בית פורומים בחדרי חרדים

אתר "קוראים תורה - פרשת השבוע" - מתעדכן - דבר תורה על פרשות השבוע

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-21/6/2019 18:50 לינק ישיר 
לשון הרע - דבר תורה לפרשת שלח לך

שבת שלום חברים
כמה חשוב לשמור על הלשון
מצורף דבר תורה קצר לפרשת השבוע
ולוואי ונזכה לשמור על הלשון
שבת שלום

לדבר התורה באתר

פרשת השבוע פותחת בפרשת המרגלים. משה שולח מרגלים לתור את ארץ ישראל, הפרשה מפרטת את שמותם של המרגלים. משה מבצע "תדרוך" טרם יציאתם של המרגלים לעבר ארץ ישראל ומפרט בו את מטרת יציאתם. המרגלים יוצאים  לארץ ושבים ממנה. בשובם מוציאים את דיבתה. המרגלים מפחידים את העם ומספרים רעה על הארץ ועל יושביה. כלב בן יפונה מכחיש את דברי חבריו המרגלים.  העם, בשמעו את הדברים הללו מתיירא והחל מתלונן על משה ועל אהרן. משה ואהרן התעצבו מאוד לשמוע את תלונות ישראל ויהושע  בן נון וכלב בן יפונה קרעו בגדיהם. הקב"ה שומע את תלונות העם ומחליט להשמיד אותם אך לבסוף לאחר שכנוע מצד משה מחליט רק להעניש אותם בכך שלא יכנסו לישראל.

על מה הוציאו המרגלים שם רע? על עצים ואבנים, והלא דברים - קל וחומר - מה אם אלו שלא הוציאו שם רע אלא על עצים ואבנים נענשו. ולא עונש מועט אלא עונש מרובה ולא עונש לשעה אלא עונש לדורות. המוציא שם רע על חבירו כיוצא בו - על אדם כמותו על אחת כמה וכמה! כל שכן שענשו חמור מאוד, האומר בפיו לשון - הרע חמור מן העושה מעשה - מעובר עברה בידיים שכן מצינו שלא נחתם גז הדין על אבותינו במדבר אלא על לשון הרע של המרגלים שנאמר "וינסו אותי זה עשר פעמים".

כמה קשה לשון הרע! משל לנכה רגליים שהיה מרעיש את המדינה. אמרו הבריות אילו היה שלם ובריא בכל איבריו על אחת כמה וכמה! כך הלשון מחותך ומונח בתוך הפה והוא מרעיש את העולם. למה דומה הלשון? לכלב שקשור בשלשלת וחבוש ונתון לפנים משלושה בתים והוא נובח וכל העם מתיראים ממנו. אילו היה בחוץ מה היה עושה? כך לשון הרע נתון לפנים מן הפה ולפנים מן השפתייםומכה עד אין סוף, אילו היה בחוץ על אחת כמה וכמה! אמר הקב"ה מכל הצרות הבאות עליכם אני יכול להציל אתכם אבל בלשון הרע - הטמן עצמך ואתה מפסיד.

צדיקים במיתתן נקראים חיים...
רבי אהרן ב"ר אשר מקארלין זצ"ל (י"ז בסיון) – רבי אהרן מקארלין השני - התמנה לכס באדמו"רות בהיותו בן עשרים וחמש שנה בלבד וזאת לאחר פטירת אביו רבי אשר מסטולין זצ"ל. בעל ספר "בית אהרן" אשר מהווה אבן יסוד ללימוד תורת חסידות קארלין, הספר מאגד את חידושי תורתם של אדמו"רי קארלין, דברי תורה על פרשת השבוע, אמרות חסידיות, חידושי תורה ועוד.
זכותו תגן עלינו, אמן!
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/7/2019 15:47 לינק ישיר 
דבר תורה לפרשת חוקת

שלום חברים
מצורף דבר תורה לפרשת השבוע
ממתק לחטוף
לדבר התורה באתר
שבת שלום לכולם

דברי התורה לקוחים וערוכים מתוך ספר "ליקוטי אהרון" לרבי אהרון אזרד ז"ל.

"זאת חוקת התורה" (יט,ב)

לפני שאדם מקיים מצווה בא אליו יצר הרע ואומר לו, לשם מה אתה מקיים מצווה זו, הרי אין בה טעם, והיא קשה ומתישה והיא איננה העיקר כלל! ולאחר שהאדם מקיים את המצווה אומר לו שוב היצר הרע- מה רב חשיבות מצווה זו שקיימת , מצווה נאה מאוד שלא כל אחד מסוגל לקיים ובכך נוטע גאווה ויוהרה בקרב מקיים המצווה. לכן, תמיד על האדם לזכור שהוא מקיים את המצוות כי הוא נדרש לכך ולכך הוא מצווה ע"י הקב"ה ולא אחרת.

 

"ויקחו אליך פרה אדומה תמימה..." (י"ט, ב')

רש"י מדייק מן המילים "אדומה תמימה" – שתהא תמימה – שלמה באדמימות, שאם היו בה שתי שערות שחורות, פסולה. העיר על כך האדמו"ר רבי יצחק מאיר מגור, בעל "חידושי הרי"ם": בתמימות של פרה אדומה פוסלות שתי שערות שחורות ויותר, אבל בתמימות נפשו של יהודי, שנצטוה מן התורה: "תמים תהיה עם ה' אלוהיך" (דברים)

ונתתם אתה אל אלעזר הכהן..." (י"ט, ג')

נשאלת השאלה: מדוע לא נתקיימה מצוות פרה אדומה במדבר על ידי אהרון הכן? רש"י בפירושו מביא הסבר הבא משמו של רבי משה הדרשן: לפי שאהרון עשה את העגל – עגל הזהב לא ניתנה עבודה זו על ידו שאין קטגור נעשה סנגור. ולדעת הרמב"ן לא ניתנה מצוות פרה אדומה לאהרון כי הוא "קדוש לה' וחסידו המכפר במקדשו בתחומי המשכן ולא רצה ליתן לו עבודת חוץ" – עבודת הקודש נעשית "מחץ למחנה". וטעם נוסף, כדי שיחנך את אלעזר בחיי אביו במצווה מן המצוות של כהונה גדולה.

בעל "השולחן ערוך"

מסופר על רבי יוסף קארו הקדוש, בעל השולחן ערוך, שנפטר ונקבר בירושלים בחלקה מכובדת - מפני מה זכה רבי יצחק, בנו של רבי נתן (תלמידו של רבי נחמן מברסלב הקדוש) להקבר במחציתו. הלא רבי יצחק היה עני, וכשנפטר היה זה יום שבת, וכיוון שאין מלינים את המת מייד בצאת השבת הזדרזו לקבור אותו, אך כיוון שבזמן ההוא לא היו מנורות לא ראו היכן קברו אותו ומשמיים גלגל בעל השולחן ערוך שיקבר במחציתו. בבוקר כשראו שקברו אותו, הצטערו, איך טעינו כך הוא הוא עני מרוד, אך כשגילו שאביו כתב חיבור מפית מרגליות על השולחן ערוך, שמחו!

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > אתר "קוראים תורה - פרשת השבוע" - מתעדכן - דבר תורה על פרשות השבוע
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 ... 13 14 15 סך הכל 15 דפים.