בית פורומים בחדרי חרדים

שחיירבו נבשם: קובי אריאלי ספיישל ליום הזכרון

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-19/4/2010 13:24 לינק ישיר 
שחיירבו נבשם: קובי אריאלי ספיישל ליום הזכרון

ישן נושן אבל אקטואלי כמו אז

 

אין רגע יותר ישראלי וקדוש מטקסי הזיכרון לנופלים במערכות ישראל. אין גם רגע יותר אותנטי מהם. שלא כמו ביום השואה והגבורה, למשל, בו יש צורך לאמץ זיכרון נושן, לבצע אקט של 'התחברות', להכיל את גודל הזוועה הבלתי נתפסת, ביום הזיכרון לחללי צה"ל הזיכרון מונח, צורב וצובט, ממש כאן, לרגלנו. זכר הנופלים אינו טרגדיה מרוחקת. דמותם חיה. אימותיהם ואלמנותיהם בינינו, נושאות כאב פוצע. והטקסים הללו, הוי, הטקסים, עושים את העבודה בצורה מושלמת. אמת, הנאומים הם תמיד אותם נאומים, הזרים אותם זרים, התפילות אותן תפילות. אולם מנגד, גם הנופלים אותם נופלים. והכל טרי וחי מאוד, והטקס הזה, דווקא בגלל היותו המצאה ישראלית חדשה ולא הליך טקסטואלי יהודי בן נצח, הוא כל כך אמיתי ומרגש ונוגע ללב ואפקטיבי. קבלו מילה שלי שגם השחור בחרדים מחסיר פעימה כשהוא לא ידע את שמה אבל אותה צמה הלכה איתו לאורך כל הדרך. אחרי ככלות הכל כולנו ישראלים.

אפס, לתוך בריכת הדמע האותנטית הזאת, משתחל כבר במשך שנים רבות רגע אחד קצת, איך לומר, מקושקש. לא כל כך נעים להודות בזה, אבל בסוף הטקס העצוב, שמאגד כל שנה אלפי מאזינים וצופים לדבוקה ישראלית אחת גדולה, מגיע רגע שקצת לא מאפשר לא להחניק חיוך של גיחוך. זה קורה כשהחזן הצבאי הראשי נותן פינאלה משלו לטקס. זה טוב שהוא נושא תפילה לנשמות הנופלים, זה רע מאוד ומגוחך מאוד שאת התפילה הזו הוא נושא בהונגרית עיירתית גלותית ומצטעצעת.

כשחזן עבדקן משמיע טקסט עברי הכתוב בטרמינולוגיה צעירה ועכשווית אך מנוגן בלחן ובאינטונציה של בית הקברות בלודז', זה לא בעייתי. זה מצחיק. כשחזן כפוף ונמוך מונה שמות של יחידות צבא ובסוף מסלסל בקול מאנפף "שחיירפו נבשם למות", אני שוכח מהטקס. אני מתחיל לצחוק. זה כאילו הוא יעמוד פתאום וישמיע מונולוג במבטא עיראקי בוטה, כמו יצפאן, למרות שבחיים הוא בכלל לא מדבר כך.

יש למשפחות הנופלים את הזכות המלאה לכתוב מכתב קצר לרב הצבאי הראשי, ד.צ. 777 הקריה ת"א, ובו להביע בפני כבוד הרבצ"ר את העובדות הבאות:

·                                                      תפילת אל מלא רחמים בסיום טקסי הזכרון הממלכתיים נשמעת כמו פארודיה על חזנות בסרט בורקס

·                                                      האיזכור המאולץ של עוד ועוד יחידות צבאיות בשורת הנושא חשוב אמנם, אבל מה לעשות שהוא אינו מתאים ללחן. כיון שכך, זה יוצא קצת מטומטם

·                                                      תפילת האשכבה תפקידה דתי-מיסטי בעליל. היא נועדה להעלות את זכר הנופלים לפני אביהם שבשמים. כיון שכך, אין כל צורך לפרט ברמת רשימה את איכויותיהם המוכחות של הנופלות. לבורא כל העולמים יש את מירב המידע על הקדושים גם בלי הדף המקדים של הרבנות הצבאית

·                                                      בתפילה המקורית נאמר "במעלות קדושים וטהורים כזוהר הרקיע מזהירים", שזה משפט בנוי היטב, עם ריתמוס דרמטי ומשקל לירי-פיוטי מדהים. התוספת "וגיבורים", או "מאירים ומזהירים" הופכת את הפיסקה למייגעת

·                                                      מונח עדכני ומצ'ואיסטי כמו "וקהיליית המודיעין", כשהוא מושמע בטנור גרוני מרוסק ובניגון של כל נדרי, יוצר דיסוננס. זה מעליב את נופלי קהיליית המודיעין הרבה יותר מאשר אי איזכורם כלל

·                                                      את הקדיש לזכר הנופלים אומר באופן מסורתי אב שכול. למה שאת תפילת "אל מלא רחמים" לא יאמר אב נוסף, או אותו אחד?

 

ועד שיכתב המכתב הזה שלעולם לא יכתב, להלן הטקסט המוצע לאל מלא רחמים אלטרנטיבי, חף מבעיות דיסוננס, שלא יעלה חיוך על שפתי אף אחד. דמיונו שאתם שומעים אותו בקולו של עמיקם גורביץ':

אל מלא רחמים, שוכן במרומים, המצא מנוחה נכונה על כנפי השכינה, במעלות קדושים וטהורים כזוהר הרקיע מזהירים, לנשמות חיילי וחיילות צבא הגנה לישראל שהלכו לעולמם, בעבור שבני משפחותיהם מתפללים ונודבים צדקה בעד הזכרת נשמותיהם, בגן עדן תהא מנוחתם, לכן בעל הרחמים יסתירם בסתר כנפיו לעולמים ויצרור בצרור החיים את נשמותיהם, ה' הוא נחלתם וינוחו בשלום על משכבם ונאמר אמן".

כי המהרי"ל, מחבר התפילה הזו, היה, מה לעשות, יותר קריאטיבי מהרב גורן, ועמיקם גורביץ' יותר מוסיקלי וטקסי מרב סרן חיים ויינר.
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/4/2010 14:47 לינק ישיר 

והנה הביצוע המושלם החל מדקה 1:55

http://www.youtube.com/watch?v=dQNkeP6fubM


תוקן על ידי הטמבל ב- 22/04/2010 14:50:19
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/5/2011 10:12 לינק ישיר 

עוד 48 דקותדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > שחיירבו נבשם: קובי אריאלי ספיישל ליום הזכרון
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר