בית פורומים כשרות

פסק הלכה: מותר לקנות רק סיגריה אלקטרונית כשרה  

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-18/2/2019 07:43 לינק ישיר 
פסק הלכה: מותר לקנות רק סיגריה אלקטרונית כשרה  

הרב משה שטרנבוך קבע כי "צריכים להשתמש רק בסיגריה שיש עליה הכשר" • הסיבה: הנוזל נחשב כאוכל • האם מחירי הסיגריות יעלו בעקבות ההחלטה?

פסק הלכה תקדימי של הרב משה שטרנבוך, ראש אב בית דין של העדה החרדית בירושלים, שהובא בבלוג "בעולמם של חרדים" קובע כי אסור לצרוך סיגריות אלקטרוניות שלהן אין תעודת כשרות. במכתב שבו התייחס לראשונה לסוגיה כתב הרב, שנחשב לאחד מגדולי פוסקי ההלכה בציבור החרדי, כי "כיוון שיש בתוכו תמציות שיש בהן טעם שנשרף ונהפך לאדים שנכנסים לתוך הפה, ומרגיש טעם האדים בפיו, כיוון שזיעה דינו כממש הוי כטועם בפיו את גוף החומרים. לכן צריכים להשתמש רק בסיגריה שיש עליה הכשר שאין חשש איסור בחומרים שבו".

בניגוד לציבור הכללי, במגזר החרדי העישון עדיין נפוץ, ובין סדרי הלימוד הארוכים בישיבות ניתן לראות אברכים ובחורי ישיבה מעשנים. בעבר התייחסו רבנים מוכרים לעישון בצורה חיובית, גם לאחר שנודעו הבעיות הבריאותיות החמורות שבה. כך לדוגמה, אמר הרב כדורי כי "עשן הסיגריות מועיל למלאכים" ושהם נהנים מזה.

אולם המחקרים שקובעים כי יש סכנה עצומה למעשנים הגיעו גם לרבנים החרדיים, ואלו החלו לקרוא לחדול מהמנהג המגונה, בין היתר על בסיס הפסוק "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". כתוצאה מכך החלו חרדים רבים לחפש תחליפים לסיגריות הרגילות. אחת מהאפשרויות היא הסיגריה האלקטרונית.

בסיגריות האלקטרוניות קיים נוזל אידוי שמתאדה עם שאיפה. הנוזל נוצר לרוב מגליקול, פרופילן, גליצרין, ולעיתים גם מכיל פוליאתילן גליקול, ניקוטין וחומרי טעם וריח. בניגוד לסיגריות רגילות, שבהן אין צורך בהכשר כי רוב החומר לא ראוי לאכילת כלב, בסיגריה אלקטרונית החומר ראוי למאכל אדם.

סוגיית הכשרות של הסיגריה האלקטרונית אינה חדשה, והדעות לגביה חלוקות. באתר ישיבה נשאל בעבר הרב חגי בר גיורא האם הנוזל צריך כשרות, והשיב בחיוב. "האדים של הנוזל מורגשים ונותנים ממשות של טעם בפה. לכן צריך כשרות לנוזל". מנגד, השיבו בארגון כושרות לנושא בשלילה: "השולחן ערוך כותב שמותר לשאוף ריח של מאכל שאינו כשר. משום כך גם נוזל זה אינו טעון כשרות".

פסק ההלכה של הרב שטרנבוך אינו רלוונטי רק לעולם הכשרות ההלכתית, אלא לסוגיות כלכליות. כתוצאה מההחלטה, ייתכן כי חרדים רבים יתחילו לחפש את הסיגריות האלקטרוניות בכשרות מהודרת, ואלו ימכרו בסכום גבוה יותר מאלו שאינם כשרים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > כשרות > פסק הלכה: מותר לקנות רק סיגריה אלקטרונית כשרה  
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר