בית פורומים כשרות

עדכון עורלה שבט תשע''ח

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/1/2018 11:20 לינק ישיר 
עדכון עורלה שבט תשע''ח

בס"ד
שכיחות ערלה בשווקים נכון לחודש שבט תשע''ח
*אבוקדו* זן אטינגר 0.5%, זן האס 0.55%, זן מוטי 1.1%
*אוכמניות* 30%
*לימון* 0.5%
*לימון לימה* 0.7%
פאפאיה (לסוברים שיש בהם דין ערלה) 80%
צבר 1%
*קליפים קלמנטינות:* זן מורקוט 1.7%, זן הדס 0.65%, זן תמי 0.5%
*קרמבולה* 15%
שעונית/פסיפלורה (לסוברים שיש בהם דין ערלה) 40%
*תפוז ולנסיה* 3%

לגבי הפפאיה והפסיפלורה הדבר ידוע שלשיטת הפוסקים המחמירים להחשיבם מספק כפרי העץ, הם אסורים בארץ באכילה ולשיטת הפוסקים שהם פרי האדמה לגמרי, פשוט שלא שייך בהם דין ערלה כלל. (ולגבי הברכה, כולם מסכימים שמספק ברכתם בורא פרי האדמה.)
לגבי הצבר (סברס) הקוצני הגדל בצידי הדרכים יש מי שאומר שאין בו דין ערלה (כיון שגדל לשם גדר, או כיון שעלה מאיליו) ויש חולקים וכל אחד ישאל את רבותיו
יש אומרים שאם שכיחות פירות הערלה ממין מסוים פחותה מ- 1/2%, מותר לקנות את הפירות ממין זה בשווקים גם בלי השגחה. (פירות ערלה בטלים באחד ומאתיים) ויש אומרים, ששכיחות פירות ערלה של 5% אינה מצריכה השגחה (ספק קבוע); יש אומרים ששכיחות של 10% אינה מצריכה השגחה (מיעוט המצוי); ויש אומרים שאם רוב הפירות ממין מסוים אינם ערלה, מותר לקנות ממין זה בלא השגחה (כל דפריש מרובא מרובא פריש).
יש מי שאומר שאין לסמוך על רשימות אלו להלכה, מפני ש 70% מן הפירות משווקים ברשתות הגדולות, שבהם יש פיקוח כשרות, ולכן פירות הערלה מגיעים לשווקים הפתוחים בלבד. לכן כאמור, המידע המובא ברשימות אינו רלוונטי, אין לסמוך על הרשימות להלכה, אף שבכל זאת הן נותנות אינדיקציה כללית על מציאות הערלה בשווקי הארץ.
לכן לכתחילה יש לקנות פירות בשווקים מפוקחים על ידי מוסד כשרות ('ללא חשש ערלה') או ברשתות גדולות, שכאמור רובן מפוקחות ויש בהן השגחה, אמנם בפירות שמתחילת עונה או מסוף עונה וכן בפירות אקזוטיים, יש להקפיד יותר, ואין לאכול פירות אלו אף בדיעבד, כי החשש שיש מהם פירות ערלה גדול יותר. (מי שקיבל פירות מאדם שמגדלם בגינתו ואינו יכול לברר האם הפירות כבר אינם ערלה אסור לו לאכול את הפירות, כי אז נחשבים הפירות 'קבועים').נשלח מהאנדרואיד שלי
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > כשרות > עדכון עורלה שבט תשע''ח
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר