבה זה יפה מאוד, אבל אם המחיר הוא צירוף של יהדות התורה לקואליציה הנוכחית - אנחנו מתפטרים".

לפיד הוסיף ואמר שהממשלה צריכה לכלול את הליכוד, מפלגת העבודה, שינוי והמפד"ל. "תן לי לומר לך", אמר ראש הממשלה בתגובה. "אני אעשה מאמצים שמפלגת העבודה תהיה בממשלה". עד כאן הגרסה הרשמית למה שהתרחש בפגישה. גורמים בשינוי ובלשכת ראש הממשלה אישרו אתמול שלא לייחוס ששינוי, שחרתה על דגלה את המאבק בחרדים, תשקול ישיבה עם יהדות התורה, בתנאי שלממשלה תצטרף גם מפלגת העבודה.

"בסיס טוב לסיכום חיובי"
לדברי בכיר בלשכת ראש הממשלה, שרון שמע אתמול דברים בנוסח זה בפעם הראשונה. "אנחנו שמחים מאוד בהתפתחות הזו", אמר הבכיר. עם זאת, גורמים בשינוי הזהירו אתמול כי "ייתכן שמדובר בתמרון תקשורתי, שמטרתו היחידה היא להראות שלא שינוי היא שתכשיל את השיחות הקואליציוניות. בכירי שינוי מסכימים לשקול ממשלה כזו, רק משום שהם יודעים שיהדות התורה לא תשב בה. מדוע להם להצטייר כמתנגדים, אם יהדות התורה עושה זאת בשבילם?".

ביהדות התורה שוררת אופטימיות באשר להצטרפות המפלגה לקואליציה. "יש בסיס טוב לסיכום חיובי, ואני מעריך שנוכל לסיים עוד השבוע", אמר אתמול חבר הכנסת אברהם רביץ בתום המפגש עם צוות המשא ומתן של הליכוד. לדברי רביץ, לאנשי הליכוד הובהר שמבחינת יהדות התורה, שינוי תוכל להישאר בממשלה רק אם תצהיר שהיא מתנתקת מן הקו האנטי-דתי שסיגלה לעצמה. גם במקרה כזה, אמר רביץ, תדרוש יהדות התורה תיקים מיניסטריאליים בממשלה.


השתתפו בהכנת הכתבה מנחם רהט ויפעת זהר

NRGדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/8/2004 16:29 לינק ישיר 

סיעת שינוי: נסכים לשבת עם חרדים
עכשיו שינוי הכיוון הוא רשמי: ברוב של 11 מול 3 אישרה הסיעה את הודעת לפיד, שלפיה היא תסכים לצירופה של יהדות התורה ובלבד שלא תשב בממשלה, שהעבודה תצטרף ושחוק טל יישמר
אריק בנדר
2/8/2004
ברוב גדול אישרה סיעת שינוי את התפנית בעמדת התנועה בעניין ישיבה עם חרדים בממשלה.


ברוב של 11 תומכים מול שלושה מתנגדים אישרו חברי הסיעה לתמוך בצירוף יהדות התורה לקואליציה בכפוף לשלושת התנאים שהציב יו"ר התנועה, השר יוסף (טומי) לפיד: צירוף העבודה לממשלה; התמיכה של יהדות התורה בקואליציה תיעשה מבחוץ ואנשיה לא ייכנסו לממשלה; לא תהיה פגיעה בחוק טל ובחוק ברית הזוגיות.לפיד ניסה להגן על השינוי בדעתו ועל כך שהביע הסכמה לשבת בקואליציה אחת עם יהדות התורה. ואמר: "רק השור הוא עקבי. אם אנחנו נצא מהממשלה וש"ס תהיה בפנים, כל מה שהשגנו יימחק" – כך אומר יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, בישיבת סיעתו. יש רגע שבו אתה אומר שהדברים הבסיסיים שהובילו אותך משתנים ואתה צריך להבין את צורך השעה. אנחנו מנסים לעזור לראש הממשלה להקים ממשלה יציבה נאורה וליברלית. אני יודע שיש תומכי שינוי שהדבר מצער אותם, אבל יש רגעים בהם מנהיגים צריכים לקחת החלטות".

"אנחנו מוכנים לקורבן כדי שתהיה ממשלה יציבה וחזקה, כדי שלא נצטרך כל יום שני להתרוצץ בכנסת להשיג רוב להפלתה", הוסיף לפיד. כמו כן הוא הביע ביטחון רב בכך שהסיעה תקבל את עמדתו.
יו"ר שינוי דחה את הטענות שלפיהן שינוי מעדיפה את יהדות התורה על פני ש"ס מסיבות גזעניות. "לא ביקשנו את יהדות התורה; ראש הממשלה הוא שהציע אותה", אמר. "הטענה המשמיצה והמכוערת שיש שמץ של גזענות בשינוי אין לה על מה לסמוך. ש"ס המציאה את העדתיות. אנחנו לא רוצים את ש"ס לא בגלל היותם חרדים אלא משום שש"ס מפלגה גדולה אגרסיבית שהשחיתה עד היסוד את השלטון".

לפיד אף התייחס לדבריה של יו"ר סיעת יחד, ח"כ זהבה גלאון, שלפה "האג'נדה של שינוי היא מסטיק". "על המסטיק שלי התיישב יוסי שריד", עקץ לפיד, "והוא לא מצליח לקום".

"לא בגלל זקן ופאות"
השר אברהם פורז, מספר 2 בשינוי, הדף את ההתקפות על המהפך בעמדת צמרת המפלגה בסדרה של שאלות רטוריות. "האם חמישה חרדים מתוך ממשלה שתישען על 80 ח"כים יוכלו להחזיר את משרד הדתות לחרדים? האם חמישה ח"כים מתוך 80 יוכלו לתת קצבאות לילדים חרדים? האם הם יוכלו למנוע נישואים אזרחיים? האם הם יוכלו להחזיר לידיהם את משרד הפנים? אני חושב שלא".

יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, הצטרף לעמדת לפיד ופורז. "זוהי ההזדמנות שלנו להוכיח שההתנגדות שלנו לחרדים היא לא בגלל זקן ופאות", אמר. אם יש מפלגה חרדית שמוכנה לחתום כמעט על מצע שינוי, אין סיבה להתנגד לכניסתה".

מוקדם יותר הביעו הח"כים אתי לבני, מלי פולישוק-בלוך וחמי דורון תמיכה בעמדת לפיד ואמרו שעל שינוי לגלות אחריות לאומית. לעומתם, הח"כים יגאל יאסינוב ואילן ליבוביץ' הביעו התנגדות חריפה לשינוי בעמדת הסיעה.

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/8/2004 18:16 לינק ישיר 

פורז: הסרנו את ההתנגדות לצירוף יהדות התורה
יום שני, 2 באוגוסט 2004, 9:20 מאת: מערכת וואלה!


לפיד ושרון. רה"מ הודיע לשינוי כי בכוונתו לצרף את יהדות התורה לקואליציה (צילום ארכיון)עם זאת הדגיש כי ההסכמה לשבת עם המפלגה החרדית מותנית בצירוף מפלגת העבודה לקואליציה. ח"כ רביץ: במקרה זה, יהדות התורה תדרוש תיקים

בכיר בשינוי טוען כי המפלגה עשויה להישאר בקואליציה, גם אם תצורף יהדות התורה. במעריב מדווח כי במקרה זה, תתנה שינוי את הישארותה בהצטרפות מפלגת העבודה. לדברי אותו בכיר, עומדת המדינה בפני הכרעות קשות, וייתכן שאפילו בפני התנגדות אלימה ומאורגנת להתנתקות, וכל החלטה תובא בפני מועצת שינוי.

שר הפנים, אברהם פורז, אמר הבוקר לגלי צה"ל, כי "שינוי הסירה את התנגדותה הגורפת לצירוף יהדות התורה לממשלה". פורז אישר את הפרסום הבוקר במעריב, אולם הדגיש כי ההסכמה מותנית בצירוף של מפלגת העבודה לקואליציה: "אם העבודה בפנים - זו ממשלת אחדות, בתקופה קשה מאוד, ההתנתקות הזאת היא לא עניין פשוט, ואז אנחנו בהחלט נשקול את האפשרות גם לקבל מפלגות אחרות כולל את יהדות התורה, לא אמרנו כן, אבל אמרנו את זה אנחנו מוכנים לשקול".

יו"ר שינוי, יוסף לפיד, אמר כי ישיבה בקואליציה עם יהדות התורה היא בגדר הרע במיעוטו, למרות שאינו שמח על כך.

בתגובה אמר ח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה כי אם שינוי תישאר בממשלה סיעתו תדרוש תיקי שרים. בנוסף אמר רביץ כי יש סיכוי טוב שיהדות תורה תיכנס לקואליציה. עם זאת, בכירים ביהדות התורה מסרבים לשבת בממשלה ששינוי תהיה חלק ממנה, גם אם תסיר את החרם ממפלגתם. ח"כ משה גפני אמר הבוקר שמפלגתו תשב עם שינוי בממשלה, בתנאי ש"טומי לפיד יקבל את מצעה של יהדות התורה".

כתבי "הארץ", מזל מועלם וגדעון אלון, מוסיפים:

דבריו של פורז מנוגדים להצהרותיו מאתמול, כי שינוי תפרוש ממשלה משותפת לעבודה וליהדות התורה. ראש הממשלה, אריאל שרון, הבהיר אתמול לראשי שינוי, השרים יוסף לפיד ואברהם פורז, שבכוונתו להקים קואליציה כזו. וביקש משינוי לא לפסול אף מפלגה ואמר שהליכוד מדבר עם כולם. בכירים בשינוי אמרו שלמרות מה שנראה כמשבר או עימות עם הליכוד, לא כך התרשמו מהפגישה לפיד ופורז.


פרסומתהתקדמות נרשמה אתמול במו"מ בין יהדות התורה לליכוד. בסוף השבוע אמר שרון לחברי הכנסת משה גפני ואברהם רביץ, שהוא מעוניין לכלול את מפלגתם בממשלה. הצוותים הסכימו אמש על הקמת ועדה שתסרוק את סעיפי התקציב שבהם, לדעת יהדות התורה, קופח הציבור החרדי בעקבות הקיצוצים. על ישיבה משותפת עם שינוי, אמר רביץ, שהוא נותן לשינוי קרדיט, כג'נטלמנים, בהבטיחם לפרוש אם תיכנס יהדות התורה.

חמש הצעות אי אמון יעלו היום בכנסת: ההצעות של העבודה, יח"ד ויהדות התורה נוגעות לנושאים חברתיים-כלכליים, הצעת ש"ס נוגעת ל"ברית הנישואין" והצעת בל"ד למדיניות בשטחים. ההצעות הן האחרונות לפני פגרת הקיץ, שתחל מחרתיים ותימשך עד לאמצע חודש אוקטוברדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/8/2004 18:17 לינק ישיר 

סיעת שינוי אישרה ברוב של 11 תומכים מול שלושה מתנגדים את הצעתם של לפיד ופורז "לשקול את צירופה של יהדות התורה כתומכת בקואליציה". יו"ר שינוי, לפיד, אמר: "רק השור הוא עקבי". הוא דחה בתוקף את ההאשמות בגזענות. חברים בסיעה טוענים: "אם נעשה את זה, נקפל את הדגל שלנו". פעילים בשטח מאיימים לעזוב את המפלגה. ביהדות התורה מרוצים: "ביזינו את שינוי"

וזהו הציטוט הפוליטי של היום: "רק השור הוא עקבי. אנחנו בחוץ - משמע ש"ס בפנים וכל מה שהשגנו היה נמחק. יש רגע בו אתה אומר - הדברים הבסיסיים שהובילו אותך משתנים, ואתה צריך להבין את צורך השעה. זו הסיבה שאמרנו שנשקול את ההצעה, רק אם העבודה תצטרף".

כך אמר אחר הצהריים (יום ב') יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי ) לפיד בישיבת חברי הסיעה, כשהוא מאשר את הפרסום ב-ynet , לפיו הסכים לשבת בממשלה יחד עם "יהדות התורה" - אם "העבודה" תצורף קודם לכן. בעקבות דברים אלו אישרה סיעת שינוי ברוב של 11 תומכים מול שלושה מתנגדים את הצעתם של לפיד ופורז "לשקול את צירופה של יהדות התורה כתומכת בקואליציה לאחר צירוף מפלגת העבודה".

המתנגדים בשינוי: חברי הכנסת אילן ליבוביץ', חמי דורון ויגאל יאסינוב. סיעת שינוי סייגה את האישור: "בתנאי שיישמרו ההסכמים בנושאי דת וכי הממשלה תתחייב להעביר את חוק ברית הזוגיות ואת תיקון חוק טל ותמשיך לקדם את התוכנית המדינית והכלכלית".

השר לפיד אמר בתגובה לאישור הסיעה: "התנאי בעניין העברת ברית הזוגיות נאמר לראש הממשלה. לפי מיטב ידיעתנו, באופן פרדוקסלי, לרבנים החרדים אין בעיה עם הצעת החוק כי הם אומרים שלא מעניין אותם מה המדיניות. אמרנו לשרון בשיחותנו איתו כי זה התנאי שלנו".

פורז אמר בתגובה להחלטת שינוי "אם תהיה ממשלה של 80 חברי כנסת וגם חברי הכנסת של יהדות התורה יתנגדו - יש רוב מוצק לברית הזוגיות. לא נסכים לשנות שום דבר בקווי היסוד (בענייני דת ומדינה) לעומת מה שסוכם עם המפד"ל".

לפיד: ש"ס המציאה את העדתיות

לפיד דחה בתוקף את הטענות אודות גזענות, בשל העדפת המפלגה האשכנזית על פני ש"ס המזרחית. "לא ביקשנו את יהדות התורה. ראש הממשלה הציע את יהדות התורה. הטענה המשמיצה והמכוערת שיש שמץ של גזענות בשינוי... שס המציאה את העדתיות. למה אנחנו לא רוצים את ש"ס? כי ש"ס היא גדולה, אגרסיבית והשחיתה השלטון עד היסוד".

השר אברהם פורז הוסיף: "לנו אין שום איבה כלפי החרדים באשר הם חרדים. העניין הוא, שאנחנו ידענו שעם מפלגות חרדיות בפנים אי אפשר לכונן שום שינוי. אם גם העבודה תיכנס, זו תהיה ממשלה שבתוכה 5 חרדים. האם אתם חושבים שהם יחזירו את משרד הדתות? לא. את האפליה בקיצבאות הילדים? לא. ביטול חוק הזוגיות ? לא .האם משרד הפנים יתחיל להתנכל לעולים? לא".

ההחלטה עוררה ויכוחים רבים ומחלוקת במפלגה שהבטיחה לבוחריה שיחרור מהכפייה הדתית. חברי הכנסת שהביעו התנגדות נשאלו מה דעתם בנושא. ח"כ חמי דורון יצא בקול רועד כנגד החלטת ראשי שינוי ואמר: "לא לשם ההתנתקות הלכנו לבחירות ולכן אסור לנו לשבת עם יהדות התורה ויש לקיים לבוחרים את מה שהבטחנו להם. לדעתי, מועצת שינוי לא תאשר ישיבה משותפת עם החרדים. לא רע להיות באופוזיציה".

ח"כ אילן ליבוביץ' הבהיר מצידו עוד קודם לישיבה כי הוא מתנגד לישיבה של שינוי בממשלה יחד עם יהדות התורה: "אני בעד שנתמוך בממשלה מבחוץ. הלכנו לבחירות עם דגל של נושאים אזרחיים, וזאת תהיה הפרת הבטחה לבוחרינו עם נקפל את הדגל ונשב עם יהדות התורה". לדברי ליבוביץ', "סיעת יהדות התורה מעוניינת רק בתקציבים וקצבאות והם לא ישנו את עורם". לדעה זו שותפים רבים מחברי הסיעה (כפי שעלה במשאל ynet לפני כשבוע ).

לדעתם של חברי הסיעה יש הידהוד מסוים גם בשטח: פעילים צעירים מסניף צפון של שינוי מאיימים היום לעזוב את המפלגה ולהחזיר את פנקסי החבר שלהם, "אם שינוי תשב עם החרדים בממשלה", לדבריהם.

אחד הפעילים, דודו מגן, אמר ל-ynet: "המהלך של לפיד לא ייאמן, יש לי דמעות בעיניים". מגן סיפר כי הודיע אמש ליו"ר המפלגה לפיד באי-מייל ששיגר אליו: "אם תצטרפו לממשלה עם החרדים, נקבור את המפלגה קבורת חמור - כמו שאתה אמרת על מפלגת העבודה".

מגן מספר כי הוא פעיל במפלגה כבר 5 שנים. בשינוי טוענים הבוקר בתגובה כי מגן "רשום במאגר של תומכי המפלגה - אולם כבר אינו נחשב לחבר".

בסיעת יהדות התורה היו מרוצים. לדברי גורמים בסיעה, המטרה המרכזית של "ביזוי שינוי בשחיטה כשרה" - הושגה. בסיעה היו שתי גישות: זו של גפני ורביץ דגלה ב"לא תציג דרישות תקציביות ולא לעמוד בשלב הראשוני על סוגיות בוערות בנושא דת ומדינה" - ולגרום לראשי שינוי לספוג את לחץ הכיסא ולהזיע אל מול הבוחרים. בעקבות ההתבטאויות האחרונות של ראשי שינוי, הסיקו במפלגה החרדית ששינוי "בולעים את הצפרדע".

את הגישה השניה הוביל ח"כ ליצמן שטען כי התנאי הראשוני לניהול המו"מ מול הליכוד חייב להיות הוצאת שינוי החוצה. עתה שוקלים ביהדות התורה לאמץ את גישתו של ליצמן ולהעביר מסר ברוח זו לצוות המו"מ של הליכוד. הרב רביץ, יו"ר סיעת יהדות התורה, מיהר לצאת לתקשורת עם הצהרות ולפיהן רק אם שינוי "תחזור בתשובה" כהגדרתו, יראה בהם פרטנרים ראויים.

"יש להם אג'נדה של מסטיק"

והמתקפה משמאל כבר מגיעה: ב"יחד" מותחים ביקורת חריפה על מה שמכונה "פניית הפרסה" של שינוי. יושב ראש יחד, יוסי ביליין, העיר: "שר המשפטים יוסף לפיד מוציא שם רע לציניות הפוליטית כשהוא שובר את כל השיאים ומודיע על נכונות להוסיף תקציבים לחרדים, כדי שמפלגה חרדית תסכים להצטרף לקואליציה".

ביילין הוסיף כי "ההשתקעות בכורסאות השלטון השכיחה כנראה מאנשי שינוי את העובדה שניתן לתמוך בנסיגה מעזה גם מספסלי האופוזיציה".

גם יושבת ראש סיעת יחד, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את ההחלטה: "האג'נדה של שינוי וטומי לפיד עשויה ממסטיק, ולכן הוא יכול להשתמש בה כדי להדביק את שינוי לכיסאות בממשלה".

ואילו יו"ר המפד"ל אפי איתם קרא הבוקר לחברי סיעת יהדות התורה "לא להציל את ממשלת ההתנתקות". לדברי איתם, "אני מאמין שחברי הכנסת של יהדות התורה לא יפנו עורף לציבור שלהם ולערכים שהם מייצגים ולא ייתנו יד להרס של עשרות בתי כנסת, ישיבות וכוללים".

איתם ייפגש בימים הקרובים עם חברי כנסת ורבנים של הציבור החרדי במטרה לשכנעם שלא להיכנס לממשלה.

בינתיים, המגעים הקואליציונים נמשכים: הערב יוועדו צוותי המשא ומתן של הליכוד והעבודה בנושא ממשלת האחדות. יו"ר העבודה, שמעון פרס, אמר בישיבת הסיעה אחר הצהריים: "דרכנו היתה הצודקת - לא לפסול אף מפלגה אבל לנהוג בהתאם לעקרונות שלנו. עקרונות ולא אפליה".
YNETדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/8/2004 10:44 לינק ישיר 

כל הכבוד לרביץ שמראה לשינוי את הכיוון עוד כמה פוליטקאים חרדים כמוהו ואנחנו מסודרים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > מישקיי ניוז > שרון ללפיד: בכוונתי לצרף יהדות התורה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר