בית פורומים עצור כאן חושבים

התמונה שתפתח את הדיון בליל "ניטל"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/12/2004 16:06 לינק ישיר 
התמונה שתפתח את הדיון בליל "ניטל"
מצורף קובץ

להזכירכם, היום בערב אין ללמוד תורהדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/12/2018 09:16 לינק ישיר 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/12/2018 08:36 לינק ישיר 


הבתולה הכינה מרק,

אבל לא היו בו עגבניות.

אז יוסף הקדוש אמר לה:

'את מנסה להרוג אותי?'

באורווה של בית לחם

יש חזיר תלוי,

וכל מי שרוצה בשר טרי,

בא ולוקח לו ביס.

 

סן-חואקין וסנטה-אנה

היו שני מוכרי סלים (=עניים פשוטים),

והסבא של בן האלהים

היה צועני קטן, אחד הטובים.


תוקן על ידי אברם_העברי ב- 25/12/2018 06:36:03
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/12/2018 08:32 לינק ישיר 
אולה!

תלמידתלמיד כתב:
דיון מפורט עם מקורות רבים 

https://bshch.blogspot.com/2018/12/blog-post_5411.html

מי שמפקפק יכול לצאת יד"ח בקריאת הפוסט הבא:

http://ivri.org.il/2014/12/navidad-flamenca/

שם תזכו להיחשף להתייחסותם של אחינו צועני אנדלוסיה (ממשוררי שבט לוי האבוד, כנודע) אל חג המולד, כפי שבא לידי ביטוי בשיריהם – וביניהם גם ליצנותא דע"ז כגון השיר הבא (https://youtu.be/lexKCHc8GbM?t=145):


תוקן על ידי אברם_העברי ב- 25/12/2018 06:32:57
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/12/2018 21:09 לינק ישיר 

לפי העייפות שתוקפת אותי כשאני מנסה כעת ללמוד, כנראה זה לא כזה יצר הרע.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/12/2018 19:38 לינק ישיר 

דיון מפורט עם מקורות רבים 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/1/2016 17:22 לינק ישיר 


    נא לפנות לכותב בפ"ב ...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/1/2016 17:03 לינק ישיר 

.

ספרן,

לא "פתאום" בשנת 1582 גילו הקתולים את הסטיה. הסטיה היתה ידועה מאות שנים, אבל לקח להם זמן רב גם להחליט על פתרון - וגם לבצע אותו.
לקח עוד כמה מאות שנים עד שהוא התקבל ברוב תפוצותיהם. לא כולם אימצו את השינוי מייד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/1/2016 13:23 לינק ישיר 


"אמש חל החג החסידי, "הניטל הגדול" (או "הניטל השני").

למי שלא מכיר, יש מנהג חסידי על פיו לא לומדים תורה בערב שבין 24-25 בדצמבר, או בערב שבין 6-7 בינואר. בערב זה נוהגים לשחק שחמט, או קלפים, יש שעושים פעילות מיוחדת חוויתית לילדים, וכיוצ"ב.

מה מקורו של המנהג? בלילה הזה חוגגים הנוצרים את חג המולד, כריסטמס בלע"ז. בימים עברו, היה מסוכן לצאת לרחוב ביום שכזה, אנשים פחדו לצאת לבית הכנסת לשיעור הקבוע במשניות או עין יעקב, מחשש שאיזה גוי שיכור יטפל עליהם ויכלה בהם את זעמו, ולכן תקנו ביטול תורה במהלך החג.

בשנת 1582 גילו אנשי הכנסייה הקתולית ברומא, שלוח השנה שלהם שגוי. הם בדקו את יום השוויון, היום שבו היום והלילה אמורים להיות באורך שווה, וגילו שהיום והלילה אינם שווים. מבדיקות מדוקדקות, התגלה שהיום והלילה משתווים ב-11 במרץ, במקום בתאריך שבו זה אמור לקרות ע"פ הלוח, ה-21 במרץ.

אז מה הבעיה?! השנה הלועזית מייצגת היקף מלא של כדור הארץ סביב השמש, ואם חישוב השנה אינו מדוייק, הרי שמאמיני הכנסייה נושאים את תפילת חג המולד, ביום שבו ישוע כלל לא נולד, הם מציינים את הפסחא בתאריך שבו הוא לא נצלב, ומתפללים למריה הבתולה (ויסלחו לי אנשי עיריית ירושלים על המילה) ביום רגיל במקום ביום תרדמתה... נקל להבין את המהומה הנוראה שהשתררה על כס האפיפיור, שהבין ברגע זה מפני מה צרות רבות כל כך באות לעולם. הרי ברור לחלוטין ש"היפוך הצינורות" הלזה הביא עלינו את כל הצרה הגדולה הזו.

ובכן, ראשית לכל, הוחלט תיכף ומייד על תיקון הלוח. כרוז גדול יצא ברחבי האימפריה, והודיע כי היום שלמחרת ה-4 באוקטובר, אינו ה-5 באוקטובר, כי אם ה-15 בו. כך קרה שיהודים תמימים שהתחילו לחגוג את חג הסוכות ב-1 באוקטובר שנת שמ"ב, סיימו את שמחת תורה רק במוצאי ה-19 בחודש(!!). תיכף לשינוי זה, עמדו כל החכמים, גירדו בפדחתם וחישבו, והודיעו כי על מנת למנוע טעות שכזו שוב, חייבים לקצר את השנים הבעל"ט בשלושה ימים בכל 400 שנה. מכיוון שכך, עמדו וביטלו את ה-29 בפברואר בכל שנת 100 עגולה, מלבד שנה המתחלקת ב-400, והכל יבוא על זמנו בשלום.

(ראוי לציין, שכיום עם כל המיכשור האלקטרוני המדוייק, אנחנו יודעים שהם היו קרובים מאוד אל החשבון האמיתי, והלוח המתוקן סוטה מן האמת רק ביום אחד ל-3200 שנה בערך.)

החדשות המרעישות הללו הגיעו גם אל מעבר לתחום השליטה של הכנסייה הקתולית. אנשי הכנסייה המזרחית-פרובוסלבית, היושבים ברוסיה, נחלצו להגן על כבוד הדורות הקודמים, ואחרי שדנו בעניין החליטו שלא יתכן לומר שהדורות הקודמים טעו, ונכשלו חס ושלום בחילול יום החג "האמיתי". אי לכך, אין ספק שהלוח הקודם שריר וקיים. את השינויים במציאות הסבירו כנראה בהסבר של "שינוי הטבעים" או "נתקטנו הביצים", וכיוצ"ב, אבל משנה לא זזה ממקומה, וזמני החגים יישארו כחשבון דאשתקד.

כך נוצר מצב שבזמן שהגיע ה-24 בדצמבר 1582 ברומא, וכולם קישטו את ביתם בעץ אשוח (שהיה באותה שנה קטן קצת, מכיוון שהמגדלים - ששתלו אותו לפני התיקון - לא הספיקו לגדלו מהר יותר...) ובמנורות צבעוניות (שלא עבדו כל כך טוב, מכיוון שעדיין לא היה חשמל...), ברוסיה הפרובוסלבית אנשים הלכו לעבודה, והחתימו את הכרטיס על תאריך 14 בדצמבר. רק 10 ימים מאוחר יותר, ב-3 בינואר למניינם, הגיע ה-24 בדצמבר למניינם, והם החלו לחגוג את חג המולד.

כך נוצרו גם הניטל הראשון והשני. בזמן שהיהודים ברומא פחדו לצאת מהבית בחג המולד הראשון, יהודים ברוסיה דווקא יצאו כהרגלם, והם פחדו לצאת מהבית דווקא בתאריך חג המולד השני... ראו נא איך הגויים הרשעים בהבליהם, יוצרים פירוד ומחלוקת בין היהודים. טפו. אפילו לפחד ביחד לא מאפשרים לנו....

שנת 1700 הגיעה, והכנסייה הקתולית הפחיתה יום מחשבון השנה כנ"ל. החל משנה זו הקדימו הקתולים את הפרובוסלבים כבר ב-11 יום. בשנת 1800 גדל הפער ל-12 יום, וחג המולד אשר נחגג במזרח חל בלילה שבין ה-5 ל-6 בינואר לפי הלוח המקובל (הלוח הקתולי), בשנת 1900 גדל הפער ביום נוסף, ומאז ועד היום, ועד שנת 2100, הוא נחגג וייחגג בתאריך בלילה שבין 6-7 בינואר.

שנת 1800, היא שנת תק"ס, היתה בראשית התפתחות החסידות, ובשנת 1855, היא שנת תרט"ו, הלך לעולמו מייסד חצר חסידות בעלזא, חצר חסידית שמרנית ואדוקה, המקפידה מאוד על מנהג רבותיה בלי שינוי. העיירה בעלזא שבאוקראינה, שכנה במקום בו נהגו הנוצרים ע"פ מנהגי הכנסייה הפרובוסלבית, ובית שאר מנהגי בעלזא, נהגו גם את הניטל השני. באותה תקופה, המון העם כבר השתמשו בלוח המערבי לציון ימי החודש, והלוח הדתי המזרחי שימש רק לקביעת תאריכי החגים. אי לכך, היה מקובל לומר שחג המולד חל ב-5 בינואר.

