בית פורומים בחדרי חרדים

הגראי"ל מתהפך בקברו. "הקמע", דמות דיוקנו חרוטה על מטבע

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/11/2018 14:37 לינק ישיר 
הגראי"ל מתהפך בקברו. "הקמע", דמות דיוקנו חרוטה על מטבע

להיט חדש בהיכלי התורה והחיידרים ברחבי הארץ: בימים האחרונים יצאו לאור מטבעות מעין קמע ברכה, עליהם חרוט דמות דיוקנו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל, שבערב נר ראשון של חנוכה יחול יום השנה הראשון לפטירתו. 

מדובר ביוזמה של אברך מתלמידיו של מרן הגראי"ל זצ"ל, שהפיק מטבע ברכה לשמירה והצלחה שהופקו בחברה לייצור מדליות והם נמכרים בימים אלו בכל מוסדות התורה המחלקים אותם לתלמידים לכבוד החג. 

'בחדרי חרדים' חושף את המטבעות בפרסום ראשון עליהם חרוט המילים "להודות ולהלל לשמך הגדול תשועתם היית לנצח" ובצד השני "רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זכר צדיק לברכה ה'אילת השחר' תרע"ה תשע"ח" לצד ברכתו וחתימתו בכתב יד קדשו "הכותב וחותם לכבוד עמלי תורה, אהרן יהודה לייב שטיינמן". 

האברך שהפיק את המטבעות חותם את שמו ברמז "אמת לעד" ובשיחה ל'בחדרי חרדים' הוא אומר, "דמותו של מורי ורבי עומדת לי כל הזמן למול העיניים. חשבתי איך להנציח את זכרו גם לדור הבא, ולכן הפקתי את המטבעות ואין יותר מתאים מחנוכה לחלק אותם לתלמידים. אני זוכר פעם שהראש ישיבה היה אומר במסיבת חנוכה בישיבה קטנה פוניבז' שכל דבר שאדם עבר אפשר לתקן, אבל הרבה יותר קל להימנע מלעשות את העבירה מאשר לתקן אחר כך".

המטבעות הופקו בשני סוגי צבעים כסף וזהב והם עטופים בנרתיקים, בדומה לחלוקת "חנוכה געלט" בחצרות האדמו"רים. 

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/11/2018 22:17 לינק ישיר 

אפיקטוזין כתב:

הוא אכן נטה לזלזל ולעקוץ כל דבר שנשב ממנו סגנון של 'קידוש ערכים', והוא אכן לא היה 'כבד' בכלל, לא 'בהקשר הזה' ולא בהקשר חוק הגיוס ולא בשום הקשר שבעולם

יש דורשין לשבח ויש דורשין לגנאי וזה לא נושא האשכול,

תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז

הוא שנא שקר, בפרט שקר שמסווה את עצמו כיידישקייט, כנערווען לדברים שבקדושה או כמדרגות גבוהות. אבל היה ירא חטא וחם לכל דבר שבקדושה, הרבה יותר מהרבה פרומערס שמתנהלים בקאלטקייט ירושלמי או בריסקאי. אין טעם להביא דוגמאות כי הנושא הוא לא האמת אלא הכאב המובן של אנשים שפוצצו להם את בלון הקנאות המזוייפת והאינטרסנטית. אבל הניסיון לצייר את הרב שטיינמן כאדם שלא אכפת לו מכלום, הוא סתם עוד שקר גס לערימת השקרים הגדולה גם כך. שקר המזויף מתוכו, כי יש אלפי אנשים שיכולים להעיד על ההיפך. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/11/2018 00:43 לינק ישיר 

אשקול כתב:
הגראי"ל לא מתהפך, כמו שלא התרגש בחייו מכל טיפוסי העולם, על שגיונותיהם.
אם היה עימנו, היה מגחך בחיוך במקרה הטוב, או עוקץ בחריפות, אם היה במצב רוח המתאים..
בכל מקרה, סביר שלא היה כועס, כבד, או מריר, בהקשר הזה....

פלא נוסף: הייתי מצפה שירצו לקנות את משקפיו של הרב אלישיב שאולי לא היה מוחה במי שחפץ בכך, אבל לקנות את מקלו של מי שלבטח היה מגחך, מבטל, ולפעמים עוקץ בחריפות מעשה שכזה ?

ומילא אם היה מדובר בשיגיון של אחד מ'טיפוסי העולם' כהגדרתך, אבל תלמידו הרב מישקובסקי ? מאיפה הוא קיבל דוגמה לדבר כזה ? האם יתכן שמי שסבב אותו במשך עשורים מחייו לא ספג מרוחו אפילו ככלב המלקק מן הים ? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/11/2018 14:23 לינק ישיר 

קהל היעד של הרב אלישיב היה רבה יותר תמים 'חסידי' ומוסת, לעומת קהל היעד הליטאי, השכלתני, המזלזל, העוקץ, המקרר, הלא מתרגש, של הרב שטיינמן.

לא נראה לך שאם הוא היה מנפיק מטבע ע"ש הרב אלישיב הוא היה מצליח למכור הרבה יותר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/11/2018 14:17 לינק ישיר 

אפיקטוזין כתב:
 האם מנפיק המטבעות טעה בענק כשיחס את צאן מרעיתו של הרב שטיינמן כקהל יעד ?
לא חושב, זה מוצר זול יחסית - אם מתאים לחלק את זה כהוקרה וכדו'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/11/2018 14:15 לינק ישיר 

אשקול כתב:

אם היה עימנו, היה מגחך בחיוך במקרה הטוב, או עוקץ בחריפות, אם היה במצב רוח המתאים..
בכל מקרה, סביר שלא היה כועס, כבד, או מריר, בהקשר הזה....

הוא אכן נטה לזלזל ולעקוץ כל דבר שנשב ממנו סגנון של 'קידוש ערכים', והוא אכן לא היה 'כבד' בכלל, לא 'בהקשר הזה' ולא בהקשר חוק הגיוס ולא בשום הקשר שבעולם

יש דורשין לשבח ויש דורשין לגנאי וזה לא נושא האשכול, אני רק מתפלא איך יתכן שסביב דמות כזו נוצרו פסטיבלי הערצה וסיפורי מופתים חסידיים, האם מנפיק המטבעות טעה בענק כשיחס את צאן מרעיתו של הרב שטיינמן כקהל יעד ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/11/2018 12:02 לינק ישיר 
הראשונה בסדרה... יהיה המשך (גם מגדולי החסידות)

תוקן על ידי עובר_ושף ב- 27/11/2018 10:02:23

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 10:48 לינק ישיר 

הזוי
מה שאפילו הצייוינים-רשועים יודעים, "אברך" ליטאי שכח...
אפילו על המטבעות של מדינת ישראל לא מציירים דמויות בולטות, בדיוק כדי לא לפגוע בדת, אלא במין קווקוו שוקע.
(יש סדרות של מטבעות עם דמויות. גולדה, אשכול ואפילו הרמב"ם ...)

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 07:08 לינק ישיר 

מנחה_חדשה כתב:

נוירולוג הוא חלומם הרטוב של העיתונאים.
צורת העבודה של עיתונאי היא לקחת איזה קוריוז ולהפוך אותו ל'תופעה'. או לקחת איזה מיזם מטופש ולהפוך אותו ל'להיט'.
מי שיש טיפת שכל בראשו מגחך על הכותרות האלה.
אבל כאן יש להם את נוירולוג שעט כשלל רב על כל איז קשקוש כזה שיכול להכפיש את שנואי נפשו מההמה כרעו ועוזר להם לנפח את הידיעות ההזויות האלה ולהפוך אותם לדיון. ואז מצטרפים אליו כל מקהלת העופות הטורפים שעטים על הנבלה.

זה אולי אדם פרטי ו"קשקוש", אבל לא מזמן, יצא ישירות מבית הגר"ח "מטבע של אש" לשמירה וסגולה וכו'…

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 01:05 לינק ישיר 

רק בהבדל חשוב אחד, אצל הרי"א זה היה להחזקת תורה ולא לכיס האישי לפחות לפי מה שקראתי בזמנו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 01:04 לינק ישיר 

אני משער שגם דעתו של הרי"א ספקטור לא הייתה נוחה מכך, וגם מנפיקי המדליה לכבודות שלא היו חברה ממשלתית אלא מחסידיו מאנשי קובנא לא היו מנפיקים אם לא היו קונים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 00:57 לינק ישיר 

קלעפער כתב:
למה זה לא דומה? המתכת של המדליה של רי"א אינה יקרה. היא נעשה לזכרו כמובן אבל המטרה מאחורי היה שנור כי המון העם הליטאי אהב אותו והעריץ אותו וקנה את המדליה כסגולה.

שלא ישתמע מכך שאני מגן על השטות במה שעשה האברך אבל אין עיני צרה בפרנסות של יהודים.

השטות היא לא נחלתו הבלעדית של אותו אברך, הוא לא היה מוציא את זה לפועל אילולי שיתוף פעולה וידיעה שיש חסידים שוטים שישתפו פעולה עם הדבר הזה.
לא צריך להיות נביא בכדי דעת מה הגראי"ל היה חושב ואומר על התופעה הזו שמתאימה למשיחסיטים או לעמך של ש"ס.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 00:53 לינק ישיר 

למה זה לא דומה? המתכת של המדליה של רי"א אינה יקרה. היא נעשה לזכרו כמובן אבל המטרה מאחורי היה שנור כי המון העם הליטאי אהב אותו והעריץ אותו וקנה את המדליה כסגולה.

שלא ישתמע מכך שאני מגן על השטות במה שעשה האברך אבל אין עיני צרה בפרנסות של יהודים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 00:44 לינק ישיר 

קלעפער כתב:
לצערי אני קראתי על כך לפני זמן רב ואין המקור תחת ידי. ואם אני לא טועה זה היה מקור באנגלית. אבל אם אי"ה אמצע בהחלט אביא לך.

בלי קשר לדיון, אשמח לקרוא על כך (זה מסקרן)

ובכל מקרה, כפי שכתבתי לעיל, אין זה דומה למקרה דנן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 00:41 לינק ישיר 

לצערי אני קראתי על כך לפני זמן רב ואין המקור תחת ידי. ואם אני לא טועה זה היה מקור באנגלית. אבל אם אי"ה אמצא בהחלט אביא לך.

תוקן על ידי קלעפער ב- 25/11/2018 22:53:35

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/11/2018 00:39 לינק ישיר 

קלעפער כתב:
במקרה של ר' יצחק אלחנן אתה זה שטועה. מדובר במטבע שנעשה ע"מ לשנורר כסף סעיקר אצל המהגרים הליטאים בארה"ב בעיקר ולא היה לו כך ערך כספי אלא סגולי.

איני יודע. אשמח אם תצרף איזה מקור שנוכל לקרוא על היסטוריית המדליה לזכרו

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הגראי"ל מתהפך בקברו. "הקמע", דמות דיוקנו חרוטה על מטבע
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.