בית פורומים עצור כאן חושבים

תזמורת בימי הספירה ?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/5/2005 22:36 לינק ישיר 
תזמורת בימי הספירה ?

בראשית דברי - אני מאד מתנצל באם הי' כבר אשכול ע"ז - חפשתי כאן בפורום ולא מצאתי, אבל כבר אמרו חכמינו "לא ראיתי אינה ראי', ולכן אשאל שוב, באם הי' כבר אשכול ע"ז הנני מבקש סליחה על פתיחתו, ותודה למי שיפנה אותי לשם.
תודה וסליחה מראש.

ולשאלה עצמה - מהו מקור האיסור\מנהג או כל שם אחר - לזה שאסור לשמוע תזמורת - או יותר נכון קסטה, או דיסק בליוי תזמורת ?
בשו"ע עצמו לא יצא לי לבדוק, אבל במשנה ברורה לא מצאתי רמז לזה, חוץ ממ"ש (מזיכרון) שנוהגים לא לעשות משתה וריקודים.
מי שיכול לעזור לי אודה לו.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2005 23:14 לינק ישיר 

יוסי

ממש בסמוך פתח מישהו אשכול על הנושא שלך, על ספירת העומר ועל ל"ג בעומר (אולי השם הטעה אותך).

וכבר הוסיפו שם לינקים לאשכולות קדומים עוד יותר.

http://hydepark.hevre.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=1390621

אבל אם אתה כבר שואל,

מי אמר שאסור לשמוע מוזיקה בספירת העומר?

זה לא איסור תורה.

זה לא איסור מדרבנן (אם כי הרמב"ם כנראה סבור שאסור לשמוע מוזיקה כל השנה).

זה מנהג.

וצריך לברר איזו רמה של מנהג ואיזה חיוב.

ומנהג - ועוד מנהג מהסוג הזה - עד כמה הוא מחייב?

האם זו חובה של הפרט, או של הקהילה? או שזו חובה של הפוסק שלא להתיר למי שמאמין שהוא חייב בזה, כי איזו חובה בכלל יש למנהגים?

זה נושא כבד מאד. אבל דעתי להקל בכל זה, כידוע.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2005 23:28 לינק ישיר 

מיימוני, לא רק אתה מיקל בזה.

הנה פסק הלכה מ'נחנח' מוסמך:

המקום: ת"א, הזמן: אתמול. שני טנדרים של 'נחנחים' עם רמקולים ענקיים עוצרים באמצע הרחוב ומשמיעים מוסיקת דאנס בקולי קולות, הנחנחים רוקדים סביב הטנדר ועל גגו. מתגובות העוברים ושבים נראה שהרחוב התלאביבי כבר רגיל למראות הללו.

החלטתי להתחכם עם עמי הארץ. ניגשתי לאחד הרוקדים והערתי לו שהיום ספירת העומר ואסור לרקוד ולנגן.
הוא: עת לעשות לה' הפרו תורתך.
אני: אם כתוב שאסור, אז אסור, זה לא הזמן לשמח עכשיו אנשים ברחוב.
הוא: זה מצוה, לשמוח תמיד, אנחנו מזכים אותם במצוה.
אני: הקב"ה לא צריך מנהלי חשבונות, אם הוא אמר שעכשיו אסור, אז אסור. אל תעשה לו את החשבון מה כדאי לו. לא עושים מצוה דרך עבירה.
הוא: כל הרחוב הזה עבירה, וגם אתה עכשיו, מילא אני עושה עכשיו מצוות, אבל אתה?
אני: אתה נמצא פה בשביל מצוות, ואני פה כדי להציל אותך ממצוות שהן עבירות.
הוא: תודה. (מפנה עורף וממשיך לרקוד)

תוקן על ידי - שלויימלע - 23/05/2005 23:34:27

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2005 00:16 לינק ישיר 

מצאת לי חבר...

(איקון נס על נפשו).

ואם ננתח ברצינות:

ההנחה של הנחנח היתה כי:

א. יש איסור על מוזיקה בספירת העומר.

ב. אבל עשה דוחה לא תעשה.

ג. והשמעת מוזיקה ברחוב החילוני למען הפצת הנחניזם דוחה את האיסור.

טעמי שונה:

א. אין איסור אמיתי של השמעת מוזיקה בספירת העומר.

ב. אנשים מאמינים שיש כזה איסור. אבל הם טועים.

ג. כל עוד הם מאמינים בכך, הם מציתים למה שנראה להם צו הלכתי.

ד. אבל יתכן שמותר להעמידם על האמת.

ועיין גמרא פסחים פרק מקום שנהגו על מנהגים מוטעים וכיצד יש לנהוג בהם.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2005 04:53 לינק ישיר 

מיימוני תודה רבה לך.
ואכן השם של האשכול הטעה אותי, אבל סוכ"ס אין שם דיון על נושא התזמורת בפרט, ולכן - אולי אכן כדאי לדון בנושא, כפי שכבר כתבתי אנני מוצא מקור הלכתי למנהג הזה - אנני יודע מהיכן הוא צץ ומה מקורתיו - אולי ענין זה נובע מענין הספירה שבו יש ענין "אבילות במקצת" על תלמידי של ר"ע, אבל ממקצת ל"איסור" על תזמורת אנני יודע מה מקורו, ובמיוחד שלאחרונה יש הקלטות ללא תזמורת ומה הועילו חכמים בתקנתם.
ולא באתי אלא כיהודה ועוד לקרא.

ולמנהלים בקשת שטוחה - באם לדעתם אשכול זה כפול - תוכלו להעבירו לאשכול הסמוך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2005 06:21 לינק ישיר 

מיימוני,

אתה מניח שאת אותו אדם הנחו שלוש הנחות יסוד. שתים מהן (יש איסור על מוזיקה בספירת העומר, אבל עשה דוחה לא תעשה), נראות לי, ואני מתנצלת מראש על ההכללה הגסה, מעט מופרכות. וד"ל.

שלויימלע,

על ההשוואה בין מיימוני לבן שיחתך, מגיע לך .
[אייקון שלי מתאמצת לדמיין תגובת מיימוני - המציאותית, לא הכתובה - להשוואה, ומתגלגלת על הרצפה מרוב צחוק]

תוקן על ידי - אמשלום - 24/05/2005 6:23:18

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2005 06:29 לינק ישיר 

אמשלום, ואת עוד טורחת להגיב על ההנחה שבהבנת העומק בדברי הנחנחים.
איקון שעושה לאנשים עם האצבע על הראש בסיבוב חד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2005 07:40 לינק ישיר 

אמשלום, שלוימלע וכולם

לא הבנתי מדוע ייחוס ניתוח קוגניטיבי לדברי הנחנח נראה מופרך.

האם אין צד קוגניטיבי לכל מה שאנו עושים, אומרים וחושבים?

האם איננו פועלים על סמך הנחות יסוד?

יתכן כמובן שיש אנשים שאצלם זיהוי הנחות כאלו הוא דבר רחוק וקשה. ויתכן שנחנחים, על פי השם הרע שיצא להם, חשודים שאינם פועלים באופן קוגניטיבי. אך איני סבור שזה נכון.

אדרבה, אני סבור שזה מנגנון פשוט, הטבוע בכולנו. כל פעם שאנו עושים דבר שנראה יוצא דופן, בניגוד לכללים שאנו מאמינים בהם - אולי בגלל שגדלנו עליהם, אולי מסיבה אחרת - אנו מצדיקים זאת לעצמנו. ואנו עושים זאת על ידי ההבהרה שהמקרה הנוכחי הוא יוצא דופן.

בתוך דברי יש כמה הנחות, שעליהן עמדתי במקום אחר. למשל, שמנגנוני ההחלטה שלנו פועלים על סמך מה שניתן לתירגום להנחות יסוד מוצרנות בשפה אנושית דמוי לוגית. (לא באתי לומר שהחשיבה עצמה היא בשפה מפני שזה נושא טעון אחר שכבר עלה בפורום, אלא שיש לכל הפחות קורלציה חד חד ערכית מכאן לכאן).

זה מעין הרעיון המשרת מחקר מודרני (כגון התיאולוגיה הלא מדעת שעשה בו שימוש בני בראון כדי לחקור את כתבי החזון איש והחפץ חיים) ולמעשה הוא מתחיל, עד כמה שידוע לי, מסוקרטס - שקרא לאנשי אתונה לתת דין וחשבון מודע על אמונותיהם.

אשר להשוואה ביני לבין הנחנח, היא צערה אותי. למרות שאני סבור שניתן לתרגם את הנהגתו של הנחנח לעברית מדוברת ולמערכת של טיעון, עדיין אני סבור שניתן להבדיל בין טיעון לטיעון, לפי מידת המבוססות והשיטתיות של בנייתו.

ותגובתי? הפתעה, אולי אפילו אכזבה. משהו כמו מצח מקומט במחשבה בנסיון להבין - אולי מראה מיימוני אופייני.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2005 11:59 לינק ישיר 

נוהגים ליחס את המנהג שלא לשמוע תזמורת לקיצור שולחן ערוך. חיפשתי ולא מצאתי אלא בסימן קכ סעיף ט 'לעשות שידוכין אפי' בסעודה מותרין כל היהמים. אך ריקודין ומחולות אסורין'

ריקודין ומחולות בסעודה דומה לחתונה, אבל סתם לשמוע מוזיקה מאן דכר שמיה. מקובלני (לא יודע מאיפה בדיוק ) שאין זה אפילו מנהג אלא העתקה עממית משלושת השבועות שבאה מחוסר דקדוק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2005 18:07 לינק ישיר 

http://hydepark.hevre.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=1392744&whichpage=1

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2005 23:53 לינק ישיר 

בדק הבית, דווקא השער הציון שצוין בלינק שציינת (או"ח תצג ד) מדבר על 'ריקודין ומחולות' כמו הקיצור שו"ע ולא כפי שהבין ה'משנה0ברורה' בלינק שלך שמדובר שם בשמיעת מוזיקה שכאמור אינה דומה לחתונה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > תזמורת בימי הספירה ?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר