בית פורומים בחדרי חרדים

המקום הכי אינטימי של הנשים הפך לכלי פוליטי של חרדים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/9/2013 12:14 לינק ישיר 
המקום הכי אינטימי של הנשים הפך לכלי פוליטי של חרדיםדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 12:39 לינק ישיר 

הא?!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 12:40 לינק ישיר 

מאות אלפי נשים טובלות במקוואות ברחבי הארץ המנוהלות על ידי המועצות הדתיות. פורום "טובלות" יוצא נגד השליטה הגברית וטוען כי המקוואות הפכו לכלי פוליטי של עסקנים חרדים

הטבילה במקווה היא חוויה אינטימית ורוחנית עם משמעות וחשיבות דתית. מאות אלפי נשים בישראל טובלות מדי חודש במקוואות ברחבי הארץ המנוהלות ומפוקחות על ידי המועצות הדתיות והמשרד לשירותי דת. "טובלות" הוא פורום שהוקם לאחרונה על ידי קבוצת נשים דתיות לאומיות שקורא להעביר את האחראיות על המקוואות לידי נשים, "החוויה המיוחדת הזו הפכה לסיוט, לכלי פוליטי בידי עסקנים ולמקום נוח לסידור ג'ובים למועצות הדתיות" אומרות נשות הפורום.

"טובלות" פועל ברשת החברתית ומבקש ליצור מרחב שבו יוכלו נשים תושבות ירושלים ורחבי הארץ לשוחח בעניין המקוואות וליצור שינוי בתחום בכלל. אחת מהמטרות המרכזיות של הפורום הוא להעביר את אחראיות נושא המקוואות לידי נשים. חברות הפורום נפגשו בעבר בכנסים ובקבוצות דיון ועשיה שמטרתן העברת השיח מן הרשת למישור המעשי ציבורי. ירושלים היא העיר שבה נשות הפורום מנהלות את המאבק המרכזי שלהן. לטענתן, המקוואות בבירה הפכו לכלי פוליטי של עסקנים חרדים.

הרוב המוחלט של מקבלי ההחלטות בעניין מקוואות הנשים הינו גברי


למנות אישה במועצה הדתית שתהיה אחראית על תחום המקוואות . צילום של מקווה בירושלים (צילום: ששון תירם) למנות אישה במועצה הדתית שתהיה אחראית על תחום המקוואות . צילום של מקווה בירושלים (צילום: ששון תירם)

למנות אישה במועצה הדתית שתהיה אחראית על תחום המקוואות . צילום של מקווה בירושלים (צילום: ששון תירם)

כחלק מהמאבק, הן פנו למתמודדים לראשות עיריית ירושלים, ניר ברקת ומשה ליאון בבקשה לפעול למען העברת האחראיות על המקוואות לידי נשים בקדנציה הקרובה. "בירושלים, הרוב המוחלט של מקבלי ההחלטות בעניין מקוואות הנשים הינו גברי", כתבו, "הדבר התקבע בעשרות השנים האחרונות, אולם, כיום במועצות דתיות שונות בארץ מופיעה מגמה של שינוי. בעיר הקודש ירושלים, בה מספר הטובלות הוא אולי הגבוה בארץ, מתבקש ונחוץ שמגמה כזו תופיע ותשמש דוגמה ומקור השראה לכל ציבור הטובלות בארץ".


נשות הפורום דורשות להוביל שינוי במגמת השליטה דרך הקמת ועדת המורכבת מנציגות הפורום, אשר תבחן את הליך מינוי הבלניות בעיר, את שיבוצן ואת אופי עבודתן ותקבע אלו הכשרות יעברו הבלניות בעיר. בנוסף, הן גם דורשות למנות אישה במועצה הדתית שתהיה אחראית על תחום המקוואות בעיר ובמקביל גם תוקם ועדת ביקורת חיצונית שחבריה יהיו נשים שיפקחו על התנהלות המקוואות, לרבות תשאול הנשים במקווה, תלונות נשים, ניקיון המקווה וכל מה שרלוונטי לשימוש במקווה.

תחקרו נשים שטבלו באופן אגרסיבי לגבי אורח חייהן המיני


"עם השנים התערבבו זה בזה עיקר ותפל, דין ומנהג". נעמה פלסנר (צילום: דאפי ספונר) "עם השנים התערבבו זה בזה עיקר ותפל, דין ומנהג". נעמה פלסנר (צילום: דאפי ספונר)

"עם השנים התערבבו זה בזה עיקר ותפל, דין ומנהג". נעמה פלסנר (צילום: דאפי ספונר)

נעמה פלסר, מייסדת פורום "טובלות" מספרת לוואלה! יהדות על הסיבה להקמתו: "התחושה המרכזית הייתה של מצוקה קולקטיבית של נשים שהן חזקות ודעתניות ברוב שעות היממה, שדעתן נשמעת, שהבחירה בידיהן ברוב המישורים, ובכל זאת, באותו רגע חשוף של טבילה ובהכנה אליה, הן מוצאות עצמן פעם אחר פעם נבוכות מאד עד נטולות בחירה וחסרות אונים. התובנה המרכזית של הנשים שהתלכדו ביוזמת "קבוצת טובלות", הייתה שיש צורך ליצור מציאות חדשה בה האחריות למצווה זו, שבפועל, באופן מתמיה אך ממוסד ועקבי נמצאת בידי הבלנית והממסד הרבני, עוברת לידיה של כל טובלת וטובלת."

"יש צורך לאפשר לנשים ממנעד רחב, לעצב את הדרך בה מתאים להן לקיים את מצוות הטבילה. ממש כמו שהאחריות לשמירת הכשרות במטבח מוטלת בידיה. כיוון שהמקור ההלכתי המזכיר את תפקידה של הבלנית מציין אך ורק את הצורך לדעת שכל שערותיה של האישה טובלות עמה בתוך המים, ועליה להיות מעל גיל 12, ניתן להבין שעם השנים התערבבו זה בזה עיקר ותפל, דין ומנהג. ישנן נשים שנוכחותה, ליוויה ואף שאלותיה של הבלנית משמעותיות עבורן בטבילתן. מן הצד השני יש כאלה שמעוניינות לטבול רק כאשר הן לבדן ואינן מוכנות לטבול אם הבלנית נשארת בכל זאת. יש כאלה הרוצות לטבול בליווי חברה או בת משפחה, וכשם שפרצופיהן שונים, כך עשויים להיות רצונותיהן.

אין כל יתרון אם נשים או גברים ינהלו את הנושא


"גברים שאינם חלק מהחוויה יהיו אלו שיקבעו ויתנו את המילה האחרונה?." רחל עזריה (צילום: יחצנים) "גברים שאינם חלק מהחוויה יהיו אלו שיקבעו ויתנו את המילה האחרונה?." רחל עזריה (צילום: יחצנים)

"גברים שאינם חלק מהחוויה יהיו אלו שיקבעו ויתנו את המילה האחרונה?." רחל עזריה (צילום: יחצנים)

רחל עזריה, העומדת בראש "ירושלמים", סיעה המתמודדת למועצת העיר היא ממובילות הפורום והמאבק. בשיחה עם וואלה! יהדות היא קובלת על מצב השליטה במקוואות כיום, "איך ייתכן שגברים שאינם חלק מהחוויה יהיו אלו שיקבעו ויתנו את המילה האחרונה בנושא? לאחרונה, החלו מספר טובלות לעורר את הנושא ואנחנו נמשיך להיאבק כדי לעורר את השינוי הנצרך. אין לי ספק שברגע שהאחראיות על המקוואות תועבר לידי נשים, המציאות תהיה טובה יותר, כפי שכבר ניתן לראות רק בעצם העלאת הנושא לסדר היום".

"העירייה תקצבה משאבים רבים לטובת מקוואות בשנים האחרונות", הוסיפה עזריה, "כאשר חלקים גדולים מהמשאבים הופנו לבניית מקוואות חדשים בשכונות בהן אין ביקוש, במקום שיפוץ ותחזוק המקוואות הקיימים. המקווה שימש כלי להתחרדות שכונות, והמקוואות האלה עומדים ריקים במשך כל השנה".

בפורום סיפרו כי עד כה נאספו סיפורים אישיים מזעזעים על נשים שבלניות פגעו בפרטיותן, תחקרו אותן באופן אגרסיבי לגבי אורח חייהן המיני, הערות פוגעניות, מעקב והטרדות בטלפון לאחר הטבילה. כל זאת יכול היה להיראות אחרת, אילו האחראיות הייתה ניתנת בידיהם של נשים שינהלו את הנושא ויוכלו לשמש אוזן קשבת לטובלות.


גורמים חרדים בעיריית ירושלים ששמעו על היוזמה לא מיהרו להגיב עליה ואמרו כי היא מריחה ריח פוליטי רע, "יש להן בעיה יסודית בהבנת המערכת", אמרו, "גברים אינם מנהלים את המקוואות ואין צורך להתייחס לכל רעיון שאינו נבדק באופן מקצועי, לכשהרעיון הזה יהיה מעשי, נבדוק את ההיבטים ונציג את עמדתנו".

יהושע ישי, יו"ר המועצה הדתית בירושלים הגיב גם הוא, "אם הטענה היא כלפי הניהול השוטף של המקוואות, אזי כל המקוואות מנוהלות על ידי נשים. המקוואות בירושלים נבנים על פי גודל השכונה, על פי מרחק בין מקווה אחד לאחר ובכפוף גם לקבלת תרומות. עיריית ירושלים מזרימה כספים לצורך שיפוץ ובניית מקוואות הרבה יותר מכפי שהמדינה מתקצבת אותה. השיפוץ והבנייה היא על פי תוכנית רב שנתית וההזמנות והבקשות מגיעות דרך ועדת הכספים שכמדומני יושבות בה נשים. אין כל יתרון אם נשים או גברים ינהלו את הנושא ואת התחום כולו".
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 12:41 לינק ישיר 

אולי היא מתכוונת על פייסבוקדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 12:42 לינק ישיר 

מי שנכנס לאשכול עם כותרת "אינטימית" שלא יחפש "זהירות נשים"דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 12:54 לינק ישיר 

מתי רחל עזריה, ממרץ, שנלחמת נגד הדת, הלכה למקווה?
ריח של פוליטיקה או סתם התנגחות בדת.


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________

דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 13:29 לינק ישיר 

בינתיים  קראתי רק על נשים שהתערבו להם מה הקשר לגברים בלנית זה אשה לאדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/9/2013 13:33 לינק ישיר 

פשוט הופכות את עצמן למגוחכות עם המאבק הטיפשי שלהן . אם הן כ"כ דואגות למקוואות אז ראוי שגם יבנו אותם ,יגיסו את הכסף למענם, ידאגו לבעלי המלאכה ובעצם יעשו את הכל . ריח ניגוח וריח פוליטי לא טוב .דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/9/2013 18:04 לינק ישיר 

מפוטרת כתב:
מתי רחל עזריה, ממרץ, שנלחמת נגד הדת, הלכה למקווה?
ריח של פוליטיקה או סתם התנגחות בדת.רחל עזריה איננה ממרצ אלא מסיעת ירושלמים או בשמה העממי סיעת רחל עזריה. היא מגדירה עצמה כדתיה וייתכן שהיא הולכת למקוה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/9/2013 18:54 לינק ישיר 

זה הדדי, אתן נדחפות בתוך הגברים בכותל, הם נדחפים לכן במקווה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/9/2013 20:50 לינק ישיר 

כותרת מהסוג של "ויציצו כל פועלי אוון"


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-24/9/2013 21:01 לינק ישיר 

נסיכתהנילו כתב:
זה הדדי, אתן נדחפות בתוך הגברים בכותל, הם נדחפים לכן במקווה.חחח דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/9/2013 21:14 לינק ישיר 

השפלת בנות ישראל ע"י הבלניות במקוואות

לאחרונה גונב לאוזני כי במקוואות רבות הבלניות אינם שואלות כלל את הנשים שבאות לטבול האם הם הם מעוניינות לעבור בדיקה מקיפה ופרטנית (ציפורניים, אוזניים, עיניים, גב, וכמדומני שעדיף להימנע מהמשך הפירוט). אלא פשוט כופות עליהן את הבדיקה ו"העיון", והרבה פעמים בצורה משפילה וגסה, גם שמעתי מקרה על אשה שסירבה בעדינות לבדיקה והבלנית חסמה לה בגופה את הדרך לבור הטבילה!!!, אני יודע שבכמה מקוואות בעיר התורה והחסידות בני-ברק הבלניות אינם כופות בדיקה, ורק מי שמבקשת לעבור בדיקה אכן עוברת, ואילו דווקא בערים החרדיות החדשות יותר פשט לו נוהג נפסד זה.

חשוב לציין כי בספרי ההלכה גם של זמנינו (טהרת בת ישראל, קיצור הלכ' נדה, משמרת הטהרה, מראה כהן, יסוד הטהרה, ועוד) לא מוזכר ולו ברמז שאשה צריכה לעבור בדיקה שכזו. גם בשיחות עם רבנים חשובים אמרו לי שאשה אינה צריכה לעבור בדיקה (ורק בפעמים הראשונות שהיא איננה מנוסה ויכולה לשכוח כדאי שתבקש לעבור בדיקה).

דעתי שזו כפייה גסה משפילה, חדירה בוטה לצנעת הפרט, אשמח לשמוע את דעתכם או דעתכן בעניין, ולקבל תגובות  ודיווחים אם גם נתקלתן במקרים חמורים כאלו, ובכלל מאיין יצאה ההוראה המשונה הזו, לאן התדרדרנו ?????. 

לפעמים אפשר לכפות גם ב"עדינות". את לא מצפה שאשה תגיד לבלנית אני לא מעוניינת לעבור בדיקה. בשעה שברור לה שהבלנית הלבושה תרים מבטה בתמיהה ותתחיל להסביר לה בעדינות ובנועם, ממש במתק שפתיים כמה בכל אופן הדבר חשוב וכו'. ואגב ביררתי ושמעתי שיש מקומות שנתנו הוראה לבלניות לבדוק בלא לבקש, ומי שמסרבת  מסבירים לה בנועם עד שתצא נשמתה.....................................

מקור הפורום הכללי והחרדי:

זה קצת מוגזם

בשבוע שעבר לנתי בי-ם ביום בו היה עליי לטבול ועל כן הלכתי לטבול במקווה בו לא הייתי מעולם ועליי לציין שהבלנית הייתה מאוד לא נחמדה ומאוד לא אדיבה ובנוסף הבדיקה שלפני הטבילה נייתה ארוכה מהרגיל ובו בדקה הבלנית את אברי המוצנעים זמן ארוך ואף רצתה לבדוק "קצת יותר בפנים" רציתי לדעת האם זה מוזר? האם סתם נפלתי על בלנית מקפידה? האם זה קרה לעוד מישהי? והאם הבלנית באמת כ"כ חשובה כאשר אנו באמת רוצות לטבול? האים לא נוכל בלעדיה?

מקור פורום חרדיות עובדות:דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/9/2013 00:06 לינק ישיר 

בבני ברק יש מישהיא שכל אחריות הבלניות והמקוואות לנשים על כתפיה. היא עובדת תחת מנהל המחלקה אבל יש לה חופש פעולה במרחב.


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-25/9/2013 10:30 לינק ישיר 

מתכון מנצח אצל חרדים
תכתוב בכותר. אינטימי ונשים ויש לך אלפי צפיותדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-25/9/2013 12:24 לינק ישיר 

נעמה פלסנר כותבת את שורת המחץ של המאמר אנחנו נשים דעתניות חזקות ש"פתאום" מרגישות חלשות....
הם חושבות בדיוק כמו רחלי איבנבוים,שרי רוט, מרילין מיניג,שזמנם הגיע  זמן הנשים החזקות והדעתניות.. "מהפורום"בנט.
 
 טלוסטר אתה מבין את השינויים שהנט  יוצר? ולמה הרבנים נגדו? אי אפשר לברוח מזה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > המקום הכי אינטימי של הנשים הפך לכלי פוליטי של חרדים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר