בית פורומים בחדרי חרדים

*** אשכול מרכזי על הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ***

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/1/2013 15:11 לינק ישיר 
*** אשכול מרכזי על הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ***

בס"ד

שלום
באשכול זה נוכל לעזור אחד לשני בתחום הפרעות הקשב והריכוז.
וכדי שיהיה לנו בעלי ADHD, סבלנות לקרוא... נשתדל לכתוב פוסטים קצרים ומתומצתים.
כאן אפשר לשאול שאלות. ואולי גם לקבל תשובות.
הנושא חשוב מאד!!!
מידי פעם אשתדל בלי נדר להעלות מאמרים, סרטונים, הרצאות, תסמינים היכולים להראות על ההפרעה. ועוד.
שיהיה בהצלחה ובהמון קשב וריכוז...
לכבוד הפתיחה אני מביא קישור להרצאה מרתקת על ההפרעה ודרכים להתמודדות ההרצאה ניתנה לחונכים של ארגון בצוותא ע"י הפסיכולוג הרב שלמה בלפר שיחי' .
* <

<


תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 16/01/2013 15:33:37
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-29/9/2013 14:59 לינק ישיר 

ריטלין לטובת הילד במקום לטובת הרפואה האלטרנטיבית

מניעת תרופות נוגדות הפרעות קשב וריכוז והיפר אקטיביות הינה על גדר התעללות

דניאל דותן | 27 בספטמבר 2013, 15:21

בשנים האחרונות התבסס איזשהו קונצנזוס לא מובן נגד תרופות פסיכיאטריות מווסתות התנהגות לילדים, כגון ריטלין, קונצרטה ודומיהם. ההתנגדות לריטלין ולתרופות ממשפחה זו, נתפשת כלא ברורה, מתלהמת וקפריזית. הילד סובל! מדוע שתמנעו ממנו תרופה שתקל עליו? התנגדות חסרת האחריות הזו בדרך כלל לא מגיעה מצד ההורים אלא מיועצים שונים, ממרפאים ברפואה משלימה, פסיכולוגים ואחרים, שיכולים להרוויח מפתרונות אלטרנטיביים לריטלין, או לחילופין, הם פשוט רחוקים מהבעיה מספיק על מנת להקל בה ראש. אבל יש גם הורים המתנגדים לתרופה.

כמה עובדות על הפרעת קשב וריכוז וההכרח בתרופות לוויסותם: הפרעת קשב וריכוז היא תכונה קיצונית תורשתית הקיימת בכ-10% מאוכלוסיית הילדים והמתבגרים ובכ-6% מאוכלוסיית המבוגרים. התכונה גורמת להפרעה משמעותית בתפקוד בעיקר בכל הקשור לרצף, סדר וארגון, ומקשה מאד על כל פעולה מונוטונית פסיבית. לכן, יש קושי ניכר בלמידה, בקריאה, בהקשבה, ובכל פעולה שדורשת התארגנות ויציבות. האבחון של הפרעת הקשב חייב לכלול שלושה מרכיבים: הערכה קלינית מלאה הבודקת גם את המרכיב הרגשי, שאלונים להורים ולמורים, ובדיקה אובייקטיבית המעריכה את התפקוד כגון TOVA

הטיפול בהפרעת קשב אף הוא מורכב, ורצוי שיכלול טיפול תרופתי משולב עם טיפול פסיכולוגי התנהגותי. הטיפול התרופתי היעיל ביותר, והכרוך במעט תופעות לוואי יחסית הוא הריטלין. הפרעת הקשב ברוב המקרים אינה עוברת, והחלק ההיפראקטיבי בלבד דועך. גם כאשר אומרים שההפרעה עוברת, הפרעת הקשב אורגנית, והיא תוצאה של תפקוד שונה של המוח, אך לא מדובר בפגיעה מוחית. אם היא אינה מטופלת, נוצרים סביבה מאפיינים של הפרעות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות, אך הם משניים. יש מצבים שבהם יש פגיעה בריכוז על רקע בעיה נפשית, אך זו אינה הפרעת קשב. הפרעת קשב לא מטופלת גורמת לנזקים משמעותיים בתפקוד בכל התחומים. יש דיווחים רבים על התפתחות של דיכאון וחרדה, הידרדרות לעבריינות, התמכרויות לסמים, חוסר יציבות וחוסר סיפוק בכל תחומי החיים. מכיוון שהפרעת הקשב בעיקרה אורגנית, ככל הידוע לנו כיום, לא ניתן לטפל בה ללא טיפול תרופתי. כל טיפול אחר הוא טיפול נלווה, ואם אינו מלווה בטיפול תרופתי הוא עשוי אף לגרום נזק.

מלחמת ההתנגדות לריטלין הביאה למקרים קיצוניים כמו התערבות בית המשפט, והכרעתו כי הילד יקבל ריטלין למרות סירובה של האם, והסנקציה האלטרנטיבית תהיה הוצאת הילד ממשמורתה. בענ"א 5158-02-09 קבע בית המשפט המחוזי בחיפה כדלקמן: ילד שסובל מבעיות קשב, ריכוז והיפראקטיביות, יטופל בריטלין, על אף התנגדות אמו הביולוגית. הבקשה למתן ריטלין לילד, הוגשה ע"י רשויות הרווחה וע"י האפוטרופוס לדין שמונה לקטין.

בפסה"ד נקבע כי: "הנתונים שהביאו המומחים מטעם המשיבות, הם בעלי משקל רב ומשכנעים שהטיפול הוא לטובתו של הקטין במניעת פגיעה בעתידו, ביחסיו עם הסובבים אותו, במניעת הידרדרותו לסמים, ואף לבריאותו הנפשית והפיזית. אם הסיכויים להשתלבותו של הקטין באופן טוב יותר בחברה, בהשגת מקצוע ובהימנעות מלהיגרר לסמים יעלו כתוצאה מנטילת ריטלין, הרי הטיפול בריטלין מיועד להיטיב עם הקטין הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי של בריאותו". בית המשפט קבע כי הריטלין הינו חובה במקרה הזה, האם צריך להפעיל בית משפט להפעלת שיקול נכון ואחראי לילד?!

הרפואה המשלימה מציעה טיפול אלטרנטיבי לריטלין, בעיקר כדי לסחוט כסף מההורים על ידי "משחק פטאלי" ברגשותיהם. היא שולפת אצבע מאשימה כלפי ההורים שממהרים כביכול להרגיע את הילד על ידי תרופות כימיות. אולם ברוב המקרים הטיפולים האלטרנטיביים המוצעים במקרים הללו: דיקור סיני, הומאופתיה, הידרותרפיה, קואוצ'ינג, ביופידבק, ובעיקר נוירופידבק לא באמת פותרים את הבעיה.

הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות נגרמות כתוצאה מחוסר איזון בין מעבירים עצביים, נוירו-טרנסמיטורים: דופמין, נוראדרנלין וסרוטונין. הפרשה מאוזנת של השלושה הינה פקטור לתפקוד תקין. אין ביכולתו של עיסוי רקמות עמוק או דיקור סיני, לאזן נוירו-טרנסמיטרים אלו. עובדה, תרופות כגון ריטלין, קונצרטה, סטרטרה, אדרל וכד ישיגו תיקון זמני על ידי העלאה ברמת המעביר העצבי, הדופמין, באונה המצחית של המוח. ישנם טיפולים שיכולים לתמוך בטיפול התרופתי, אך לאף אחד מהם אין את היכולת להחליף את הטיפול התרופתי או לבטל את הצורך בו. ד"ר זאב וינר, פסיכיאטר ומתנדב ברופאים לזכויות אדם, אומר בכתבה בנושא ב-ynet: "מדובר בהפרעה נוירופסיכולוגית, אך רבים מהסובלים ממנה לא מאובחנים בשל חוסר מודעות של הסביבה – ההורים, רופאי המשפחה וכדומה ורתיעה מהטיפול התרופתי".

הגיע הזמן שתתעוררו. המלחמה בתרופות נגד הפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות, פוגעת בילדיכם. במניעת התרופה אתם גורמים לנזק. גם במתן תרופות לילדים, לא רק בחינוך, ההכוונה צריכה להיות מושתת על עקרון: "בחרו את המלחמות שלכם בצורה חכמה".
תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 29/09/2013 15:47:06
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/8/2013 21:38 לינק ישיר 
הקשר בין סלולארי בהריון להפרעות קשב

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/260459

הקשר בין סלולארי בהריון להפרעות קשב

מחקרים קושרים בין שימוש במכשיר סלולארי בתקופת הריון להפרעות קשב אצל ילדים. המחקר אינו מוחלט ועם זאת ההמלצה: למזער שימוש.

במאמר שפרסם בימים אלה מתריע ד"ר גיל יוסף שחר ומזהיר מקרינה סלולארית עבור נשים בהריון. לדבריו ההשפעה בתקופת ההריון על העובר תובא לידי ביטוי כמה שנים לאחר מכן בהתנהגותו של הילד.

ד"ר יוסף שחר מציג במאמרו מסקנות מחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות ברחבי העולם. ראשון המחקרים הוא מחקר משנת 2008 שנערך ע"י חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ובדק 13,159 ילדים.

אמותיהם של הילדים גויסו למחקר בשלבי ההריון המוקדמים ונתבקשו למלא שאלונים בנוגע לרמת החשיפה שלהם לקרינה סלולארית, כלומר לתעד ולתאר כמה זמן בכל יום בממוצע הן מדברות בטלפונים סלולאריים.

7 שנים לאחר מכן, פנו החוקרים לאמהות ובקשו מהם למלא שאלונים בנוגע לתפקוד הילדים בבית הספר, בעיות רגשיות, קשיי קשב וריכוז והיפראקטיביות. החוקרים השוו את השאלונים מלפני שבע שנים לשאלונים החדשים ומצאו התאמה משמעותית בין רמת החשיפה של האם לקרינה סלולארית בזמן ההריון לבין בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז אצל ילדיהן, שבע שנים מאוחר יותר. מסתבר שההתאמה בין הנתונים הייתה ברורה ומשמעותית.

ד"ר יוסף שחר נזהר מלהגיע למסקנות מיידיות וקובע כי התאמה בין נתונים עדיין אינה מעידה על קשר נסיבתי ביניהן, "כלומר, עדיין לא הוכחנו שהקרינה הסלולארית היא זו שגרמה לשכיחות הגבוהה יותר של בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז". לדבריו "יתכן למשל, שאימהות שדיברו שעות רבות יותר בסלולר בזמן ההיריון, גם אפשרו לילדיהן לשחק משחקי מחשב שעות רבות יותר בהשוואה לאימהות שדיברו מעט מאוד בסלולר ושלמעשה, משחקי המחשב הם הסיבה לעליה בשכיחות של בעיות אלו ולא הקרינה הסלולארית. דוגמא נוספת (שאגב אפשרית מאוד), היא שלאימהות שהמעיטו לדבר בסלולר בזמן הריון, יש מודעות גדולה ליותר לבריאות והן גם דאגו לתזונה בריאה יותר לילדיהן וזו הסיבה שילדיהן סובלים פחות מבעיות קשב וריכוז".

שחר מציין כי "החוקרים מנסים לנטרל במחקרם גורמים מפריעים כגון אלו, היכולים גם הם להשפיע על שאלת המחקר, אך לא תמיד הם מצליחים לנטרל את כל הגורמים". עובדה זו ידועה לחוקרים עצמם שאף ציינו אותה.

כדי לוודא התאמה בין שני הנתונים נערך מחקר בהשתתפות מספר גדול יותר של משתתפים. במחקר השני שפורסם בשנת 2010 נבדקו 28,745 ילדים שלא נבדקו במחקר הראשון והתוצאות היו זהות. נמצא קשר מובהק וחזק בין רמת החשיפה לקרינה סלולארית של הילדים כעוברים ברחם אמם, לבין בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז, שנים רבות לאחר מכן.

ד"ר שחר מציין כי גם נתונים אלה אינם הוכחה חד משמעית לכך שהחשיפה לקרינה סלולארית בזמן ההריון גורמת לבעיות קשב וריכוז אצל הילד שנים לאחר מכן, אך עם זאת לדבריו "הוודאות שלנו לגבי קשר של סיבה ותוצאה בין שני העובדות הנ"ל הולכת ומתחזקת". להערכתו "הוכחה ודאית, אגב, כנראה אף פעם לא תהיה".

מסקנת הדברים, מסביר שחר כי "בארה"ב, מדינת הסטטיסטיקות, נמצא שבעשור האחרון אחוז הילדים עם בעיות מאובחנות של קשב וריכוז ואחוז הילדים הנזקקים לתרופות לטיפול בבעיות אלו, עולה ב 3% כל שנה! הסיבה לתופעה המבהילה הזו, עדיין לא הוכחה. מן הסתם, יש גם יותר מסיבה אחת (סיבות אפשריות הן תזונה קלוקלת, חשיפה לאלימות במשחקי מחשב ובטלוויזיה, אחוז גרושים גבוה, שהיה מרובה יותר ומוקדמת יותר במעונות יום, זיהום אוויר, חשיפה למתכות כבדות, אולי כמות חיסונים שהולכת וגדלה משנה לשנה ועוד ועוד)".

"לאור הידוע לנו על השפעת הקרינה הסלולארית על מערכות פיזיולוגיות, ולאור הקשר שנמצא בין זמן החשיפה של האם בזמן ההריון לבין שכיחות בעיות אלו אצל הילדים, סביר בהחלט שלחשיפה לקרינה יש תרומה לעליה העקבית בשכיחות בעיות קשב וריכוז בקרב ילדים. זן מן הסתם לא הסיבה היחידה, אבל נראה שגם לה יש חלק", כותב שחר.

"כיום, בעידן הסמרטפונים, אנשים מדברים בסלולר, גולשים בסלולר (חשיפה השקולה לשיחה), או המשתמשים באפליקציות המשתמשות באינטרנט כגון waze למשל (שוב, חשיפה השקולה לשיחה) הרבה יותר מאשר לפני 7-10 שנים. מבהיל לחשוב מה יהיה אחוז הילדים עם בעיות קשב וריכוז בעוד 7 שנים, כאשר העוברים של ימנו יגיעו לגיל בית ספר".

לטעמו של שחר "המידע הצף לנו מן המחקרים, למרות שאינו שקול להוכחה מתמטית, מספיק חזק, כדי לכוון אותנו להנהגה הנכונה".

לנוכח כל אלה ממליץ ד"ר שחר לנשים בהריון להימנע משימוש בסלולר ככל האפשר. "לא רק להימנע משיחות לא הכרחיות ודחופות, אלא גם מגלישה באינטרנט באמצעות הסלולר או שימוש באפליקציות כאלו ואחרות".

באשר להעדפת ספיקר או אוזניה אלחוטית אומר שחר כי אמנם מדובר בהמלצות המסייעות לצמצם את החשיפה של האדם המדבר, ובמיוחד את החשיפה של מוחו לקרינה, אך אמצעים אלו לא יעזרו להקטין את החשיפה של העובר. המרחק בין האוזן (שם לרוב נמצא הפלפון) לעובר דומה מאוד למרחק בין כף היד לעובר, גם אם היד מושטת קדימה והשיחה מתבצעת עם אוזניה.

"כדי להקטין את החשיפה של העובר לקרינה - יש רק פתרון אחד: להשתמש במכשיר הסלולר כמה שפחות. נקודה. השתמשו במכשיר הסלולר במצבי חירום בלבד", חותם ד"ר שחר.

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/7/2013 19:27 לינק ישיר 

בעיות קשב וריכוז adhd והשפעתם על השלום בית

שלום בית בצל הפרעת הקשב
לר' יוסף מאד קשים החיים עם אשתו אין לו שליטה על ההוצאות הכספיות האימפולסיביות שלה, והבזבזנות הבלתי ניתנת לשליטה. גם ליעל מאד קשה בעלה החל לשפץ את הבית והפסיק בדיוק כשהבית הפך למעין אתר בנייה. לדפנה נמאס להיות "מבוגר אחראי" ומצהירה כי כשנישאה, היא סברה כי מצאה שותף לחיים, כשלמעשה היא חיה לצד "תינוק מגודל". נעמי חיה עם בעל המאויפיין  בחוסר יציבות כלכלית וחוסר שיקול דעת. אשר הוביל אותו לפיטורין ונדידה בין עבודות עד שהמשפחה הגיעה לכמעט מצב של חרפת רעב. לצל אשר מעיב על הזוגיות בקרב כל הזוגות הללו יש שם: הפרעת הקשב והריכוז adhd.


כשה"ספונטניות" משנה את שמה ל"אימפולסיביות חסרת אחריות"הפרעת הקשב כ"ישות" המשבשת את הזוגיות
זוגיות בצל הפרעת קשב וריכוז משולה לישות נוספת, המשבשת את מהלכם התקין של חיי הנישואין. בשני הקודקודים נמצאים בני הזוג, הצלע החוצצת ביניהם היא הפרעת הקשב והריכוז. על מנת לנטרל את השפעותיה של אותה ה"צלע" המזיקה חייביםשני בני הזוג ללמוד, להבין ולהכיר את הפרעת הקשב והריכוז על בוריה. חשוב להדגיש כי אין הבדלים התנהגותיים ממשיים בין בני זוג בצל הפרעת הקשב לבין מערכות יחסים של בני זוג ללא ההפרעה. השוני מתבטא באינטנסיביות, בעוצמה של ההתנהגויות ובמשך הזמן שהן אורכות.
 
בשלב הראשוני הם מצטיירים כהרפתקניים, ספונטניים, מעניינים, מסתוריים, יצירתיים, אמיצים ומלאי תשוקה לחיים. במהלך חיי הנישואין הספונטניות מקבלת נופך שונה ומשנה את שמה לאימפולסיביות, כשבן הזוג מפוטר מכל מקום עבודה אליו הוא התקבל לאחר פרק זמן קצר, בשל חוסר היכולת להשתלב במסגרת בעלת מרות סמכותית, ובשל פליטות פה "ספונטניות" אומללות וחסרות אחריות, ההרפתקנות מתורגמת לחוסר מנוחה, האומץ מצטייר כהתנהגות מסוכנת והמסתוריות מתורגמת למצבי רוח תנודתיים ובלתי יציבים, כשלכל התכונות הללו נוספות תכונות של ילדותיות, חוסר רצינות וחוסר יסודיות.
 
קווים לדמותו של מבוגר בעל הפרעת קשב וריכוז adhd
 מבוגרים בעלי בעיות קשב וריכוז מדווחים על קשיים רבים במקומות העבודה. הם מתאפיינים ביצירתיות, חדשנות ומקוריות הנובעת מחשיבה "מחוץ לקופסה", אך מתקשים להוציא את היצירתיות הזו אל הפועל. בנוסף, הם חווים קושי עם גורמים בעלי סמכות. הקשיים במימוש הרעיונות, המלווים בקשיי התארגנות, מובילים לקושי ביצירת יציבות עסקית ובפיתוחה. הסטטיסטיקה מראה כי שיעור הגירושין בקרב הסובלים מהפרעות הקשב והריכוז גבוה מן הממוצע. ההיבט הכלכלי מהווה פרמטר בודד מבין שלל הפרמטרים במשוואה הזו המכונה "שלום-בית". אל הקניות האימפולסיביות, תת התעסוקה והחובות נוספים , נהיגה בלתי זהירה, קשיים בניהול כעסים ו"הצתה מהירה", התמכרויות להימורים, לריגושים ועוד צרות שלא מתאים להזכיר בפורום נכבד זה.
 
תקשורת הורית במקום התקשורת הזוגית
 באינטראקציה ההורית נופלת כל האחריות על כתפיו של בן הזוג הממוקד. מצב זה גורר בקרבו תחושות של תסכול, כעס וחוסר הערכה. בן הזוג הממוקד מוכיח ונוזף בבן הזוג המוסח, וממטיר עליו פקודות במטרה לייצר את המוטיבציה שתוביל ללקיחת אחריות.
 
השלום בית מנקודת מבטו של בעל הפרעת הקשב
 בניגוד לבן הזוג אשר נוטל את הסמכות ההורית במערכת היחסים, מקבלת מערכת היחסים משמעות שונה בתכלית מנקודת המבט של בעל הפרעת ה-adhd. הוא חווה שוב ושוב תחושת השפלה ותחושת דז'ה וו של ילד נזוף חסר כל ערך, בדיוק כפי שחש בילדותו מול הוריו או המחנכים, והוא מגיב אל התרחיש בדיוק כפי שנהג בילדותו, בהתנגדות ובהתמרדות, כשהסיטואציה של מורה נוזף מול תלמיד, וחוסר התבוננות בגובה העיניים בעת העימות, מביא להעצמת תסמיני ההפרעה ולהפחתה במיקוד ובקשב. ככל שבני הזוג משתדלים לנסות לשנות את בן הזוג ולהשפיע, כך גם מקצינות עמדותיהם, ונוצרת לולאה אין סופית של מעין כדור שלג מתגלגל, כשכל אחד מבני הזוג סבור שבן זוגו מייצג בזוגיות את "האיש הרע".
 
דרכי ההתמודדות עם הפרעת הקשב בחיים הזוגיים
 במידה וכל התסמינים הללו במערכת הזוגית מתקיימים יש לפנות בשלב הראשוני לאבחון ההפרעה אצל נוירולוג או פסיכיאטר, לשם קבלת תמונת מצב מדויקת וטיפול תרופתי. הטיפול תרופתי ימתן את תסמיני ההפרעה באופן של שיפור במרכיבי הקשב, הריכוז ומיתון ההיפר אקטיביות והאימפולסיביות, אך חשוב לא פחות לטפל גם בכעסים, המשקעים והתסכול אשר הצטברו במערכת היחסים הזוגית. יש להתבונן על הפרעת הקשב כגורם שלישי נוסף בתוככי המערכת הזוגית, תוך הבנה כי ההתנהגויות של האדם הלוקה בהפרעת הקשב אינן נובעות מהתנהגות מודעת, בן הזוג אינו מרוכז בעצמו או נרקיסיסט, והנסיבות למצב נובעות מתוך מצוקה פיזיולוגית אמיתית. המטרה בפנייה לסיוע אינה יציאה אל מלחמה של מי אשם או מי צודק אלא יציאה אל עבודה משותפת ארוכת טווח, בדרך של הבנה והפנמת הכאב ההדדי, ומוכנות לקראת שינוי בדפוסי ההתנהגות הנטועים בשני בני הזוג.
 
הטיפול הזוגי בצל הפרעת הקשב והריכוז
 השלב הראשון בטיפול הזוגי הוא לאפשר לבני הזוג לשחרר ולפרוק את כל המתחים, הכעסים, תסכול והמשקעים בחדר הטיפולים, המשמש מקום מבוקר ובטוח. חדר הטיפולים מהווה מקום נטול שיפוט של התנהגות צודקת או לא צודקת, והוא מאפשר חשיפת הרגשות, והדיבור בגובה העיניים על כל התחושות והפחדים, כשבחדר הזה מותר לחשוף פגיעות וחולשה, כשישנו גורם נוסף אשר דואג לכך שהשיחה תהייה מבוקרת ובגבולות הטעם הסביר, והמקום משמש להקשבה והכלה. השלב הבא מתאפיין בהעלאת המודעות לתסמיניה של הפרעת הקשב וגם למאפייני הדפוס במערכת היחסים. ברגע שמחלחלת ההבנה כי הפרעת הקשב היא זו האחראית לדפוס הלקוי בין בני הזוג, מתחילה התגייסות משותפת של בני הזוג לשם בניית תקשורת זוגית ומערכת יחסים חדשה במקום הדפוס ההורי הקודם.
 
איתור הצלחה בתוך ים הכישלונות במערכת הזוגית
 לאחר השלבים שנועדו לחדד את ההארה, תוך חשיפת השפעותיה של הפרעת הקשב על דפוס התנהלות היחסים, ואחר חקירת העבר אשר יצר דפוס זה, מגיעים בני הזוג אל השלב של איתור הצלחה ונקודות האור בתוך ים כישלונות במערכת היחסים הזוגית. נקודות האור עשויות להתבטא בתכונות האופי של בן או בת הזוג, החלטות, נטילת אחריות ואינטראקציה משותפת כמו גם הישגים משותפים. על יסודותיהן של נקודות האור הללו מתחיל תהליך שיקום שלום הבית, אשר בניגוד לדפוס הקודם הוא ניזון ממשוב חיובי, ודפוסי חשיבה והתנהגויות המקדמים תקשורת זוגית אחראית ובוגרת. בני הזוג רוכשים כלים בהם מושם הדגש על היעילות, ומה נכון לעומת מה צודק יותר, ויישום העיקרון של ניסוי וטעייה עד למציאת הפשרה המקובלת על שני בני הזוג.


http://www.kesheverikuz.co.il/?p=13023
(הכתבה עברה התאמה לפורום)תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 24/07/2013 19:28:27
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-21/7/2013 20:45 לינק ישיר 

תירוץ ותו לאדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-21/7/2013 15:25 לינק ישיר 
קשישים יש תקוה

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-16/7/2013 17:36 לינק ישיר 


אושרה בדיקה שתקבע במדויק: לילד יש ADHD?

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר לשימוש את המכשיר הראשון בעולם שמאבחן הפרעות קשב וריכוז באמצעות מדידת גלי מוח. הבדיקה במכשיר אורכת 20 דקות והיא נעשית על ידי חיבור אלקטרודות לקרקפת. החוקרים צופים כי היא תשפר משמעותית את איכות האבחון בקרב ילדים

ד"ר איתי גל פורסם:  16.07.13, 09:14  

פריצת דרך באבחון הפרעות קשב וריכוז (ADHD): מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר לראשונה את שיווקו של מכשיר המודד גלי מוח ומאבחן הפרעות קשב וריכוז. המכשיר יסייע לאבחון מדוייק יותר מהמבדקים הקיימים, במיוחד אצל אלה הסובלים מהפרעות התנהגותיות המתבטאות גם בהפרעת קשב וריכוז.
 
המכשיר החדש, הקרוי NEBA, רשאי תיבות של מערכת סיוע נוירופסיכיאטרית, מבוסס על בדיקת האלקטרואנצפלוגרם (EEG), המשמשת לאיבחון אפילפסיה. הנבדק מחובר דרך הקרקפת לסדרה של אלקטרודות, הבודקות את תרשים גלי המוח במשך כ-20 דקות.  

במהלך הבדיקה מחשב המתקן את הגלים המוחיים תטא וביטא, אורכם ותדירותם. היחס בין גלים אלו, על פי מחקרים שונים, גבוה יותר אצל ילדים ומתבגרים הסובלים מ-ADHD, בהשוואה לאלה שאינם סובלים מההפרעה. אישור ה-FDA מסתמך על מחקרים שכללו 275 ילדים בגילאי שש עד 17 שנים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.  
 
"איבחון ADHD הוא תהליך רב שלבי המבוסס על בדיקה רפואית ופסיכיאטרית", אמרה כריסטי פורמן, ראש המרכז להערכת מוצרים ב-FDA. "מערכת ה-NEBA יחד עם המידע הקליני מהרופא יכולים לקבוע האם ההפרעה ההתנהגותית היא אכן ADHD או שיש לחפש גורמים רפואיים אחרים".
 
אחד מכל 10 ילדים  
הפרעת קשב וריכוז היא תסמונת המאופיינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. למרות הטיפולים היעילים הורים רבים עדיין נמנעים מלטפל בילדיהם בתרופות מחשש להתמכרות. התוצאה מכך הרסנית: הידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית ושיעור גבוה של תאונות דרכים, פשיעה והתמכרויות.  

נתונים אחרונים של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) מצביעים על עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעות קשב וריכוז. על פי הנתונים, קרוב לאחד מכל 10 ילדים בארצות הברית מאובחן כסובל מהן. בין השנים 1998 ל-2009 הגיע אחוז הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעה ל-7% עד 9%. ההפרעה נמצאה שכיחה יותר אצל בנים ואצל ילדים המגיעים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

אין כמעט תרופה שנחקרה יותר מהריטלין בעשורים האחרונים. מאות מחקרים שבוצעו בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות קשב גילו שהריטלין אינו גורם להתמכרות אם הוא נלקח במינונים שהותאמו על ידי רופאים. התרופה מסולקת במהירות מהגוף כך שאינה מצטברת ולכן הסיכונים לטווח ארוך נמוכים מאוד. למעשה התגלה שמטופלים שנטלו ריטלין תחת פיקוח רפואי היו בסיכון מופחת להתמכר לאלכוהול ולסמים.

יעילות הריטלין ודומותיה (כמו קונצרטה) גדולה יותר כשהיא משולבת בטיפול פסיכותרפי. כיצד, אם כן, מצליחה תרופה  
מעוררת לטפל בהפרעות קשב ולשפר ריכוז? ההערכה היא שהריטלין מווסת את מערכות הקשב והערות ומתאים אותן לסביבה. כך משתפרת היכולת להתמקד ולברור את הקלט הרצוי מבין שלל הגירויים.

החומר מתילפנידייט, ממנו מורכב הריטלין, משפיע על מערכת העצבים המרכזית. פעולתו דומה לפעולת הקפאין, אם כי בעוצמה רבה יותר - עוצמה שמתקרבת לזו של סמים ממריצים דוגמת אמפטאמינים. מחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית, ושעשה שימוש בהדמיות דיגיטליות של המוח, העלה שהריטלין מצליח להגביר את רמתו במוח של המעביר העצבי דופאמין. החוקרים מעריכים שהריטלין מגביר את שחרור הדופאמין ובכך משפר את יכולת הריכוז והמיקוד של מטופלים שאצלם התגלו אותות חלשים של דופאמין.

לא כל רופא רשאי לרשום תרופה להפרעות קשב. הריטלין, הקונצרטה ותרופות אחרות להפרעות קשב נרשמות על ידי נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים או מומחה ברפואת ילדים שעבר הסמכה מיוחדת של משרד הבריאות. התרופה ניתנת רק לאחר איבחון מעמיק שכולל את מבחן TOVA, בו נדרש הילד לבצע מטלה משעממת מול מחשב לפני ואחרי מתן כדור ריטלין לנסיון. בנוסף עובר הילד אבחון פסיכולוגי לשלילת בעיות אחרות שעשויות להתבטא כהפרעת קשב.

מצו"ב אחת התגובות לכתבה:

אגב, טעות לומר שאין פתרון! יש פתרון, אלא שנחוץ וחשוב ביותר לטפל מה שיותר מוקדם. ולא כמו שהורים דואגים דוחים ובעצם גורמים נזק.תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 16/07/2013 17:38:59
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/4/2013 17:13 לינק ישיר 
"סמארטפונים" ו"אייפדים" מגבירים הפרעות קשב וריכוז? יתכן שכן!!!

 

אז מי שעדיין יש לו אלטע זאכן לא כשר ?
תתקדמו למכשיר כשר!!!תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 03/04/2013 17:18:25
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/3/2013 20:48 לינק ישיר 

תופעות קשורות זה בזה.
נמצא שיש קשר בין: טיקים, טורדנות כפייתית, והפרעת קשב וריכוז. ויש לכל זה קשר גנטי. והם נמצאים באותו אזור במח.
כך שדי נפוץ למצוא במשפחה אחת כמה ילדים עם ADHD וחלק עם טיקים וחלק עם כפייתיות.
כתוצאה מהתופעות הנ"ל יכולו להתפתח גם חרדות.


ציטוט מהקישור:
"...בין הלוקים בהפרעת קשב קיימת שכיחות יתר של טיקים כרוניים,  תסמונת טורט והפרעה כפייתית- טורדנית.
בילדים ומתבגרים עם תסמונת טורט נמצא ב-30 עד 50% מהם תחלואה נילווית של ADHD ..."

טיפ חשוב !
אם סעודות השבת, ובכלל השבת, הם "סיוט" אצלכם ? הילדים הופכים, מתלכלכים, רבים, צועקים, לא מסוגלים לשבת רגע.  ובשעות המנוחה אינכם יכולים לנוח? שמא הילדים "יחריבו"
... את הבית?
כדאי לכם לבדוק. יתכן שיש לכם ילדים עם  ADHD וזה הסיבה! ואם כן, יש סבירות גבוהה שגם לאחד מההורים יש ADHD. וכדאי לכם לאבחן ולטפל בזה. זה יכול להביא הקלה עצומה.
ודווקא בשבת כשכולם בבית ואין הרבה תעסוקה הADHD ניכר ביותר!
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/3/2013 20:30 לינק ישיר 

לבחירתכם כתב:
איזה רופאים בירושלים נותנים מירשם לריטלין בקלות?

מבוגר: ללכת לכל נוירולוג של הקופה ומי שצריך די קל לו לקבל מרשם .
ילד מעל גיל 6 : יש רופאי ילדים מוסמכים לנושאי קשב וריכוז אבל צריך לעבור פרוצדורה של טפסים ובדיקות.
ילד שאתה בטוח שיש לו הפרעת קשב וריכוז (אפילו מגיל 5): ויש לך שאלון מתאים שמראה שלילד יש ADHD,
לך לנוירולוג מומחה פרטי כמו לדוגמא פרופ' יהודה שפירא (מקבל ברח' פארן בירושלים במרכז המסחרי-שם יותר זול מב"הדסה") ואם הוא יתרשם שהילד צריך, הוא ירשום ריטלין במקום. (הוא מאד מקצועי.) נראה לי שלמי שיש ביטוח משלים הקופות נותנות החזר. תברר לפני זה. יש עוד נוירולוגים מצויינים. רק שאני מכיר את הנ"ל.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-4/3/2013 20:46 לינק ישיר 

איזה רופאים בירושלים נותנים מירשם לריטלין בקלות?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/2/2013 18:10 לינק ישיר 

לגבי השאלה אם זה מרפא, או מונע.

נוראפינפרין סרוטונין ודופמין,  הם חומרים כימיים שהנוירוטרנסמיטרים במוח מושפעים ממנו, העדר עודף או חוסר איזון בחומרים אלו, אחראים ככל הנראה על שיבוש מצבי רוח כמו דיכאון וחרדה, אובססיות,  קשב וריכוז, וגם על בוחן המציאות.  הנוירוטרנסמיטרים פועלים כמוליכי עצבים שמווסתים את הפעילות בין העצבים לתאים.

 בגדול הדופמין אחראי יותר על בוחן המציאות קשב וריכוז, הסרטונין על דיכאון ואובססיות , נוראפינפרין בעיקר על דיכאון וחרדה.

לאחרונה מטפלים בתרופות משולבת סרטונין ונוראפינפרין לטיפול גם בקשב וריכוז, בניגוד לריטלין ודומיו תרופות אלו הן בהם כמעט תופעות לוואי. אך לא תמיד זה עוזר כי זה כמעט לא משפיע על הדופמין. לגבי האם זה כמו אקמול או אנטיביוטיקה, קשב וריכוז אינו התחום שאני עוסק בו, אבל עד היום קיימת שאלת הביצה והתרנגולת מי קודם למה, האם מחסור בסרטונין מוביל לדכאון, או דכאון מוביל למחסור.
לכן ניתן לומר שתרופות אלה פעולות לעיתים כאקמול, ולעיתים כאנטיביוטיקה, יש האומרים שלתוצאות טובות כדאי לשלב טיפול ב CBT.תוקן על ידי קרדיולוג ב- 27/02/2013 18:14:47
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/2/2013 15:46 לינק ישיר 

"נועם_וDETA22" כתבת כך:

בעקבות דברי הפרעת קשב וריכוז אני מסיק שכולם אפסים, רק התומכים מתוך אינטרסים ברורים במתן תרופות פסיכיאטריות ומסוכנות הם הנורמלים.
זה מזכיר את המערכת החילונית, מי שלא זורם עם הברנז'ה - פסול.
מותר לשמוע דעות הפוכות, בפרט שאין להם אינטרס.

"נועם_וDETA22":
בכל נושא, מתענינים במומחה המתמצא בנושא זה:
למשל:
בנושאי: ליצנות, גנגאם סטייל+סילבסטר, סדנטאפיסטים חילוניים, דיבור זול, ועוד שאר מרעין בישין. נתייעץ אצל "נועם_וDETA22" (אפשר גם לקבל אצלו ייעוץ איך להגיע ל600 הודעות וכמה זמן לבטל בשביל זה) או אצל אלי ישראלוב ממאקו (ראה לעיל)

לעומת זאת, בנושאי בריאות נתייעץ עם הרופאים המומחים הגדולים בתחום, שלמדו שנים, ולא בזבזו זמנם לריק, ונתחשב בדעתם.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/2/2013 15:32 לינק ישיר 

נועם_וDETA22" ...
מתלונן על כפל ניקים...
ועליו הכתוב אומר:
"יהללך זר.
ולא? (אז) פיך!"...תוקן על ידי קשב_וריכוז ב- 27/02/2013 15:34:46
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/2/2013 00:13 לינק ישיר 

"נועם_וDETA"...
ימשיך להביא חומרים מ"האנשים הכי מענינים"...

ואני אביא חומרים מ"הרופאים הכי מקצועיים".
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-26/2/2013 23:59 לינק ישיר 

מלכתדיגער כתב:
ריטלין זה כמו אנטיביוטיק שמרפאה את הבעיה או כמו אקמול שמשכיחה את הבעיה ?

תודה מראש


ריטלין לא מרפא.
מי שסובל מהפרעת קשב וריכוז חסר לו "דלק" מסויים במח בשביל להתרכז (לחומר שחסר קוראים "דופאמין") וריטלין ממלא את החסר במח ואז יכולים להתרכז. כשנגמר השפעת הריטלין נגמר הדלק.
יש תרופה קצרת טווח (2-3 שעות) "ריטלין".
יש תרופות ארוכות טווח (8-12 שעות) "ריטלין LA" או "קונצרטה".
יש עוד סוגי תרופות כמו: "אדרל" או "סטרטרה".

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > *** אשכול מרכזי על הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ***
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 7 8 9 לדף הבא סך הכל 9 דפים.