בית פורומים בחדרי חרדים

כך הפך קבר של הכלבה לאסי לקברו של רב אסי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-21/1/2013 13:37 לינק ישיר 
כך הפך קבר של הכלבה לאסי לקברו של רב אסי

מתיחה אינטרנטית של צבי כהן ממצפה הושעיה שולחת אנשים לקברו של "רבי אסי", המכיל את עצמות כלבתו לאסי. הקבר ממוקם ליד "נחל הכהנים" – בעיית ניקוז שהתגלתה ליד ביתו

דבר לא נראה חשוד בקברו של הצדיק אסי, במצפה הושעיה. שלט גדול מפנה לנחל הכהנים - מפל זורם בימים גשומים, לצד עץ תאנה עתיק, ובמרכז ניצבת מצבה עם הכיתוב "ל-אסי".

המטיילים מגיעים לפקוד את קברו של הצדיק לאחר שקראו על המקום הקדוש באתרי אינטרנט ובעיתונים שונים. הם מופתעים בדרך כלל לגלות שלמרות החזות המרשימה, לא מדובר כלל באתר היסטורי, אלא ב"הפצה ויראלית" מוצלחת במיוחד.

גולש סקרן שיחפש בגוגל את נחל הכהנים יגלה שהוא זרם בגליל התחתון כבר בתקופת בית שני, אבל למעשה הנחל נולד בשלב מאוחר בהרבה, כשהתגלתה בעיית
ניקוז ליד ביתו של צבי כהן בהושעיה. "בכל פעם שירד גשם, הרחוב שלי הוצף לגמרי. במקום להתעצבן, החלטתי לקחת את העניין בצחוק".

כמי שעבד באותה תקופה בחברה לקידום אתרים, החליט כהן להפוך את הלימונים שלו ללימונדה אינטרנטית. "התעסקתי בתחום הפירסום והקידום של מותגים ועסקים ברשת, ורציתי לאתגר את עצמי. ראיתי חברות שיצרו מתיחה ויראלית שקיבלה חיים משלה, והחלטתי לנסות לייצר משהו דומה".

בבלוג שלו הוא ברא יש מאין את נחל הכהנים והפך את בעיית הניקוז ל"נחל עתיק יומין". "כתבתי תחקיר מעמיק על ההיסטוריה של הנחל. בעצם, אלה היו סתם עובדות ששיבשתי ושמות ששאלתי", הוא מתאר.

בסקירה המפוארת שערך על הנחל הבדוי מתוארים פרטי פרטים: "הדעה הרווחת היא ששמו הקדום של הנחל בתקופת המשנה היה 'נחל כהנים'". אלא שהשם של הנחל לא ניתן לו בתקופה המשנה, אלא מכיוון שהוא עובר בדיוק בין בתיהן של שתי משפחות - משפחת כהן בצד אחד ועוד משפחת כהן בצד השני.

כהן לא הסתפק בתיאור הנחל, והחליט להפוך את האתר ל"קברו של רבי אסי". אותו רב זכה תחת מקלדתו של כהן לשבחים רבים. "בערוץ נחל כהנים נמצא קברו של הצדיק ר' אסי, שהיה אמורא ארצישיראלי מפורסם, מראשי הדור השלישי. יליד בבל, שעלה לא"י ולמד תורה בישיבת ר' יוחנן בטבריה".

את ההשראה קיבל כהן מכלבתו האהובה. "היתה לנו כלבה שקראו לה לאסי", הוא מספר, "וכשהיא נפטרה בשיבה טובה, אחרי 16 שנים, החלטנו לקבור אותה במגרש שמאחורי הבית. הצבנו שם סלע גדול, והבן שלי חרט עליו 'לאסי'. כשהמצאתי את נחל הכהנים, המצבה של הכלבה הפכה למצבה שמוקדשת לרב אסי".


להשלמת התמונה תקע צבי שלט שמכריז על נחל הכהנים, והבדיחה הפכה לאתר תיירות ולקבר בישראל.

מהפירסום המומצא בבלוג ועד לסקירה התקשורתית הדרך כבר היתה קצרה. כפי שתיכנן כהן, המתיחה קיבלה חיים משלה. "העליתי את הסיפור לאוויר, והוא התגלגל. כתבים שקראו אותו, חשבו שהוא אמיתי. הם הכניסו את ההיסטוריה של הקבר הקדוש בהושעיה לכתבות על תיירות באזור".

כהן מדגיש, כי המבקרים שומעים תמיד את הסיפור האמיתי על הנחל. "אני תמיד מגלה לאנשים שמגיעים לכאן את האמת. אני ממש לא ממשיך לעבוד עליהם. לכולם יש חוש הומור, ולא נתקלתי במישהו שנעלב".

נאחזים באמונה

מדריך הטיולים הוותיק, ספי בן יוסף, פרץ בצחוק כששמע על מהתלת נחל הכהנים. "מדובר בתהליך שנמשך למעשה קרוב ל-1,500 שנה", אומר בן יוסף. "יש תיעוד של התהליך, שבו אנשים נסמכים על שמועה, על רצון טוב, על צורך אנושי. אנשים רוצים להרגיש משהו ממשי ביד.

"אין שום הבדל בין חרדים שמשתטחים על אבנים, לבין אנשים אינטליגנטים ובוגרי אקדמיה, שאוספים גבישים וקריסטלים, או נאחזים באמונות אחרות. זה בדיוק אותו דבר. אנשים מחפשים משהו מוחשי לסמוך עליו.

"הנה דוגמה: מעל לכפר הערבי פקיעין יש סדק בסלע עם עץ חרוב, ומספרים ששם ישב רבי שמעון בר יוחאי עם אלעזר בנו, וביחד הם כתבו את ספר הזוהר. את אף אחד לא מעניינת העובדה ההיסטורית שהזוהר נכתב בספרד, בימי הביניים, יותר מאלף שנה לאחר ימי בר יוחאי. אף אחד לא זוכר שפקיעין שמוזכרת במקורות ממוקמת ליד לוד ושפקיעין בגליל היא משהו אחר לגמרי.

"זה קורה בכל הדתות, וגם בארץ המשוגעת שלנו, שמלאה באבנים קדושות. בכל מקום שאתה בועט יוצא ג'יני, וכולם משוכנעים שפה קבור צדיק".

mynet




דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כך הפך קבר של הכלבה לאסי לקברו של רב אסי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר