בית פורומים בחדרי חרדים

חינוך מיני במגזר החרדי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/5/2006 13:24 לינק ישיר 
חינוך מיני במגזר החרדי

בס"ד,

רוב הסיכויים שכבר דשו בנושא הזה כאן בפורום.בכל זאת למקרא השמועות הנוראיות שמתרחשות במגזר החרדי בנושא התעללויות מיניות וכו',דומני שיש צורך להעלותו שוב ושוב עד שאולי משהו ישתנה .

לא זכיתי להבין למה לא מעבירים בצורה מסודרת חינוך מיני במגזר החרדי.כשאני אומר "חינוך מיני" איני מתכוין כפי המונח הרווח בציבור הכללי כהדרכה לקיום יחסי מין וכל הכרוך בזה,אלא להסברה מפורטת ומכוונת בכל הקשור לצניעות ולשמירת הפרטיות האישית של כל ילד וילדה.

לא ייתכן ולא נסבל,שאנחנו מקפידים לחנך את בינינו ובנותינו על צניעות הלבוש והדיבור וכו'.כאשר בין רגע הכל יכול לרדת לטימיון ע"י איזה "מלמד" סוטה,או נהג או שכן או אב ואם.

חובה קדושה ללמד את הילדים והילדות מגיל שבו יש בו דעת להבין,את האזהרות מפני זרים,את החובה לשמור על צניעות גופו ולא להתיר לאף אדם < כולל רבי,מלמד,מורה,אבא,אמא> בעולם להתקרב לאיבריו האינטימיים בכל צורה ואופן שהוא שיש בהם פשע.כשם שחוב גמור הוא ללמד את הילד לשחות בטרם יצא אל הים הגדול,כך חובה ללמדו להציל עצמו מפני סוטים וחולי נפש בים של חיינו.

במצב שלנו היום,כל מי שאינו מדריך ומזהיר את בניו ובנותיו הקטנים לשמור על צניעותם,לפרטי פרטים וללא בושה,בצורה בוגרת ואחראית.הרי הוא אחראי על הפקרת ילדיו ויש לו חלק ואשמה בכל מקרה,חלילה,בו בנו או בתו יפלו קרבן להתעללות וניצול.

חוב גמור ומוחלט להציל את הילדים מפגעי הזמן,והעניין הזה הוא בראש ובראשונה.כי הוא פגע בנפש ולא בגוף בלבד.היזקו גדול יותר ונשמר לאורך שנים רבות,ואחריתו מי ישורנו.

הגיע הזמן להתבגר ולהתגבר על תפיסות לא אחראיות השיכות לאוטופיה חברתית,ולהתחיל ללמד ולהזהיר את הילדים לפרטי פרטים בכל חומרתם,עלהעניין הזה.כבר מגיל שבו הם יוצאים מהבית ויש בהם דעת להבין.

בפרט יש לציין שעל האמא להזהיר את הבנות ולהבהיר להן,שאפילו לאבא אין שום זכות לגעת או לראות וכו'.את איבריה האינטימיים ואף לא לשוחח איתה בעניין זה.ככלל ,לדעתי,נכון הוא שהאמא תשמש מדריכה בעניינים הללו,ולא רק לבנות אל גם לבנים.

הדבר הזה בעיני ,ובעיני כל מי שעיניו בראשו,הוא כורח המציאות ולכן חובה.

ושאף אחד לא יאמר "שלום עלייך נפשי" או "לי זה לא יקרה" כי ישנן הפתעות בחיים.ולאחר מעשה אף אדם לא יוכל להצטדק ולומר ידינו לא שפכו את הנפש הזאת.תוקן על ידי - OMEK04 - 22/05/2006 13:29:34דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/5/2006 14:55 לינק ישיר 

קודם כל,  וודאי שמחנכים את הבנות להיזהר מכל מיני דמויות מפוקפקות *****  ולהיזהר לא ללכת בלילה לבד ולנעול את הדלת בבית וכ"ו. ואני  מלמדת גם את בני להיזהר.

הבעיה היא, שאפילו אצל החילונים, שכביכול כן מקבלים חינוך כזה, למה גם  שם זה קורה  כל יום ממש שפוגעים בילדים וילדות?

ללמדכם, מה לעשות, ילד הוא ילד.  תחנך אותו תסביר לו - אבל   ברגע שה**** מבטיח לו סוכריה הוא שוכח מכל מה שלימדו אותו  להיזהר.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/5/2006 15:12 לינק ישיר 

עומק איקון ירוק של הסכמה. שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשודדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/5/2006 15:21 לינק ישיר 

הנושא  כל  כך  מורכב  ורגיש    שיקח  עוד  הרבה  זמן  והרבה  פנצרים -כדוגמת  הפאשלה  בויזניץ'  המדריך  כלות


ולכן  לא  נראה  בשלב  הקרוב  שרבנים  יסכימו  לטפל    בחינוך  מינ  לנוער 

הרי  בקושי  יש  הסכמה  בנושא  לגבי  הדרכה  למבוגרים 

עיין  הבית  ישראל  והסטייפלערדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/5/2006 15:34 לינק ישיר 

סיקריקית, הבעיה אינה רק "טיפוסים מפוקפקים" אלא להיפך, אנשים נחמדים ואפילו אנשים שאתם מכירים וסומכים עליהם כמו בני משפחה מורים ומלמדים.  זה הרבה יותר קשה.

מה שצריך להזהיר את הילדים זה שיש סוגי מגע שאסור גם למבוגר לגעת בילד, שצריך לצעוק ולברוח אם מישהו מנסה לגעת בהם בצורה כזו ותמיד, תמיד לספר על דברים כאלה להורים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/5/2006 20:01 לינק ישיר 

לצערנו  הציבור  החרדי  עדיין  לא  בשל  להתמודד  עם  התרבות  שקימת  במערב  והדרך  שלהסתגרות  היא  המובילה  כמה  נוכלים  כמו  פדר  ושותפיו  יפילו  נשים  תמימות  בפח  עד  שההנהגה  החרדית  תתעוררדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/5/2006 20:15 לינק ישיר 

קלף יקר,

אינני יודע אם הציבור לא בשל לזה,ייתכן מאד שהוא מבושל כדי צורכו ורק מונח על הפלטה.מחכה לנחשון הראשון שישבור את קרח הטאבו המעושה הזה.

המעשים הנוראיים שארעו עם נשים וכלות,הן פירות הנושרים מאותה תפיסה של דממת אלחוט בנושא.כאילו האש נמצאת בדיבור בנושא עצמו,כשלמעשה היא שרויה בשתיקה ממנו.אינני מדבר כאן על מה שאיזו רופאה מסרה לי,שישנה בורות עניינית בכל התחום הזה אף אצל בוגרים,אלא על האזהרה הדתית מוסרית שחייבת להיות.החסרון בעניין הזה כפי שראית,מגיע אפילו לאנשים מבוגרים,כלות ונשים.פשוט לא יאומן.יש כאן פתיות ולא תמימות.

לעניות דעתי,אין כל קשר בין התרבות המערבית לבין חובת הזהירות וההדרכה בעניין הזה.זו הטעות! פתיחות מערבית מזוהה כפריצות.ואילו אנחנו לא עוסקים בפריצות מינית,אלא בדיוק ההיפך.בשמירה מפני התרבות המערבית!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/5/2006 22:53 לינק ישיר 

התופעה שמפניה צריך להיזהר אינה נובעת מהתרבות המערבית. היא הייתה קיימת בכל הדורות.

אבל הציבור החרדי מגיב באופן קיצוני מאוד לחברה המערבית ולכן חושש לדבר גם על דברים שפעם היו מובנים מאליהם וטבעיים. כך הגענו למצב שמרגישים לא נוח ללמד חלקים בתנ"ך או בחז"ל, כי הסטנדרטים היום הרבה יותר מחמירים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 00:27 לינק ישיר 

לדעתי צודק בהחלט הכותב הראשון!!!

עצוב כמה שהוא צודקדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/5/2006 02:42 לינק ישיר 

בעזהי"ת


   השיקולים לאו דווקא כל כך חד משמעיים.
   אם הייתה לך שיטה בדוקה ומעשית להסברה בתחום הזה -תוך כדי שמירה על תמימותם של הילדים והנערים, אדרבא!, אולם במציאות בה בגלל סוטים וחולי נפש אתה תאלץ לחשוף את הילדים לכל מיני "רעיונות" מוזרים, הינך מסתכן שיעלה שכרך בהפסדך.   ולא זו בלבד: ניתן לחלק חלוקה בסיסית כלפי סכנת פגיעה בילדים ובני נוער, הראשונה היא מצד גורם סמכותי, והשניה מצד גורם סביבתי-חברתי; וכל אשר יש להסברה כגון זאת להציע הוא כלפי הסכנה מהגורם הסמכותי, ואינה עוזרת כלל וכלל למה שעלול להתרחש בין ילדים בפינות אתרי הבניה של השכונה ( -בשבת אחרי הצהרים...) וכיוצ"ב, שם "מים גנובים ימתקו", שם כל כולה של חבורה היא לפריקת עול ההורים והמחנכים.

   למעשה, למרות היותי כאן בביקורת, איני אלא אובד עצות.
   מה כבר אפשר לעשות?
   לגלות "מלמד בחיידר" שהזיד בנפשו, הרבה יותר פשוט מלגלות חבר 'תמים' של אחד הילדים, לא כל שכן כשמדובר באמת בילד תמים (אתה בעצמך הצבעת על צורך בהסברה, לנוכח בורות... ).
   איזה הורה יכול לדעת מה קורה עם ילדיו בכל רגע נתון, ובמיוחד בדברים שהם "לא ממש" רוצים שהוא יגלה?

   אולי אולי, רעיון שעולה בי הוא ללמוד את הנושא דווקא מפי אלה שנחשפו בעל כורחם אליו כילדים, לשאול את פיהם לעצות "מה אפשר לעשות" ו"איך אפשר להיזהר", כי אם בסתם עניין "אין חכם כבעל הנסיון, לא כל שכן בתחום חשוך זה.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 12:53 לינק ישיר 

אלישיר,

אתה צודק בהחלט.זו בעיה.השאלה היא אם זו הבעיה העיקרית המהותית או רק ברמה הטכנית פדגוגית.ברשותך,אעתיק לך מה שכתבתי למישהו:

"דומני שיש להבחין בין שני עניינים שונים,כאשר האחד הוא הקדמה לשני.

האחד - הוא החשוב מכל,והוא בקיעת הקרח והכשרת האטימות של התובנה וההכרה כי אין בלימוד זה שום פסול וגנאי.זהו חינוך להגנה מעבירות והצלת הגוף והנפש ונכלל בכלל כל המצוות כולן המוטלות על ההורים והמחנכים.הצורך המיידי וההכרחי להבין ולדעת שכל התחסדות בעניין זה,אינה אלא פשיעה.מבחינה דתית ומבחינה מוסרית.

העניין השני - הוא היישום המעשי הבא לאחר ההכרה הנ"ל.וכאן צריך עדינות יתירה,כפי שציינת לנכון,לדעת להלך בין הטיפות,לא לפגוע בתומת הילדים מחד,ומאידך להופכם למודעים לעולמם,לגופם,ולאחריותם.כל זה נכון בין ליהודים ובין לנכרים.על אחת כמה וכמה שיש לנקוט בזהירות כאשר המדובר ביהודים דתיים.אך,ישנה נקודת אור אדירה,והיא התורה.התורה מעניקה כח להתגבר על ביישנות של שקר.על ענוה מזוייפת ועל צניעות שאינה במקומה.מצינו בגמרא הוראות נועזות ביותר וכן אזהרות,שנעשות בתיחכום אך המסר בהן ברור וחד ביותר.בנושאים הכי רגישים שישנם.

כל שעלינו לעשות הוא לאמץ את הגישה המקורית האמיתית הזו,שהיא מאד מאד מפוכחת,ולהתחיל ליישמה.הוי אומר: חינוך לילדים מתוך ראיית הדברים כהוראת מצוה.כשם שאין בושה לומר לילד תתפשט ולך במקוה וטבול.< לנוהגים כן> מפני שהדבר נחשב למידת חסידות. כך ודאי שאין בושה לומר לו אל תתפשט לעולם לאף אחד.שכך היא המצוה שנתנה לנו בתורה להמנע מעבירה מן התורה.עצם שבירת הטאבו בנושא זה.< טאבו שהוא אך ורק מנטלי - תרבותי,וכלל וכלל לא תורני> כבר ישא פירות מועילים.צריך להורות כן כצו הלכתי לילדים. "

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 12:58 לינק ישיר 

קיבלתי באישי:

"א.לא כל אמא יכולה לעשות את זה ב.ואם לבנות מערכת חינוכית בענין(בכל צורה שלא תהיה)מי יהיה אחראי שלא ישתלבו שמה כל מיני מרעין בישין וד"ל (דברים שהיו מעולם ודברים שלא מופרכים שיקרו עוד הפעם) ואם כן מה הועילו חכמים בתקנתן (ואולי רק הזיקו שמיסדו את ה....ואולי קצת הגזמתי)וא"כ הנושא רגיש מאוד וקשה לנקוט צד ברור בענין הזה על משקל מאמר חכמים אוי לי מיוצרי ואוי לי מיצרי

נ.ב.אשמח אם תעלה את תגובתי בפורום אפילו לא כלשונה תודה
לי אין אישור כתיבה בפורום "

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 13:07 לינק ישיר 

בס"ד,בספר "התינוק והילד" מאת פנלופה ליץ':

"החל מגיל צעיר, כשילד כבר יוצא לבדו לגן או למכולת וכו', מסבירים לו שיש אנשים טובים ויש אנשים רעים. רוב האנשים בעולם הם טובים, אך יש מיעוט של אנשים רעים. איך אתה תדע אם מישהו טוב או רע? אם ניגש אליך אדם ואומר לך "בוא איתי, אתן לך ממתק/כסף/אראה לך משהו יפה וכד' תדע שהוא אדם רע . מפני שאנשים טובים יודעים שאסור לילדים ללכת עם אנשים זרים או לקבל מהם ממתקים בלי רשות ההורים.

כמו"כ מלמדים אותם שהאברים שמכוסים בבגד ים, הם אברים פרטיים שאין רשות לאף אחד בעולם לנגוע וזה כולל את כ-ו-ל-ם כולל הורים ומורים."< ותודה לשולח >
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 13:30 לינק ישיר ישר כח עומק04- העלת נקודה חשובה ובוערת.
מספיק סיפורים מסתובבים שגורמים לי לחשוב כמוך...

אני חושבת שהכל מתחיל מ "כבוד"

כבוד לילד
כבוד לאשה
כבוד לזקן
ולחלש ממך גופנית או נפשית ! 
זה לא מאד חשוב איזה מהשניים. אבל מי שגדל באוירה של זילזול בין הוריו, בין הוריו אליו,בין הוריו ביחס לעצמם או ביחס לדתיותם יפנים ויקח איתו הלאה התנהגויות קלוקלות.

בנושא המיני מעניין לראת בע"ת ואיזה מהפך עליהם לעבור בחשיבה ובחינוך.
שמעתי שאצל הרבה משפחות חילוניות הנהגות הצניעות כמעט אינן קיימות. הורים מתקלחים עם ילדיהם או לעינהם או מתלבשים לעינהם דבר שכבסיס לחיים מעוות חשיבה של "מה נורמלי"

נורמלי לראות את אבא שלי ערום ? תשאל את עצמה ילדה קטנה..
כנראה שנורמלי זה שאמא שלי מסתובבת חשופה לעיני כל יפנים ילד צעיר.

כשנפרצות הגדרות מה ייחשב "חינוכי"?

מעניין לראות הורים צעירים חילונים  שואלים "יועצת" לעניני חינוך - מתי ללמד את הילד על מין, ומה לעשות אם הוא עושה לי כך וכך וכל מיני שאלות מעציבות שכאלה..

התורה מלמדת שנורמלי זה כשאדם וחוה קיבלו דעת כת' "ויתבוששו"

הורה שמכבד את עצמו ואת ילדיו. יחנכם לסגור דלת של שרותים. יראה להם דוגמא אישית בצניעות בכל תחום.
צרכים, יחסים, התלבשות, מקווה, דיבור מרוסן התאפקות בכעסים וכו'

לדעתי, בתי הספר שלנו חייבים לדבר על הנושא בצורה בוגרת ואחראית וממקום של קדושה ולא להתעלם מכך שישנן לא מעט משפחות גם אצלינו שההנהגות שלהן מעוותות
על המחנכים והמחנכות לעבור הכשרה מיוחדת קצרה שתועבר ב"שיעורי חינוך" לכיתות ג' ומעלה (נניח גיל 9 בערך) לקבע את ערכי הצניעות האמיתים שהזכרתי לעיל.

בהחלט יש מקום לבנות תכנית שכזאת שתתן במה ומקום לתופעות שכאלה לצאת מתחת לשטיח וליישר קו עם החינוך החרדי לצניעות.

אחרת הסתירה שתיווצר במוחו של הילד הנפגע תהיה מזעזעת ובהכרח תגרום לו להרקב מבחינה דתית ונפשית. 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/5/2006 13:37 לינק ישיר 

בעזהי"ת


   אם אתה רוצה להביא ראיה מטבילת ילדים במקוואות וכו', נפלת חזק.
   שלדעתי בהחלט צריכה להיות בושה גדולה להביא ילד תמים ומלא דמיונות אל המקווה, ואין כאן אלא יצר הרע גמור שהרי ילד אינו צריך תיקון הברית כל עיקר, ולכן אין כמעט שום תועלת מהעניין ורק פרצה רצינית לנזקים נפשיים ולהרגל לערווה ומחשבות פגם ברית.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/5/2006 13:57 לינק ישיר 

צבעונית,

החשש הגדול הוא,שמוסד שאכן ינהיג הדרכה בעניינים הללו לילדינו,ייחשב מיידית כפורץ גדר,ויושם כנחות דרגא ביחס למוסדות ה"קדושים" בהם על עניינים כאלו אסור לדבר.זה לא צנוע.< כאילו שכן צנוע להפקיר את הילד בחוסר מודעות בעניין הנורא הזה,ומעשים בכל יום למצער> ואף אם יתקבל העניין,הרי שמי שיעביר את ההוראה יהיו ה"חפיפניקים".כי ה"צדיקים" לא מלכלכים ידיהם בסחי ומיאוס כזה.עולם הפוך.לכן בכל זה צריך גיבוי מלא של ת"ח גדולים והדרכתם.לעורר אתערותא דלתתא את כל המערכת.לנער הכל ולהפסיק לטאטאות מתחת לשטיח.

****

אלישיר,

אפשר שלא הייתי ברור.

ממש לא המקוה הוא הראיה,אלא הנכונות לדבר על זה בחופשיות כיון שזה נתפס כעניין חינוכי.זה הנדון.משם יש להקיש בכל כיוצא בזה.אם דברים שהם מצוה יש לחנך אליהם,גם במה שנראה כמבייש בטעות.הוא הדין בחינוך של אזהרות מפני אנשים מושחתים והדרכות מדויקות "מה איך מי ולמה".אלא שכאן החובה היא גדולה פי כמה וכמה מאשר עניין המקוה.ונדון בק"ו שאין להתבייש בחינוך הזה.ועל ההורים להסביר וללמד את ילדיהם הדק היטב - היטב הדק.


דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חינוך מיני במגזר החרדי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.