בשנת 1900, עם תנועת הלוח ביום נוסף כנ"ל, החלו לחגוג את הכריסטמס ב-6 בינואר, אבל בחצר בעלזא, חצר שמרנית כפי שאמרנו, לא יכלו לקבל את הרעיון. "הרי אבותינו נהגו לעשות ניטל ב-5 בינואר!! וכי מפני שהגויים הרשעים הללו שינו את יום חגם, נשנה גם אנחנו ממנהג אבותינו, ונציין את הניטל על פי החלטותיהם הטמאות?!" כך, בשעה שכל אנשי הקהילות המשיכו לציין את הניטל ולא עסקו בתורה ביום החג הנוצרי, בבעלזא המשיכו שלא ללמוד דווקא ביום הקודם, ב-5 בינואר, כמנהג אבותיהם.

והיום, כותבי קורות הנצרות, מציינים את ה-6 בינואר כחג המולד בכנסייה המזרחית, ואת ה-24 בדצמבר כחג בכנסייה המערבית, ואינם יודעים, שאי שם בירושלים, מתקיים לו מסדר קטן, "המסדר הכנסייתי הפרובוסלבי של חסידות בעלזא", המסדר היחיד בעולם המציין את חג המולד ב-5 בינואר בכל שנה..."  

(ישראל גרינהויז, פ"ב)

* rel="async" class="commentable_item" method="post" data-ft="{"tn":"]"}" action="www.facebook.com/ajax/ufi/modify.php" id="u_0_y" style="margin: 0px; padding: 0px;">דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/1/2011 20:36 לינק ישיר 

שחמט בליל ניטל? לא בחסידות ויז´ניץ
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 20:53 לינק ישיר 

ירוחםשמ כתב:
האם כוונתך כי 2010 יהיה עשר? כי בעברי אנחנו רק- תשע- כמעט עשר.

אבל אתה באמת קוסם, אם הצלחת לחגוג את הסילבסטר, כשהחגיגה מתחילה ב0.0  והלאנ-וכבר עם הנץ קמת להספיק להגיב כאן  ב07  מעשי קוסם.

_________________

מודה ועוזב
לשאול שאלות כאלו זו נחלתה הבלעדית של "ריב" בפורום, אבקשך לא לתפוס את מקומה:) אלא אם כן, שלושתיכם אותו אדם:)

והתירוץ :  לא ישנתי בכלל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 14:28 לינק ישיר 

צענע

דוגמה נפלאה הבאת- הכרתי גם את החתן וגם את הכלה, פנאטית למרות שהיתה אשה מקסימה חכמה ובעיקר יפה,
 
החתן ר' עמרם - הרף מעמדו הרם ואולי בגלל זה, נאלץ לספוג זמן רב חרפות וגידופים ונאצות, בגין כלתו רות בן דוד. לא עזר לו כלום הוא גורש מהעדה.

ואם את לא יודעת איך הוא יצאה מזה בשיניים- הוא טען כי בתש"ח במלחמת העצמאות הוא נפגע- והפך לכרות שפכה,  וכך אין כל חשש שהוא יקיים עם הגיורת מצוות פרו ורבו, ויטמא ח"ו את המחנה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 12:51 לינק ישיר 

מה הקשר?

האם כל חולי הקיים בחברה החרדית מהווה הוכחה למשהו?
האם כל מתגירת רוצה בכלל להיות חרדית?

הרי עמרם בלוי נישא לגיורת שהתגיירה כדת וכדין לפי חוקי הגיור הקפדניים  של נטורי קרתא.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 12:41 לינק ישיר 

צענע
שגויה שרוצה להינשא ליהודי תמיד קיימת בפניה האפשרות להתגייר.


באמת? ממש אפשורויות קלות ומכובדות- ואיך הסביבה החרדית תתיחס אלי בהמשך? ממש בכבוד!

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 12:28 לינק ישיר 

להללבן שחר

. "ואף ניסתה את כוחה באנגלית מגומגמת כשהבחינה שאני מתחמק מתרגום מדויק של דבריה"

לדעתי לא היתה צריכה להיות לך בעיה לתרגם את הדברים.

לאחר התרגום יכולת לציין את ההבדל התהומי שבעוד שלצעירה היהודיה שרצתה להינשא לגרמני לא היה פתח של התגרמנות מפני שהאיסור היה מסיבות של גזע הרי שגויה שרוצה להינשא ליהודי תמיד קיימת בפניה האפשרות להתגייר.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 11:00 לינק ישיר 

האם כוונתך כי 2010 יהיה עשר? כי בעברי אנחנו רק- תשע- כמעט עשר.

אבל אתה באמת קוסם, אם הצלחת לחגוג את הסילבסטר, כשהחגיגה מתחילה ב0.0  והלאנ-וכבר עם הנץ קמת להספיק להגיב כאן  ב07  מעשי קוסם.

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > התמונה שתפתח את הדיון בליל "ניטל"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.