בית פורומים עצור כאן חושבים

מה הוא הצורך הרוחני של התקופה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-20/9/2012 15:59 לינק ישיר 
מה הוא הצורך הרוחני של התקופה

הכותרת נראית יומרנית וגם מניחה הנחה סמויה שאכן יש כזה דבר צורך רוחני - וננסה להבהיר

הופעת משנה תורה אמנם עוררה התנגדות אבל חוללה מהפכה בעולם היהודי ההלכה כולה כונסה, וכמות החיבורים שחוברה לאחר מכן וכן השתת השו"ע על הרמב"ם היו האישור לצורך בספר זה וגרמו למפנה. כך גם המורה נבוכים.

לרמב"ם היו מניעים שונים אבל הוא זיהה צורך וכך כתב בהקדמת משנה תורה כתב: "ובזמן הזה תכפו צרות...ואבדה חכמת חכמינו...לפיכך אותם הפירושים...שחברו הגואנים..אין מבין עניינהם...ומםני זה נערני אני חצני...לחברעד שתהא התורה שבע"פ סדורה בפי הכל".

גם מרן הבית יוסף זיהה צורך ואחר שבהקדמה לספרו מסביר את הבעיה בספרות שקדמה לו כותב: "לחבר ספר כולל כל הדינים...בביאור שורשיהם...עם כל חילוקי הסברות...איש לא נעדר".

במקביל: הבעש"ט והחסידות זיהו צורך רוחני והתפשטות החסידות ענתה על הצורך, וכך גם הראי"ה קוק זיהה שוני בין התקופות שיש לתת לו מענה רוחני וניסה להציע משנה הגותית שתתמודד עם השוני, ומשנתו הפכה לבסיס לזרם דתי.

בדוגמה קטנה ניתן אולי לראות גם בהופעת ספר שמירת שבת כהלכתה שפשט בישראל כסוג של מענה לצורך - התמודדות כוללת עם השבת המודרנית בשפה נגישה לכל נפש מתוך הנמקה עיונית לת"ח.

כל אחת מהדוגמאות חוללה תמורה בעולם הדתי וחיצרה תגובות נגד ותגובות משנה.

קיצרתי בדוגמאות, ניתן להציע פרשנויות שונות למה דווקא אישים אלו הצליחו וודאי היו סיבות רבות - ואיני רוצה להיכנס לכך - אבל נראה לי שנדרש תנאי בסיסי שהוא זיהוי צורך יסודי שיש לתת לו מענה וחוללה באומץ מהלך חדשני.

השאלה היא האם יש בידינו לאתר את צורך התקופה /החברה הדתית?

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2013 23:22 לינק ישיר 

ר ירוחם,
תלמיד חכם כמוכם אינו יודע לגגל?!http://www.google.com/search?q=%E0%E1%F8%E4%ED+%F6%E1%E9+%F7%EC%E5%E2%F8+&ie=windows-1255&hl=iw&source=hp&gbv=1&safe=active&btnG=%E7%E9%F4%E5%F9

תוקן על ידי Zeev_w ב- 06/06/2013 23:27:03

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2013 22:55 לינק ישיר 

איזו קהילה? מה רעיונותיה של הקהילה? אם כל הרצון הטוב יש לאדם רק 24 שעות ביום. אני חייב לסנן סינון ראשוני.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2013 22:46 לינק ישיר 

אם מחפש חכמה ורוחניות אתה, אז גם אם אין לך את הגאונות ואת כוחות הנפש לרמה שהזכרת,[אף על פי שאני אישית מכיר אנשים שיש כאלה שיקראו להם משוגעים שכמעט כל ספר מחשבה שהם רואים ירפרפו בו לפחות]אבל כשמדובר במשפיע עם קהילה הולכת וגדילה חושבני שהתשובה היא כן,לפחות לבדוק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2013 21:42 לינק ישיר 

יוצאים לאור כל יום מאות ספרים, מרבנים  ערב רבנים אברכים וסתם אנשים, אתה חושב שצריכים לקרא את כל הספרים, אולי באחד מהם יש  ממש?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/6/2013 20:51 לינק ישיר 

לכבוד בעל בעמיו, התשובה של ענ"ד לשאלתך היא שתקרא את הספרים שהזכרתי ותבין.{אני יודע שזה לא תשובה מקובלת לפורום זה ,אבל ישנם מקרים שהחוייה יותר חזקה מהכול, כמו למשל אם תבקש ממני להסביר לך למה עוגה מסויימת מאוד טעימה יהיה לי יותר קל לשלוח אותך לטעום מאשר לנסות להסביר}

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/6/2013 12:24 לינק ישיר 

הניסיון למצוא מכנה משותף בין כל התופעות ההיסטוריות שהוזכרו בפתיחת האשכול- שכביכול כולם באו ליתן "מענה" על "צורך היסטורי" כלשהו, הוא לדעתי מלאכותי מאוד, ובלתי מדוייק. קודם כל, כפי שכבר רמזו, מה הקשר בין יד החזקה של הרמב"ם, שהוא ספר הבא כמענה לצורך פנים הלכתי, ומוגבל כמעט לגמרי לשימושה של שכבה (או מוטב-אליטה) הלכתית תורנית, לבין תנועה עממית כמו החסידות או תנועת המזרחי, שאף אם יש מאחוריהם איזושהיא משנה סדורה  (ואחידה- מה שאני לא כל כך בטוח שקיים,לפחות בחסידות), מכל מקום עיקר הופעתן כתופעה היסטורית הוא כזרם חברתי סוציולוגי, שנוצר כתוצאה משינויים חברתיים.
החסידות כנראה אכן באה ליתן מענה על צרכים חברתיים, גם המזרחי נוצר כתשובה על השינויים המפליגים שקרו באותה תקופה, אבל לא כל מה שקרה אי פעם נועד לתת מענה על הצורך הרוחני של הדור, ברור שהיו סיבות לכל תופעה (ותוכיח העובדה שהיא אכן קרתה), אבל מכאן ועד להכליל כל מאורע בדברי ימי עמישראל כ"מענה על צורך רוחני היסטורי" כלשהו הדרך עדיין רחוקה.
ולעצם השאלה, הצורך של הדור (ואני מדבר כרגע על הזרם החרדי) הוא בתנועה חרדית דמוקרטית שתשיב את חיי הדת לידיו של העם, ותפקיע את שלטון החונטה הצבאית השלטת, רק כך ירגיש  כל יהודי ויהודיה, ילד וילדה קטן וקטנה תינוק ותינוקת  שהיהדות היא שלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/6/2013 11:37 לינק ישיר 

מדוע?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/6/2013 11:32 לינק ישיר 

סליחה אם זה יראה מיסיונריות, אבל יש משפיע שנקרא הרב אברהם צבי קלוגר בבית שמש שספריו ובפרט הספר קרבה אל נפשי ויחוד ההתבודדות עונים לעניות דעתי על הצורך של הדור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2012 21:13 לינק ישיר 

לא נגד הרב קוק ואישיותו כתבתי אלא כנגד צורת כתיבתו, מילים גבוהות שאין מאחוריהם שום דבר ממשי זה אולי טוב לכרזות בבתי ספר ובתנועות נוער וגם כמה חסידים המצטטים בלי לבדוק לעומק את אמיתות הציטוט

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2012 17:45 לינק ישיר 

ושם האחר

אני אישית רחוק ת"ק פרסה מקוקניקיות, אבל אפילו לי בטוייך כלפי הר קוק צורמים מאוד

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2012 11:59 לינק ישיר 

ארמון קרטון בציפוי שוקולד וסירוף דביק, אשר מכסה על הכלום שבתוכו. כלום עם ציפוי 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2012 11:46 לינק ישיר 

ובכל אופן, אם ק. איתי יתייחס לדבריך ויענה לך בסבלנות, זה יהיה בזכות הרב קוק..
[התלמידים שלך (כשיהיו כאלו) יקללו, יפטירו מלה גסה, וימשיכו הלאה]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-25/10/2012 11:32 לינק ישיר 

הרב קוק היה רב גדול, ויש לו הרבה זכויות, אבל אין כל בסיס הגיוני וריאלי אחרי מילותיו, חוץ מפלצנות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/10/2012 23:32 לינק ישיר 

בעל,
לצערנו בית המדרש עוד לא לגמרי השכיל לשמוע בקולו של הראי"ה. ואין אנחנו יכולים למצוא ממש תורה שמחוברת לכל חלקי החיים.
אבל דוגמאות לדבר קיימות בהרבה תחומים פרטיים. כדוגמת מכון פוע"ה, מכון התורה והארץ, מכון צומת וכו'
דוגמא טובה היא אולי שינוי מעמד הרבנות הצבאית בזמן שכיהן בה הרב רונצקי. לפני הרב רונצקי הרבנות שימשה בתפקיד משגיחי כשרות, והרב רונצקי רצה להפוך את הרבנות למובילת חזון בצבא, כדוגמת כהן משוח מלחמה.

החזון של הרב קוק היה כמובן גדול הרבה יותר, ומקיף הרבה יותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/10/2012 11:32 לינק ישיר 

דייר
בוודאי.
החידוש של הרב הוא שיש אנשים, ודווקא המעולים שבהם, שהתורה ה 'בעלבתית' אינה מספקת אותם והם ציריכם את תורת החיים וכו'. השאלה מהי התורה הזו ואיך היא פועלת.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מה הוא הצורך הרוחני של התקופה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 9 10 11 לדף הבא סך הכל 11 דפים.