בית פורומים בחדרי חרדים בני ברק

הוכחת אמיתות התורה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/12/2018 18:50 לינק ישיר 
הוכחת אמיתות התורה

בס"ד

 

הוכחת אמיתות התורה

אנא סייעו בהפצת ההוכחה

 

קוראים יקרים, הוכחה זו מכילה ציטוט חשוב ביותר של רב סעדיה גאון, מגדולי חכמי ישראל בכל הדורות. בלב  ההוכחה נציג את הדברים הבאים:

·        תורה כמו של עם ישראל יכלו להמציא בסתר, במזימה ובשקר רק בודדים, ואולם המסורת שבידינו מציינת שעם ישראל היה עם רב ביותר.

·        אם הייתה המצאה של תורה בקרב עם רב, רבים בעם היו דוחים אותה, ולא היה ניתן להעביר לדור הבא מסורת של עם רב המאוחד בדברי התורה.

***

נביט תחילה בפירוט התורה לגבי מספר הגברים הלוחמים מגיל 20 ומעלה, שאינו כולל בתוכו את פירוט מספרם של הילדים, הנשים  והמבוגרים:

 

במדבר כ"ו

במדבר ב'

במדבר א'

 שבט

43,730

 

151,450

46,500

ראובן

22,200

59,300

שמעון

40,500

45,650

גד

76,500

 

186,400

74,600

יהודה

64,300

54,400

יששכר

60,500

57,400

זבולון

32,500

 

108,100

40,500

אפרים

52,700

32,200

מנשה

45,600

35,400

בנימין

64,400

 

157,600

62,700

דן

53,400

41,500

אשר

45,400

53,400

נפתלי

601,730

603,550

603,550

סה"כ

 

 

"וַיִּסְעוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מֵרַעְמְסֵס סֻכֹּתָה כְּשֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף רַגְלִי הַגְּבָרִים לְבַד מִטָּף".

"לְכֹל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה לְשֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וּשְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים וַחֲמֵשׁ מֵאוֹת וַחֲמִשִּׁים".

"וַיִּהְיוּ כָּל הַפְּקֻדִים שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וּשְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים וַחֲמֵשׁ מֵאוֹת וַחֲמִשִּׁים".

"אֵלֶּה פְּקוּדֵי בְנֵי יִשְׂרָאֵל לְבֵית אֲבֹתָם כָּל פְּקוּדֵי הַמַּחֲנֹת לְצִבְאֹתָם שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וּשְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים וַחֲמֵשׁ מֵאוֹת וַחֲמִשִּׁים".

"וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף רַגְלִי הָעָם אֲשֶׁר אָנֹכִי בְּקִרְבּוֹ".

"אֵלֶּה פְּקוּדֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וָאָלֶף שְׁבַע מֵאוֹת וּשְׁלֹשִׁים".

***

רק אדם חריג ביותר יכול להמציא תורה עם אלקים שלא קיים, ולאבד את חירותו על ידי שיעבוד למאות מצוות מדומות. מסיבה זאת, ובגלל הצורך בדעה אחידה והסכמה בפרטים רבים, במידה והיה מצב של המצאת תורה בסתר, המדובר בבודדים בלבד, בניגוד למסורתנו המציינת שהעם היה עם רב.

רק אדם חריג ביותר יגרום לעצמו בשקר להתפלל לשום דבר, וכן יחייב את עצמו במצוות מדומות, כגון איסור הבערת אש בשבת, ברית מילה לרך הנולד בגיל שמונה ימים בלבד, אכילה תוך שמירה על כשרות, הנחת תפילין, קביעת מזוזות בבית, איסור אכילת חמץ במשך ימי הפסח, בניית סוכה והימצאות בה במשך ימי הסוכות, איסור עבודת האדמה בכל שבע שנים, עשיית ציציות לבגדים, חיוב לברך לאחר האכילה, יום שלם ללא אכילה ושתייה בכל שנה, ועוד מאות מצוות המשנות את החירות שהייתה לו, עד לחיובו במצוות המדומות.

במידה והיה מצב בו בודדים ניסו להעביר תורה במרמה, מבלי לומר שהם משקרים, במצב זה התורה הייתה נדחית על ידי הדור הבא, כי הדור הראשון הם בודדים בלבד, ולא עם רב כפי שהם כותבים בספר התורה, המצווה אותם בין היתר על האמת והמוסר. במידה והיה מצב בו מישהו מהעם ניסה לשכנע עם רב להמציא את התורה, רבים בעם היו דוחים את התורה, בגלל הדברים שנאמרו לעיל, ומזימת השקר הייתה מפורסמת, ולא היה ניתן להעביר לדור הבא תורה המפרטת עם רב, כך שעם רב מעביר יחדיו את התורה וסיפוריה.

***

להלן תרגום דברי רב סעדיה גאון, מספרו "הנבחר באמונות ובדעות", בהוצאת הרב קאפח, עמוד קלא:

"וכאשר חקרנו בשני דברים אלו היאך להבטיח את הסיפור משניהם, ומצאנו בשכל כי המחשבה והזדון לא יפלו ויעלמו אלא לבודדים, אבל הקבוץ המרובה הרי מחשבותיהם לא ישתוו, ואם יזידו ויסכימו ליצור ספור לא יעלם הדבר בפני רבים מהם, וכל מקום שיצא ספורם יצא עמו ענין הסכמתם, וכאשר הספור נקי משני אלה אין שום דרך שלישית הגורמת הפסדו, וכאשר אנו מעמידים ספורי אבותינו על פי היסודות הללו ימצאם הבודק שלמים מטענות אלה, אמתיים וקיימים".

החל ממתן תורה עם ישראל מעביר לנו מסורת רציפה כעם רב לכל אורך הדורות, מסורת שבה רבים מעבירים לרבים את התורה בכל דור.

לפני כ 250 שנה קמה תנועת ההשכלה. בשנים הללו של קום התנועה עם ישראל חי באורח חיים דתי. בעקבות תנועה זו חלק מהיהודים החלו להתרחק מהתורה, אולם גם לאחר התרחקות רבים מהתורה, בתקופה שלאחר השואה כמיליון יהודים הפזורים ברחבי העולם חיו באורח חיים דתי כשהם מעבירים במסורת ספרים רבים כגון המשנה, הגמרא ועוד.

בדורותינו ניכרת התחזקות וחזרה לשורשים, כאשר היום חיים ברחבי העולם מיליוני דתיים. במידה ואתם לא דתיים, אם תשאלו ותחקרו במשפחתכם ובמשפחות חבריכם תגלו שבבתים רבים השורשים הם דתיים כבר לפני ארבעה דורות, עדות למסורת האדירה של עם ישראל.

***

אלקים מצוה עלינו פעמיים במספר פסוקים בתורה, שלא להוסיף או לגרוע מהמצוות שניתנו לנו. המצוות הללו שומרות על התורה, מכיוון שאם היה בא אדם כלשהוא לעם במהלך הזמן במטרה לשנות את המצוות, בטענה שאלקים נתן למשה רבינו גם תורה שבעל פה, הם בוודאי שהיו דוחים אותו ולא מקבלים את דבריו.

מהסיבות הנ"ל לא ניתן לומר שתורה שלמה בשם "תורה שבעל פה" המכילה את ההסבר כיצד לקיים את המצוות הומצאה במהלך הזמן, כי בתרחיש שכזה זוהי הוספה של תורה שלמה, באיסור מוחלט על דברי אלקים, וכן תורה שלמה שהעם מעולם לא הכיר ולא שמע, ובוודאי שלא היה מקבל מאותו הזמן.

נסתכל דוגמא על הכתוב בתורה: "וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ", כלומר כולנו צריכים לקשור את התורה בצורה כלשהיא על היד ולשים אותה בצורה כלשהיא בין העיניים. בהסבר של המצוה, במסגרת התורה שבע"פ אנו לומדים מי חייב במצוה זו, אלו פרשיות בתפילין של יד ובתפילין של ראש, מהי צורת התפילין, מהו מקום ההנחה ביד ובראש, אופן הקשירה וכו',  כאשר כל שינוי מההוראות הללו אינו נחשב כקיום מצוות תפילין.

כפי שאתם רואים שתילת תורה שבע"פ במהלך הדורות אינה אפשרית כי זהו שינוי מוחלט ממה שהעם מכירים ועבירה על האיסור לשנות מהמצוות.

***

הניסים שאירעו לבני ישראל היו מדהימים ולא ניתן לומר שהם דמיינו או לא הבינו את מה שהם רואים ושומעים.

עשר המכות המחישו שליטה מוחלטת בטבע וביצורים החיים. קריעת ים סוף המחישה שוב שליטה בטבע, כאשר הים נפתח כשבני ישראל הגיעו אליו והם עברו ביבשה בתוך הים כשחומות מים מימינם ומשמאלם. מן ירד רק מסביב למחנה שלהם בכל יום, מלבד בשבתות,  במשך ארבעים שנה. מעמד הר סיני היה מעמד אדיר שבו אלקים דיבר אל כל עם ישראל מן השמים, ועוד ועוד.

ניקח לדוגמא את נס קריעת ים סוף: בני ישראל הגיעו לים, לא הבינו כיצד ימלטו מהמצרים, ואז הים נפתח להם, והם עברו ביבשה בתוך הים, כשחומות מים אדירות מימינם ומשמאלם, שמאפשרות להם לעבור בבטחה. לאחר מכן  כשהם סיימו לעבור, הים נסגר על המצרים שרדפו אחריהם. האם יכול להיות שמישהו בעולם לא יבין שנעשה לו נס אדיר ?!

***

חשוב לדעת שבידי כל הזרמים אותה תורה שבכתב, למעט הבדל קטן ביותר בהשוואה מול ספרי התורה של התימנים. בנוסף, במידה וספר כלשהוא הקשור לתורה שבע"פ השתבש עקב צרות הגלות, עם ישראל העביר נוסחאות שונות של אותו הספר, כאשר בהלכה ישנה חשיבות עליונה לנוסחאות השונות והשוואת הכתוב מול יתר הספרים שעברו אלינו במסורת, ובהתאם לכך גם באים לידי ביטוי הדיונים בהלכה בנושאים השונים.

לסיום, בדקו בכל כדור הארץ כיום ובכל ההיסטוריה של האנושות וראו כיצד דברי התורה הבאים מייצגים מסורת ייחודית לעמינו,  עד עצם היום הזה:

"כִּי שְׁאַל נָא לְיָמִים רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנֶיךָ לְמִן הַיּוֹם אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹהִים אָדָם עַל הָאָרֶץ וּלְמִקְצֵה הַשָּׁמַיִם וְעַד קְצֵה הַשָּׁמָיִם הֲנִהְיָה כַּדָּבָר הַגָּדוֹל הַזֶּה אוֹ הֲנִשְׁמַע כָּמֹהוּ: הֲשָׁמַע עָם קוֹל אֱלֹהִים מְדַבֵּר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ כַּאֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ אַתָּה וַיֶּחִי: אוֹ הֲנִסָּה אֱלֹהִים לָבוֹא לָקַחַת לוֹ גוֹי מִקֶּרֶב גּוֹי בְּמַסֹּת בְּאֹתֹת וּבְמוֹפְתִים וּבְמִלְחָמָה וּבְיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבְמוֹרָאִים גְּדֹלִים כְּכֹל אֲשֶׁר עָשָׂה לָכֶם יְקֹוָק אֱלֹהֵיכֶם בְּמִצְרַיִם לְעֵינֶיךָ: אַתָּה הָרְאֵתָ לָדַעַת כִּי יְקֹוָק הוּא הָאֱלֹהִים אֵין עוֹד מִלְבַדּוֹ: מִן הַשָּׁמַיִם הִשְׁמִיעֲךָ אֶת קֹלוֹ לְיַסְּרֶךָּ וְעַל הָאָרֶץ הֶרְאֲךָ אֶת אִשּׁוֹ הַגְּדוֹלָה וּדְבָרָיו שָׁמַעְתָּ מִתּוֹךְ הָאֵשׁ:".

 

ברוך ה' אלהי ישראל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים בני ברק > הוכחת אמיתות התורה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר