בית פורומים א חרדים ספרדים

החרדים נגד הארץ

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/5/2005 10:38 לינק ישיר 
החרדים נגד הארץ

תראו איך הארץ יוצר כותרת אנטי דתית: מדובר בפולמוס נגד בניית פסל בדמות הרמב"ם בטבריה, אז הארץ כותב בכותרתו: "החרדים נגד הרמב"ם...
להלן" הכתבה:
============================================
לא תעשה לך פסל

פסלו של הרמב"ם לא יוצב בטבריה בגלל התנגדות החרדים; יועבר לעיר פס במרוקו

מאת אלי אשכנזי
פסל הרמב"ם. "חששו מרעידת אדמה פוליטית", אומר הפסל

תצלום: אוליבייה פיטוסי / באובאו


לפני 801 שנה נטמנה גופתו של הרמב"ם בטבריה. האגדה מספרת שלאחר מותו במצרים הונחה גופת הרמב"ם על גב גמל שנשא אותו לטבריה, שם נמצא היום ציון הקבר של רבי משה בן מימון. לפי האגדה, הרמב"ם ביקש להיקבר בטבריה כי האמין שבעיר, מקום משכנו האחרון של הסנהדרין, יקום המוסד לתחייה.

החלום של הקמת הסנהדרין לא התגשם, ובטבריה יש שטוענים היום ש"נוכח התנהגות הגורמים החרדיים בטבריה חלומו של הרמב"ם כי העיר תהיה מוקד רוחני נשמע דמיוני". הדברים נאמרים בעקבות ההחלטה שלא להציב בעיר את פסלו של הרמב"ם, בשל התנגדות של רבנים בעיר.

השנה הוכרזה בטבריה כשנת הרמב"ם ובעיר תוכננו אירועים רבים לציון 800 שנה למותו וקבורתו בעיר. בין השאר, הוחלט בתחילת השנה להכריז על אחת מכיכרות העיר כ"כיכר קורדובה", ולהציב במרכזה פסל גדול עם דמות של הרב איש האשכולות. הפסל, הובטח אז, יהיה העתק של פסל דומה שנמצא בעיר קורדובה שבספרד, עיר הולדתו של הרמב"ם.

תמי עטיה, שריכזה את אירועי שנת הרמב"ם בטבריה, אמרה שמטרת בהצבת הפסל היתה להשאיר בעיר מיצג קבוע. "האירועים נערכים, חולפים ובסוף נשכחים. תפקיד הפסל היה להשאיר בתודעה את העובדה שטבריה היא עיר הרמב"ם", היא הסבירה.

לפרויקט גוייס הפסל שמואל בן עמי. בן עמי, שחי בעבר בטבריה, ראה בעבודה מעין סגירת מעגל. "אני קשור מאוד לדמותו של הרמב"ם", הוא אמר, "כיליד העיר פס שבמרוקו, שם חי הרמב"ם תקופה מסויימת, וכתושב טבריה בעבר, בה נקבר הרמב"ם, אני מרגיש קשור אליו". בן עמי נרתם למשימה והקים פסל ברונזה בגובה 2.80 מטר.

ואולם, לאחרונה בוטלה הצבת הפסל בטבריה. הסיבה: התנגדות הרבנים בעיר. "לא תעשה לך פסל ומסכה", פסקו הרבנים ואיימו במשבר פוליטי. ש"ס מהווה מרכיב חשוב בקואליציה העירונית ונציגה משמש כממלא מקום ראש העיריה. "היתה רגישות", הסביר לאחרונה ראש העיר, זוהר עובד, את ההחלטה לבטל הצבת הפסל.

"הכוונות היו טובות", אומר ראש מערך הכשרות בטבריה, הרב רפאל כהן, "אבל על פי ההלכה דמות של איש בפסל אסורה מהתורה, ובפרט דמות כזו גדולה ואצילה. הרמב"ם עצמו בכתביו אוסר לעשות דמות אדם בפסל".

במקום הצבת הפסל בטבריה הוחלט שתחנה אחרת במסלול חייו של הרמב"ם, העיר פס, תציב את הפסל בתחומה. "כואב לי שהפסל לא יוצב בטבריה", אומר בן עמי, "הרבנים אמרו שזה מנוגד להלכה ובטבריה חששו מפני רעידת אדמה פוליטית. עכשיו, בברכת מלך מרוקו, הפסל יישלח לפס". והרב רפאל מסכם: "בסוף גם זה יצא לטוב. אנחנו נעביר מתנה לגויים, להם זה לא מפריע".דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > א חרדים ספרדים > החרדים נגד הארץ
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר