בית פורומים ברסלב שלנו

הוכחות לצדיק האמת

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/8/2006 08:07 לינק ישיר 
הוכחות לצדיק האמת

אולי המושג הקשה ביותר לליטאי לקלוט הוא "צדיק האמת". מפני שאני נמצאת בעיקר עם הציבור הליטאי אני זקוקה להוכחות מחז"ל על צדיק האמת על מנת להראות להם שזה לא מושג חדש שהחסידים יצרו, אלא עניין מבוסס במקורות. אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי.

דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-6/8/2006 13:07 לינק ישיר 

ראשית, כיום גם הליטאים רצים אחרי רבותיהם כחסידים
שנית, בחז"ל מוצאים אנו בלי סוף אמרות על עניין הצדיק כמו ילך לחכם ויבקש עליו רחמים או גדול שימושה יותר מלימודה וכן עוד דברים רבים שבטוחני כי פראזניק יוכל להחכימנו בהם

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/8/2006 13:15 לינק ישיר 

יש הבדל בין ללכת לחכם ובין המושג של "צדיק האמת" שהוא השורש וכולל כל נשמות ישראל.
המושג הזה הינו מה שמפריע כל כך לליטאים.
הם לא רואים צורך בצדיק שיתקן אותם וכו', אלא מרגישים שכל אחד מסתדר לבד.
לעניינים האלו אני צריכה הוכחות ברורות.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-20/8/2006 16:10 לינק ישיר 

בס"ד

זה לשון הגמרא במגילה (יא.): "במתניתא תנא: "לא מאסתים" - בימי כשדים, שהעמדתי להם דניאל חנניה מישאל ועזריה. "ולא געלתים" - בימי יוונים, שהעמדתי להם שמעון הצדיק וחשמונאי ובניו ומתתיה כהן גדול. "לכלותם" - בימי המן, שהעמדתי להם מרדכי ואסתר. "להפר בריתי אתם" - בימי פרסיים, שהעמדתי להם של בית רבי וחכמי דורות".

הפסוק אותו דורשת הגמרא כתוב לאחר התוכחות שבפרשת בחוקותי, בו הקב"ה מבטיח שלמרות הגלות הוא לא עוזב אותנו לעולם, לא מואס, לא מאפשר מצב של כיליון וכו'. חז"ל מפרשים את המשמעות של הדבר בכך שהוא נתן לנו צדיקים בכל דור. הם אלו שמבטיחים את הקשר בין הקב"ה ובין כל יהודי, ובוודאי שפסוק זה נאמר על כל אחד מישראל. והקב"ה חושב מחשבות לבל ידח ממנו נידח, והרבה דרכים למקום, ואעפ"כ הדרך שמתוארת בגמרא לכך היא ע"י צדיקים. אי אפשר להסתדר לבד.

אבל תמוה לי למה צריך להגיע לראיות- מי מסוגל להעלות על דעתו שהוא יכול להסתדר לבד? אם על ג' האבות חז"ל אומרים שלא יכלו לעמוד במידת הדין, מי יכול לעמוד? מי מדמיין לעצמו שהוא מסוגל לתקן פגם קטן שנעשה על ידי הרהור של הבזק שניה, שיכול להחריב עולמות שלמים? לעמוד בכל ההנהגות שחז"ל נותנים לתיקון כל חטא אחר?  ולזכות לתשובה שלמה, שגדרה המלא למחיקת רושם העבירות הוא רק בקיום עשרים העיקרים שרבינו יונה כותב, כמו שכתב ספר חרדים? ולהגיע למדרגת האבות (תנא דבי אליהו, פרק כח)? ולהיות בקי בשישה סדרים, תורת כהנים, מעשה מרכבה? מי מדמיין לעצמו שהוא יכול להגיע לכל אלו בעצמו?

"
לקדושים אשר בארץ המה, ואדירי כל חפצי בם" (תהלים טז). דוד המלך ידע ש"טובתי בל עליך"- הקב"ה לא חייב לו שום הטבה, ורק הסבר אחד קיים- "לקדושים אשר בארץ המה," כמו שרש"י פירש שם- הצדיקים שהתהלכו לפני ה' באמת ובתמים, בזכותם זכיתי למה שזכיתי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/8/2006 15:11 לינק ישיר 

מאני קרבא,
אני מאוד מודה לך שטרחת לענות לי.

ממה שאני מבינה, הליטאים אומרים שתשובה של היחיד כל כך חזקה שהיא מגיעה לכסא הכבוד ויש את הכח של כל אחד לתקן לבד את זה שהוא בעצמו קלקל. הם אומרים לי, "גם אני יכול לפנות ישר אל ה' ית' כמו ילד קטן יכול לפנות בכל עת לאביו ואפילו אם עשיתי טעות, בכחות שקבלתי אחזור בתשובה ולא נדרש ממני יותר מהכחות שיש לי."

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-23/8/2006 22:36 לינק ישיר 

בס"ד

אפתח בסיפור המופיע בכוכבי אור. מתנגד שאל את ר' משה ברסלבר האם ייענש על כך שלא היה חסיד ברסלב. ענה לו: אתה תיענש על פגמיך, אבל אם היית חסיד ברסלב היית יכול לתקן אותם.

הדברים נכונים גם בדיון הזה- אין אף אחד שחולק על כך שכל אחד יכול להיות צדיק כמשה רבנו, כמו שהרמב"ם כותב בהלכות תשובה. כמה יצאו כמוהו בסופו של דבר? - יכולת לא מכריחה בכלל שהדבר יקרה. אפשר את כל הדברים, אבל באמת לעשות אותם- כמה בדור יש כאלה?

לחזור בתשובה- מי מדמיין לעצמו שהוא חזר בתשובה שלמה פעם אחת בחיים שלו? תשובה שלמה- עם עשרים העיקרים, שאחד מהם כולל שבירת כל התאוות, ותשובת המשקל- לתקן את הפגמים, שלאדם פשוט אין מושג בכלל איך מתקנים חטא. בתפילה שאחרי התיקון הכללי כותב ר' נתן: "רבונו של עולם, אתה לבד ידעת ריבוי ועוצם הגפמים הגדולים והעצומים והנוראים, שנעשים על ידי זה בכל העולמות, ועתה איך אוכל לתקן זאת, ובמה יזכה נער כמוני לתקן את אשר שחתתי". נעמדים מול פגמים כאלו שפשוט אין שום סיכוי לתקן אותם. ממשיך ר' נתן: "אבל אעפ"כ ידעתי ואני מאמין באמונה שלמה כי אין שום יאוש בעולם כלל, ועדין יש לי תקוה". מושג איך לתקן אין- רק אמונה שאין יאוש. ובחוסר אונים שכזה, מי יתקן לו את פגמיו? וכל זה אמור רק על פגם אחד, בין במחשבה בין בדבור בין במעשה, כל שכן וכו'.

ותפילה- מי יודע כמה ימים ושנים צריכים לעבור להרבות תחינות ותפילות רק בשביל שהשי"ת יקבל אותו בתשובה שלמה, כמו שהאריך רבנו יונה בשערי תשובה. כל שכן לזכות לתשובה. גם עניין זה כלול בדברים הקודמים- אפשר, אבל להגיע לזה, זה סיפור שונה לגמרי.

הטענה ש'לא נדרש ממני יותר מהכוחות שיש לי' נכונה במידה מסוימת, אבל יש דברים שהיא לא מכסה, כמו שרבנו אומר, שכל מי שחוזר בתשובה צריך גם להשלים את הזמן של העבר בו לא עבד את ה', וגם לעבוד את מה שהוא צריך עכשיו, וצריך לזה זריזות גדולה. יש דברים שלא משנה אם השקעת את כל הכוחות, המציאות פגומה. למשל: מעוות לא יוכל לתקון, שהגמרא מפרשת זאת על מי שבא על אשת איש והוליד ממנה ממזר, ורש"י מבאר שאף אם יחזור בתשובה, אין לו מחילה לעולם. לא תמיד תשובה עם מה שיש מספיקה, והמציאות עדיין תישאר פגומה. צריך לזכור שתשובה היא חסד ולא מצד הדין, לכן לפעמים אדם יהיה מנוע במצבים מסוימים לתקן הכל.

כמובן שכל זה אמור על האדם לבדו, אבל הצדיק יכול לפעול גם במצבים שהאדם כבר לא יכול לתקן לבדו.

והערה אחרונה- ה'כוחות שיש לי' לא מסתכמים בהוספה של שעה שעתיים לימוד ביום, והקפדה על כמה נושאים. כשאדם נכנס למצב של פיקוח נפש ח"ו, פתאום הוא מגלה כמה כוחות יש לו כשהוא באמת צריך אותם. הכוחות שיש לכל אדם גדולים מאד, והוא לא מודע אליהם בכלל, אז לזכות לעבוד את ה' עם כל הכוחות זה לא דבר פשוט כל כך.

וגם כשמשתמשים בכל הכוחות, לפעמים זה לא מספיק כמו שרבנו יונה כותב, וצריך להתפלל גם על זה הרבה שהשי"ת יתן את כל הכוחות לעשות תשובה.

ושוב אזכיר את דברי דוד המלך- לקדושים אשר בארץ המה, ואדירי כל חפצי בם. כל מה שיש לי הוא בזכותם, ואפילו את עצם הרצון ('חפצי'), האתערותא דלתתא, קיבלת גם מהם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/8/2006 14:01 לינק ישיר 

תודה על התשובה, אבל אני צריכה יותר בעיין צדיק האמת באופן ספציפי. הרי כל חסיד יגיד על האדמו"ר שלו שהוא זה שיכול להוביל אותו לשלימות רוחנית. מה שאין כן אצלנו שאנחנו מאמינים שנשמת משה רבנו היא כלליות נשמות ישראל והנשמה הזאת התגללה לרשב"י, האריז"ל, הבעש"ט ורבנו. יש מקורות לזה שאוכל לצטט כשתוקפים אותי?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/8/2006 06:07 לינק ישיר 

עוד שאלה שנשאלתי: אם התקשרות לצדיק כל כך חשוב לחזרה בתשובה, למה זה לא מוזכר ברמב"ם ורבנו יונה?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-29/8/2006 00:04 לינק ישיר 

בס"ד

בכל דור ודור הקב"ה שולח תיקונים אחרים לדור. מה שהדור צריך כדי להתקרב אליו, ניתן לו. בקונטרס מדרכי הצדיק שכתב הרה"ח ר' מרדכי יגלניק מתבאר שכל אחד מהחמישה צדיקים ירד כשחלה נקודת מפנה מהותית במצב הדור, ולמשל- בזמן הבעש"ט- הפילוסופיה, ובזמן רבנו- התגברות הסטרא אחרא שבתקופת עקבתא דמשיחא על כל מי שחפץ להתקרב אל הקדושה, וכך הלאה.

כך שאין להסיק ממה שהיה לדור אחד לדור אחר. אותה שאלה יכולה להישאל על הופעת רשב"י- מנין היו משיגים את סודות התורה עד שבא. אבל כמובן שכל דרך שהתחדשה מלווה במקורות מחז"ל- הן מדרשים וגמרא, הן זוהר וכדו'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/12/2006 19:23 לינק ישיר 

את שואלת יותר מידי שאלות פשוט תיסעי לאומן ומובטח לך שכל השאלות שיש לך יענו מליבך בתנאי שתיתני צאנס.זה לא שאסור לשאול אלא צריך לשים את השכל והשאלות בצד וליסוע ולתת לצדיק לענות לך על השאלות .אמונה ותמימות הצלחה מובטחת

נ נח נחמ נחמן מאומן

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-10/12/2006 13:25 לינק ישיר 

MFG7,
אני לא שואלת לעצמי, אלא אלו שאלות שמופנות אלי מאחרים.

אני בעצמי הייתי באומן 3 פעמים ויודעת מה זה הצדיק (לפי כמה אפשר להשיג בשכלי הדל), אבל אנשים מתוך הציבור הלא חסידי מוצאים את המושג של צדיק האמת כדבר שקשה לקבל מאחר שהם לא מכירים אותו. הם דורשים הוכחות מהמקורות שזה לא איזה פנטזיה שחדשו חסידי ברסלב.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-18/3/2007 19:07 לינק ישיר 

בס"ד ובזרה"ק

סופר_אמא...
זה שיש להם מלא קושיות והם שואלים שאלות זה כבר טוב....
אני אגיד לך את האמת....
לדבר עם אנ"ש ולהתחזק בעניין הצדיק אני יכולה מהבוקר עד הערב... אבל להכנס לפוליטיקות עם אברכים עמוסים בחוכמ'ס את זה אני לא מעיזה לעשות... כי הם באים ממקום של מלא מלא 'שכלים' כל היום בגמרא ופילפולים וכו'... לי אישית ממש אין כלים לדיונים האלו איתם... אני לא נכנסת לזה בכלל...
מה שכן... אשרייך שאת שומרת על כבוד הצדיק!!!! זה עושה לו נחת רוח גדולה....
יהי רצון שבע"ה ה' יתן לך דיבורים מחזקים שישבו על ליבם ויקרבו אותם לצדיק...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/5/2007 19:00 לינק ישיר 

תקראי טוב את הסיפור של רב ובן יחיד

ולסיכום: לא לכולם צריכים להראות...

עדיף שיחפש, ואז מובטח שימצא, אם החיפוש יהיהי אמיתי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/9/2008 12:59 לינק ישיר 

* width="425" height="344"><*

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/2/2016 01:12 לינק ישיר 

מאני_קרבא כתבה:

בס"ד

בכל דור ודור הקב"ה שולח תיקונים אחרים לדור. מה שהדור צריך כדי להתקרב אליו, ניתן לו. בקונטרס מדרכי הצדיק שכתב הרה"ח ר' מרדכי יגלניק מתבאר שכל אחד מהחמישה צדיקים ירד כשחלה נקודת מפנה מהותית במצב הדור, ולמשל- בזמן הבעש"ט- ההשכלה, ובזמן רבנו- התגברות הסטרא אחרא שבתקופת עקבתא דמשיחא על כל מי שחפץ להתקרב אל הקדושה, וכך הלאה.

כך שאין להסיק ממה שהיה לדור אחד לדור אחר. אותה שאלה יכולה להישאל על הופעת רשב"י- מנין היו משיגים את סודות התורה עד שבא. אבל כמובן שכל דרך שהתחדשה מלווה במקורות מחז"ל- הן מדרשים וגמרא, הן זוהר וכדו'.

ערוץ היוטיוב שלי. מומלץ להיכנס: 
הבלוג שלי. כדאי להיכנס ולקרוא:

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-3/3/2016 13:23 לינק ישיר 

יש למשל מה שכתוב בזוהר "התפשטותו של משה בכל דור",,,

וכן, דברים היוצאים מהלב - נכנסים ללב,

וכן ; התהלך לפני והיה תמים,

וכן ; איש צדיק תמים היה בדורותיו,

וכן, מה שהפליגו חז"ל על מי שלומד תורה לשמה..

וכן, בהקדמה לספר הזוהר, איזה צדיק מושלם
צריך להיות כדי ללמוד זוהר,

והמקורות שכתבו בחז"ל על מי שלומד
בלי שחזר בתשובה, מה ערך יש ללימוד כזה ?.. ולתורה כזאת,

וכן חז"ל מפורש ; אם הרב דומה למלאך ה' צבקות, תורה יבקשו מפיו ---- (חז"ל היו ברסלבים ?...)

ואל תעבוד אותו על מנת לקבל פרס,

ובוודאי יש חשיבות רבה לרב המשפיע,

וגם אצל הליטאים יש את המושג של ; מעתיקי השמועה, ולא כל אחד זוכה לכך.

אני מציע לך לבדוק במקורות של ברסלב,
מה הכוונה והמקור למושג ; צדיק אמת.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > ברסלב שלנו > הוכחות לצדיק האמת
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר