בית פורומים בחדרי חרדים

אב"ד הגר"מ גרוס, בראי התקופה.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/5/2015 15:35 לינק ישיר 
אב"ד הגר"מ גרוס, בראי התקופה.

בבקשה בלי לשה"ר וביזוי רבנים רח"ל.

שאלה בקצרה: במה חטא הגר"מ גרוס בסוגיה של "בני תורה"??? (נצח, או כל הגדרה אחרת)

מראש, אינני מצפה לקבל תשובות מכל אותם שממילא מרגישים נפגעים לאחר פגיעתם בגדולי ישראל, אני בטוח שהם דווקא נהנים להרגיש אתו באותה סירה. 
אני מצפה לתשובה דווקא מאותם שחשוב להם "כבוד רבותינו"

אני מודה מראש שאינני בקי בנתונים כלל, דווקא בגלל זה אני פונה אליכם להבין את הדברים.

הגר"מ מאז ומעולם לא הסתדר עם רבנים רבים, בעיקר בבני ברק, הוויכוח היה טבעי, גם אם הוא היה חריף אינני חושב שזה היה חריג בכדי שמישהו יצא נגדו חלילה, ולמרות הכל כולם יודעים שמדובר בוויכוח עם המון המון משמעות, וויכוח שהסתעף לסעיפים רבים ומחנאות גדולה.

כאחד מהצד, לפעמים אתה שואל עצמך, מה אמורה להיות דעתך בעניין והאם אתה גם אמור לחשוב עליו משהו לא בסדר? מבחינתי אחד המדדים לדעת האם באותו הזמן היו דברים שליליים חלילה?, אצלי המדד במקרים כאלו – "האם הגראי"ל עשה מעשה או לא, האם הגראי"ל שלח מסר כלשהו או שלא", כך לדעתי ניתן למדוד דברים קיצוניים, אם אתה מחפש את הדעה האחראית לבחון האם אכן יש כאן משהו שנוגע אלי? אתה מסתכל לראות האם ההוא שמרגיש אחריות כלפי הציבור, האם הוא פנה אלי עם מסר או שלא? אם הוא היה חושב שיש כאן מישהו או משהו שאני צריך לחשוב או לדעת, הוא יודע טוב מאוד להעביר אותו ובכל הדרכים הנדרשים.

(הייתי חייב להכניס את הנושא כך, בשביל להמחיש את הדברים אפילו מצידו של הגראי"ל עצמו, ודווקא בגלל זה אני מצפה לתשובה מתלמידיו)

תכלס', הגר"מ אמנם בדרכו שלו צעד בדרך התורה והיראה, העמיד תלמידים הרבה והרבה כבוד שמים ועל נקודה זו אין חולק כלל.
הגרמ"ג העמיד בתי דין, דיינים, בתי כנסת, בתי מדרש, כוללים ותלמודי תורה, הרשימה עוד ארוכה אבל בעיקר חשוב לומר שלא היו לגדולי ישראל תלונות על דרכו, וגם אם היו אי אלו וויכוחים, הסברתי כבר באריכות מדוע אינם מוגדרים כתלונות על דרכו.

יש עוד נקודות שאין עליהם וויכוח, הגרמ"ג סבל קשות מרדיפה ע"י כל מיני גורמים, ואינני מלין על כך, יבואו שיסבירו שאנשיו היו אגרסיביים בכל מיני נושאים, ממילא אינני דן באשמה, אבל אין חולק שהוא נרדף בצורה יוצאת דופן על עצם דרכו, למרות שלכאורה גדולי ישראל לא הובילו קו נגדו כלל.

ויהי היום....

הנה קמה לה מלחמה מבית... כולם מכירים במדויק... הבית חם ולוהט... תקופה טובה של הזדמנות לברור דרכם של אנשים אשר לא חפצים להמשיך את הסגנון של משמעת לרבותינו שבחיים. (מנקודת המבט הזו כמובן) 

הציבור יוצר בירור מוחלט להפריד מי כן ומי לא? מי כאן ומי שם? הכל כמובן בהתאם לאמונתם שלהם.

אלא... אלא שכאן אתה קם ומחפש לראות האם הגרמ"ג הוריד ראש או שמא ניצל הזדמנו להרים ראש???  אני חושב שהתשובה מוסכמת על כולם שבמצב הזה הוא בוודאי לא מוגדר כאחד שהרים ראש.

