בית פורומים ספרים וסופרים

ספריית האדמו"ר מקרלין

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/11/2009 02:20 לינק ישיר 
ספריית האדמו"ר מקרלין

הלילה בחתונת בנו של האדמו"ר האבל מקרלין,חולק הספר עטרת זקנים מפירושי בעלי התוס' עה"ת, ומדרשים שונים על כמה מגילות מתוך ב' כת"י משנות הר' והש' שנמצאים בספרייתו הפרטית של האדמו"ר.   רוב הפירושים כבר הובאו בליקוטי בעלי התוס' למיניהם אך עדיין ישנם גם דברים חדשים.
למישהו יש  מושג על מהותה של ספריה זו,שמתפרסמים ממנה תמידים כסדרם מזה שנים בכל קבצי בית אהרן וישראל עוד ועוד דברים חדשים מכת"י?,איפה היא ממוקמת, בביתו הפרטי?,האם ישנה איזושהי גישה לאנשים מבחוץ אליה? ומאיפה ואיך הצטברו להם כ"כ הרבה כת"י כמים שאין להם סוף,זה ירושה חלקית או שהיא ספרייה דינמית שכל הזמן מוסיפה לשורותיה עוד כת"י,ומאיפה הכסף לכל זה?!.  האם ישנה איזושהי רשימה של כל מה שגנוז בה והאם במכון לתצלומי כת"י של הספריה הלאומית נמצאים צילומים מספריה זו כבספריות אחרות או שאת הכל שומרים קרוב לחזה.  בכל מקרה נראה שהספריה מקוטלגת ומתוחזקת לפי המספרים שיש לכל כת"י,ועוד.
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-29/11/2009 20:34 לינק ישיר 

הנסתרות לה' אלוקינו
אויף א רבי פרעגט מען נישט קיין קשיותדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/11/2009 13:42 לינק ישיר 

מענין לענין באותו ענין:

'בעל הספריה' ראוי לאשכול בפני עצמו.

הבדיחה אומרת: בויזניץ שרים לרבי "צדיק דורנו" אצל הישיבשער'ס הרב הוא גאון דורנו ובחב"ד נשיא דורנו. אך בקרלין מכונה ר' ברוך שוחט: חידת דורנו

מילדותי פניו מול עיני כשהוא מחייך במין חיוך לא מוסבר. מסיים שמונה עשרה כשחלק מהקהל עדיין בשלש ראשונות מסתובב לקהל וכל כולו חיוך גדול מאוזן לאוזן.

רץ ברחובות ואם נתקל במישהו ממשיך בחיוך.

אומרים שהוא גאון. אך כשהוא מדבר בטיש זה נדיר וכשכן מדבר סוגרים את הדלתות ויש איסור פרסום טוטאלי ודורש דרישות מופלגות מאד שלא לפי ערך.

כשמישהו מגיע לומר שיעור והוא נוכח - מתי? - הוא מתערב בין הקהל ושואל - הוא עונה לטלפונים כל יום בין שתים לשל ומתייחס בצורה אנושית ומדבר בעברית צחה וברורה.

יום אחרי חול המועד הוא כבר נראה מטייל בתאילנד עם מזוודה קטנה, מראה אצילי והרבנית לצידו.

ממש כמו בסיפורי אגדות על עלומי שם.

מה טבעו? איך אביש שור ומשכילי קרלין מבינים את דמותו? מחד מנהיג חסידות  ירושלמית מיושנת ולאידך הוא עצמו נוהג בכל גינוני המודרנה הכי עכשוויים? מקפיד בצורה לא נורמלית בכלל שלא יצלמו אותו ומנתהג בצורה יוצאת דופן כאשר הוא עצמו תופס מישהו מצלם.

אולי זה מתאים לבחצרות חסידים אבל אני כתבתי בחופזי. ואולי אכן אין להסיט את האשכול מנושא הספריה ותגובה זו תהיה כמאמר המוסגר בלבד.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-26/11/2009 14:02 לינק ישיר 

נענטער עדיין הרוב המוחלט של פירסומיהם הוא מהכת"י שבספריית האדמו"ר,אם כי הרבה פעמים מדובר על תכריך כת"י שחוזר ע"ע ומפורסם ממנו בכל פעם איזה שני עמ'.

מרשימתו של אביש שור שהזכיר אלייעזר על ה'אוצר' של אדמור"י קרלין בעבר,מתברר שגם הספרים והכת"י שאספו היו בעיקר עניני קבלה וחסידות,ולכאורה תחביב האספנות של האדמו"ר הנוכחי הוא ממש לאו דווקא לכאלה,אלא לכתבי תשובות דרושים וחידושים ללא איזה מאפיין מובהק של מחברם, וכפי המוכח בפירסומי באו"י.

האם אין אפשרות להשיג רשימה קטלוגית מהמאוחסן בספריה?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/11/2009 21:17 לינק ישיר 

בעוד שבשנים הראשונות להופעתו של קובץ בית אהרן וישראל רוב ה'גנוזות' היו מספרייתו של האדמו"ר, הרי שבשנים האחרונות הם מפרסמים כת"י ממקורות אחרים. מה שמלמד שהספרייה אינה מקור בלתי נדלה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/11/2009 20:59 לינק ישיר 

הלוך_ילך כתב:
בחצר קרלין היו פרטים חשובים אך הם לא נשתמרו. ש[ח]זור של חלק מהאוסף נעשה בידי אביש שור בבית אהרן וישראל. 


כוונתך ודאי לסדקת מאמריו בגליונות סב-סג סה-סז. א"א לראות בהם תחליף ולו חלקי לקטלוג של כתבה"י שבספריה כי אלו כמעט שלא מוזכרים ברשימה המתמקדת בעיקר בחפצי יודאיקה שונים, בספרים (שיש עליהם חתימות ייחודיות) ובמכתבים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/11/2009 09:39 לינק ישיר 

אכן שמעתי לאחרונה שמפני המצבי הפיננסי הקשה הפוקד את כולם לאחרונה, זה כמה שנים שממעטים להוסיף דברים חדשים לספריית האדמו"ר

*

ולשאלת מקורו הפיננסי, הרי לא גנב האדמו"ר מאף אחד כלום, ולפי מה שידוע לא חייב את אף אחד מחסידיו לתרום למטרה זו, אז מה החטטנות הזה מאיפה הכסף אשר לודדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/11/2009 03:48 לינק ישיר 

במכון לתצלכ"י יש סרטים רבים שנעשו מעותקים שמקורם בספריית האדמו"ר. אם מדובר במקצת או ברוב או בכל, איני יודע. 

בחצר קרלין היו פרטים חשובים אך הם לא נשתמרו. שזור של חלק מהאוסף נעשה בידי אביש שור בבית אהרן וישראל. האוסף שבספריית הרבי מקורו בתחביבו של הרבי אספנות כת"י וספרים. (ויתכן שלפני שנים היה הרבי גם סוחר) הטיפול בזיהוי כתבי היד נעשה ע"י ר' שמעון שווארץ שליט"א אשר רב גובריה בזיהוי כת"י במיוחד של חכמי הספרדים.

השאלה היחידה שנותרה פתוחה בענין:  לצורך האוסף הזה נדרש הרבי בעבר ובהווה לסכומי כסף כבירים. ובכן איך יכול מנהיג עדה, ענייה ביותר ! להרשות לעצמו דבר שכזה? אני כותב זאת בכנות ושלא לשם קנטור ח"ו. (כמובן  שניתן להקשות כן גם על אדמורים נוספים וד"ל ואכמ"ל).  דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > שירה ספרות ופרוזה > ספרים וסופרים > ספריית האדמו"ר מקרלין
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר