בית פורומים ירושלים

שנלר - זהירות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-5/11/2013 15:01 לינק ישיר 
שנלר - זהירותמצו"ב לינק לכתבה שהתפרסמה בדה מרקר


http://www.themarker.com/realestate/1.2148088דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/11/2013 15:02 לינק ישיר 


הפרט שהמינהל "שכח" לציין במכרז בירושלים: הקרקע לא תימסר לפני 2019

קרקע עבור 400 דירות בלב הבירה משווקת ליזמים כיום, על אף שהמכון הגיאולוגי המחזיק בה לא צפוי לפנותה לפחות עד 2019 ■ את המידע הקריטי הזה ניתן למצוא רק בעיון קפדני בנספחי המכרז
בימים אלה מציעה רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) למכירה קרקע במיקום אטרקטיבי למדי בלב מערב ירושלים. המדובר בשיווק השלב השני ב"מתחם שנלר", באזור בו ממוקם כיום המכון הגיאולוגי הישראלי, בו מתוכננות להיבנות כ-404 דירות. בחודש אוגוסט נפתח המכרז למכירת הקרקע, והמועד האחרון להגשת הצעות נקבע ל-18 בנובמבר.

ואולם בדיקת "TheMarker" מעלה, כי ישנו פרט משמעותי אחד שהושמט מכלל פרסומיה של הרשות אודות המכרז עד כה, והוא כי למעשה לא יוכל היזם הזוכה לקבל לידיו את השטח, וכל בנייה לא תתאפשר בו, לפחות עד לראשית שנת 2019, אם לא מאוחר מכך. זאת מאחר שעל פי ההסדר שעליו חתמו הרשות, משרד האוצר, עיריית ירושלים והאוניברסיטה העברית, תתאפשר העברת הקרקע שעליה ממוקם כיום המכון רק עם השלמת מבנה חדש עבורו בגבעת רם. בימים אלו נחפרים היסודות.

כך עולה ממכתבו של סגן החשבת הכללית באוצר גבי שוחט, למנהל מחוז ירושלים ברשות חמי כסיף, מדצמבר 2012: "נבקש להודיעכם כי משך תקופת הביצוע להקמת המבנה החדש של המכון הגיאולוגי בגבעת רם הנו 48 חודשים", כתב, והוסיף כי יש לשריין חצי שנה נוספת למקרה של התארכות בניית המבנה החדש, ולהתחייב על פינוי המכון רק בעוד כ-54 חודשים - כלומר ארבע וחצי שנים מיום תחילת העבודות.

מדובר במידע קריטי, אשר לו השלכות כלכליות כבדות עבור כל יזם שיבקש להתמודד במכרז. אלא שלמרות חשיבותו, בעיון במידע הפתוח לציבור באתר הרשות, או בהודעה לעיתונות שפרסמה דוברת המינהל אורטל צבר על שיווק המתחם מחודש יוני האחרון – לא ניתן למצוא לו זכר. באותה ההודעה, דווקא מובאים בהרחבה ציטוטיו של כסיף שברך על ההסכם שאפשר את היציאה למכרז ו"תוספת דירות לעיר בה יש מחסור גדול בדירות חדשות". כל אזכור מצד כסיף לגבי המועד בו צפויה הקרקע להתפנות על פי אותו ההסכם ממש אינו מופיע.

גם שר הבינוי והשיכון המשמש גם כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל צוטט ואמר כי "מאות יחידות הדיור המשווקות יתנו מענה נוסף וראוי לביקוש הגדל של מגזרים רחבים כדי לשמור על רמות מחירים סבירים", אך "שכח" לציין כי בניית אותן הדירות תחל אם בכלל באמצע הקדנציה של הממשלה הבאה.

לא רק בהודעות לתקשורת, גם במידע אודות המכרז באתר הרשות אין זכר למועד פינוי הקרקע. הדרך היחידה שבה יכולים היזמים להתוודע לנושא, היא באמצעות סעיף 4 בחוברת המכרז, בה נכתב כי המגרשים עודם מוחזקים על ידי המכון וגיאולוגי, וזה צפוי לפנותם בהתאם לתנאים המפורטים במכתבו של שוחט, אשר צורף כנספח בשולי החוברת. עוד קבע אותו סעיף. כל עיכוב שיהיה בפינוי המגרשים מעבר לזמן האמור של 54 חודשים, לא יהיה באחריות הרשות, וכי זוכה המכרז "מתחייב כי לא יחזור אל הרשות בכל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה כלשהן בגין כל עיכוב בפינוי המגרשים".

גורמים בענף תהו השבוע מדוע בכלל מוציאה הרשות את הקרקע לשיווק ליזמים כבר בשלב זה, כאשר ברור כי לפחות בארבע וחצי השנים הבאות תמשיך לשמש את המכון הגיאולוגי. גורם עמו שוחחנו, אמר כי ייתכן שמאחר שהמטרה העליונה של משרד השיכון ורשות המקרקעין בימים אלה היא הגדלת היצע הקרקעות המשווקות ליזמים, וזאת באמצעות שיווק מוגבר, ייתכן שקיים לחץ בקרב גורמים ברשות אשר לרשותה לא נותרה עוד קרקע רבה באזורי הביקוש, להציג נתוני שיווק גבוהים כמה שיותר, דבר המוביל אותה לפרסם מכרזים עבור קרקע אשר בפועל אינה זמינה לבנייה.

המכון הגיאולוגי בירושלים
המכון הגיאולוגי בירושלים
צילום: אורן נחשון

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי “בחוברת המכרז, בסעיפים ארבע וחמש, מוזכרים התנאים המיוחדים הנוגעים בהרחבה בנושא. בתנאים מצוין מפורשות כי המגרשים מוחזקים כיום על ידי המכון הגיאולוגי, ויימסרו ליזם רק לאחר שהמכון יעבור למשכנו החדש בגבעת רם. התקופה המשוערת לפינוי המכון מצוינת במכתבו של גבי שוחט, ומכתב זה מצורף כנספח ח’ למסמכי המכרז. אין מדובר במסמך המצורף בשולי חוברת המכרז, היות שאחריו קיימים עוד נספחים. היזם הזוכה יוכל לפעול לקידום התכנון והוצאת היתרי הבנייה עד לפינוי השטח”.
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > ירושלים > שנלר - זהירות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר