בית פורומים עצור כאן חושבים

האם בחורים\ילדים בני 12 שנה הם זבל? על ההקבצה בישיבות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/6/2010 21:53 לינק ישיר 
האם בחורים\ילדים בני 12 שנה הם זבל? על ההקבצה בישיבות

קיבלתי עכשיו טלפון מישיבה (שאני תורם שם,) והראש ישיבה שאל אותי למה הפסקתי לשלוח בחורים ולהמליץ על הישיבה שלנו, אמרתי שהמלצתי ואתם לא קיבלתם אותם לכן הפסקתי להמליץ עליכם,

ותשמעו את התשובה של הראש ישיבה "כי שלחת לנו רק זבל"

מיד הדם עלה לי לראש ושאלתי אותו מה פירוש זבל ? ילד בן 12 שנה הוא זבל,
לא הוא עונה אבל יש גם בני 12 שקוצים,
אמרתי איך ? למה ? האם הוא לא עבר ברית מילה, הרי כל אדם פרא יולד ?? וזה הרי תפקידינו לחנך, לא (בבתמיה)
ועוד שאלתי: איך בת"תים יכולים ללמד בכיתה כל הילדים בלי הבדלי כשרונות,
וברגע שהילד מגיע למכינה לישיבה קטנה כבר אי אפשר ללמד רק חייבים לחלק את הכשרוניים לבלתי כשרוניים ???
שני שאלות זעקתי לו
1, איך אפשר לומר על ילד שהוא שייגץ ?
2, מנין ולמה סלקציה עכשיו ? כלומר למה יכלו המלמדים בת"תים להסתדר טוב ? ואתם חייבים סלקציה ?

ועוד זעקתי (וזרקתי עליו את כל חמתי,)
שלחתי אליך ילד שאבא ואמא שלו הפסידו את ילדותם וחתנו אותם בגיל 18 ואמרו להם כמה חשוב להוליד ילדים אפי' על חשבון ימי הבחרות ושהם יגדלו משפחה עם הרבה ילדים וטוב שהאבא ילמד תורה כל היום והאמא תעבוד לפרנסתם ביחד עם לגדל את ילדיהם לתורה ויראת שמים וכו'
וכך עשו גידלו את הילד עשו לו ברית מילה ושלחו אותה לחידר והתפללו כל השנים להצלחתו בלימוד וביראת שמים, ובד ובד גידלו עוד עשר ילדים שהקטן רק עכשיו נולד, הכל מתוך עוני וויתור על חיים טובים וכו'
והנה אתה אומר שהילד שלהם זבלללללל ????
למה ? ריבונו של עולם כי הוא לא יבין את שיעוריו של המג"ש שהמציא מתוך המוח המטופש שלו,
בכלל שאלתי אותו: מי הוא זה ואיזה הוא שקובע את רמת הלימודים ???
האם מצוות לימוד תורה היא מגמה אוניברסיטאית ??? שבוחרים לפי כשרונות ??
אולי גם בלקיים את המצוות נעשה סלקציה כלומר לא כולם צריכים לקיים מצוות למשל ילד זבל שכזה ??
ידוע לי שיש עמים שהם אסורים לבוא בקהל וגם ממזרים,
אבל ילד שלא יבין את מוחו המטופש של המג"ש, כזה ילד גם אסור לבוא בקהל ??? זה כבר חידוש חדש מבית מדרשו של הנאצים,
סיפר לי ראש ישיבה שאחרי שהוא מחליט ועשה סלקציה הוא נוסע לכותל לעשות התרת קללות, (כלומר הקללות של ההורים ע"ז שלא קיבל את בנם לישיבה)
שאלתי, אם זה הרמה שלך (כלומר מאמין בקללות והתרתם) אז כמה כבר יכול להיות הרמה של הישיבה שלך,

(אני מתחנן בפני המנהלים לא למחוק את האשכול אפי' שפתחתי כבר אשכול השבוע)

הכותרת הוחלפה בידי מיימוני לפי תקנות הפורום (ביטויים חריפים, הנושא לא היה ברור).

תוקן על ידי maxmen ב- 23/06/2010 21:54:23

תוקן על ידי עצכח ב- 24/06/2010 01:35:20

תוקן על ידי עצכח ב- 24/06/2010 01:36:57

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2010 18:09 לינק ישיר 

ירוחם היקר:
לכן אני כותב כאן בפורום בשביל לנסות לתקן, "לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין להבטל ממנה"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2010 09:59 לינק ישיר 

מקס
אני לא כל כך מסכים איתך- מי קילקל את מי.

אבל זה לא כל כך משנה- הצד החיובי  - שבעל העבירה יכיר בזה שהוא בעל עבירה, ולא צדיק.

ומה שהיה היה, ומה שחשוב איך קמים מחר בבוקר- עם שיר חדש בלב? או איך שקמנו אתמול בבוקר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2010 08:12 לינק ישיר 

מקס
אתה מגזים מאוד בכח הכת הירושלמית ובהערככת  אי שפיותה. יש גם נימוקים עצמיים ולא רק פחד מהם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2010 00:11 לינק ישיר 

ברצוני פעם אחד לתמיד לומר איך הגענו למצב הזה, ואני אומר את האמת ורק את האמת בלי מורא, (בצחוק כמובן)

היהדות החרדית היו בחול (לפני השואה) עובדים ולא אברכים, נקודה,

בארץ היו חלק חרדים שלמדו בעץ חיים או בחיי עולם מתרומות מחול, אבל רובם עבדו גם כן, שוב נקודה,

והיות שאברכים בכולל יש הרבה זמן למלחמות, ובמיוחד נגד גדולי הדור, אז כך זה קרה,
כל גדול הדור שהיגיע לארץ אחרי השואה מהרב קוק עד הרבי מבעלז,
פשוט רדפו אותם ברדיפות לא נרמליות,
אגב: גם את האדמור מסאטמר ר' יואל זצ"ל רדפו כאן, לכן ברח לאמריקה,
כל הגדולים הגיעו קודם לעיר הקדוש ירושלים, ומה מוזר ברחו לתל אביב בני ברק, למה ? למה ?
אפי' הבריסקער כרע ברך לירושלמים, וכן גם החז"א כרע ברך לירושלמים,
ואמצו את השיטה הירושלמית של ללמוד בכולל וכן לתת דירות לילדים וכדומה,
כל מה שיש בעולם החרדית היום מגיע מטרור ירושלמי,
ואחרי בריסק וחזו"א, נגררו גם החסידיות והקימו כוללים ושנור ולתת דירות לילדים כמובן,
המלחמות על קברים וציונות ושבת כל זה לא היה בחול,
גם לא הכוללים ולתת דירות לילדים,
הגדיל לעשות הרב שך בהספד על הרבי מסאטמר ר' יואל זצ"ל,

ממתי גדולי הדור באירופה היו קנאים ומלחמתים, היה המונקשער וזהו,
אבל כאן ידעו החז"א והבריסקער וכן הרב שך, שאם הם לא יהיו מלחמתים כמו הירושלמים ? סופם יהיה כמו הרב קוק !!
פשוט הירושלמים יוציאו אותם מכלל ישראל,

ביום יום שפותחים את היתד זה נראה כמו עיתון של הקנאים במאה שערים, כל יום מלחמות היום קברים מחר פלאפון מחרתיים אינטרנט, ונגד שס ונגד חבד ונגד הרב שטיינמן ונגד ונגד ונגד,,,,,,,,, אני כבר לא יודע מה,

ותראו איזה יופי,  מגיע הרב טוביה וייס להיות הרב החרדי בירושלים, ומיד התחיל להילחם,
למה לא שמעו ממנו שהיה באירופה ?? איזה מכתב קטן נגד חפירת קברים או שבת, לא לא לא שמענו כלום,

לא החזו"א המציא את הכוללים ולא הבריסקער הכל שקר וכזב,
יהודים תמהונים ירושלמים המציאו את זה, זה לא היה בחז"ל ולא בראשונים ולא באחרונים ולא ביהדות לפני השואה,
להפך זה נגד התורה ונגד השולחן ערוך ולא הלכה מוסתרת, כל ילד לומד הילכות בית הכנסת, שם זה כתוב,

הצבא היא בלוף גדול,
כל חסידי גור היו חיילים בקום המדינה לפחות עד מלחמת יום הכיפורים עוד היו הרבה חיילים חרדים,
וכן לא היה חסיד גור שלא עבד לפרנסה, ואף אחד לא התקלקל, מוזר לא ???

והיות שכל יהודי הגולה הגיעו לארץ והרגישו זרים מול הירושלמים, במילא קיבלו (בפחד מהטירור הירושלמי) את ההשקפה הירושלמית, שאומרת שמאז שקמים בבוקר נלחמים ונלחמים, ואסור לעבוד כי מתקלקלים, ואסור ללכת לצבא כי פופופופו ציונים,,

לא נעים לומר את האמת, אבל הגדוליים פיחדו פחד מוות מהירושלמים, ולכן אמצו לעצמם את ההשקפה הירושלמית,

כן כן החזו"א גם כן והבריסקער רב, ובודאי הרב שך,
כל הקישקוש של היתד כביכול השקפה, בולשיט בולשיט,

זה כל האמת ורק האמת

סוף סוף יצא לי מהלב ברוך השם, אני מת עליך אלוקים,,,,,,

תוקן על ידי maxmen ב- 18/08/2010 00:15:32

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 14:41 לינק ישיר 

אוייש נו
על כמה אברכים דובר בזמנו של החזו"א ?
500 ?
מישהו יכל להעריך שאי פעם זה יגיע ל 50000 ?
החזו"א לא האמין שזה יחזיק בכלל
אבל הוא ידע שחיבים לנסות
כמה תורמים היו אז לכוללים ?
כמה חרדים שראו עצמם תלמידים של החזו"א בכלל
זה שהרב וולף הסכים לגישה של החזו"א זה היה נס
וזה שהרב שך השתלט על הדעת תורה זה היה החורבן
אם ת"ח כמו ר' נתן שולמן היה מנהיג את עולם הישיבות
או אפי' ר' יחזקאל אברמסקי
לא היינו מגיעים לעיוות שיש היום
יש להניח שהחזו"א לא היה נביא ולכן אפי' אם ניסה לשער כיצב תהינה ההשלכות לעתיד
הוא קיווה שהראויים להנהיג ישבו בראש
הוא הרי תמיד האמין שהקב"ה מנהיג בדרך שאינה מניחה לטעויות להשתרש
אבל הוא גם האמין מכח זה שלא תקום המדינה
ומה לעשות היא קמה
הוא לא נתן לה 60 שנה ןלמרות שוא די צדק עדיין היא קיימת ( בקושי)
בקצור
תשאלו ת"ח שמסולגים לענות בכנות
ותראו שדעתם שהמצב כיום הוא בלתי מתקבל על הדעת
ואנחנו בדרך לשינוי
מי לנו כמו הגראי"ל שמנסה כבר שניים להביא למגמה זו
השם עמו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 11:00 לינק ישיר 

ובענין דומה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 10:59 לינק ישיר 

זה או לעשות את החזו"א מטומטם, או לחשוב שהוא הבין שזה לא יכול לעבוד הרבה זמן ובסוף ישנו את כל זה,
הרי הוא עשה הרבה שנויים, ולמה בדור אחריו לא יעשו ??,
(הוא לא לקח בחשבון את היתד, אבל סוף של הרשעים כליה כידוע מתוך טבעם וחוקי הרע שלא מחזיק הרבה זמן)
מספיק לראות את הסרטון שצטטי לעייל מהרב שטיינמן וראש ישיבה\עסקן, ולהתרשם על ההבדלי הגדולים בין חשיבה של הרב שטיינמן לבין העסקן ובני ביתו של הרב עצמו 

תוקן על ידי maxmen ב- 16/08/2010 11:03:25

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 10:41 לינק ישיר 

תלמיד
על דא קא בכינא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 10:32 לינק ישיר 

בעב
אתה מכיר נושא שלגביו יש/היתה חשיבה מסודרת?
ה"גג" הוא חשיבה מה היה עושה(ללא חשיבה מסודרת...) מישהו לפני X דורות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 09:54 לינק ישיר 

דובר כאן על הוראת שעה.
האם אי פעם היתה חשיבה מסודרת בנידון או שהדברים הגיעו להיכן שהגיעו בגלל תחושת לחץ ומאוימות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 04:28 לינק ישיר 

חי היקר
תודה
ואתה צודק לגמרי,
 בעניין השידוכים ודירות כבר מדובר בבוגרים ואין להם לבכות במקום לעשות למעשה ולהפסיק עם הטירוף הזה,
אבל בעניין חינוך חייבים לזעוק ולגרום לגדוילים להבין שעוד מעט כבר לא יהיה על מה לדבר ועם מי לדבר,
רוח אחד של "רוח שאינו מצויה" יעשה את העבודה שהייתה בזמן ההשכלה, שזה אומר חורבן רוחני טוטלי,

סיפור בחירות ביתר היא רק דוגמא קטנה, 

תוקן על ידי maxmen ב- 16/08/2010 04:30:32

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 02:13 לינק ישיר 

מקס היקר

הזעקה שלך קורעת רקיעים
אני מכיר מקרוב בחור ( שקצת עזרתי לו בדרך )
שניפלט מהמערכת באמצע יש"ק
ההורים ( מזן חזו"א) פנו באיזשהו שלב ליהודי מסוים בבית מדרשו של ר' חיים גריינמן
שהוא מתעסק כנראה הרבה בחינוך ובמציאת מסגרות לנוער שאינו "שפיץ"
הוא אמר להם בערך כך :
המצב של הבחורים והישיבות כרגע לא יכול להמשך עוד ותוך דור אחד אתם תראו שהרבה יותר בני נוער
יצאו לעבוד ולא יסיימו יש"ג

ברור כולם שה"שעה" של ההוראת שעה של החזו"א שנועדה להקים מחדש את עולם התורה שחרב, עומדת לקראת סיום.
ועימה אני מקווה שיגווע המושג המעוות שנקרא עוילעם הישיבעס ההמצאה המלאכותית שהרב שך ז"ל סייע מאוד
בבינינה והמון חליים בחברה החרדית מקורם בדיוק בה
למשל הנושא של דרישות מטורפות בשידוכים בגלל שהראש ישיבה דורש בגלל טובת הישיבה
ריבון העולמים, אנשים נכנסים לחובות מטורפים שגם אם יעבדו כל חייהם הם לא יוכלו לשלמם, מהיכי תיתי ?
אנשים מתים מהתקפי לב בגיל צעיר ומשאירים אלמנות ויתומים בכלל ה "כובעד" של הראש ישיבה ????
עד מתי ???
שמעתי היום מאשתי ששדכנית מסוימת אמרה לה שהיא הפסיקה לעבוד עם אשכנזים, למה ?
כי היא רוצה לעסוק בשדכנות ולא בנדל"ן !
זה נורא !!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2010 01:15 לינק ישיר 

שמעתי שהישיבות החרימו את הזמר החסידי מיכאל שניצלער ואת הדיסק החדש שלו באידיש "מיין קינד טרעף מיך"
יש שם שיר באידיש (הצוואה של בחור) על נושא האשכול, שיר מאוד חזק,
מי שיכול לתרגם את השיר מאידיש לעברית יעשה כאן חסד עם כולנו ולטובת האשכול, (אם אפשר, המילים באידיש גם)

http://www.dossinet.co.il/view,2499,מיכאל_שניצלר-_מיין_קינד,טרעף_מיך.html

תודה מראש
אוהב אותכם מאוד 
maxmen 

תוקן על ידי maxmen ב- 16/08/2010 01:18:24

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/7/2010 23:43 לינק ישיר 

maxmen כתב:
שרפ:
מאותו טעות שאתה סובל כביכול, גם הראש ישיבה  הנ"ל סובל מזה,
הישיבות לא מיועדות לעשות וליצר גדולי הדור,
הם מיועדות לחנך ליראת שמים וללמוד בכדי לדעת לקיים, ותו לא,
ושכזה כל ילד חייב להתקבל לישיבה בלי קשר לכשרונות או צבע,
בעניין העוני: נכון, אני בדעה שהישיבות יחנכו גם לזה, (ובדורינו בעיקר על זה ורק על זה, כי אנו רואים שפשוט כל יום מתקיים נבואת חז"ל במציאות, שבאמת העוני מעבירינו ע"ד השם כפשוטו,)  
כלומר שילמדו את הילדים את הנפסק בשולחן ערוך שהם יסוד כל חיינו התורניים,  (אורח חיים הלכות בית הכנסת סימן קנו)

"אחר כך ילך לעסקיו, דכל תורה שאין עמה מלאכה  סופה בטלה וגוררת עון, כי העוני יעבירנו ע"ד קונו;"

מקס היקר.

אני סבור כמותך שישיבות נועדו קודם כל לחנך כל אחד מישראל ואח"כ מתוך החינוך יצא גדולי תורה.

כל מה שכתבתי היה לשיטתו של אותו ראש ישיבה, שהרי אם הוא היה סבור שצריך לחנך את כולם, היתה לו אחריות לדאוג לפרנסתו של מי שיסיים את לימודיו בישיבה, כמו שכתבת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/7/2010 23:08 לינק ישיר 

שרפ:
מאותו טעות שאתה סובל כביכול, גם הראש ישיבה  הנ"ל סובל מזה,
הישיבות לא מיועדות לעשות וליצר גדולי הדור,
הם מיועדות לחנך ליראת שמים וללמוד בכדי לדעת לקיים, ותו לא,
ושכזה כל ילד חייב להתקבל לישיבה בלי קשר לכשרונות או צבע,
בעניין העוני: נכון, אני בדעה שהישיבות יחנכו גם לזה, (ובדורינו בעיקר על זה ורק על זה, כי אנו רואים שפשוט כל יום מתקיים נבואת חז"ל במציאות, שבאמת העוני מעבירינו ע"ד השם כפשוטו,)  
כלומר שילמדו את הילדים את הנפסק בשולחן ערוך שהם יסוד כל חיינו התורניים,  (אורח חיים הלכות בית הכנסת סימן קנו)

"אחר כך ילך לעסקיו, דכל תורה שאין עמה מלאכה  סופה בטלה וגוררת עון, כי העוני יעבירנו ע"ד קונו;"

בעניין חינוך הדור כהיום כתבתי לתלמיד היקר בפרטי, והנה שוב

לדוגמא, האשכול שלי בעניין הכפירה  הפרדוקס של הכופרים, יכול היה להתפתח לכל הכוונים 
1,איך שמאמין צריך להתנהג במצב של הסתר פנים,
2, האם יש כהיום בהסתר פנים אפשרות לשכנע עשיר לתת מכספו לישיבה או ללומדי תורה, כי זה יעזור לו בעסקים, כלומר הוא יראה את התוצאות במציאות שזה לא כך, במילא יכול להיות שזה גזל ממש,
 3, האם מותר לדרוש בכוח האמונה שלומדי תורה מגינים על עם ישראל מיסטית,
4, האם לא היה כדאי לתת חינוך לילדינו שאין לצפות במצב של הסתר פנים לניסים או חיים בלתי אחראית כמו שיטת הסמוך כלומר שיטה שאומר סמוך עלי\על אולקים וכו'  ולכן כדאי להתנהג בהתאם,
 5, לא לילמוד תוכנית הליבה אני מבין, אבל חייבים ללמד תוכנית ליבה עצמית\חרדית, ללמד את ילדינו מה זה בכלל כסף ? למה המדינה לא מדפיסה כסף לכולם,
שילד\בחור\בת\בחורה יבינו מזה כסף איך נוצר כסף, (שכסף זה שעה שלימה של דם וזיעה) 
וגם יבינו שמדינה היא וועד בית ולכן כל כסף שמקבלים שייכים לכולנו (זה לא שלוקח מאלוקים או מה,) ולכן ידעו שבלי לעבוד אין כסף, וגם הלומדים תורה ידעו שכל הצדקה לקחת כסף מהציבור היא אך ורק לשרת את הציבור כמו שבט לוי,
למשל ללמד תורה לילדים בלי שכר, לדאוג שיצא משהו ממנו, רב או דיין או מלמד או מג"ש דרשן מחבר חידושים ופירושים וכו' וכו'
וכל ההכנסות מחידושיו וספריו שייכים לציבור ולא לו ולמשפחתו, (אני יודע שקשה יהיה לשמוע את דברי כאן, אבל אני שואל אייך הגדויליים שחיים על כספי הציבור, לוקחים את ההכנסות מחידושם לעצמם האם זה לא שייך לציבור ??
אגב: אני שואל את זה גם כלפי פרופסורים באוניברסיטה,)
 6, בילודה: האם כל אברך יכל להרשות לעצמו ללדת כמה שרוצה בזמן שכל כספו הם כסף הציבור ?
נכון שהציבור מעוניין, בפרט במצב הערבים בארץ, אבל שידאג קודם לכסף אפי' כסף ציבורי, אבל לא קודם להביא ילדים ואחר כך ללכת לגמחים ולדפוק את הגמח ואת העורבים,

נכון שהתחלתי את האשכול הנ"ל דווקא כלפי הבכיינות של הכופר, אבל אני טוען שצריך להפוך את כל המאמינים לכופרים בעניין הזה, כי כך אלוקים הבטיח לנו שיהיה הסתר פנים, וכן דעת רוב הגאונים והראשונים וחלק האחרונים, וכך אנו רואים את המציאות, זה שרואה אחרת צריך לדעתי לבדוק טוב מאוד האם הוא לא גונב כספים בדרכים שהתורה אוסרת,
כי אין המן יודר מהשמיים הרי כל הכסף בא מתמימותם של הנותנים,
הרי הורג אותי אייך הרבע'ס והגדוילים נותנים לעמך להאמין בשטויות כאלה, הרי הם יודעים את האמת שיש כהיום הסתר פנים, נכון שהם עצמם לא מרגישים את הסבל כי המאמינים זורקים להם הרבה כספים,
האם לא נכון שהרבעס יאומרו לתלמיד שאם הוא חושב שיצא לו משהו טוב בעולם הזה מזה ? שישכח מזה כי יש הסתר פנים, אפשר לומר לו ולשכנע אותו שחייבים לומדי תורה כי אם לא ? ח"ו אנחנו נגדל עמך בלי אלוקים ובלי התורה, ולכן טוב שיתן כסף ללומדי תורה, אבל מכאן עד לעשות מהכסף כהפקר וכו' וכו' 
האם אנו לא חייבים ללמד את ילדינו ניהול משק בית ? איפה ילדינו לומדים את כל זה ? האם אפשר לחתן ילד\ילדה בלי לדעת איך ומה וכו' ?
נכון שטענתי בזמנו שזה לא התפקיד של הרבנים והגדוילים, באשכול הזה האם התורה\הלכה צריכה להורות על המובן מאליו ???
אבל כל זמן שכל קיום ההדרכה של העיתונות החרדים והדרכת המחנכים החרדים מנצלים את שמם של הגדוילים בכל עניין ועניין, כך אין מנוס רק לאשים אותם את הגדוילים, למה הם לא עושים כלום בעניין ??
הכאב שלי אמיתית אני חיי בעולם הגדול ורואה אייך יהודים חרדים מצליחים לחיות בין גויים,
ובכל זאת מצליחים לחנך ולאהוב את אלוקים, ובצד הגשמיות יודעים איך ומה לעשות להצליח בעסקים וכו' וכו'
נכון שיש להם תמימות יתר ונחיתות כלפי לומדי תורה בארץ, אבל לדעתי גם כאן ההשקפה אשמה בזה, אלוקים אוהב את האנשים שחיים בעולם הזה ומתנהגים בהתאם,
הוא בוודאי לא אוהב את האנשים שחיים בעולם דמיוני, ובלי מודעות הם גונבים את הציבור שלהם, הרי אמרתי שמדינה היא ועד בית היא שייכת לכל הציבור,

תוקן על ידי maxmen ב- 18/07/2010 23:21:11

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > האם בחורים\ילדים בני 12 שנה הם זבל? על ההקבצה בישיבות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.