בית פורומים בחדרי חרדים

שופט אמריקאי בכיר: אהרן ברק - 'שודד ים' משפטי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/4/2007 08:03 לינק ישיר 
שופט אמריקאי בכיר: אהרן ברק - 'שודד ים' משפטי

הארץ

שופט אמריקאי בכיר: אהרן ברק - מעין שודד-ים משפטי

הפרופ' ריצ'רד פוזנר, כיום שופט בית משפט הפדרלי לערעורים פירסם ביקורת על ספרו של ברק ואמר כי הוא "שובר את השיא העולמי בהיבריס שיפוטי"


נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק ספג בימים האחרונים ביקורת חריפה על משנתו השיפוטית מצדו של אחד המשפטנים האמריקאים החשובים, הפרופ' ריצ'רד פוזנר, כיום שופט בית משפט פדרלי לערעורים. בימים האחרונים פורסמה ביקורתו של פוזנר על המהדורה האנגלית של ספרו של ברק "שופט בחברה דמוקרטית", בכתב העת "ניו ריפבליק", ובה תוקף פוזנר את ברק במילים חריפות: "ברק שובר את השיא העולמי בהיבריס שיפוטי", כתב פוזנר, "הוא מעין שודד-ים משפטי".

לדברי פוזנר, "ספרו של ברק מוכיח ששופטים אמריקאים צריכים להיות זהירים ביותר בצטטם מתוך פסקי דין של שופטים זרים. כשנאמר על ברק שהוא 'שובר את השיא העולמי בהיבריס שיפוטי', זה היה קרוב מאוד לאמת. ברק יצר יש מאין עוצמה שיפוטית שעליה לא חלמו אפילו שופטי העליון האגרסיוויים ביותר שלנו. רק בישראל, למיטב ידיעתי, שופטים מקבלים את סמכותם לביקורת שיפוטית מופשטת בעצמם, בלא הסמכה חוקתית או חקיקתית מפורשת. אפשר להיזכר בנפוליאון שלקח את כתר המלכות מידיו של האפיפיור והניח אותו על ראשו בעצמו".

פוזנר, בן 68, אחד המשפטנים החשובים הפועלים בתחום משפט וכלכלה שמאחוריו עשרות ספרים בתחום תורת המשפט, שימש פרופסור בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת שיקגו, והוא עדיין משמש בה מרצה. הוא משמש שופט מ-1981 וב-2005 היה אחד המועמדים להחליף את השופטת סנדרה דיי אוקונור בבית המשפט העליון. על פי ההערכות הוא לא זכה במינוי בשל כמה מעמדותיו יוצאות הדופן. בין היתר פוזנר תומך בהפיכתם של הסמים אל-אס-די ומריחואנה לחוקיים; הוא טען שסחר-מכר בתינוקות בתנאי שוק חופשי יוביל לתוצאות טובות יותר מאשר כללי האימוץ הממשלתיים; והוא טען ששלטון החוק עצמו הוא "רכיב אידיאולוגי שניתן לוותר עליו".

בביקורתו על ספרו של ברק כתב פוזנר כי "ברק איננו מנסה להגן על גישתו השיפוטית באמצעים משפטיים מסורתיים. הוא לוקח כמובן מאליו שלשופטים יש סמכות טבועה לגבור על חוקים. גישה כזאת יכולה להיות מתוארת כתופסת שלטון בכוח. מערכת משפט החופשייה לגבור על החלטות של גורמים הנבחרים באופן דמוקרטי, מטשטשת את הדמוקרטיה. בעבור ברק, המונח 'פרשנות' מרוחק מחיפוש המשמעות שלה כיוונו מחברי דבר החקיקה. בית המשפט הוא שיוצר את דבר החקיקה בישראל, תוך שהוא משתמש בחוקים עצמם כטיוטה ראשונה שבית המשפט חופשי לשכתבה".

עם זאת פוזנר מוסיף כי "יהיו חולשותיו של הספר אשר יהיו, ברק עצמו הוא לכל הדעות מבריק. ברק צעד לתוך ואקום פוליטי ומשפטי, והיה מעין שודד-ים משפטי, ואולי זה מה שישראל היתה זקוקה לו".
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 08:38 לינק ישיר 

מאמר תלוש.

ברור שהוא עשה זאת ללא חקיקה.
כי הכנסת מגנה רק על עצמה, ואם הוא לא היה לוקח בעצמו את היוזמה אז לאף אחד לא הייתה את האפשרות לעשות זאת.

מה גם שחוקת המדינה מאפשרת ביקורת(מבקר המדינה) אבל לא נותנת כלים יעילים לאכיפה(בית משפט)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/4/2007 12:54 לינק ישיר 

הוא בהחלט עשה זאת עם חקיקה. ברק יזם ועמד מאחורי חוקי היסוד שהועברו בכנסת. הבעיה היא שרוב חברי הכנסת שהצביעו בעד חוקי היסוד לא ממש הבינו מה הם עושים עד שלאחר מעשה, בנאום לכנסת, בירך אותם ברק על ה"מהפכה החוקתית" שביצעו. היו מעטים שהבינו, ביניהם בולטים מיקי איתן שיצא נגד חוקי היסוד והכוח שהם יתנו לביהמ"ש העליון ובניזרי שאמר שגם אם ינסו להעביר את "חוק יסוד עשרת הדברות" הוא יצביע נגדו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/4/2007 14:58 לינק ישיר 

מה ההבדל בין ברק לדעת תורה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 15:12 לינק ישיר 

בכל אופן טוב ליהודים שברק סיים את תפקידו.
דברי השופט האמריקאי הפרופ' ריצ'רד פוזנר קולעים ונכונים,דבריו אינם מהווים הפתעה,ביהדות החרדית היו מספר התבטאויות דומות כלפי ברק.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/4/2007 18:26 לינק ישיר 

מעניין  איך תגיב  המערכת  המשפטית   למאמר  הזה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 18:34 לינק ישיר 

שמעתי את השר פרידמן מספר את זה לחיים זיס' ביום ו' האחרון.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 20:34 לינק ישיר 

להציג את ד"ר ריצ'רד פוזנר כ"שופט בכיר", זה כמו להציג את אלברט איינשטיין כ"מרצה בכיר".

פוזנר הוא מגדולי המשפטנים בעולם, והמבסס של האסכולה הכלכלית במשפט. מבחינת רמתו האינטלקטואלית והשפעתו הוא עולה לאין שיעור על תשעת שופטי בית-המשפט העליון האמריקאי (חוץ, אולי, מאנטונין סקאליה).

העובדה שפוזנר כותב ביקורת על ברק, היא כבוד גדול לברק.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 20:49 לינק ישיר 

לדעתי זה מעבר לביקורת. הדברים של ד"ר פוזנר אומר ,זה ממש שחיטה של ברק.
אולי כעת יתחיל גל של אנשים שיגדו את האמת על ברק. אמנם הוא עלוי, אבל גם הדיקטטור השיפוטי
הגדול ביותר שצמח בישראל.
.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/4/2007 21:12 לינק ישיר 

הפוזנר הזה יודע המון דברים בחוק האמריקאי ובמקצוע התחוקתי. הבעיה היא שלא הרבה יודעים על זה. בהיבט המשפטי אהרן ברק, בגיבוי העמראצים של הממשלה, רואים אותו כמחוקק עליון. האמת היא שהוא השתמש בכל פירצה בחוק לחוקק את החוק שהפך דה פאקטו את המדינה למדינת בג"ץ.
נו,אז מה הועילו חכמים בתקנתם?
צא ולמד.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/4/2007 00:37 לינק ישיר 

וויקיפדיה

Richard Allen Posner
(born January 11, 1939, in New York City) is currently a judge on the
United States Court of Appeals for the Seventh Circuit. He is one of the most influential living legal theorists, and a major voice in the law and economics movement, which he helped start while a professor at the University of Chicago Law School. He currently serves as a lecturer at the Law School.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/4/2007 00:44 לינק ישיר 

המאמר הובא לראשונה על 2 עמודים בידיעות אחרונות.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > שופט אמריקאי בכיר: אהרן ברק - 'שודד ים' משפטי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר