בית פורומים עצור כאן חושבים

משאלות: אשכול בקשות מחברי הפורום [ג']

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/3/2007 03:26 לינק ישיר 
משאלות: אשכול בקשות מחברי הפורום [ג']

אשכול זה הוא המשך לשני אשכולות המשאלות הקודמים:

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1287698

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1822516

נא להכניס כאן רק משאלות קצרות ומי שיש לו רשימת שאלות לא ירבה על שלושה-ארבעה* בבת אחת ואם ישנן אשכולות הדנים כבר בנושא השאלות יטרח נא לברר היכן האשכולות [את חיפוש האשכול גם ניתן לשים כמשאלה].

____

* שלשה קצרים או ארבעה קצרצרים

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/11/2018 17:22 לינק ישיר 

נגד הקראים

בשלב מסוים (לא ידוע איזה) עבר לבגדד, ובקיץ של שנת 922 לכל המאוחר הוכתר בתואר "אלוף", ובשנים הבאות היה עסוק בפעילות ספרותית של חיבור ספרים תורניים – בהם ספרי הלכה וספרי פולמוס נגד הקראים.

למעשה, רס"ג לא רק הירבה לעסוק בשאלת הקראים אלא אף היה הראשון שכתב חיבורים שלמים נגדם. הוא התווכח איתם על עניינים חשובים לקיומה של היהדות הרבנית והוויכוחים מובלעים במכלול יצירתו ובסגנון תקיף. הוא לא שמט מידו שום הזדמנות לתקוף את הקראות ולסתור אותה ועל כך זכה להערצת הרמב"ם על אף חילוקי הדעות הפילוסופיים ביניהם.

כדי להבין מעט את הרקע להתהוות הקראות, צריך להיות מודע לעובדה שבעוד שמרבית העם היהודי שהיה מצוי במרכזים העירוניים הותיקים קיבלו עליהם ברצון את הסמכות הבלתי מעורערת של התלמוד, כפי שהגאונים ראו זאת כהכרח וכזכות ופעלו בהתאם; הרי שהיו יהודים שחיו בקהילות הקטנות ממזרח לחידקל, ובעיקר בפרס, והיו להם מסורות שונות מהמסורות שבאו לידי ביטוי בתלמוד הבבלי. בנוסף, במקומות אלה הייתה גם התנגדות למיסים שהטילו שליחי ראש הגולה, כך שההתנגדות לתלמוד הבבלי הייתה לעתים רבות כיסוי להתנגדות לגביית המיסים.

תסיסה זו שהתחילה בפרס התפשטה בקרב יהודי המזרח ולאט לאט הקיפה גם קהילות בארץ ישראל, בסוריה, במצרים ובעוד ארצות. תסיסה זו העלתה על נס את ההתנגדות לתורה שבעל פה ולתלמוד, וממנה התהוותה כעבור זמן כת מגובשת וממוסדת שנודעה בשם הכת הקראית.

בתקופתו של רב סעדיה ידעה הקראות "תור זהב", וזאת בעקבות מעבר מרכז התנועה מפרס לירושלים. כשהתרחקו הקראים מבבל, מישיבותיה הדומיננטיות ומהמוסד השילטוני של היהודים בבבל: מוסד ראש הגולה, יכלו לבנות מוסד משלהם. גם העובדה שבשנת 878 נכבשה ארץ ישראל בידי אחמד אבן טולון, שליט מצרים, ובכך הופקעה מרשותו של הח'ליפה העבאסי שבבגדאד – האירה פנים לקראים.

רב סעדיה התחיל בפולמוס כנגד הקראים כשהיה בן עשרים ושלוש שנים בלבד. תחילה כתב ביקורת על "ספר המצוות לענן" ואחר כך פרסם עוד מסות שמפריכות את דעות הקראים ועקרונותיהם. הוא שעורר את רוב העם, שהיה נאמן לתלמוד ולמסורת התורה שבעל פה, למחשבה שאין לראות בקראים רק יהודים שסטו מדרך הישר אלא יש לראות בהם כופרים בעיקר שמאיימים איום של ממש על היהדות, ולכן יש לנדותם. עיקר הוויכוח היה אמנם בעניין קדמות וסמכות התורה שבעל פה, אבל גם לוח השנה, הלכות הכשרות, נוהגי הטהרה ודיני איסור הנישואין בין שארי בשר היו עניינים לוויכוח נוקב.

על עוצמת השפעתו של רב סעדיה במלחמתו בקראות כתב אחד מחוקרי הקראים (נתן שור, תולדות הקראים, עמ' 69):

"אילולא הזהיר רב סעדיה גאון את היהדות הרבנית מפני הקראות, אפשר שהייתה הקראות משתלטת על היהדות כולה. בזכות אזהרותיו הנמרצות נשארה הקראות כת קטנה שלא היה בה כדי לסכן לא את היהדות ולא את המפעל הגדול של המשנה והתלמוד".

רס"ג הקדיש למאבק הזה מספר לא קטן של חיבורים – כעשרה או יותר – אך אף אחד מהם אינו מצוי בידינו בשלימותו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/9/2018 07:06 לינק ישיר 

יש

איקון ירוק. משום מה לא ראיתי את דבריך הטובים מדברי. משהו בתצוגה של האשכול לקח אותי לעמוד לפני האחרון.

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/9/2018 07:05 לינק ישיר 

אציין מה שאני מכיר: יש ספר אודות רס"ג בסדרת הביוגרפיות של"גדולי הרוח והיצירה בעם היהודי" של מרכז זלמן שזר. ויש אוסף מחקרים של חגי בן שמאי. יש שם ודאי חומר שניוני על כתבי רס"ג. אפשר לנסות ללמוד משם על מה שיצא בעברית מכתביו של הגאון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/8/2018 10:04 לינק ישיר 

נראה לי שאין תרגום של ספרי רס"ג נגד הקראים.
לא כל הספרים שכתבתי נכתבו בערבית ותורגמו. חלקם נכתבו בעברית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/8/2018 01:25 לינק ישיר 

תודה רבה יש. 

אני מבין שיש תרגום רק של כתבי הקראים, ואין אף תרגום של תגובות הרס"ג?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/8/2018 12:49 לינק ישיר 

ספר 'השריד והפליט' ובו מכתביהם של ענן, בנימין נהוונדי ודניאל אלקמסי.
ספר דינים 'משאת בנימין' של נהוונדי.
פירוש תרי עשר של אלקמסי.
קצת צעיר מרס"ג הוא סלמון בן ירוחים שכתב ספר פולמוס נגד רס"ג 'מלחמות ה'' וכן פירושים למקרא שיצאו לאור.
בדור הבא יש את יפת בן עלי, אבל זה נראה לי כבר מאוחר ממה שאתה מבקש.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/8/2018 10:33 לינק ישיר 

האם יש כתב מכתבי רב סעדיה גאון מספרותו האנטי-קראית שתורגם לעברית?

כמו"כ אם יש ספרות קראית מאותה התקופה, אליה התייחס הגאון הנ"ל בכתביו.

תודה מראש ומלב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2018 03:07 לינק ישיר 

האם יש למאן דהוא אוצר החוכמה? אני זקוק לקטע קצר מספר נדיר הסרוק שם...
אשמח להודעה בפרטי

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-25/12/2017 13:46 לינק ישיר 

ביקור בכותל של ירושלמים לפני קום המדינה לא היה דבר נפוץ? לא נראה לי. לפי ויקיפדיה "למעשה בתקופה זו, מלבד בראש השנה, התקיימו בכותל המערבי תפילות בכל ימי השבוע" - 

https://goo.gl/H3G9zh

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/12/2017 23:15 לינק ישיר 

(זה כמובן לא סותר את האפשרות לכך שיש עדות מהימנה שהסיבה שהוא לא הלך היא כמו שכתבת בהודעתך)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/12/2017 23:13 לינק ישיר 

יש3 כתב:
אברם
אתה יודע שהכותל לא היה בממלכת ירדן מאז ומעולם עד שנת 67. היה לו מספיק זמן ללכת לכותל לפני שהירדנים כבשו אותו.
לא אמרתי שהוא לא יכל ללכת לכותל. רק שאלתי 'כמה יהודים הלכו אז לכותל'.

ר"ל שא"א להוכיח כלום מאי-הליכתו, אם ביקור בכותל ע"י יהודים לא היה דבר נפוץ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2017 20:41 לינק ישיר 

הרי לכם איך מבצעים מחקר היסטורי מדוייק, ומגלים את השקרים של העורכים....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2017 18:18 לינק ישיר 

אברם
אתה יודע שהכותל לא היה בממלכת ירדן מאז ומעולם עד שנת 67. היה לו מספיק זמן ללכת לכותל לפני שהירדנים כבשו אותו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/12/2017 03:01 לינק ישיר 

יש3 כתב:
מרובקה
אני שמעתי פעם שהגרי"ז לא הגיע לכותל בגלל שהוא חשש שהר הבית מגיע עד בערך מקום המשקפות. דומני שזה איכשהו היה קשור לחזון יחזקאל (לא הספר, החזון של הנביא) שבו שהאמה כפולה פי 5.

הגרי"ז נפטר לפני 67. כמה יהודים הלכו אז לכותל?..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/12/2016 00:05 לינק ישיר 

בסדר הבנו

נראה לי שהשאלות שלך והנושא של הספר (והמחבר אולי גם) ראויות לאשכול.

לצערי לא קראתי את הספר, אבל אולי יש כאלו שכן ויוכלו לענות.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > משאלות: אשכול בקשות מחברי הפורום [ג']
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 136 137 138 לדף הבא סך הכל 138 דפים.