אז מה ציפיתם? שהוא ישפיל עצמו גם לכל אותם שלא נתנו לו להרים ראש מאז ומעולם?? שהוא יכרע ברך ויאמר "קדוש קדוש"? או שמא חשבתם ש"טמא טמא יקרא" ויצא מחוץ למחנה??

אז נכון שחלק מתלמידיו ניצלו את הנושא להרים ראש...

אז נכון שהוא ברח מכל מיני מצבים בשביל לא להתנגש מול הדעות החותכות האלו...

אז נכון שבאופן אוטומטי היו שיוכים פוליטיים מהצד שלו שכבר היו קשורים לגורמים שליליים...

אז נכון שהוא לא הדמות שבדיוק ציפיתם שיבוא להתייעץ בבית הגראי"ל...

אבל מה כל זה קשור אליו אישית???

למה נראה לי שסתם רודפים אותו??? אז זה לא תמיד בדיוק מסתדר? אין מה לעשות!!

אז השטן בצד ההוא יודע לנצל את ההזדמנות וללקק את הפצעים שלו בשביל רווח אישי??? אין מה לעשות!!!

אני באמת רק שואל, יתכן שהדברים פשוטים, אצלי בכל אופן אינם מובנים.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 15:01 לינק ישיר 

המקדם כתב:
ולחובבי הגירוד:
לרב גרוס יש אכן פסקים אקזוטיים, אבל האם זה יותר מוזר מאיסור שעון יד וחפירה לבחורים מתחזקים על חולצות קצרות ?

יש הבדל בין פסקים קיצוניים לבין פסקים שנשענים על 'ענינים'.
ואגב, יש הבדל גם בין פסק הלכה להוראה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:57 לינק ישיר 

ולחובבי הגירוד:
לרב גרוס יש אכן פסקים אקזוטיים, אבל האם זה יותר מוזר מאיסור שעון יד וחפירה לבחורים מתחזקים על חולצות קצרות ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:47 לינק ישיר 

המסורת היא על מראות, ובזה הרב ווזנר חזר ובחן אותו ועמד בהצלחה גדולה.
ר' ניסים הוציא עליו בשוגג שם רע  בנושא הזה ובאצילות נפש ביקש סליחה, ואתה בא לחדש את השם רע
אמרתי שמבחינת מעמד הלכתי הוא לא צריך הסכמה של הרב ווזנר לכל פסיקה.
ואגב, למה שמת מרכאות על "מסורת" ? אתה לא חושב שיש מסורת במראות?

תוקן על ידי המקדם ב- 05/05/2015 14:48:50

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:41 לינק ישיר 

אתה בעצם מסכים שהרב גרוס לא מחוייב ל"מסורת" שלכאורה קיבל מהרב וואזנר, אז מה קראת לי ארור?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:30 לינק ישיר 

מה שאתה יודע חסר משמעות כל עוד לא פורסם.
אין לי ספק שר' ניסים ממליץ בחום להימנע מלשאול  את הרב גרוס בהלכה ובכלל, אבל כאן היה דבר חסר תקדים, שהוא יצא נגדו ברבים ואמר שהוא עיוור צבעים ומזה הוא חזר בו. אם הוא חזר בו מהחזרה, הוא היה מפרסם.

מי שהולך בדרכו של ר' ניסים ממילא לא חושב לשאול את הרב גרוס,  ומי שהולך בדרכו של הרב וואזנר,  לא יקבל את המידע על מי משנה מדעתו  דווקא מר' ניסים, אם אתה יורד לסוף דעתי.

בכל מקרה, הנושא הזה מאחורינו.
, הרב גרוס מקובל היום כפוסק חשוב בפני עצמו ולא זקוק להסכמה מהרב וואזנר בכל צעד ושעל, בתי ההוראה שלו מלאים, כמו גם בתי ההוראה של ר' ניסים, איש על מחנהו ואיש על דגלו, ונסיונות הגירוד לא ישנו את זה.

תוקן על ידי המקדם ב- 05/05/2015 14:32:18

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:04 לינק ישיר 

כתבתי מה שכתבתי מידיעה ברורה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 14:02 לינק ישיר 

כברהיה כתב:

בעניין ר' ניסים, אכן התנצל ר' ניסים על הדרשה, אולם אחר שהוברר לו שהרב גרוס משנה מפסיקות הרב וואזנר, חזר בו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

מה זאת אומרת חזר בו?
הוא פרסם שוב שאין לסמוך עליו? איפה?
ואיך זה "הוברר לו" ?
לדעתי אתה עובר על ארור מכה רעהו בסתר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 13:55 לינק ישיר 

יש סיפורים שלמים שמספרים חסידי הרב גרוס על זיהוי דמים ותליה גם במקום שאין שייך בדיקת אחות.

בעניין ר' ניסים, אכן התנצל ר' ניסים על הדרשה, אולם אחר שהוברר לו שהרב גרוס משנה מפסיקות הרב וואזנר, חזר בו.

בעניין הגרח"ש קרליץ, ידוע שהכעס היה בגין טבילת השוחטים, הגרח"ש אמר: עוד מעט הוא יטביל את הפרות. אגב, שם התחילה האיבה הגדולה עם ר' שבח.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 13:47 לינק ישיר 

לגבי דם מכה,  באופן רגיל הוא לא מתיר בלי בדיקה. העניין שהיה איזה שוינא , שכחתי את שמו, שהלך לרב גרוס במרמה וסיפר שיש לאשתו עניין של דם מכה ומסיבות שונות אינה יכולה בשום אופן ללכת לאחות, וזה ממש מצב של עיגונא וכו' וכוכ', ובדוחק גדול התיר לו  משום עיגונא, ייתכן בצירוף עוד סניפים, אינני בקי בפרטים,   ותלמידי הרב וואזנר יודעים שהוא היה מתיר במקרים מסויימים ולא לפרסום.
ההוא הלך ופרסם את זה בקול גדול ועבר אצל כל הרבנים, ביניהם הרב אלישיב, כדי להכפיש אותו .

אני לא יודע מה בדיוק סיפרו לר ניסים לגבי העניין של דם מכה ועד כמה הוא בירר  מה היה עם הרב  גרוס.
זה גם לא משנה, כיוון שהמכתב לא היה נגדו אלא הלכתי, לומר שאין להתיר את הדבר, ללא ציון שם, כל אחד יכול להחליט נגד מי המכתב ומדיני לשה"ר אין על ר' ניסים חיוב לבדוק לעומק האם הרב גרוס התיר ומה בדוק.

בזמנו הוא פרסם שאסור לסמוך על פסקיו, ומזה הוא חזר בו וביקש סליחה

תוקן על ידי המקדם ב- 05/05/2015 13:48:54

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 13:46 לינק ישיר 

במכתב שפורסם מ"חוט שני" לא זכור לי שיש התייחסות לדם מכה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 13:15 לינק ישיר 

מכתב הגרנ"ק שהתפרסם נגדו, לא היה בעניין זיהוי צבע, אלא תליה בדם מכה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 13:04 לינק ישיר 

כשהיה הסיפור הראשון הגר''נ יצא נגדו, ולהמסופר חזר במכתב שלשונות ממנו צוטטו כאן.
אבל עדיין אור היום ממשיך לטעון שרמ''ג תולה במכה.
זה מה שמוזר רמ''ג טוען בתוקף שאינו מתיר בלי בדיקת אחות. ואחרים במשך כל השנים טוענים בשמו שמתיר.
(אם היו שומעים את הקלא דל''פ בזה רק מאוייביו זה לא היה שאלה, הבעיה שגם מאוהביו שומעים את זה)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 12:59 לינק ישיר 

בכל מקרה, מכתב הגרנ"ק נגדו היה בעניין דם מכה.
ולזה לא שייך עניין של נוהג בשיטת רבותיו וכדו'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 12:49 לינק ישיר 

בפועל המכתב פורסם, ייתכן שזה היה בניגוד לבקשה של מי שנתן אותו.
כאן טענתי שהוא נכתב לא לפרסום , ואז דווקא מהצד של ר' ניסים אמרו שאני לא יודע כלום והוא כן ניתן לפרסום.
לא יודע.
הבעיה שהחוברת דאז לא נשלחה במיילים, אנסה לבדוק אם היא קיימת אצל מישהו
אני חוזר שזה לא סוד, אם תשאל מי מהמבוגרים אצל ר' ניסים יאשרו לך את זה

תוקן על ידי המקדם ב- 05/05/2015 12:52:14

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/5/2015 12:45 לינק ישיר 

אור היום:

אם תדייק יותר, תמצא שלמעשה אין לך עדות על קיום המכתב. אלא רק נוסח שיתכן שנכתב ע"י אנשים אחרים...

ק"ו שגם אם יש עדות מהנוגעים בדבר, אין לזה משמעות רבה.

המקדם:
אתה סותר את דברי אור היום, שכתב שנמסר שלא לפרסום...
האם תוכל להשיג את המכתב שלטענתך קיים?

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > אב"ד הגר"מ גרוס, בראי התקופה.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.