בית פורומים פורום הפילוסופיה

כל היש ישנו וכל האין אינו

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/1/2009 15:03 לינק ישיר 
כל היש ישנו וכל האין אינו

פרמנידס שנולד במושבה היוונית "אלאה" במאה השישית לפנה"ס טען שיש בעולם רק מה שיש ואין מה שאין. מכיוון שכך המשיך וטען, "אין היש יכול להיעשות אין ואין האין יכול להיעשות יש". כלומר שום שינוי בעולם איננו אפשרי, את השינוים הרבים שבכ"ז אנו רואים סביבנו פטר פרמנידס כאשליה גרידא של עולם החושים.
אולם לאוקיפוס ודמוקריטוס שחיו קצת אחריו ניסו למצוא דרך סבירה יותר כדי ליישב את מראה העולם המשתנה ללא הרף עם ההשקפה הטוענת שאין שינוי אמיתי, לשם כך הם המציאו את האטומים.

האטומים או ה"לא מתחלקים" ביוונית הם גרגרים קטנים של חומר, כה קטנים עד שאיננו יכולים כלל לראותם. הם נעים בחלל הריק, פשוטים לחלוטין ובלתי משתנים לנצח. בתנועתם לפעמים הם מצטרפים זה לזה ולפעמים שבים ונפרדים ואת הצירופים וההיפרדויות האלו של הרבה אטומים אנו רואים כשינויים בעולם סביבנו רעיון האטומים מניח כמובן את קיומו של החלל הריק שבו הם נעים  כלו' את קיומו של ה"אין" שפרמנידס סירב לקבל אולם הוא מתאים להשקפתו של פרמנידס בדבר האשלייתיות של השינוי מכיוון שעינינו גסות מכדי להבחין באטומים הזעירים העולם שאנו רואים איננו העולם האמיתי, בעולם הנראה יש שינוי מתמיד בתכונותיהם של גופים ואף הגופים עצמם נוצרים וכלים. בעולם האמיתי לעומת זאת יש רק אטומים נצחיים, השינוי אינו בהם לא בתכונותיהם ולא במספרם אלא רק בתנועתם ובצירופיהם.
 

אמנם אנכי הצעיר לא הבנתי ענין אחד בנרצה בתיאוריית האטומים של דמוקריטוס וחבורתו מפני שאם סברו להרוויח אף זאת ולהסכים עם פרמנידס בכך שאין שינוי מהותי בעולם כי השינוי רק בתנועתם וצירופיהם של האטומים, אני לא כך סבור, באשר עצם אפשרות תנועתם של האטומים שינוי מהותי הוא אצלם ויחלוק בזה מכל וכל על תפיסתו של פרמנידס, ודעת גדולים עימי הלא הוא הרמב"ם בהקדמתו החמישית לחלק הב' של המורה:  "החמישית היא שכל התנועה שנוי ויציאה מן הכח אל הפועל:"

לתגובותיכם!תוקן על ידי רציונליסטי ב- 17/01/2009 23:17:39
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/2/2009 22:41 לינק ישיר 

כתוב את הבעיה בעברית פשוטה, תודה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/1/2009 15:05 לינק ישיר 

איזה משפטים, פופובין?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/1/2009 07:50 לינק ישיר 

אין לי תשובה מדוייקת אבל אני יכול לומר שהצירוף משפטים האלו חמוד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/1/2009 07:30 לינק ישיר 

http://www.google.co.il/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fbendov.info%2Fheb%2Fbooks%2Fphysbook%2Fdocs%2F06.doc&ei=jPJ4SYWhNsaI-gbX_5HYDw&usg=AFQjCNHZonX46j2HiiJR4T9ukpzkwnDrUA&sig2=CaNfGxkV3g6f7xNChxIfJg דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/1/2009 19:28 לינק ישיר 

רציונליסטי.
ההתפלספות על חלקיקי האטומים אם הם מבטאים שינוי מהותי ביחס לקים, אינם מהווים טענה כנגד דברי פרמנידס, וכמו כן את הסברם של לאוקיפוס ודמוקריטוס, ביחס שהם באו להסביר את דברי קודמם, הם לא באו לדון בשינוי מהותי, אלא הטענה העיקרית שאין יצירה חדשה, יש מאין, לעומת זאת שינויים מהותיים ביחס לצורת החומר הקיים איננו סותר את היש ישנו והאין איננו. וזהו הביטוי דם בדבריו, היש ישנו למעט האין שהוא אינו שייך להתקיים כי הוא איננו, והאין איננו למעט היש שאין שום סיבה שהוא יעלם לגמרי כי הוא קיים, הרי שהקיים מהווה סיבה להמשכיות הקיום, ולכן צריך להגיע הסבר האטומים. שהיש ישנו רק השתנתה צורתו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/1/2009 19:35 לינק ישיר 

"יש בעולם רק מה שיש ואין מה שאין" מה בדיוק אמור להביע החלק השני של המשפט הזה?!
 
אם ה"אין" (השני) לא קיים אז מה ה"אין" הראשון מנסה לומר בכלל. אבל לכאורה זה נכון כי מציאות ה"אין" אינה קיימת רק נעדרת המציאות היא ואם כן משפט זה יוצר תוכן מבולבל ומוזר כאחד. 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-18/1/2009 21:12 לינק ישיר 

אמת, רק אני אומר שתנועתם וצירופיהם של האטומים אמנם לא דבר חדש הוא אך הוא שנוי מהותי המתבצע בעולם כל רגע. בניגוד למה שסבור פרמנידס (אם מקבל זאת דמוקריטוס) שאין שום שנוי בעולם. אא"כ נתפוס גם את טעמו של דמוקריטוס שכל השינויים הינם אשליות אופטיות.
 אך אם נרצה לתפוס שתפיסתינו את העולם אינה אשלייה ובכ"ז אין שינוי מהותי רק תנועת האטומים, זה אני אומר, לתפוס החבל בשתי הקצוות, כי אם מה שאנו רואים הוא נכון אזי בהכרח ישנו שינוי מהותי בבריאה אף אם זה רק בצירופי האטומים שגם זה שינוי מהותי כאמור. דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-17/1/2009 23:41 לינק ישיר 

והרי כבר נא' בתורה: " ואין כל חדש תחת השמש"...
כל החדש הוא מחיבור וצירוף דברים קיימים!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אחר > פורום הפילוסופיה > כל היש ישנו וכל האין אינו
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר